pepek namornik
05.01.13,16:55
Zistená skrytá vada po kúpe auta. Dobrý deň. Prosím vás o radu ako postupovať. Dna 16.12.2012 som podpísal kúpnu zmluvu. Predmetom bolo ojazdene auto. Kupujúci ma oboznámil s par chybami auta ktoré som zapísal do kúpnopredajnej zmluvy a bol som si vedomý čo kupujem. ( homokineticky kĺb, staré rozvody, turbo pred životnosťou kôli pískaniu a 5 prevodový stupeň ide ťažšie zaradiť. V zmluve som ešte napísal dodatok, že v prípade zistení skrytých chýb, môžem auto do 7 pracovných dni vrátiť späť. Hneď na druhy deň som išiel do servisu kde sme prezreli auto a chyby ktoré sme mali spísané na kúpnopredajnej zmluve. Nič vážnejšie sa okrem konkrétnych chýb nenašlo. Tak som dal predajcovi vedieť, že auto beriem a môže ho ísť odhlásiť. Dnes 5 januára som nechal auto v servise aby sa vymenili rozvody a ostatne veci ktoré v zmluve boli spomenuté a o ktorých som vedel . No mechanik našiel ďalšiu závažnú chybu. Prasknutá prevodovka ktorá bola zváraná a lepená tekutým kovom. Chcel by som vedieť, či je povinný predchádzajúci majiteľ prispieť na opravu prevodovky, alebo či je možné auto vrátiť späť pôvodnému majiteľovi a riešiť to súdnou cestou. O závade prevodovky som oboznámený pri kúpe auta nebol.
Indeed
06.01.13,15:57
nerozumiem z akeho dovodu ideš kupovať takú hajtru, ked su stovky iných aut v lepšom stave...
lujza.j
06.01.13,15:59
lujza.j
06.01.13,16:01
že by adrenalín.... :-D
Ice dive
06.01.13,16:06
no predpokladám, že sa jedná už o staršie auto, čo má dosť naložených km, a ani pôvodný majiteľ nebol prvým majiteľom tohto auta, možno je to dovoz, možno dajaký zlepenec po ťažkej havárií... zváraná prevodovka tekutým kovom, je vec, ktorá hovorí o závažnej oprave v neautorizovanom servise, ale zase nie je to ohnutý blatník, t.j. pôvodný majiteľ o tom tiež nemusel vedieť, keďže podvozok auta sa nekontroluje dennodenne...
Indeed
06.01.13,16:49
A najhlavnejší udaj /rok vyroby auta/ chýba .....

Treba si uvedomiť,že pri určitých starších autách sú veĺké opravy nerentabilné
pepek namornik
07.01.13,06:08
jedna sa o alfa romeo 147 1,9 jtd, r.v. 2001 a malo najazdenych okolo 170 000 km. okrem tej prevodovky bolo zistene aj to ze bolo havarovane... Tie opravy ktore boli spomenute v zmluve som chcel opravit, s tym som aj pocital. Ale ta prevodovka lepena a zvarana a k tomu ze to bolo po havarke ma dost prekvapilo. Keby ze to viem hned pri prvej prehliadke tak to neberiem a vratim auto naspet. Ale zistil som to az teraz v druhom servise.
Ice dive
07.01.13,06:53
jedna sa o alfa romeo 147 1,9 jtd, r.v. 2001 a malo najazdenych okolo 170 000 km. okrem tej prevodovky bolo zistene aj to ze bolo havarovane... Tie opravy ktore boli spomenute v zmluve som chcel opravit, s tym som aj pocital. Ale ta prevodovka lepena a zvarana a k tomu ze to bolo po havarke ma dost prekvapilo. Keby ze to viem hned pri prvej prehliadke tak to neberiem a vratim auto naspet. Ale zistil som to az teraz v druhom servise.

taký detail... jedná sa o auto vyššej triedy, určite nie rodinné a diesel... t.j. babka si ho na nedeľnú cestu do kostola určite nekupovala... nezdá sa ti podozrivé že za 11 rokov užívania má to auto len 170 000 km a to ti už píska turbo? to by malo pískať pri podstatne vyššom nájazde kilometrov... takže možno je to ešte aj stočené... ďalej tým, že to bolo tak vážne havarované, že musela byť zváraná prevodovka je jasné, že sa s tým autom nikto nemaznal a muselo to byť nabúrané vo vysokej rýchlosti, t.j. aj tých kilometrov by tam malo byť podstatne viac...
pepek namornik
07.01.13,07:03
ale ved to mi je jasneeee... vravim ze to turbo mi nevadi.. ani homokinetak.. ani rozvody.... vsetko mam! to ci boli stocene kilometre to ma tiez nesere.... dnes ma stocene kilometre skoro kazde starsie aotu.. Mne ide o zavadu ktoru som zistil po kupe auta. Ja som to auto kupoval v case ,ked som o tom ,ze bolo burane a opravovana prevodovka NEVEDEL. zistil som to teraz. A riesim tu skyrutu zavatu ktora sa odhalila po kupe auta. turbo a kilometre ma absolutne netrapia.
Indeed
07.01.13,07:08
Tužba po alfe je u niektorých jednoducho diagnoza....

len alfa, alfa a nič iné nechce taký človek počuť...

su to neriešiteľné prípady, rozoberali sa podobní jednotlivci aj inych temach o oj.autach...
Peter S.
07.01.13,07:21
Odpoveď je jednoduchá, reklamovať skrytú vadu by malo zmysel, ak by jeho predošlý majiteľ bol jeho prvý. Ak je to však už tretí-piaty majiteľ tak mu ťažko dokážete, že by o tej skrytej vade vedel, ani ten od koho ste auto kúpili nemusel vedieť o prasknutej prevodovke a teda vás ani nemohol upozorniť. Avšak môžte si uplatniť u kupujúceho právo na zľavu z ceny, teda časť peňazí by vám mal vrátiť § 623 ods. 2 Občianskeho zákonníka.
Ferdosondo
07.01.13,07:34
No dobre, ale robí tá prevodovka nejaký problém?
Tiež mám zváraný obal prevodovky. Požičal som auto a dotyčná blondína pri preraďovaní nepovažovala za nutnosť používať spojku. Odlomila zub z diferáku a ten rozbil kryt spojky. Dal som to zavariť, diferák som vymenil a prevodovka funguje cez desať rokov.
Takže ak prevodovka funguje dobre, tak by som to ako problém nevidel.

Alfa je pekné auto, rýchle... Ale je robené pre vyznávačov rýchlej jazdy a tým pádom v staršom veku býva v hroznom stave. Ak môžem poradiť rýchlo sa ho zbav. Tá prevodovka je len začiatok nikdy nekončiacich opráv.
Ferdosondo
07.01.13,07:39
Predávajúci zodpovedá za skryté vady v každom prípade.
pepek namornik
07.01.13,13:42
jj tym padom zi zaslepil dieru ktora vznikla... ale moja prevodovka musela mat poriadnu trhlinu lebo toho lepidla je tam dost. Mala za sebo nejaku havarku a takto ju zlepili. Ak chces vidiet foto, tak nechaj mail. poslem ti ich. Prevodovka ide zatial tak ako ma, 5ti stupen ide tahsie zaradit.... ked je nahriaty motor tak ide lahko. pri rychlejsej jazde do pravotocivej zakruty idu z motora nejake zvuky ako keby sa trel kov o kov. Niesu pravidelne tie zvuky. obavam sa ci to nebude predzvest toho ze sa mi prevodovka niekde na ceste rozsype. mozno ze je to homokinetak.. vonkajsi alebo vnutorny. to by bol ten lepsi pripad
Indeed
08.01.13,08:31
Zatiaľ to dáko vydrží a pre istotu si daj doniesť náhradnu prevodovku..

V Ita je vrakovísk akomaku.