radicka
03.01.13,08:46
Ako postupovať?
Dala som si opraviť zlatý prsteň do zlatníctva a v priebehu sviatkov ho vykradli. Bola som tam zo 4 - krát po výber, ale stále vypísané, že zatvorené z technických príčin. Predajňa je zatvorená, nedá sa dovolať na žiadne z telefónnych čísel. Potrebujem iba zistiť od majiteľa, či bol ukradnutý aj môj prsteň, aby som to mohla nejako riešiť. Som už mimo trvalého bydliska, tak neviem, či to riešiť telefonátom v mieste bydliska na políciu, alebo? Čo poradíte?
Indeed
03.01.13,07:53
vykradli zlatníctvo, či prsteň ?

a ako sa dá "vykradnuť" samotný prsteň ?
radicka
03.01.13,09:11
Nikto? Nic? :-(
Tweety
03.01.13,09:13
Nikto? Nic? :-(
V prvom rade musíš kontaktovať zlatníctvo.
radicka
03.01.13,09:15
Mala som vypadnuty kamienok z prstena, tak som ho dala zasadit, teda opravit. Dostala som doklad o prebrati zakazky a po Vianociach je predajna v kuse zatvorena. Pocula som, ze zlatnictvo bolo vykradnute. Je zatvorene, ziaden oznam, ziaden tovar cez sklo nevidiet, na tel. kontakty sa neda dovolat. A ani ma nekontaktovali, aj ked zakazka mala byt uz hotova a pritom mali moje tel. cislo. Vznikla mi skoda 200 Eur, doklad o kupe prstena mam, neviem ako to zacat riesit, kedze sa s nikym zo zlatnictva neviem nijako spojit. :-)
Tweety
03.01.13,09:19
Mala som vypadnuty kamienok z prstena, tak som ho dala zasadit, teda opravit. Dostala som doklad o prebrati zakazky a po Vianociach je predajna v kuse zatvorena. Pocula som, ze zlatnictvo bolo vykradnute. Je zatvorene, ziaden oznam, ziaden tovar cez sklo nevidiet, na tel. kontakty sa neda dovolat. A ani ma nekontaktovali, aj ked zakazka mala byt uz hotova a pritom mali moje tel. cislo. Vznikla mi skoda 200 Eur, doklad o kupe prstena mam, neviem ako to zacat riesit, kedze sa s nikym zo zlatnictva neviem nijako spojit. :-)
Tak sa skús poinformovať na polícii, tam určite dostaneš nejaký kontakt na nich.
marko182
03.01.13,09:20
Viem, ze to nie je prave najefektivnejsia forma, ale ja by som odporucal doporuceny list. Aspon mas doklad o tom, ze si sa ich snazila kontaktovat.

Ked ta budu ignorovat, tak potom uz len sudnou cestou.
lujza.j
03.01.13,09:28
Tak sa skús poinformovať na polícii, tam určite dostaneš nejaký kontakt na nich.
len doplním keby......v ktorej obvode sa zlatníctvo nachádza....
Tweety
03.01.13,09:29
no, to áno, logikuš
Emka Roman
03.01.13,09:30
Viem, ze to nie je prave najefektivnejsia forma, ale ja by som odporucal doporuceny list. Aspon mas doklad o tom, ze si sa ich snazila kontaktovat.

Ked ta budu ignorovat, tak potom uz len sudnou cestou.

len či majú nejakú adresu okrem predajne
ketums
03.01.13,09:30
súhlas s Markom
A potom sa informovať na polícii. Možno stále sviatkujú. Ak budú vedieť na polícii potvrdiť info o vykradnutí zlatníctva, možno podať ďalšie info, kontakty. Ak nie rovno podať trestné oznámenie.
Potrebuješ informácie, či sa niečo stalo, od nás sa detaily nedozvieš. A ak budeš aj na polícii neúspešná, ako radil Marko, všade poslať doporučenú zásielku!
ketums
03.01.13,09:32
len či majú nejakú adresu okrem predajne

Každý podnikateľ by mal mať na predajni údaje o svojej prevádzke a na základe čoho podniaká. Ak toto info chýba potom naozaj len podať podnet na miestnom úrade, polícii a podobne.
Zásielku zasielať na adresu sídla. Ak v predajni nikto nie je, kto ju preberie? :D
Peter S.
03.01.13,09:37
pozrite si na internete, či tá firma má dlhy v Sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni. Ak áno, je možné, že skrachovali, čo im však nedáva právo, aby vám nevrátili prsteň. Ak sa obrátite na políciu, môžte sa informovať, či skutočne došlo k nahláseniu nejakej krádeži. Ak nie, máte teda možnosť podať oznámenie o spáchaní priestupku proti majetku § 50 priestupkového zákona. Žaloba o vydanie veci v tomto prípade by bol beh na dlhé lakte.
radicka
03.01.13,09:51
Viem z reci, ze bolo zlatnictvo urcite vykradnute a pocula som, ze nemali tovar poisteny, tak to aj tak nevidim ruzovo. Sidlo firmy je na jednej adrese a samotna predajna na inej. Mohli aspon vyvesit papier, kde ich zakaznici mozu kontaktovat. Ale co uz, budem to musiet riesit cez policiu. Vdaka vsetkym za vas cas.
lujza.j
03.01.13,10:04
Viem z reci, ze bolo zlatnictvo urcite vykradnute a pocula som, ze nemali tovar poisteny, tak to aj tak nevidim ruzovo. Sidlo firmy je na jednej adrese a samotna predajna na inej. Mohli aspon vyvesit papier, kde ich zakaznici mozu kontaktovat. Ale co uz, budem to musiet riesit cez policiu. Vdaka vsetkym za vas cas.
no je aj taká možnosť...že opravy oni nevykonávali a posielali to inam....to bola ako reklamácia?
o aké mesto sa jedná?
arizona
03.01.13,10:05
lujza.j
03.01.13,10:05
no pre nás dve určite:-)
arizona
03.01.13,10:13
Viem z reci, ze bolo zlatnictvo urcite vykradnute a pocula som, ze nemali tovar poisteny, tak to aj tak nevidim ruzovo. Sidlo firmy je na jednej adrese a samotna predajna na inej. Mohli aspon vyvesit papier, kde ich zakaznici mozu kontaktovat. Ale co uz, budem to musiet riesit cez policiu. Vdaka vsetkym za vas cas.
Ak majitel, co i len docasne zatvori prevadzku, musi to oznamit mestskemu/obecnemu uradu a zivn.uradu. Skus sa informovat tam.

Taktiez je povinny tento udaj oznamit aj na viditelnom mieste predajne, spolu s kontaktom a udajmi o vybavovani reklamacie. Ak to nema, porusuje zakon...
lujza.j
03.01.13,10:26
Ak majitel, co i len docasne zatvori prevadzku, musi to oznamit mestskemu/obecnemu uradu a zivn.uradu. Skus sa informovat tam.

Taktiez je povinny tento udaj oznamit aj na viditelnom mieste predajne, spolu s kontaktom a udajmi o vybavovani reklamacie. Ak to nema, porusuje zakon...
no ak to je náhodou v BA...väčšinu vlastnia "seriózni" balkánci a turci...
arizona
03.01.13,12:08
Nielen BA,ale aj TO, NR a ostatne...
radicka
07.01.13,11:29
...konecne sa mi podarilo spojit s majitelom zlatnictva a to az po poslednej sms-ke, kde som uviedla, ze bohuzial musim kontaktovat policiu, kedze sa nijako neviem s nimi spojit. Majitel potvrdil, ze moj prsten bol tiez ukradnuty, je to nahlasene na policii a ze budu klientov riesit odskodnenim. Asak nevedel povedat kedy a ako, ze si mam nechat doklad, ktory som dostala pri odovzadni prstena. Ze prebieha vysetrovanie...no nechcelo sa mu nejako velmi rozpravat. Zlatnictvo funguje nadalej, je uz otvorene, tovar nemaju zatial novy, ale zakazky na opravu a vyrobu prijimaju, takze neskrachovali Pocula som, ze neboli poisteny a kamera bola iba atrapa. Tak zacinam rozmyslat ako sa dopracovat k nahrade. Nie som momentalne v mieste trvaleho bydliska, tak sa chcem opytat resp. poradit ako to mam zacat riesit?
Zaslat teda nejaky doporuceny list na adresu sidla firmy? Co napisat, co konkretne ziadat?
Mam gramaz prstena, ale netusim co stoji teraz 1g zlata, bol tam aj kamienok zirkon. Ale to sa tusim uz rata do celkovej gramaze prstena. Isto vsak viem, ze teraz takyto prsten s takou gramazou za povodnu cenu uz nekupim, kedze zlato islo hore. Kupeny bol pred 2 rokmi. :-(
???
Tweety
07.01.13,11:33
Určite odškodné nebude v sume, v akej by si kúpila nový. Najpravdepodobnejšie bude vo výške, v akej si ho kúpila pred 2 rokmi s prihliadnutím na opotrebovanie.
Peter S.
07.01.13,11:37
Urobte si dohodu o uznaní dlhu, že mal prsteň v sume 250 eur a je povinný vám vrátiť sumu 250 eur, alebo prsteň v takej hodnote. Podpísaním dohody sa vaše právo nepremlčí 10 rokov!! A potom s ním prípadne spíšte dohodu o splátkach, kedy a aké sumy vám vyplatí.
ketums
07.01.13,11:41
Ja neviem pri zlate je opotrebovanie? není istá, zlato nosením nestráca na funkčnosti, stráca?
Určite choď minimálne do zlatníctva a žiadaj nejaké spísanie protokolu o tejto dohode a dôrazne v ňom žiadaj uviesť nejaký dátum náhrady, ale nie nejaký o rok.
A popravde... nie je to žiadna záruka
Odkiaľ si? Na Ministerstve spravodlivosti funguje právnik radiaci v občianských záležitostich. Keby si tam vedela ísť. Nám veľmi pomohol!
Tweety
07.01.13,11:47
Ja neviem pri zlate je opotrebovanie? není istá, zlato nosením nestráca na funkčnosti, stráca?
Určite choď minimálne do zlatníctva a žiadaj nejaké spísanie protokolu o tejto dohode a dôrazne v ňom žiadaj uviesť nejaký dátum náhrady, ale nie nejaký o rok.
A popravde... nie je to žiadna záruka
Odkiaľ si? Na Ministerstve spravodlivosti funguje právnik radiaci v občianských záležitostich. Keby si tam vedela ísť. Nám veľmi pomohol!
Jasné, že je opotrebovanie. Hovorí sa, že aj zo zlata odpadne. Prečo potom používaný šperk je lacnejší ako nový? Zistila by som si sumu,( v záložniach, zlatníctve) ktorú by som za neho dostala a tú by som žiadala.
radicka
07.01.13,11:58
...tak to mozem rovno zabalit. Mam dostat este nizsiu sumu ako som zan zaplatila? Ved bol ako novy. :-) A viaze nas k nemu s manzelom citovy vztah, kedze to bol prsten zasnubny. :-(
O to viac ma to mrzi.
Tweety
07.01.13,12:00
...tak to mozem rovno zabalit. Mam dostat este nizsiu sumu ako som zan zaplatila? Ved bol ako novy. :-) A viaze nas k nemu s manzelom citovy vztah, kedze to bol prsten zasnubny. :-(
O to viac ma to mrzi.
Veď skúsiť žiadať pôvodnú cenu môžeš, možno budeš úspešná.
ketums
07.01.13,12:02
Ja by som to nebalila! Nebuď šiši, ty si chybu neurobila, žiadaj čo ti patrí. Čím skôr tým lepšie. Ak bude musieť vyplatiť viacerých a nebude to zvládať, tí čo sa spamätajú a budú žiadať svoje medzi prvými majú väčšiu šancu.
Ktovie ako to bolo s tým vykradnutím!
radicka
07.01.13,12:03
...ešte nejaký názor z právneho hľadiska? :-(
arizona
07.01.13,12:22
...tak to mozem rovno zabalit. Mam dostat este nizsiu sumu ako som zan zaplatila? Ved bol ako novy. :-) A viaze nas k nemu s manzelom citovy vztah, kedze to bol prsten zasnubny. :-(
O to viac ma to mrzi.
Urcite nepristupuj na to,aby ti majitel uhradil sumu ako pri vykupe zlomkoveho zlata!!!
Pozri si u neho v predajni za kolko priblizne predava gram zlateho hotoveho vyrobku,aby si si vedela urcit cenu.

Moj znamy ma tiez zlatnictvo,ktore mu vykradli / aj tovarom na opravy/.
Riesil to tak,ze zakaznikom ponukol,aby si vybrali novy tovar v rovnakej gramazi /udaje o vyrobku-gramaz,kamen,karaty atd. mal napisane na listku,ktory vypisuje pri preberani vyrobku do opravy/.
Skus sa s nim dohodnut na podobnom vyrovnani.
Peter S.
07.01.13,12:24
...ešte nejaký názor z právneho hľadiska? :-(

máš len 2 právne možnosti, buď na neho dáš žalobu, alebo uzavrieš nejakú písomnú dohodu!!
radicka
07.01.13,12:25
...nechcem novy tovar. :-(
V mnohych zlatnictvach nenajdete tovar podla svojho gusta a mnohi su vsakovaki smelinari. Kupovali sme poctive zlato vyrobene v SR zlatnikom. :-(
Tweety
07.01.13,12:26
Máš predsa doklad o kúpe, tak by som najskôr skúsila dohodu o mimosúdnom vyrovnaní.
buchač
07.01.13,16:26
...nechcem novy tovar. :-(
V mnohych zlatnictvach nenajdete tovar podla svojho gusta a mnohi su vsakovaki smelinari. Kupovali sme poctive zlato vyrobene v SR zlatnikom. :-(
...zlato zlatník nevyrába ....

Tak poviem ... vždy sa dá ten šperk vyrobiť dľa objednávky ... a všeličo možné , jeden by ani možno neuveril ...
lujza.j
07.01.13,17:27
...nechcem novy tovar. :-(
V mnohych zlatnictvach nenajdete tovar podla svojho gusta a mnohi su vsakovaki smelinari. Kupovali sme poctive zlato vyrobene v SR zlatnikom. :-(
toto by som netvrdila..teda ak si myslela finálny výrobok zo zlata, teda šperk.....pokiaľ si to nevidela na vlastné oči alebo to nie je tvoj kamarát...všetko zlato je z balkánu a turecka.....fúkané a strojovo vyrábané šperky......

koľko gramov mal ten prsteň?
lujza.j
07.01.13,17:29
Urcite nepristupuj na to,aby ti majitel uhradil sumu ako pri vykupe zlomkoveho zlata!!!
Pozri si u neho v predajni za kolko priblizne predava gram zlateho hotoveho vyrobku,aby si si vedela urcit cenu.

Moj znamy ma tiez zlatnictvo,ktore mu vykradli / aj tovarom na opravy/.
Riesil to tak,ze zakaznikom ponukol,aby si vybrali novy tovar v rovnakej gramazi /udaje o vyrobku-gramaz,kamen,karaty atd. mal napisane na listku,ktory vypisuje pri preberani vyrobku do opravy/.
Skus sa s nim dohodnut na podobnom vyrovnani.
krásne a seriózne....toto sa len tak nevidí ...
arizona
08.01.13,07:22
lujzi, opravim ta...nie vsetok zlaty tovar je fukany. Myslim, ze vsetky zlatnictva ponukaju aj "plne" vyrobky. Fukane su zvacsa tie honosne posobiace retiazky.
arizona
08.01.13,07:29
...nechcem novy tovar. :-(
V mnohych zlatnictvach nenajdete tovar podla svojho gusta a mnohi su vsakovaki smelinari. Kupovali sme poctive zlato vyrobene v SR zlatnikom. :-(
Ked je zlato 14 karatove,je jedno, ci je slovenske, ci z Orientu :-) Moze sa lisit trochu farbou, co zavisi od primesi,ale vzdy musi mat dany pocet karatov.

Pokial ma vyrobok punc pravosti,nik si nedovoli predavat smelinu v obchodoch.

Opuncovanu smelinu kupis skor na ulici od roznych pocernych,ale v obchode nie...
radicka
08.01.13,13:04
Prsten mal taku peknu farbu, taku klasicku zlatu ako to pozname z minulosti. :-)
A nevidim dovod, preco by som za neho mala dostat uplne nieco ine.
Tweety
08.01.13,13:05
Prsten mal taku peknu farbu, taku klasicku zlatu ako to pozname z minulosti. :-)
A nevidim dovod, preco by som za neho mala dostat uplne nieco ine.
Tak si žiadaj peňažnú náhradu, nemusíš priamo výrobok.
buchač
08.01.13,15:52
Pekne po poradí ....

...tak to mozem rovno zabalit. Mam dostat este nizsiu sumu ako som zan zaplatila? Ved bol ako novy. :-) A viaze nas k nemu s manzelom citovy vztah, kedze to bol prsten zasnubny. :-(
O to viac ma to mrzi.
Veď jasné , že ako nový ...zlato nie je predsa železo , nepodlieha tým všeliakým vplyvom...
Ako nový je nie nový ...

...nechcem novy tovar. :-( V mnohych zlatnictvach nenajdete tovar podla svojho gusta
A nechcem ... a nechcem ...a nechcem !!!!!
Ešte si podupkaj ...:---

Prsten mal taku peknu farbu, taku klasicku zlatu ako to pozname z minulosti. :-)
A nevidim dovod, preco by som za neho mala dostat uplne nieco ine.
Klasická farba sa dá aj v dnešnej dobe vyrobiť , ak sa správne vyjadríš zlatníkovi .
Ty nevidíš dôvod ???
Ale predsa zlatník Ti ponúka možnosti a Tebe jeden nevyhovie ?

Ide Ti o tie city , či o samotný výrobok ...alebo peniaze ...???
Ak o výrobok , tak buď rada , že dostaneš nejakú náhradu ...
Ak o peniaze , nuž žaluj na príslušnom súde .........vopred ale tvrdím , že len nervy si pocucháš a nič naviac nezískaš ...
Ver mi , že zlatník bude oponovať tými argumetami o náhrade škody a žiaden súd ho neodsúdi k nejakému takému záväzku ako je zaobstaranie prsteňa ...

...a tie city ?...nuž inak poviem ...
V nedeľu som oddrbal na chalupe strieborný náramok s príveskom ...darček od dcéry ...nemôžem viniť nikoho , len seba ...
Ale mrzí ma to asi aj viac ako Teba , lebo som si sám na vine ...
radicka
09.01.13,10:07
...ale mrzi ma to a to dost. Keby som to dala opravit niekam inam...
Moznost nahrady sme este nevydiskutovali, kedze som mimo bydliska, ale v najblizsom telefonate mi budu musiet povedat ako to chcu riesit. No a potom sa zariadim. Ale budem urcite ziadat financnu nahradu.
mareko
09.01.13,14:00
Buchač, ako by si mi hovoril z duše. Už som to chcela tiež napísať..a nechcem a nechcem
misoft
09.01.13,15:15
...ale mrzi ma to a to dost. Keby som to dala opravit niekam inam... a tam by zase náhodou stalo niečo iné - osud si nevyberá. Keby nebolo kleby - boli by sme v nebi.
Moznost nahrady sme este nevydiskutovali, kedze som mimo bydliska, ale v najblizsom telefonate mi budu musiet povedat ako to chcu riesit. No a potom sa zariadim. Ale budem urcite ziadat financnu nahradu. Máš doklad o prevzatí - OK, máš doklad o skutočnej hodnote - OK - je to stále tvoj majetok (i keď už fuč) - OK - máš nárok na náhradu.
A čo sa týka farby -

Prsten mal taku peknu farbu, taku klasicku zlatu ako to pozname z minulosti. -
tá je daná pri zlievaní zlata s prímesami. Jedine 24 karátové zlato (rýdzosť 958/1000) je farby zlata - ostatné farby závisia od prímesy (druhu a množstva).
lujza.j
09.01.13,16:50
ale všetko strojové.....aj menšie retiazky a náramky sú fúkané...no jedine že výnimka..:)