kejsy22
02.01.13,14:25
Dobrý deň, chcem sa spýtať či musím platiť poplatok za komunálny odpad v meste, kde mám síce trvalý pobyt, ale už dva mesiace tam nebývam, nakoľko som sa presťahovala za prácou do iného mesta? V tomto však nemám nahlásený ani prechodný pobyt. Ďakujem.
kopretinka
02.01.13,13:29
áno,musíš platiť.....veď v tom druhom bydlisku neplatíš.
kejsy22
02.01.13,14:59
a keď v druhom bydlisku platím nájom za byt, nie je to zahrnuté v cene? mám normálne zmluvu o nájme
marjankaj
02.01.13,15:03
a keď v druhom bydlisku platím nájom za byt, nie je to zahrnuté v cene? mám normálne zmluvu o nájme
No keď si si to do tej zmluvy tak uviedla, tak platíš za komunálny odpad aj tam. Nemusela si to tam dať.
Oliwa
02.01.13,15:44
a keď v druhom bydlisku platím nájom za byt, nie je to zahrnuté v cene? mám normálne zmluvu o nájme
Či je to zahrnuté v cene nájomného, musíš vedieť predsa Ty, keďže máš zmluvu o nájme. Ako ste sa dohodli s prenajímateľom?
Pozri si VZN mesta/obce, kde máš trvalý pobyt a zisti si, či a za akých podmienok Ti môže byť odpustené platenie poplatku za kom. odpad. Logicky by si však mala platiť za odpad tam, kde ho aj vytváraš, teda kde bývaš, hoci... dnes-zajtra sa Ti môže situácia zmeniť a Ty sa možno vrátiš na miesto trvalého pobytu... alebo sa poberieš zase ďalej...
kopretinka
02.01.13,15:54
a keď v druhom bydlisku platím nájom za byt, nie je to zahrnuté v cene? mám normálne zmluvu o nájme
Mesto vyrubuje poplatky za odpad nie na základe zmluvy o nájme,ale na základe vlastníctva nehnuteľnosti a počte osôb tam bývajúcich.takže za ten podnájom platí majiteľ.Či a ako to od teba bude mať zaplatené,to nezaujíma výbercu daní v tvojom trvalom bydlisku.
lubko6394
02.01.13,16:10
Mesto vyrubuje poplatky za odpad nie na základe zmluvy o nájme,ale na základe vlastníctva nehnuteľnosti a počte osôb tam bývajúcich.takže za ten podnájom platí majiteľ.Či a ako to od teba bude mať zaplatené,to nezaujíma výbercu daní v tvojom trvalom bydlisku.

Tak to teda nie. Ak majiteľ nehnuteľnosti nemá v príslušnej obci trvalý alebo prechodný pobyt tak za smeti neplatí nič. Ani za seba a ani za podnájomníkov.
Martin1310
02.01.13,22:54
Tak to teda nie. Ak majiteľ nehnuteľnosti nemá v príslušnej obci trvalý alebo prechodný pobyt tak za smeti neplatí nič. Ani za seba a ani za podnájomníkov.

No neviem,toto sa mi tiež nejak nezdá.Pretože ak by som mal dom v ktorom nebývam a prenajímal by som ho niekomu , kto by tam nemal trvalí pobyt, tak by mu vlastne smeti vyvážali zadarmo.
Dnes ale nikto nerobí nič zadarmo a už vôbec nie obce a iné defakto štátne inštitúcie. Sám neviem ,len sa mi tomu nechce veriť.
avalik
02.01.13,23:00
§ 77

(1) Poplatok sa platí za komunálne odpady okrem elektroodpadov26a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278030) a biologicky rozložiteľného kuchynského a reštauračného odpadu26b) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f7130123) a drobné stavebné odpady, ktoré vznikajú na území obce.
(2) Ak ďalej nie je ustanovené inak, poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt27) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278031) alebo prechodný pobyt28) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278032) alebo ktorá je na území obce oprávnená užívať alebo užíva byt, nebytový priestor, pozemnú stavbu29) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278033) alebo jej časť, alebo objekt, ktorý nie je stavbou, alebo záhradu,30) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278034) vinicu,31) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278035) ovocný sad,32) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278036) trvalý trávny porast33) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278037) na iný účel ako na podnikanie, pozemok v zastavanom území obce okrem lesného pozemku34) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278038) a pozemku, ktorý je evidovaný v katastri nehnuteľností ako vodná plocha35) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278039) (ďalej len „nehnuteľnosť“),
b) právnická osoba, ktorá je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na iný účel ako na podnikanie,
c) podnikateľ, ktorý je oprávnený užívať alebo užíva nehnuteľnosť nachádzajúcu sa na území obce na účel podnikania.
(3) Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci súčasne trvalý pobyt a prechodný pobyt, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je oprávnená užívať alebo užíva nehnuteľnosť na iný účel ako na podnikanie, poplatok platí iba z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. Ak má osoba podľa odseku 2 písm. a) v obci trvalý pobyt alebo prechodný pobyt a súčasne je podľa odseku 2 písm. c) fyzickou osobou oprávnenou na podnikanie a miestom podnikania je miesto jej trvalého pobytu alebo prechodného pobytu a v tomto mieste nemá zriadenú prevádzkareň, poplatok platí iba raz z dôvodu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu. To neplatí, ak sa na poplatníka vzťahuje množstvový zber v príslušnej časti obce.
(4) Poplatníkom nie je osoba, ktorej oprávnenie užívať nehnuteľnosť vyplýva z povahy právneho vzťahu s poplatníkom podľa odseku 2, ak na jeho základe
a) užíva priestory nehnuteľnosti vyhradené na prechodné ubytovanie v zariadení na to určenom,
b) je hospitalizovaná v zariadení poskytujúcom služby zdravotnej starostlivosti,
c) sa jej poskytuje sociálna služba v zariadení sociálnych služieb pobytovou formou,
d) užíva z dôvodu plnenia povinností vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu s poplatníkom nehnuteľnosť, ktorú má právo užívať alebo ju užíva aj poplatník, alebo
e) v nehnuteľnosti, ktorú má poplatník právo užívať alebo ju užíva, vykonáva pre poplatníka práce alebo mu poskytuje iné služby v rámci výkonu svojej činnosti a pri tejto činnosti produkuje len komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady.
(5) Ak tak obec ustanoví vo všeobecne záväznom nariadení,11) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278001) poplatok od poplatníka v ustanovenej výške pre obec vyberá a za vybraný poplatok ručí
a) vlastník nehnuteľnosti; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov alebo ak ide o bytový dom,36) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278040) poplatok vyberá a za vybraný poplatok ručí zástupca alebo správca určený spoluvlastníkmi, ak s výberom poplatku zástupca alebo správca súhlasí,
b) správca,37) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278041) ak je vlastníkom nehnuteľnosti štát, vyšší územný celok alebo obec (ďalej len „platiteľ“).
(6) Platiteľ a poplatník sa môžu písomne dohodnúť, že poplatok obci odvedie priamo poplatník; za odvedenie poplatku obci ručí platiteľ.
(7) Ak viacero poplatníkov podľa odseku 2 písm. a) žije v spoločnej domácnosti, plnenie povinností poplatníka môže za ostatných členov tejto domácnosti na seba prevziať jeden z nich. Za poplatníka, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu, plní povinnosti poplatníka jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník. Povinnosti poplatníka nesmie za iného prevziať alebo plniť osoba, ktorá sa dlhodobo zdržiava mimo územia Slovenskej republiky alebo je nezvestná. Tieto skutočnosti, ako aj ich zmeny je osoba, ktorá za iného plní povinnosti poplatníka, povinná oznámiť obci.
(8) Poplatková povinnosť vzniká dňom, ktorým nastane skutočnosť uvedená v odseku 2, a zaniká dňom, ktorým táto skutočnosť zanikne.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101
marjankaj
02.01.13,23:27
Normálne sa "vytešujem":eek:
Mám na jednom liste vlastníctva 2985 spoluvlastníkov. Ide o lesné pozemky, trvalé trávnaté porasty a vodné plochy celkom 8 parciel o výmere 405020 m2, z toho mám podiel 1120/4550400 teda 99,69 m2.

Podľa


(5) Ak tak obec ustanoví vo všeobecne záväznom nariadení,11) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278001) poplatok od poplatníka v ustanovenej výške pre obec vyberá a za vybraný poplatok ručí
a) vlastník nehnuteľnosti; ak je nehnuteľnosť v spoluvlastníctve viacerých spoluvlastníkov alebo ak ide o bytový dom,36) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582/znenie-20130101#f6278040)poplatok vyberá a za vybraný poplatok ručí zástupca alebo správca určený spoluvlastníkmi, ak s výberom poplatku zástupca alebo správca súhlasí,
by ma zaujímalo, ako si určíme toho zástupcu alebo správcu, keď sú kde-kade rozlezení po svete.:confused: A tiež ako by sme tie pozemky mohli prenajať. Stačilo by ak by sme sa zišli nadpolovičná väčšina spoluvlastníkov a spísali nájomnú zmluvu s nájomcom? Veď to by bola skoro petícia.:eek:
lubko6394
03.01.13,07:48
No neviem,toto sa mi tiež nejak nezdá.Pretože ak by som mal dom v ktorom nebývam a prenajímal by som ho niekomu , kto by tam nemal trvalí pobyt, tak by mu vlastne smeti vyvážali zadarmo.
Dnes ale nikto nerobí nič zadarmo a už vôbec nie obce a iné defakto štátne inštitúcie. Sám neviem ,len sa mi tomu nechce veriť.

Dom je príliš jednoduchý, lebo obyčajne smetná nádoba slúži len pre neho, ale povinnosť mať nádobu nie je zvyčajne stanovená VZN.
Ale ako je to s poplatkami, keď vlastník bytu v DNV má TP v SC, kde aj býva a platí za odpad a v byte mu bývajú týždňovkári z PP, ktorí vlastnia v PP byty a tam si aj s rodinami platia za odpad. Kto platí za odpad v DNV za tie osoby ? Nikto - lebo aj keby tam začali zisťovanie, tak každý ukáže svoj doklad o platení v mieste TP a DNV to nemá komu účtovať a odpad odvezie pre nich zadara.
marjankaj
03.01.13,08:49
Dom je príliš jednoduchý, lebo obyčajne smetná nádoba slúži len pre neho, ale povinnosť mať nádobu nie je zvyčajne stanovená VZN.
Ale ako je to s poplatkami, keď vlastník bytu v DNV má TP v SC, kde aj býva a platí za odpad a v byte mu bývajú týždňovkári z PP, ktorí vlastnia v PP byty a tam si aj s rodinami platia za odpad. Kto platí za odpad v DNV za tie osoby ? Nikto - lebo aj keby tam začali zisťovanie, tak každý ukáže svoj doklad o platení v mieste TP a DNV to nemá komu účtovať a odpad odvezie pre nich zadara.
No v DNV to účtujú v spoločenstvám vlastníkov a tie to prerozdelia jednotlivým vlastníkom bytov vo vyúčtovaní.
lujza.j
03.01.13,09:03
my to máme v osobomesiacoch....
misoft
03.01.13,10:57
Hehehe - u nás to radšej prepočítali na osobodni!
freddy87
03.01.13,11:10
Dobrý deň, chcem sa spýtať či musím platiť poplatok za komunálny odpad v meste, kde mám síce trvalý pobyt, ale už dva mesiace tam nebývam, nakoľko som sa presťahovala za prácou do iného mesta? V tomto však nemám nahlásený ani prechodný pobyt. Ďakujem.

Veď, keď píšeš, že pracuješ v inom meste, tak na základe predloženej pracovnej zmluvy ti bude následne znížený poplatok za odpad, aspoň ja som to tak kedysi robieval...
Oliwa
03.01.13,11:30
Veď, keď píšeš, že pracuješ v inom meste, tak na základe predloženej pracovnej zmluvy ti bude následne znížený poplatok za odpad, aspoň ja som to tak kedysi robieval...
Dochádzka za prácou do iného mesta predsa neznamená automaticky aj zmenu adresy. Záleží od vzdialenosti tých miest. Sú ľudia, ktorí dochádzajú denne za prácou desiatky kilometrov a večer sa vracajú domov, lebo si napr. prenájom bytu v BA nemôžu dovoliť...
freddy87
03.01.13,13:09
Ona nedochádza ale v tom meste býva, čiže keď vezme pracovnú zmluvu, prípadne pokiaľ nebude stačiť, tak nájomnú zmluvu tiež na mestsky urad, tak jej to znížia. Vychádzal som zo svojich skúseností. Mne to pomohlo, samozrejme iným nemusí...
misoft
03.01.13,13:43
freddy87: Pracovná zmluva je úplne niečo iné, ako trvalý pobyt a prechodný pobyt (a ich evidencia). Pracovná zmluva nemá nič spoločné s poplatkami za likvidáciu a odvoz TKO. A keďže ona má trvalý pobyt v meste A, pracuje a býva v meste B, ale bez zahlásenia prechodného pobytu (teda na čierno) - logické je, že bude platiť na základe trvalého pobytu - darmo, že býva inde, ale je neprihlásená.

A čo sa týka nájomnej zmluvy - pokiaľ sa niekde zdržiava dlhšie ako 90 dní, musí sa evidenčne podchytiť (i tým prechodným pobytom) - ona to neurobila!

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-hlaseni-pobytu-obcanov/


§ 8
Prechodný pobyt
(1) Prechodný pobyt je pobyt občana mimo miesta trvalého pobytu, kde sa občan dočasne zdržiava, ak má trvať viac ako 90 dní; prechodný pobyt je tiež pobyt občana trvalo žijúceho v zahraničí, ktorý má na území Slovenskej republiky trvať viac ako 90 dní.

(2) Občan hlási ohlasovni v mieste prechodného pobytu do desiatich dní od ubytovania začiatok, miesto a predpokladanú dobu prechodného pobytu; ustanovenia § 4 ods. 1 až 8 platia aj na hlásenie prechodného pobytu s tým, že sa predkladajú doklady podľa odseku 3.

(3) Pri hlásení prechodného pobytu je občan povinný predložiť platný občiansky preukaz a doklady podľa § 3 ods. 8 písm. c) a d); občan trvalo žijúci v zahraničí predkladá namiesto občianskeho preukazu platný cestovný doklad Slovenskej republiky.

(4) Pri hlásení prechodného pobytu občan hlási údaje uvedené v § 11 písm. a) až c), e) až i), l) a n) na prihlasovacom lístku na prechodný pobyt, ktorý je povinný vyplniť a podpísať; vzor prihlasovacieho lístka na prechodný pobyt určí ministerstvo.

(5) Predpokladaná doba prechodného pobytu môže byť najviac päť rokov. Ak prechodný pobyt trvá aj po skončení predpokladanej doby, občan je povinný hlásiť prechodný pobyt znova. Ak sa prechodný pobyt skončí pred uplynutím doby, na ktorú bol ohlásený, občan je povinný túto skutočnosť ohlásiť; ak tak neurobí, ohlasovňa záznam o prechodnom pobyte zruší na návrh vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu.
lubko6394
03.01.13,13:56
freddy87: Pracovná zmluva je úplne niečo iné, ako trvalý pobyt a prechodný pobyt (a ich evidencia). Pracovná zmluva nemá nič spoločné s poplatkami za likvidáciu a odvoz TKO. A keďže ona má trvalý pobyt v meste A, pracuje a býva v meste B, ale bez zahlásenia prechodného pobytu (teda na čierno) - logické je, že bude platiť na základe trvalého pobytu - darmo, že býva inde, ale je neprihlásená.

A čo sa týka nájomnej zmluvy - pokiaľ sa niekde zdržiava dlhšie ako 90 dní, musí sa evidenčne podchytiť (i tým prechodným pobytom) - ona to neurobila!

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-hlaseni-pobytu-obcanov/

[/COLOR]

Buď reálny. Ja mám nájomníkov s trvalým povytom v TN a prenajímam im byt v TN. O povolenie na trvalý alebo prechodný ma nežiadali, takže oficiálne bývajú u rodičov. Dá sa predpokladať, že sa u nich zastavia 4x do roka, takže aj tých 90 dní je včudu.
A tí čo dochádzajú za prácou a prenajímajú si byt v mieste práce tiež tých 90 dní nedosiahnu, lebo zvyčajne na víkend vypadnú domov za rodinou.
Tie zákony sú na hovno, ale čo sme si zvolili to máme.
freddy87
03.01.13,18:59
Misoft: Ja nie som odborník v tejto oblasti, možno som poradil úplnú volovinu, žiaľ táto volovina mne pomohla a znížili mi poplatok za odpad o 50%. Jediné čo som urobil, doručil som kopiu pracovnej zmluvy, že pracujem v inom meste, ktoré bolo vzdialené 200 kilometrov. Dokonca v súčasnosti v inom meste podnikám a znova mi potrdili na úrade dnes, že im stačí keď si potvrdím sám ako podnikateľ žiadosť, že sa zdržiavam a pracujem, resp. podnikám v inom meste.

Zhodnotenie: To čo som vyššie napísal jeden nemenovaný mestský úrad plne akceptuje. A vybavené, nemusíte tu viac citovať zákony...
lubko6394
03.01.13,19:48
Točíme sa dookola. Ja by som na to šiel prakticky.
Prvá vec je výška poplatkov v mieste A a B.
Druhá vec je vlastníctvo nehnuteľnosti v miste A v ktorom má TP, či jej môže/nemôže byť zrušený.
Ak je A lacnejšie ako B a pobyt mi nemôže byť zrušený, tak by som nič nemenil a platil v A.
Ak je B lacnejšie ako A tak by som si spravil prechodný pobyt v B a do A poslal potvrdenie o zaplatení poplatku v B.
kejsy22
04.01.13,07:03
ďakujem všetkým za odpovede. Skúsim teda na mestský úrad v mieste môjho trvalého bydliska priniesť pracovnú zmluvu a uvidím čo mi povedia.
lubko6394
04.01.13,08:17
ďakujem všetkým za odpovede. Skúsim teda na mestský úrad v mieste môjho trvalého bydliska priniesť pracovnú zmluvu a uvidím čo mi povedia.

Získaš len úľavu v mieste TP. V mieste zamestnania platíš za odpady na základe čoho ?
kejsy22
04.01.13,08:43
tam kde teraz bývam za odpad neplatím nikomu. Nemám nahlásený ani prechodný pobyt, neviem, či je to moja povinnosť ... V prípade, že tu kde bývam neplatím, asi bude lepšie keď v mieste môjho trvalého pobytu budem platiť plnú sumu, však?
Peggynka
04.01.13,08:58
Moja dcéra je český rezident.Každý rok vyžadovali Techn.služby potvrdenie od jej zamestnávateľa,až ma to dožralo a podpísala som čestné prehlásenie,že v prípade zmeny jej pobytu to nahlásim.A odvtedy je kľud.Treba sa ísť dohodnúť na mestský úrad na spôsobe preukázania pobytu.
Myslím,že poplatok za TKO máš zahrnutý v nájme a inak je to starosť majiteľa bytu,myslím.
kejsy22
04.01.13,09:13
aj ja som si myslela, že poplatok za odpad mám zahrnutý v nájme, ale nie je to tak. Volali sme majiteľke bytu a tá nám povedala, že si za odpad musíme platiť sami. Nakoľko však v danom meste kde teraz pracujem a bývam nemám ani trvalý ani prechodný pobyt, neviem či mám za odpad platiť tu alebo v mieste trvalého pobytu. Alebo či si musím tu kde pracujem vybavovať prechodný pobyt, a potom platiť tu ...
lubko6394
04.01.13,09:29
TP bol z akého dôvodu. Aký máte vzťah k adrese TP ?
sito
04.01.13,09:30
tam kde teraz bývam za odpad neplatím nikomu. Nemám nahlásený ani prechodný pobyt, neviem, či je to moja povinnosť ... V prípade, že tu kde bývam neplatím, asi bude lepšie keď v mieste môjho trvalého pobytu budem platiť plnú sumu, však?

Vidím to tak, že človek, väčšina si nehádže odpad pred seba, oči. A keby, aj tak, to je v hlave. Ten odpad nie!

V trvalom bydlisku mesto, obec automaticky požadujú poplatok na základe rozhodnutia poslancov, zastupiteľov, parlamentu mesta, obce.

Ak sa človek preukázateľne v mieste trvalého pobytu nezdržuje, neprodukuje odpad, mesto, obec mu na základe schváleného uznesenia, a preukázaného dokladu zníži poplatok na osobu o schválenú sumu zastupiteľstvom.

Ak má človek niekde prechodný pobyt, teda v meste kde prechodne vykonáva prácu, ten kto ho v meste ubytováva je povinný ho prihlásiť a platiť zaňho podľa uznesenia mesta, obce poplatok, sumu za prechodný pobyt.

Taktiež by sumu odsúhlasenú pre prechodný pobyt mali platiť chalupári, záhradkári v mieste ich chalupy, záhradky.

Predsa človek, ktorý je prechodne päť dní, prípadne päť mesiacov, alebo aj viac mimo Bratislavi, v Košiciach, nebude perdsa všetok odpad nosiť do Bratislavi. Pretože tam platí za odvoz odpadu podľa trvalého bydliska. Ten odpad ním vyprodukovaný predsa zabezpečuje, hradí mesto Košice. Či nie?

Východniari, to je len príklad.

:);)
lubko6394
04.01.13,10:14
Vidím to tak, že človek, väčšina si nehádže odpad pred seba, oči. A keby, aj tak, to je v hlave. Ten odpad nie!

V trvalom bydlisku mesto, obec automaticky požadujú poplatok na základe rozhodnutia poslancov, zastupiteľov, parlamentu mesta, obce.

Ak sa človek preukázateľne v mieste trvalého pobytu nezdržuje, neprodukuje odpad, mesto, obec mu na základe schváleného uznesenia, a preukázaného dokladu zníži poplatok na osobu o schválenú sumu zastupiteľstvom.

Ak má človek niekde prechodný pobyt, teda v meste kde prechodne vykonáva prácu, ten kto ho v meste ubytováva je povinný ho prihlásiť a platiť zaňho podľa uznesenia mesta, obce poplatok, sumu za prechodný pobyt. A na základe čoho ? Penzión sa nerovná byt v nájme.

Taktiež by sumu odsúhlasenú pre prechodný pobyt mali platiť chalupári, záhradkári v mieste ich chalupy, záhradky. A na prechodný pobyt je treba zvyčajne minimálne 90 dní - v niektorých VZN ešte uvedené že po sebe nasledujúcich.

Predsa človek, ktorý je prechodne päť dní, prípadne päť mesiacov, alebo aj viac mimo Bratislavi, v Košiciach, nebude perdsa všetok odpad nosiť do Bratislavi. Pretože tam platí za odvoz odpadu podľa trvalého bydliska. Ten odpad ním vyprodukovaný predsa zabezpečuje, hradí mesto Košice. Či nie?

Východniari, to je len príklad.

:);)

Celkovo je v tom zmätok, stále novelizovanejší a zamotanejší. Však sme si zvolili a aj kráľovsky zaplatili poslancov, vládu aj hlavu hlavy štátu - povinnosť zaviesť rozumné zákony majú oni. My sa len musíme podriadiť tomu, čo nám oni stanovili, takže každý z nás si môže vybrať tú pre neho najjednoduchšiu a najlacnejšiu cestu splnenia tejto povinnosti. Či to je správne za to nezodpovedám ja, ale ten kto tieto pravidlá stanovil.
sito
04.01.13,10:36
Celkovo je v tom zmätok, stále novelizovanejší a zamotanejší. Však sme si zvolili a aj kráľovsky zaplatili poslancov, vládu aj hlavu hlavy štátu - povinnosť zaviesť rozumné zákony majú oni. My sa len musíme podriadiť tomu, čo nám oni stanovili, takže každý z nás si môže vybrať tú pre neho najjednoduchšiu a najlacnejšiu cestu splnenia tejto povinnosti. Či to je správne za to nezodpovedám ja, ale ten kto tieto pravidlá stanovil.

Dobre si to lubko, to modré, A na základe čoho ? Penzión sa nerovná byt v nájme.

Penzión, hotel, ubytovňa sú zariadenia na to určené! Na jeden deň, ale aj na x dní. No mesto na to pamäta, a aj si to v daniach vypýta od takých zariadení. Ale byt? Kto vie kedy kto v ňom býva?

A na prechodný pobyt je treba zvyčajne minimálne 90 dní - v niektorých VZN ešte uvedené že po sebe nasledujúcich.

Tiež mám (deti) mimo, ale trvalý pobyt u mňa. A čo úrad? Ak nepredložím doklad, tak 100 %, ak áno, tak 25 % len zo schváleného poplatku za odvoz komunálneho odpadu.

UŽ???
lubko6394
04.01.13,10:43
Tvoje vysvetlenie Tvojho konania je v poriadku, tak robíme asi všetci, vymyká sa z toho len prenajatý byt a jeho majiteľ.
eluša
25.01.13,15:07
Aktuálne poplatok za domový odpad na rok 2013: chcela som odhlásiť syna, ktorý dlhodobo nebýva u nás a musela som predložiť doklad, že za domový odpad platí na inej adrese. Po predložení tohto dokladu mi platbu za jednu osobu/syna/ oslobodili. Starosta mi vysvetlil, že v tejto sume je zahrnuté i čistenie ulice, cintorínov a preto musí platiť za jednu osobu i majiteľ domu, ktorý je neobývaný.
Rozalka
25.01.13,15:33
Tak to teda nie. Ak majiteľ nehnuteľnosti nemá v príslušnej obci trvalý alebo prechodný pobyt tak za smeti neplatí nič. Ani za seba a ani za podnájomníkov.
To je teda veľký omyl. Mám nehnuteľnosť v inom meste, ako TP, a žiaľ, musím platiť. Doteraz mali vo VZN odsek na zmiernenie tvrdosti zákona, platila som len 1/4, no tento rok to z VZN vyhodili, oslobodenie sa vzťahuje len na takých, ktorí donesú potvrdenie, že a) pracujú v zahraničí b) sú ubytovaní na internáte. Nič viac.





Normálne sa "vytešujem":eek:
Mám na jednom liste vlastníctva 2985 spoluvlastníkov.
Týka sa len budov, nie pozemkov. ;) :)
lubko6394
26.01.13,12:49
To je teda veľký omyl. Mám nehnuteľnosť v inom meste, ako TP, a žiaľ, musím platiť. Doteraz mali vo VZN odsek na zmiernenie tvrdosti zákona, platila som len 1/4, no tento rok to z VZN vyhodili, oslobodenie sa vzťahuje len na takých, ktorí donesú potvrdenie, že a) pracujú v zahraničí b) sú ubytovaní na internáte. Nič viac.





Týka sa len budov, nie pozemkov. ;) :)

Veľmi záleží od presného znenia VZN, koľkokrát ho správne nevysvetľujú ani poslanci a ani pracovníci, ktorí sa tomu venujú. Tie VZN, ktoré sa týkajú mňa mi dávajú možnosť neplatiť za byt ak preukážem, že platím niekde inde.

K tým budovám a pozemkom je to tak, že základný predpis umožňuje vyrúbiť poplatok aj za pozemky, ale mnou sledované VZN to vzťahujú len na budovy.