miskakiska
06.01.13,12:47
Zdravím.V roku 2005 sme sa nasťahovali do bytu,kde sme cez jeseň a zimu zistili plesnenie stien.V kúpeľni celá vrchná časť nad oknom a v chodbe stena vedľa vchodových dvier do bytu,za ktorou sa nachádza povala,čiže priestor využívaný na odkladanie vecí.Pri prerábke kúpeľne sme zistili nekvalitné omietky na stenách,preto sme ich zoškrabali a natiahli všetko na novo,tak isto aj v chodbe.v kúpeľni sme o 10 cm znížili strop,kazetami vhodné do tejto miestnosti,dali sme bojler na ohrev vody na stenu vedľa okna,ktorý sme ale po kompletnej rekonštrukcii kúrenia nepoužívali.minulý rok na jeseň sme ho dali odtiaľ preč.asi po mesiaci som zacala pozorovať mapy na tej okennej stene,síce len vlhké keď sa sprchujeme,tie ale po vyvetraní zmiznú.máme v kúpeľni rebríkový radiátor ale sem tam zapálime aj sviečku.v chodbe máme 2 roky vstavanú skriňu,kde zadná časť je holá stena no a teraz som našla pleseň práve na tej stene vedľa vchodových dverí vo výške 3 políc od zeme.za stenou sa nachádza už spomínaná povala.po zmeraní vnútornej steny mi ukázalo teplotu 14 stupňov,čo je myslím dosť málo a na dotyk je aj studená a vlhká.síce máme asi 2 metre od nej kotol kde o stenu sú opreté vývodné trubky ale asi to nestačí.Nad nami je už len klasická áčková strecha,ktorá podľa mojho názoru nie je urobená práve najkvalitnejšie,čo nám potvrdili aj majstri,ktorý nám montovali strešné okná.ale podľa domovníčky je to v poriadku.na povale je zima,cez strechu zateká,nad nami sa nachádza okno,ktoré bolo skoro trištvrte roka rozbité a cezeň tieklo do vnútra keď snežilo a pršalo.okno sme s manželom a susedom provizorne zakryli ale neviem či aj to nie je príčina plesnenia.Čo máme robiť nevieme ďakujem za každú radu
bodliak
06.01.13,12:08
Pleseň potrebuje vlhkú stenu.
Stena vlhne buď nasávaním vlhkosti (vo vašom prípade napríklad zatečením) alebo kondenzáciu vzdušnej vlhkosti.
Vlhkosť začne kondenzovať na predmetoch s tepolotou pod rosným bodom.
Stena prechladená z opačnej strany, neprerušený tepelný most nezaizolovaných konštrukcii, slabé prúdenie vzduchu za skriňou... pre pleseň ideálne.

Všeobecne:
Znížiť vlhkosť.
Aj vetranie je účinné, studenému vzduchu zvonka s rel. vlhkosťou aj okolo 90% pri ohriatí na izbovú teplotu rel. vlhkosť klesne niekde na 50 %.
Prúdenie vzduchu na kritických miestach. Viem, za skriňou to bude ťažké...
Izolácia, oprava zatekania, vysušenie muriva ! Nemá zmysel zatepľovať to vlhké.
Aktívne proti plesni, zhodiť staré omietky, nechať vyschnúť neomietnuté, Savo, atď.

Ste si istý že znížený strop bol dobrý nápad ? Pozreli ste už nad tie kazety ?
zuhina
06.01.13,12:08
Skús použiť savo proti plesniam. Mám skúsenosť, že už po prvej aplikácii pleseň zmizne, ale možno budeš musieť postrek aj tri krát zopakovať.
miskakiska
06.01.13,13:02
bodliak,nad kazetami je to ok pleseň tam nie je,len som zabudla napísať,že v kúpeľni na stene,ktorá je vonkajšia mám na zemi vodu a spodné kachličky sú tak 2 cm od zeme mokré,takže musím utierať.je tam aj práčka ale hadice sú ok bez otečenia takže z nich to nie je.pri meraní vlhkosti v skrini mi ukázalo 61% vlhkosť a 21 stupňov.na povale vešiam prádlo,ale myslím,že tam asi nie je problém.na prízemí sa dve susedy tiež sťažovali,že im plesnejú steny,dokonca majú malé deti a bohužiaľ tá jedna je na tom alergicky dosť zle,zápaly dýchacích ciest a podobne.ceresit bez účinku,savo len na určitý čas,skúšala vrecko soli,ktorá bola po chvíli úplne mokrá.domovníčka sa radila aj s odborníkmi ale ostalo na mrtvom bode lebo ževraj každý jej povedal inú príčinu.je to smutné,pretože nič sa v našom paneláku nerobí proti tomu a asi podľa nej si to má každý vyriešiť sám.z vonku na bytovke máme od zeme kabrince asi do výšky 1,5 metra a rovno vo výške tých spodných kachličiek v mojej kúpeľne sú zvonka ďaľšie a pekne keď sa na ne pozriem z vonka tak sú od spodu čierne pásy.pleseň sa začala objavovať až teraz asi tie dva mesiace.ináč od tej prerábky v 2005 až doteraz bol pokoj.čiže 7 rokov.za tou skriňou to budem musieť začať striekať niečim,nechám si poradiť v predajni ale savo je slabé a sú tam veci na oblečenie takže aby nesmrdeli.neviem rozmýšľala som či by nepomohlo aj zateplenie nejakým polystyrénom tej povalovej steny susediacej s našou chodbou.ďakujem
bodliak
06.01.13,13:44
Polystyrén môže vyriešiť jeden problém s teplotou ale priniesť ďalší, ak to zadusí.
Treba vidieť. Cez web je to triafanie naslepo a šťastie porazí skúsenosti.