Lenka919
04.01.13,21:25
Mám doma kombinovaný žiarič SIRIUS vyrobený v Chirane Piešťany v roku 198?. ČSN-TP 06-051-76. Má dve infratrubice a jednu UV výbojku. Avšak nemám návod na použitie a bez neho je to risk. Neviem čo sa na čo používa, ako dlho a v akých intervaloch. Ak ho niekto vlastníte, prosím o zaslanie návodu na použitie. Vďaka! manduchpavol@azet.sk
misoft
04.01.13,20:43
Infra trubice = infra žiarenie - ohrievanie (podobne sa používa infralampa) pomocou infračervených lúčov - výsledkom je teplo.
http://www.helbor.sk/73-81-thickbox/infralampa-il-30-150-w.jpg

UV výbojka - zdroj UV (ultrafialového) žiarenia (také posiela na zem aj naše Slnko - v lete to poznáme podľa spálenej kože :D) - vhodne ako "horské slnko" - domáce solárium.
POZOR! Je otvoreným zdrojom UV lúčov, ktoré môžu trvalo poškodiť zrak, preto sa do výbojky nehľadí bez použitia špeciálnych okuliarov. Obyčajné slnečné nestačia! UV výbojka je väčším zdrojom (koncentrovanejším) UV žiarenia, na ktoré nepostačia slnečné okuliare s "UV filtrom" niekde z obchodu.
A rok výroby: cca 1983
Nepoznám ho osobne (mám iný typ a ešte oveľa starší :D) ale mali by byť kombinácie prevádzky:
IR = infrared (infračervené) - ohrievanie
UV = ultraviolet (ultrafialove) - opaľovanie
Niekedy sa dá navoliť i kombinácia IF+UV a máš letné slnko (teplo+lúče na opaľovanie).
Podobná téma:
http://www.porada.sk/t47529-solux-horske-slnko.html
http://grower.cz/pestovani/marihuana/tema/t-31128.html
http://www.zdravie.sk/forum/705328/horske-slnko-sirius-vyrobca-chirana/
Dav
04.01.13,20:51
Infračervené - na prehrievanie tkanív, podpora liečenia tzv. suchým teplom. Cca 20 minút denne. Svaly, kosti, nádcha.
Ultrafialové : s ochrannými okuliarmi, alebo chrániť oči slnečnými okuliarmi, vreckovkou a pod. Pozor, škodí rastlinám. Používať na prehrievanie tkanív, opaľovanie, dezinfekciu priestorov napr. po chrípke. Odstrániť rastliny, lebo uhynú. Používa sa tak, že sa nechá nahriať, cca po 5 minútach sa môže používať. Doporučuje sa používať krém na opaľovanie a začínať 1 minútou, ďalší deň 2 minúty, potom 3, až na 10 , potom opačne. napr. liečba akné, kožných ochorení.
Zatvoriť až po vychladnutí.
buchač
04.01.13,20:56
...eeeeee.......misoft ......

To je tento ...

http://www.georgeb.wz.cz/technika/dps/uv.jpg
buchač
04.01.13,20:59
Mám doma kombinovaný žiarič SIRIUS vyrobený v Chirane Piešťany v roku 198?. ČSN-TP 06-051-76. Má dve infratrubice a jednu UV výbojku. Avšak nemám návod na použitie a bez neho je to risk. Neviem čo sa na čo používa, ako dlho a v akých intervaloch. Ak ho niekto vlastníte, prosím o zaslanie návodu na použitie. Vďaka! manduchpavol@azet.sk

Mám ho doma ....ale kde je návod ????
Ak nezabudnem , zajtra pozriem ...
Ak nájdem ...šmarím pod scan a pripnem ....

Inak ...používa sa nasledovne :



KOMBINOVANÝ UV/IR ZÁŘIČ Sirius

Kombinovaný zářič Sirius je přístroj zhotovený jako ozařovací zařízení, jehož záření nahrazuje sluneční paprsky a z tohoto důvodu se používá k léčebným a kosmetickým ůčelům.

Ultrafialové záření (UV) se používá pro léčebné, preventivní a kosmetické ůčely.Použitá výbojka má UV záření vlnové délky od 180nm do 400nm.Toto záření má v jednotlivých pásmech velmi výrazné specifické biologické a biochemické vlastnosti. Pásmo UV-A (315nm-400nm) se vyznačuje pigmentačními ůčinky s maximem při 340nm.Účinky fotochemické a luminiacenční s maximem při 366nm. Pásmo UV-B (280nm-315nm) má v oblasti 240nm až 315nm výrazné vlastnosti antirachitické s maximem při 283nm.Působí blahodárně při tvorbě vitamínu D v podkožních buňkách a má erytemální ůčinky při 297nm. Pásmo UV-C (180nm-280nm) má na těchto vlnových délkách výrazný ozonizační ůčinek při s maximem při 184,9nm.Na vlnové délce 265nm je maximální ůčinek germicidní.

Z použité ...

Inftačervené záření (IR) má všestranné působení.Záření se používá při akutních a chronických, vniřních i vnějších bolestech.Infračervené záření proniká hluboko do tkání, prohřívá je zevnitř, rozšiřuje cévy, čímž zvišuje cirkulaci krve.Čím víc krve protéká cévami, tím více se vyvíjejí tvořivé a ochranné složky a tím rychleji se odstraní zbytky látkové výmněny. Infračervené záření se používá v lékařské praxi při rehalbilitační léčbě, ve sportě, v kosmetice a v domácnosti. Léčivý účinnek infračernevých paprsků pomáhá při bolesti odřenin, řezných a tržných ran, případně v jiných drobných zraněných. Při ozařování infračervenými paprsky se hojí rány rychleji, přesto že se zvyšuje krevní zásobování.

Pří revmatu, ischiasu, neuralgii, bolesti svalů působí ozařování ...
Dav
04.01.13,21:05
Našla som svoj návod
Tweety
05.01.13,08:11
Nedám na neho dopustiť, super pomoc pri liečení
misoft
05.01.13,12:52
Tá lampa = vysvetlenie IR (červeného svetla) - že má podobný účinok.
misoft
05.01.13,12:55
mimotemy Až nájdem svoje "horské slnko" - pricapím foto - to uvidíte muzeálny kus! I brejličky k tomu.
Tweety
05.01.13,13:18
Veď 80. roky 20. storočia, to je už hodné múzea, či?
lujza.j
05.01.13,13:35
mimotemy Až nájdem svoje "horské slnko" - pricapím foto - to uvidíte muzeálny kus! I brejličky k tomu.
mimotemyaj u mojich rodičov je jeden kus...ešte mňa mama ním opalovala....mala som zle vyvinuté jadierka v bedrovom klbe....
Dav
07.01.13,19:29
Veď 80. roky 20. storočia, to je už hodné múzea, či?
mimotemy Pomaly mám strach, že sa rozvreští alarm, keď odchádzam z prehliadky múzea. Ale je pravda, že som z hlbšej minulosti minulého storočia, ako 80. roky...mimotemy
Lenka919
09.01.13,17:00
Ak si našiel ten návod, pošli ho. Od "Dav" je zle čitatelný. Vďaka!
janavrbovska
29.01.17,20:37
Máte niekto ten Návod na použitie? Aj ja by som ho potrebovala!
Ďakujem.
buchač
29.01.17,20:55
janavrbovska
29.01.17,21:07
Ďakujem, len tam nejak nepíšu ako to zapnúť a vypnúť. Ako zapnem samostatne len UV, keď nepotrebujem IR? Lebo na vypínačoch je iba možnosť IR a potom UV+IR... Dá sa to?
buchač
29.01.17,21:38
Všetko sa dá.
Ja mám trochu inú mašinku...tam mám I a IR. Funguje podobne.
Ty sa správaj podľa.

http://img.janforman.com/Scan1bkn8.jpg
janavrbovska
29.01.17,22:42
No super! To so potrebovala. Vrele dík.