Monika1971
05.01.13,14:35
Ahojte, prosím Vás, absolvoval niekto v najbližšej dobe operáciu platničky L5S1? Mám neskutočné bolesti, už sa vôbec nepohybujem, pol roka ležím iba na bruchu. Posledná možnosť operácia. Prosím ako to prebieha v Nových Zámkoch?
buchač
05.01.13,13:47
Ahojte, prosím Vás, absolvoval niekto v najbližšej dobe operáciu platničky L5S1? Mám neskutočné bolesti, už sa vôbec nepohybujem, pol roka ležím iba na bruchu. Posledná možnosť operácia. Prosím ako to prebieha v Nových Zámkoch?

Nuž ...povedal by som , že asi tak , ako aj inde ...či v Prešove , Žiline , B.Bystrici , Košiciach , Bratislave ...

Najprv pripravia na základe laboratótnych vyšetrení ...potom uspia a idú na vec ....;)

Ale inak ...šak čítaj :rolleyes:

http://www.neurocenter.sk/fileadmin/subory/PDF/buletin_operacia_vyhrezu_medzistavcovej_platnicky. pdf
Monika1971
05.01.13,13:51
no mňa by skorej zaujímalo, ako po operácii. Mne strašne ťahá nohu, celé noci nespím, chodiť už absolútne, ešte pred mesiacom som vládala aspoň na rehabku, teraz už absolútne, iba ležím a trpím.
912
05.01.13,13:55
Môjmu manželovi operovali platničku takto pred rokom v Žiline. Tiež mu bolesť vystreľovala do ruky a nohy, do nohy nakoniec až tak, že keď vykročil tak padol, pretože ju "neovládal". Operovali ho začiatkom februára a na PNke bol do konca júna. Prvý myslím mesiac alebo niečo viac vôbec nesmel sedieť, iba ležal, postupne sa mu to zlepšovalo a dnes už ani nevie, že ho niečo bolelo.

Ešte ma napadlo, že po operácii bol do týždňa doma, doviezla ho sanitka, práve kvôli tomu sedeniu.
buchač
05.01.13,13:55
Monika1971
05.01.13,13:58
Ja tiež tú nohu už neovládam a tú druhú mám momentálne modrú, lebo som spadla, keď som chcela ísť z postele. Ako dlho si necítil nohu po operácii?
912
05.01.13,14:01
U neho tá bolesť a vyžarovanie ustalo v podstate okamžite, na rehabilitácie začal chodiť po dvoch mesiacoch od operácie, dovtedy cvičil doma na posteli po ležiačky cviky, ktoré mu ukázali ešte v nemocnici. Teraz je úplne v pohode, v októbri bol dokonca v Tatrách na turistike.
Monika1971
05.01.13,14:05
jáj, veľmi ďakujem za povzbudivé slová, lebo už som z tej bolesti zúfalá a doma mám tri deti, ktoré musia na mňa pozerať :-(
912
05.01.13,14:09
Nemáte za čo, my máme tiež 2,5 ročné dieťa, keď malo rok, ja som išla na operáciu žlčníka, a hneď na to manžel na operáciu tej chrbtice :-) Držím palce.
alaya1
05.01.13,14:46
Mojho znameho operovali tiez v N. Zamkoch na chrbticu. Bol velmi spokojny, asi na 4. den po operacii cestoval sam domov na vychod vlakom. Nema ziadne problemy. Predtym trpel asi 2 roky neskutocnych bolesti.
lujza.j
05.01.13,14:49
ewita888
05.01.13,15:01
mňa operovali v NZ na platničku pred 18. rokmi a ja nedám na nich dopustiť..vtedy tam chodili na opravu aj z Kramárov a Žiliny operovaní.. v NZ totiž operovali v lokálnej anestéze /či aj teraz, neviem/ a to je super, lebo komunikuješ s nimi a mne vlastne počas operácie zistili aj druhú platničku zlú.. keby ma operovali v celkovej anestéze, tak by na to neprišli a museli by ma operovať znova.. určite si po operácii treba dávať pozor.. mne sa našťastie operácia vydarila /klop klop :)/
a netrp, ked už máš bolesti v takomto štádiu, daj si to spraviť, bude sa ti lepšie žiť :)
buchač
05.01.13,18:26
Mojho znameho operovali tiez v N. Zamkoch na chrbticu. Bol velmi spokojny, asi na 4. den po operacii cestoval sam domov na vychod vlakom. Nema ziadne problemy. Predtym trpel asi 2 roky neskutocnych bolesti.
....hehehe.....hotový Chuck Norris ...
... a došiel domov na východ odpočinutý a hneď v predsieni manželku sklátil ......:--- :D

POUČENIE PRE PACIENTA PO OPERÁCII PLATNIČIEK CHRBTICE (L).
Váž pacient, podrobili ste sa chirurgickému odstráneniu platničky (-čiek) driekovej chrbtice v dôsledku ich znehodnotenia nadmerným opotrebením kĺbov chrbtice.
(Platnička chrbtice plní podobnú úlohu,ako meniskus v kolene. )
Pokiaľ nenastane nepredvídateľná komplikácia,mal by byť výsledok operácie dlhodobo uspokojivý,aj keď možno nie dokonalý.
Príčinu ochorenia nie je možné chirurgicky odstrániť,iba jeho najhoršie následky.
S cieľom spomaliť, alebo zastaviť opotrebenie ďalších platničiek je vhodné dodržať
niekoľko pravidiel:
- po operácii sa nesmie pacient prvé 3 až 4 dni postaviť, môže sa na lôžku otáčať.
- pri priaznivom hojení je možné byť od 5-9. poop. dňa v domácom liečení alebo na neurológii
- vyhýbať sa sedeniu minimálne 12 dní od operácie,potom postupne sedieť s predlžovaním, na WC si môže sadnúť s nohami po bokoch misy
- sexuálne aktivity možné od 14 poop. dňa bez prudkých pohybov panvou, najlepšie
v ľahu na chrbte
- sedenie predlžovať od 3x10 minút na dvojnásobky (ak sa nezvýrazní bolesť) denne
- chrániť sa pred chladom a pádom 8 týždňov od operácie
- prvých 6-8 týždňov od operácie je dostatočnou rehabilitáciou chôdza
- nie je vhodná intenzifikovaná RHB,dlhodobé sedenie a státie,dvíhanie bremien, tanec,
prudké pohyby drieku do 8 týždňov od operácie (menej aktivity prináša viac)
- voda na ranu môže prísť 2 dni po odstránení posledných stehov
- prvé 3 mesiace od operácie je vhodná PN s obmedzením dlhodobého sedenia a státia
- prvé 3 mesiace po operácii nie je vhodné rekreačne bicyklovať a plávať
- prvé 3 mesiace od operácie nie je vhodné v rámci RHB aplikovať na ranu vlhké
procedúry,robiť rotačné cviky (panva na jednú stranu, hrudník opačne) a priamo
masírovať pooperačnú ranu (spomaľuje hojenie,resp. sa môže vytvoriť nadmerná
vnútorná jazva)
- rehabilitácia prvé mesiace je zameraná na liečebný uvoľňujúci telocvik a nácvik
správnej chôdze,od 6-8 týždňa aj posilňovanie svalstva chrbtice.
- je nutné sledovať hmotnosť (obezita preťažuje oslabenú chrbticu)
- je vhodné dlhodobo si udržiavať v kondícií chrbticové svalstvo
- do kúpeľov sa chodí 6-18 mesiacov od operácie na nemocenskú -3 týždne
- je vhodné v budúcnosti pravidelne chodiť do kúpeľov (1x za 2 roky)
-po 3 mesiacoch je možné postupne obnoviť všetky pohybové aktivity v rekreačnej miere,
redukovať je nutné extremnú námahu, činnosť spojenú s nárazmi a otrasmi a prácu vo
vynútených polohách bez možnosti odpočinku.
- kontrola na našej ambulancii po 3 mesiacoch od operácie , kedy zvážime vypis. navrhu na kupeľ liečbu

http://www.fnspba.sk/Nemocnica-Kramare/oddelenie/NCHK/pre-pacientov/PoucpreLpacienta.pdf
wagner
05.01.13,18:30
Juraj, asi išiel ležadlovým vozňom - teda ležal
hnedoočka
06.01.13,14:44
v okóbri tam bola zoperovaná švagriná. Viac menej sa tu už popísalo okolo operácie i po nej, ale ešte ti chcem napísať, že sa telefonicky objednala na konzultáciu u prednostu kliniky a ten , na základe jej doterajších výsledkov, jej navrhol operáciu. Teraz po troch mesiacoch ide na kontrolu, no úspešnosť operácie sa dá v jej prípade určiť až po pol roku.
Na konzultácii bola i kmotra ,ale tej odporúčali operáciu odiaľovať, nakoľko má i iné zdravotné problémy , ako zlé pečeňové testy a tak by jej po operácii nemohli nasadiť silné lieky od bolesti.
Takže radím zavolať, skús pokonzultovať a následne sa rozhodnúť......lebo je operácia a operácia , záleží aj, ktorá časť chrbtice a aké opotrebovanie.
alaya1
06.01.13,20:00
....hehehe.....hotový Chuck Norris ...
... a došiel domov na východ odpočinutý a hneď v predsieni manželku sklátil ......:--- :D

http://www.fnspba.sk/Nemocnica-Kramare/oddelenie/NCHK/pre-pacientov/PoucpreLpacienta.pdf

Buchac- no nesprevadzala som ho. napisala som len, co viem od jeho manzelky.Neviem ani, co mu operovali.Je to sortovec a nie je stary. Ak ti to pripada nemozne, dam ti kontakt- konzultuj s nim.
buchač
06.01.13,20:39
Buchac- no nesprevadzala som ho. napisala som len, co viem od jeho manzelky.Neviem ani, co mu operovali.Je to sortovec a nie je stary. Ak ti to pripada nemozne, dam ti kontakt- konzultuj s nim.

Športovec - nešportovec .....mne je jedno ...
Ja som poukazoval na Poučenie pre pacienta a nič iné .......že svojskou formou , to je iné - pochopí ,kto chce .

Nie nemožné ...povedal by som riskantné ( ??? ) .....ale hlúpe rozhodne !!!
Keď niekto nedodrží základné pravidlá po operácii , jeho problém - jeho bolesť ....



Konzultujem iba s odborníkmi ...laikov mám v tom teplom mieste ....
alaya1
06.01.13,20:40
To som rada, teda uz mam pokoj-)
wagner
06.01.13,20:50
Buchac- no nesprevadzala som ho. napisala som len, co viem od jeho manzelky.Neviem ani, co mu operovali.Je to sortovec a nie športovec?, či je to nejaké nové povolanie? a nie je stary. Ak ti to pripada nemozne, dam ti kontakt- konzultuj s nim.
v texte
buchač
06.01.13,20:51
Hehehe....s Tebou nekonzultujem ....tu ide o diskusiu - debatu ....
Stefan2005
06.01.13,20:53
...Konzultujem iba s odborníkmi ...laikov mám v tom teplom mieste ....

... povedal by som - pekná blbosť... operatér odborník, operovaný laik (v teplom mieste)...
... že aké pocity má pri a po operácii operatér a pacient, sa asi zhodneme, že rozdielne... a ak sa mám rozhodnúť pre zákrok, tak rozhodne ma zaujíma aj názor, skúsenosti a pocity pacienta (laika), čo to už absolvoval
buchač
06.01.13,21:03
... povedal by som - pekná blbosť... operatér odborník, operovaný laik (v teplom mieste)...
... že aké pocity má pri a po operácii operatér a pacient, sa asi zhodneme, že rozdielne... a ak sa mám rozhodnúť pre zákrok, tak rozhodne ma zaujíma aj názor, skúsenosti a pocity pacienta (laika), čo to už absolvoval
Štefan ....ideme slovíčkariť ???
Nuž dobre ...

Konzultácia sa dá jedine s odborníkom viesť ...
Laik dáva ( ako si spomenul ) tie svoje pocity pacienta ...
cukriky
06.01.13,21:08
mňa operovali v NZ na platničku l5s1 pred 10.rokmi na ortopédii som spokojná operovali ma lokálnej anestéze.Keby bolo treba ešte niekedy tak len tam už nikdy by som nechcela tie bolesti pred operáciou tak odporúčam aj Vám isť čim skôr.Prajem skoré uzdravenie.:):)
alaya1
06.01.13,21:11
Jsne, v pohode- ved som laik-)
Kvaka
06.01.13,21:12
Štefan ....ideme slovíčkariť ???
Nuž dobre ...

Konzultácia sa dá jedine s odborníkom viesť ...
Laik dáva ( ako si spomenul ) tie svoje pocity pacienta ...Ja s tebou súhlasím, len niekedy dáš z vlastnej skúsenosti a dostaneš odpich, že to môže len odborník posúdiť. Väčšina pýtajúcich chce vedieť, aké skúsenosti máme s tým alebo oným ochorením, respektíve s nejakými príznakmi, sú zvedaví, kým navštívia odborníka, ktorý jediný vie určiť diagnózu (niekedy ani to nie, aj s tým máme skúsenosti). Takže ak to vezmeme z pohľadu porady, ak by sme to brali tak, že iba odborník, tak možno 80% odpovedí by bolo, vyhľadaj odborníka. Mňa ale zaujímajú a určite aj iných, aj tie skúsenosti a poznatky od laikov.
cukriky
06.01.13,21:14
mňa operovali v NZ na platničku l5s1 pred 10.rokmi na ortopédii som spokojná operovali ma lokálnej anestéze.Keby bolo treba ešte niekedy tak len tam už nikdy by som nechcela tie bolesti pred operáciou tak odporúčam aj Vám isť čim skôr.Prajem skoré uzdravenie.:):)
buchač
06.01.13,21:16
Ja s tebou súhlasím, len niekedy dáš z vlastnej skúsenosti

So mnou musíš , inak sa ani nedá ........ja totiž len z tých svojich :)
Kvaka
06.01.13,21:18
Môj syn mal v NZ menenú platničku, ani nemal PN, iba dovolenku, ale to bola výmena v krčnej časti, takže nie je operácia ako operácia. Čo sa týka skúseností z pooperačného obdobia, necitlivosť v ruke, resp. prstoch sa len pomaly vracia, z dôvodu, že dlho čakal na operáciu. Takže toto by malo platiť aj pre iné postihnuté a operované časti. Čím dlhšie sa operácia odkladá, tým dlhšie trvá obnovenie citlivosti. Ak ide o citlivosť nôh, je to naozaj na zváženie.
Pre Monika 1971, ja si myslím, že už včera bolo neskoro. Prečo ťa ešte neoperovali?
Stefan2005
06.01.13,21:19
... Pekne si to Kvaka napísla :)
Áno, iné je písať o názor a skúsenosti na primar.sk a iné na porada.sk...
tu zadávateľka témy (poznajúc svoju odbornú diagnozu od odborníka) asi fakt chcela vedieť názor tých, čo to už absolvovali...
alla66
06.01.13,21:19
Ahojte, prosím Vás, absolvoval niekto v najbližšej dobe operáciu platničky L5S1? Mám neskutočné bolesti, už sa vôbec nepohybujem, pol roka ležím iba na bruchu. Posledná možnosť operácia. Prosím ako to prebieha v Nových Zámkoch?

Mala by si mať odporúčanie lekára, CD s výsledkami z magneticko- rezonančného vyšetrenia, objednať sa na konzultáciu, kde posúdia či je potrebná operácia alebo nie. Treba volať ráno na 0376545662 ( MUDr.Koleják Kamil)
Stefan2005
06.01.13,21:26
...Treba volať ráno na 0376545662 ( MUDr.Koleják Kamil)

... to je jeho súkromné číslo? lebo Nové Zámky majú predvoľbu 035...
lebo ak NZ, tu je dosť informácií: http://www.neurocenter.sk/kontakt/
alla66
06.01.13,21:30
do ambuancie v Nitre.
alla66
06.01.13,21:34
MUDr.Koleják Kamil bol v NZ potom prestúpil do NR
Kvaka
06.01.13,21:36
no mňa by skorej zaujímalo, ako po operácii. Mne strašne ťahá nohu, celé noci nespím, chodiť už absolútne, ešte pred mesiacom som vládala aspoň na rehabku, teraz už absolútne, iba ležím a trpím.
Po operácii dostaneš pokyny od ošetrujúceho lekára, ako a čo ďalej, len sa opýtam, či si už na tú operáciu aj objednaná. Tam sú čakacie lehoty aj pol roka. Kontaktuj svoju poisťovňu, sťažuj sa, máš deti, predsa ťa nemôžu posúvať alebo odkladať. Toto robili môjmu synovi, preto viem.
Stefan2005
06.01.13,21:51
Môj syn mal v NZ menenú platničku, ani nemal PN, iba dovolenku, ale to bola výmena v krčnej časti,...

... ku krčnej chrbtici info z NZ: http://www.neurocenter.sk/fileadmin/subory/PDF/buletin_operacia_vyhrezu_medzistavcovej_platnicky_ a_vyrastkov.pdf
alla66
06.01.13,21:54
najprv sa treba objednať na konzultáciu, potom jsa dohodnú na dátume operácie
KoxXxo
07.01.13,07:58
Aj ste niečo "doplácali"?
Indeed
07.01.13,08:22
Nemocnica v Nových Zámkoch - dlhodobe veľmi dobré a kvalitné referencie všetkych operačných výkonov

Jedna z najlepších nemocníc z vysokoodborným personalom .
mareko
07.01.13,15:20
Môj syn mal v NZ menenú platničku, ani nemal PN, iba dovolenku, ale to bola výmena v krčnej časti, takže nie je operácia ako operácia. Čo sa týka skúseností z pooperačného obdobia, necitlivosť v ruke, resp. prstoch sa len pomaly vracia, z dôvodu, že dlho čakal na operáciu. Takže toto by malo platiť aj pre iné postihnuté a operované časti. Čím dlhšie sa operácia odkladá, tým dlhšie trvá obnovenie citlivosti. Ak ide o citlivosť nôh, je to naozaj na zváženie.
Pre Monika 1971, ja si myslím, že už včera bolo neskoro. Prečo ťa ešte neoperovali?
Môžeš prosím ťa napísať, koľko mal syn rokov keď ho operovali a ako dlho je už po operácii a či je všetko tak, ako bolo bezprostredne po operácii. Pýtam sa na to, lebo mi tiež operovali krčnú v NZ a u mňa sa postupne stav zhoršil a vyskytli sa problémy. Ďakujem.
mareko
07.01.13,15:25
Buchy žiadne srandičky, ak mal operovanú krčnú chrbticu tak je to reálne. Teraz zasa ja zo svojich skúseností :-)
redie
07.01.13,16:14
Ja som tiez po operacii chrbtice v NZ a poznam minimalne dalsich 3 ludi, ktori to maju uz tiez za sebou a tiez v NZ.
Kazdemu sa dari inak. Jednemu to pomohlo super, druhy musel absolvovat este jednu operaciu po par rokoch a treti to ma od operacie zhorsene.
Je to individualne. Ja som sa operacii branila zubami nechtami, ale nakoniec ma tam tak ci tak odviezli na sanitke za mojho bolestiveho kriku a vtedy mi to bolo uz fakt jedno :(.
Teraz som sice neni na 100% fit a ok, ale je to jednoznacne lepsie.
Hlavne ked sa uz date na boj, tak neprestavat a cvicit aj po operacii - denne... Mna na rehabilitacnom lieceni po operacii SM-system a tych 15 minut kazdy den si myslim ze nie je prilis velka obeta na to, aby sa clovek citil dobre.
Dole na stranke je k tomu aj video - ukazovali to aj na markize.
http://www.chrbtica.eu/chrbtica/eshop/3-1-Pomocky-na-cvicenie/0/5/66-Rehabilitacny-cvicebny-set-SM-System
Kvaka
07.01.13,16:49
Môžeš prosím ťa napísať, koľko mal syn rokov keď ho operovali a ako dlho je už po operácii a či je všetko tak, ako bolo bezprostredne po operácii. Pýtam sa na to, lebo mi tiež operovali krčnú v NZ a u mňa sa postupne stav zhoršil a vyskytli sa problémy. Ďakujem.Syn mal skoro 40, stav sa mu nezhoršil, ešte mu občas tŕpnu prsty, ak sa zle vyspí, myslím, že cvičenie je dôležité, ale naozaj je každý prípad iný. Povedali mu, že ten nerv mal dlhú dobu utláčaný, preto bude trvať aj 5 rokov, kým sa zregeneruje, ale aj to je asi individuálne. Po operácii je dva roky, bicykluje, lyžuje, ako predtým. Aj keď ja by som bola na jeho mieste asi opatrnejšia, ale mladí sú takí.:)
Monika1971
14.01.13,10:12
Ahojte, takže v stredu odchádzam na hospitalizáciu a 17.1. ma prof. Rudinský operuje. Mám neuveriteľný strach, ale bolesti také, že len kričím od bolestí. Dúfam, že budú dnes dobré výsledky predoperačných vyšetrení, lebo pol roka som na liekoch. Prosím, držte mi všetci palčeky. Po príchode domov sa ohlásim ako som dopadla. Ďakujem všetkým.... Monika
lujza.j
14.01.13,10:18
Ahojte, takže v stredu odchádzam na hospitalizáciu a 17.1. ma prof. Rudinský operuje. Mám neuveriteľný strach, ale bolesti také, že len kričím od bolestí. Dúfam, že budú dnes dobré výsledky predoperačných vyšetrení, lebo pol roka som na liekoch. Prosím, držte mi všetci palčeky. Po príchode domov sa ohlásim ako som dopadla. Ďakujem všetkým.... Monika

Tak sa drž.....nech ti to dobre dopadne...:-)
Monika1971
14.01.13,10:20
ahoj, áno už mám všetko za sebou, 16. nastupujem a vo štvrtok 17.1. ma operujú. Mám obrovský strach...
Monika1971
14.01.13,10:20
Ďakujem :-ň
lujza.j
14.01.13,10:29
ahoj, áno už mám všetko za sebou, 16. nastupujem a vo štvrtok 17.1. ma operujú. Mám obrovský strach...

Tiez by som mala....som pokakajko v takychto situaciach...ale asi nie sama.....mna mata krcna chrbtica-platnicka.....ruky mi hlavne v noci tak trpnu,ze sa nato budim.....mala by som robit take cviky,ale uz dlho ich necvicim.....a u odbornika som bola tiez davno...
Valcake
14.01.13,10:46
Monika, drž sa, budeme na teba myslieť...moju kamku tiež operovali v NZ, pred mnooooho rokmi a drží sa dobre. Mysli na to, že prestanú bolesti ...aj keď nie hneď, ale s tým musíš počítať. Dodržať rehabilitáciu, kúpeľnú liečbu a po nejakom čase sa znova budeš tešiť zo života.
Držím palce, nech operácia dobre dopadne. :)
ewita888
14.01.13,11:28
Monika, nemáš sa čoho báť, len sa ti polepší, uvidíš.. po operácii budeš deň - dva ešte pri pohyboch jačať :) ale potom bude holahej :) A nevieš, či ťa budú v lokálke, či v celkovej ?
Monika1971
14.01.13,11:30
neviem, asi v celkovej, to mi nepovedali, to asi rozhodne anesteziolog :-(
Flimsy
04.05.15,16:40
Predoperačná príprava pri fixácii krížov v NZ
Pacient by mal ísť na operáciu poučený, aby vedel čo ho čaká v nemocnici a čo má mať pripravené po príchode z nemocnice, aby sa mohol správne doliečiť a nepokaziť dobre urobenú operáciu svojou nevedomosťou.
1. Ak je to možné, pred operáciou sa udržte v kondícii správnym cvičením a dýchaním, ľahšia bude rekonvalescencia. / poraďte sa z fyzioterapeutom, kt. prispôsobí cviky Vášmu stavu /
2. Ak dostanete nový pás, naučte sa ho správne nosiť a hlavne si musíte naňho zvyknúť. Je to ako kúpiť si nové topánky, tiež sa musia prispôsobiť nohe, ako pás telu.
3. Ak idete do Nových Zámkov zoberte si svoj ortopedický vankúš, postele sú preležané. Ak Vám pri otáčaní bude paplón prevísať z postele, v žiadnom prípade ho nevyťahujte nohou späť, radšej zazvoňte na sestričku.
4. Ak môžete, zarezervujte si nadštandardnú izbu, je tam lepšia posteľ a kúpeľňa aj wc je na izbe.
5. Po operačnom dni budete ležať deň v posteli. Môžete sa pretáčať na bok. Ale pozor!!! V žiadnom prípade sa neotáčajte prudko, pri otáčaní držte spolu kolená, otáčajte sa celým telom, nenadvihujte sa pomocou madla visiaceho nad posteľou, ani sa nesnažte odtlačiť nohou, ak budete na konci postele, radšej zvoňte na sestričku. Môžete si ublížiť!
6. Vodu po narkóze pite zo začiatku len máličko, ak sa naraz napijete veľa, môže sa Vám urobiť nevoľno.
7. Na ďalší deň Vás rehabilitačná sestra postaví na nohy. V žiadnom prípade sa nepostavte bez pásu!!! Sestra Vás na to neupozorní, je to na Vás!
8. Prvé dni choďte len na WC a umyť sa . Prípadne trošku postojte. Niekedy menej je viac. Uvedomte si, že ste pod analgetikami a bolesť je potlačená. Zaťažujte postupne. Doma budete mať na to času a času.
9. Tým, že v nemocnici väčšinu času ležíte, a strava je jednotvárna, peristaltika čriev je pomalá a dôjde u väčšiny k zápche. V žiadnom prípade netlačte nasilu, poproste sestričku, kt. Vám dá prípravok, aby ste bez problémov mohli vykonať potrebu.
10. Ak môžete, nech po Vás prídu autom, ideálne je väčšie s vyšším nastupovaním. Sklopíte si sedadlo a budete mať rýchly a komfortný odvoz domov. Vyhnite sa odvozu sanitkou, vytrasie z Vás dušu a cestou nakladajú rôzne prípady, ktoré rozvážajú po nemocniciach. Takže takáto cesta by bola pre Váš zdravotný stav neadekvátna.
PRÍCHOD DOMOV Z NEMOCNICE.
Ak ste vyšší , cca 165 -180 cm a viac:
1. Doma musíte mať po príchode už nadstavec na wc , namontované madlo, aby ste si bez problémov mohli sadnúť a vstať z misy.
2. dvihnite si bočnice na posteli, aby bola vyššia. Ľahajte a vstávajte cez bok.
***Ak budete sadať na nízku misu a posteľ, je veľká pravdepodobnosť, že si ublížite a zbytočne sa Vám predĺži čas rekonvalescencie.
Bolo by dobré mať doma, už aj overball, aby ste hneď mohli začať cvičiť. Pozor!!! Cviky, ktoré dostanete od rehabilitačnej sestry v nemocnici, sú cviky pre platničkárov, nie všetky sú vhodne pre Vás, čo ste fixovaný. Poraďte sa tiež s fyzioterapeutom.
Všetky pomôcky Vám predpíše Váš doktor, kt. Vás odosiela na operáciu, ešte pred operáciou!!!
Ak dodržíte všetky tieto body, verte, že budete v pohode.
Rady pacienta po operácii fixácie krížov L5 –S1 / PLIF /
willma
04.05.15,20:18
myslím, že zadávateľka otázky má už dávno po a zabudni, že pomôcky sa vypisujú pred operáciou - vždy až po operácii s prepúšťacou správou.
Flimsy
05.05.15,14:29
flimsy
mam po operacii 62 dni, tym navodom som chcel pomôct ludom, kt. sy chystaju na operaciu. Zvyseny sed na wc, musite mat uz po prichode domov. Ja som sadal na nizke wc a na 13. den mi cviklo sedaci nerv! Az na 22. den pri doktor, co ma poslal na operaciu predpisal zvyseny sed.!!! ale uz neskoro, Trapim sa s tym cviknutym nervom uz pomaly 2 mesiace. Taktiez si zdvihnite postel vyssie. To vam ziadny ,, doktor nepovie,, Z nizkej je problem vstavat.
lulu919
20.05.15,16:49
nemáte niekto pooperačné cviky po operácii driekovej chrbtice z Nových Zámkov? niekde som ich založila a neviem nájsť. Ak by ste ich mohli tu zverejniť, možno by pomohli aj iným. ďakujem
buchač
20.05.15,17:11
nemáte niekto pooperačné cviky po operácii driekovej chrbtice z Nových Zámkov? niekde som ich založila a neviem nájsť. Ak by ste ich mohli tu zverejniť, možno by pomohli aj iným. ďakujem

Nie sú z Nových Zámkov...
ALE SILNO pochybujem, že by boli úplne iné...POCHYBUJEM !

https://docs.google.com/viewer?docex=1&url=http://www.hospital-bojnice.sk/download/radi_pacientom/1-4.pdf
lulu919
23.05.15,11:37
Ďakujem buchač, je to niečo podobné :)
daguska
25.05.21,17:47
Tiež mám ísť na operáciu do NZ, čakám už len na termín.