DusanI
03.01.13,17:54
Na pozemku mám postavenú stavbu, stavba bez stavebného povolenia, obec mi vyrúbila daň za ňu no susedia mi bránia využívať ju,nakolko si z prilahlého domu prebúrali priečku do tejto stavby a užívajú ju. už 3 rok sa naťahujem s všetkými možnými úradmi no každý ma odbije, s tým,že je to ich, ko to môže byť ich,keď ja som vlastník pozemku a obec mi vyrúbila daň za túto stavbu? rozhodol som sa búrať, aký môže byť pre mňa postih,keď túto stavbu svojvolne zbúram?
buchač
03.01.13,17:21
Na pozemku mám postavenú stavbu, stavba bez stavebného povolenia, obec mi vyrúbila daň za ňu no susedia mi bránia využívať ju,nakolko si z prilahlého domu prebúrali priečku do tejto stavby a užívajú ju. už 3 rok sa naťahujem s všetkými možnými úradmi no každý ma odbije, s tým,že je to ich, ko to môže byť ich,keď ja som vlastník pozemku a obec mi vyrúbila daň za túto stavbu? rozhodol som sa búrať, aký môže byť pre mňa postih,keď túto stavbu svojvolne zbúram?
Aj keď je stavba neskolaudovaná , nuž dane platiť je povinnosťou podľa zákona č. 582/2004 Z. z...

Sused je tesne vedľa Tvojej stavby , alebo ako to je ???...vid červené ...ale pravdu poviem , nechápem ....
Nejak si neodpustím poznámku ...to si strpel 3 roky ???
Sused by ale asi tiež nechápal ... lebo každý normálny by takéhoto okamžite poriešil ...
Veď pozri na výpis z katastra nehnuteľností a tam bude jasne uvedené , kto je majiteľom .
Možno sa ešte aj čudovať budeš ...:rolleyes:

Svojvoľne ale búrať nemôžeš...viď
http://www.porada.sk/t121439-pomoc-rekonstrukcia-zburanie.html
bettylou
04.01.13,15:03
povie, že mu spadlo...
DusanI
07.01.13,20:52
Dobrý večer,no teda takto, jedná sa o to,že pozemok,na ktorom je skolaudovaná stavba nám daroval svokor,vedlajší pozemok na ktorom je neskolaudovaný RD daroval dcére,problém je v tom,že tieto dve vedla seba stojace stavby vyburaním priečky spojil, a teraz si dcéra nárokuje na základe nejakého vraj znalca/dodnes posudok nikto nikdy nevidel/ ej na stavbu skolaudovanú na našom pozemku,obec nám najprv pridelila popisné číslo a uznala vlastníctvo,potom na naliehanie protistrany ho zrušila a odobrala, teraz je stavba RD /neskolaudovaného/ vraj na oboch pozemkoch.po správnom konaní na obci obec nariadila kolaudáciu RD aby bolo zrejmé podla stav,povolenia kde sú hranice RD a kde je premyselná stavba/tá na našom pozemku/, protistrana odmietla vykonať kolaudáciu už len z toho dôvodu,že v stav.povolení je zakreslený dom len na jej pozemku nie aj na našej parcele a jednoducho sú to dve stavby, jedna skolaudovaná a druhá neskolaudovaná. do našej stavby ako aj na náš pozemok nás odmietajú vpustiť aj ked to máme na LV, preto sme sa rozhodli stavbu zbúrať aj bez povolenia aj s dôsledkom sankcie a potom budeme mať len náš pozemok na ktorom chceme postaviť novú priemyselnú budovu. bohužial v SR je to tak ,že kto maže ten jede, avšetky úrady nám povedali,že náš LV je len zdrap papiera ktorý napísala nejaká úradníčka a smerodatný je len posudok/ktorý nikto nikdy nevidel/ protistrany, po 2 rokoch nervov a plytvania peňazí na právnikov sme sa rozhodli to aj napriek pokute zbúrať, nakolko pokuta je menšia cena ako dalšie spory a právnici. potom bude čistý potemok ktorý máme vo vlastníctve a snáď bude pokoj
oondrejj
08.01.13,18:33
svojvoľne istotne nie to si ešte narobíš problémov. A čo sa týka toho povolenia na búranie ak to pôjde tak ako to ide na slovenských súdoch tak potom sa toho búrania už asi nedožiješ ty ale možno tvoje vnúčatá áno. Na druhej strane by som si overil prečo platíš daň za nehnuteľnosť ty, pokiaľ je to susedove? nelogické
Mária27
09.01.13,13:56
Môžeš skúsiť § 135 c obč. zákonníka. Problém môže byť v tom, že otec nestaval na cudzom pozemku ... Česi sa už v novom občianskom vracajú k zneniu kedysi, že vlastník pozemku bude aj vlastníkom stavby; aj to však bude platiť len pre nové prípady.

§ 135c
(1) Ak niekto zriadi stavbuna cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníkapozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbuzriadil (ďalej len "vlastník stavby").

(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctvavlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby ajinak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkonvlastníckeho práva k stavbe.
Mária27
09.01.13,14:02
Keby ti aj súd zriadil vecné bremeno, budú ti musieť zaň platiť ako nájomné. To môžeš aj vymáhať tri roky dozadu (nájomné alebo bezdôvodné obohatenie).