pmajap
05.01.13,21:21
Od septembra je to router, televízor, chladnička,žehlička, bojler a teraz el. kotol pre ústredné kúrenie.Prosím o radu, ako uchrániť najmä kotol pred výkyvmi napätia. Teraz odišli sklené poistky a dom bol asi týždeň na mínusových teplotách.Došla som v poslednej chvíli, našťastie voda v potrubí nezamrzla.
220870
05.01.13,21:15
Ono to asi nebude súvisieť s priamo vami.Ale jeden xxx(montér kotlov) mi vravel že plynové kotle a a pod technika prešpikovaná elektronikou je ničená akýmisi bludnými el poľami ktoré sú v zemi.Ja som to celkom nepochopil ,ale vraj najmä kotle ktoré majú svoje vedenia v podlahách sú na to veľmi háklivé.
pmajap
05.01.13,21:57
SSE vlani ukončili rekonštrukciu VN, NN a trafá. Predtým bolo napätie 180 občas aj 210 V. Teraz 240 V a niekedy aj viac. Nerozumiem elektrikárskym veciam, ale údajne zvyšujú napätie, aby si dohnali straty o povolených 5%.
Nevylučujem ani možnosť vplyvu magnetického poľa, ale doteraz fungovalo všetko bez problémov. Včera okrem kotla vypovedal termostat na bojleri, prehrialo ho a mám pocit,že aj natiahlo do šírky:D
bodliak
05.01.13,22:03
Router a telka, to by som pochopil.
Chladnička a bojler už menej.
Tou žehličkou ste to ale zaklincovali, takže tomu celému neverím vôbec. Žehličku 240 neodpáli.
Ďalší, čo si z nás robí prdel.
Martin1310
05.01.13,22:47
Ja mam tiež 240V a nič sa mi nekazí.
pmajap
05.01.13,22:59
Nie nerobím, vymenovala som iba spotrebiče, ktoré sa mi pokazili. Priznám sa, kotol ma dostal a bojler poriadne vystrašil. Ale je toho veľa za tak krátky čas.
misoft
05.01.13,23:08
Tolerancia v sieti je +/- 1,5% zo základného napätia 230V pre svetelné rozvody a +/-5% zo základného napätia 400V pre motorické rozvody.

Pokiaľ ti to "blbne" - použiť stabilizátor, alebo prepäťovú ochranu.
pmajap
05.01.13,23:18
Ďakujem misoft, na elektroniku som už kúpila, ale neviem čo s kotlom. Väčšiu časť mesiaca som mimo domu a je to ponechané na suseda, ale ten nie je technický typ. Ráno mi elektrikári opravovali kotol a bojler a že je to napätím.
TomasHC
06.01.13,06:47
Bojler, elektrokotol, žehlička, pračka - všetko kde je odporová špirála nemajú absolútne žiaden problém s 240V.
Všetko ostatné kde je spínaný zdroj - funguje od 200 (aj od 100) do asi 285 voltov.
Staršie zariadenia kde nie je spínaný zdroj, majú poväčšine zabudovaný stabilizátor, takže zase žiaden problém.

Ak je problém, tak to môžu byť vami nemerateľné špičky, ale 240 V za to určite nemôže.
pmajap
06.01.13,09:49
Priznám sa, že s tých % mám poriadny chaos.Nie je tu v blízkosti ani VN, od trafa som pomerne ďaleko, bojler odchádza len termostat, tento rok tretí, pre istotu používam časový spínač ( tento rok druhý). Elektrické rozvody v celom dome sú robené v r. 2002. Som totálny analfabet, čo sa týka elektriky, ale prečo sa potom u väčšiny spotrebičov uvádza max.230V-, 3500W.
Ale ak som dobre pochopila napätie 240 V nie je príčina porúch na spotrebičoch. Je to vec náhody?
wagner
06.01.13,09:57
Blbosť

Distribúcia nastavuje trafá (mávajú 3 stupne) tak aby aj na konci vedenia bolo 220 - 5%.

Kto je bližšie môže mať vyššie

Daj si (na drahé spotrebiče) jemne nastavený prepäťový chránič
Tiež som mala také isté problémy. Napätie kolísalo od 140V do 280V - meral to sused tiež elektrikár. Sťažovala som sa, nič nepomáhalo. Jedného dňa som si kúpila vežu a večer po zapnutí hneď odišla. Napísala som sťažnosť najvyššiemu šéfovi energetických závodov a požadovala som úhradu za vežu - vtedy stála cca 7tisíc korún. Na druhý deň boli elektrikári na stĺpe pri mojom dome a hneď bola závada opravená. Sám veľký šéf sa mi prišiel ospravedlniť, že som mala pravdu. Napätie skutočne kolísalo a problémom bol nedostatočne prichytený nulák.Keby bol zafúkal silnejší vietor, tak spadne na zem:confused: Vežu som vyreklamovala, elektrikári dali potvrdenie. Treba asi tiež skontrolovať správne uchytenie káblov na stĺpe.
misoft
06.01.13,10:47
Spotrebiče musia presť skúškou na 250V - bez poškodenia - inak sa nedostanú na trh (iba ak čingčangčungovské).
pmajap
06.01.13,10:59
Ďakujem za rady , dám to premerať.
fetya
06.01.13,15:28
ja som mal 251 V a nic som nedosiahol na zse. vysla poruchova sluzbu, namerali to iste, ale je to v ramci normy. Siel som za veducim prevadzky zse v meste, povedal to iste - som 100 m od trafa. Zatial odisiel router, a cerpadlo na 380 V.
pmajap
06.01.13,16:05
Skúsim to aj ja a uvidím...
pmajap
06.01.13,17:19
Mám elektroniku Panasonik výroba Malaisia, Singapur a Krompachy :-)))y
Ferdosondo
07.01.13,04:45
Pmajap, treba zmerať osciloskopom, či sa nevyskytujú napäťové špičky pri zapínaní určitých zariadení, to by mohlo spôsobovať zničenie prístrojov. Toto by však teoreticky mohlo prichádzať aj od susedov trebárs.
V každom prípade osciloskop ukáže, ak by sa napäťové špičky vyskytovali.
Nandrolon
07.01.13,05:06
môže stačiť ak sused zapne riadnu cirkulárku a potom aj keď ju vypne.
Ukáže to iba osciloskop najlepšie grafický výstup na papier...
pmajap
07.01.13,06:08
Áno je to možné so susedom, keď šrotuje a píli čo počujem, vypínalo mi na pár sekúnd aparatúru a stlmilo svetlá.
Nandrolon
07.01.13,06:51
takže tam bude problém...
ale určite tu nejakí čo sa rozumia viac do elektriky ako ja napíšu, čo je pri týchto javoch nedostatočne riešené.... predsa elektrárne nemôžu susedovi zakázať píliť kvôli tomu že tebe to robí neplechu. V sieti určite treba niečo lepšie dimenzovať, prípadne pridať nejaké stabilizátory alebo ako sa tomu nadáva...
práve tie niekoľko milisekundové špičky nijako nezmeráš a práve tie sú príčinou takýchto problémov kedy odchádza citlivá elektronika...
pmajap
07.01.13,07:06
Vďaka vám aspoň viem čo mám robiť, už som si začínala myslieť, že to je trest za hriechy mladosti :-))
bodliak
07.01.13,09:08
Home made cirkulárka u suseda a žehličku pripíšme náhode.
Potom je to reálne.
anonym222
07.01.13,16:53
Toľko nezmyslov v dvoch príspevkoch.:confused:
Blúdivé zemné prúdy sú, ak je :
- dopovaná zemina
- blízko napr VN káble
Nelezie to do siete, lebo sú zemné.

Čo je to dopovaná zemina?
VN káble nemajú s bludnými prúdmi nič spoločné.
Bludné prúdy vznikajú predovšetkým v blízkosti jednosmernej trakcie.

Drôty VN vedenia tiež vytvárajú voči zemi kondenzátor a ak nie sú presne po trase vystriedané (aby sa samy vynulovali ) , tak sa tiež vybíjajú oproti zemi.
Vodiče VN vedenia sa nestriedajú! Toto sa nerobí dokonca ani u VVN. Striedanie vodičov sa robí iba u ZVN vedení (400kV) a vôbec to nesúvisí s bludnými prúdmi.

V zásuvke : 220 + - 5% dovolené = max 231 V.
Ak je viac , zavolaj na kontrolu technika z (ZSE) Distribúcia.

V NN sieti už mnoho rokov nie je 220V ale 230V a odchýlka môže byť +/-10%.
Za určitých okolností až -15%.

Blbosť
Distribúcia nastavuje trafá (mávajú 3 stupne) tak aby aj na konci vedenia bolo 220 - 5%.
Väčšina nových tráf má 5 stupňov. Nastavujú sa tak, že stred by mal byť na 105%Un. Niektoré staré trafa mali naozaj iba 3 odbočky.
Kto je bližšie môže mať vyššie
Za určitých okolnosti môžeš mať na konci siete aj vyššie napätie ako je pri trafe. Čo môže byť aj tento prípad. Sú to problémy s PEN vodičom pri nesymetrickej záťaži.

Daj si (na drahé spotrebiče) jemne nastavený prepäťový chránič
Čo to je jemne nastavený prepäťový chránič? Ja poznám iba napäťový chránič, prípadne prepäťovú ochranu, resp. zvodič prepätia.
Prepäťové ochrany slúžia predovšetkým pred ochranou proti veľmi krátkym prechodným spínacím a atmosferickým prepätiam.


To pmajap: daj si to premerať
pmajap
07.01.13,17:16
dám, nič iné mi neostáva
anonym222
07.01.13,18:45
Nenapísal si kedy sa nastavujú ???
Naprázdno ?????????????????????????????
pod 50 % záťažou ?
pod 100 % záťažou ?
Takže aj tvoje je blbosť ?

Nastavujú sa vtedy, ak je to potrebné.
Pod záťažou ? Asi ťažko, keď musíš prehodiť odbočku na VN strane. Robí sa to pri vypnutom trafe.

K ostatnému sa je škoda vyjadrovať.
Martin1310
07.01.13,19:40
To s tou cirkulárkou myslíte vážne? Sám používam home made 7.5 KW cirkulár a nič sa nedeje.To akože pri jeho vypnutí motor vygeneruje večšie napetie,vyrobiť prúd predsa dokázali len staršie motori ktoré dnes už snáť ani neexistujú alebo sa mýlim?
Nandrolon
08.01.13,04:59
Tie prepäťové ochrany sú iba na veľmi krátky čas, možno milisekundy, možno mikrosekundy a to z toho dôvodu, že ten prebytok "nemá čo vyžiariť" preč.
Preto ak by mala výkyv povedzme iba 2 krátke sekundy, prepäťová ochrana je na figu.
Musel by to byť nejaký usmerňovač, ktorý by vážil XX kilogramov železa, ktoré by mohlo odviezť prebytočnú energiu vo forme tepla...