chlebnican
03.01.13,21:38
Bývam v 100-ročnej 4-bytovke, prízemie+1.poschodie+sedlová strecha, ku ktorej boli pristavané 2 miestnosti v celej jej šírke. Teraz je rozmer cca 15 x 10 m /predtým bol 10x10 m/. Steny sú zo starej tehly asi 52 cm hrubé. Stará časť je podpivničená a hlavne na jar vytápaná, asi spodnou vodou. Prístavba bola len "prilepená", bez zväzovania tehál a základ sa asi zabára do prevlhnutého podložia, lebo sa vytvára puklina od zeme až po strechu v tvare V, celkom hore je to asi 50 mm. Pred 20 rokmi to bolo asi 30 mm, ale na puklinách na vnútorných priečkach sa mi zdá, že sa to zrýchľuje, teraz asi 3 mm za rok. Nakláňa sa naozaj prístavba, je to poznať na sklone stien aj podláh. Asi by bolo najlepšie spraviť betónovú injektáž, ale bolo by to asi dosť drahé a neviem či účinné. Alebo postupne podkopať základ prístavby a podbetónovať, ale stále je tu otázka účinnosti, kvôli podmočenému podložiu. Naviac je prístavba vlastne len 5x10 metrov a bojím sa podkopať rohy, aby sa to pri výške budovy nedalo ešte viac do pohybu, nebodaj zrútilo. Na strane prístavby je ešte naviac kopaná studňa len asi 2 metre od steny. Z dvoch strán /ako L /je okolo domu betónový múrik, široký aj vysoký asi 30 cm, ako základ pod montovaným plotom, vzdialený asi 1,2 m od stien.
Čo si myslíte na plán, odstrániť asi 20 cm hlboko okolo budovy pôdu po ten múrik plotu a na tretej strane aspoň 1,5 m, 5 cm nad povrchom pevnej hliny navŕtať po obvode prístavby každých 20 cm diery, do hĺbky 40 cm natĺcť 12 mm roxory, rovnako len redšie aj do múrika plotu, zviazať ich a celé to zaliať 20 cm betónu. Podľa mňa by to mohlo zastaviť klesanie, lebo skôr hore je tvrdý terén a pri tej šírke by sa ani tá platňa snáď nenaklopila a roxory to neodstrihne. Naviac pukliny v obvodových múroch by som "zošil" viacerými pásovinami s navŕtanými dierami, cez ktoré by som nabil také isté roxory, ako do základu, čiže také veľké viaczubé kramle :). Dík za rady
ciners
03.01.13,20:45
Tá bytovka je Vaša?
220870
04.01.13,07:12
Za prvé to nieje váš majetok.Po druhé na toto potrebujete statický posudok a riešenie.Po tretie všetky vaše navrhované riešenia sú nevhodné a nedostačujúce ,ohrozujúce životy a majetok ostatných obyvateľov.
chlebnican
06.01.13,08:19
1/4 aj s pozemkom, mám byt odkúpený do osobného vlastníctva.
chlebnican
06.01.13,08:22
Čiastočne je to náš majetok. Nechápem ako by som tým ohrozil životy ostatných, nanajvýš by sa ukázalo, že to nebolo dostatočné riešenie. Ale neviete náhodou, koľko by asi tak stál znalecký posudok statika? Smiem sa spýtať, vy ste v tomto odborník?
ciners
06.01.13,09:58
Otazka, ci je to Vase bola na mieste, lebo od toho sa odvija dalsi postup. Nosne konstrukcie su spolocne vlastnictvo. Posudok na uvod netreba. Treba obhliadku a ak bude dovod, treba projekt sanacie. Mozno postaci vhodnym sposobom odvadzat vodu, to sa neda cez internet povedat. Zozente si statika na obhliadku, to by bolo na uvod. Posudok je pri nakladoch na sanaciu zanedbatelna suma, s tym si hlavu netreba az tak robit.