Anik
06.01.13,13:53
4.1.2013 chodili opisovať stav vody z vodomerov -našťastie, lebo pri tomto odčítaní stavu sa zistilo, že je prasknuté vodovodné potrubie na dvore. Potrubie je plastové a prípojka bola robená pred 20 rokmi.
Našťastie nespôsobilo to ujmy na dome, nanešťastie sa to nedalo zistiť ináč, ako pri kontrole hodiny. K veci za 2 mesiace bol odber vody na základe odčítania vodomeru 1.100 m3.
Poprosím Vás o radu, ako sa to dá riešiť pri čo najmenších finančných nákladoch. Predpokladám, že nikoho na vodárňach nebude zaujímať, že prasklo vodovodné potrubie odber je 1.100 m3 a hodnota za vodné predstavuje čiastku okolo 1.700 eur. za stočné okolo 1.100 eur.
Samozrejme je potrebné urobiť resp. opraviť, ale prikláňame sa k novej vod. prípojke čo budú ďalšie náklady.
Zajtra ráno ideme na vodárne nemá niekto skúsenosti s tým o čo sa dá požiadať vrámci nejakého odpustenia - ktosi svokrovi spomínal, že vodárne môžu odpustiť stočné na základe žiadosti - jedná sa o 2 dôchodcov. Za každú radu budem vďačná
príjemnú nedeľu
lapejko
08.01.13,20:43
tak toto je blbá smola nielen do nového roku...ja viem len technicky poradiť, keby som nebol vonku aj by som pomohol...potrubie prípojky je z PE a je takmer nemožné aby prasklo, skôr povolila spojka alebo hneď na pripojení v šachte alebo pri dome. Takúto rúru nám na stavbe zachytil lyžicou bager a vytiahol ju z meter širokého výkopu asi dva metre nad zem kým sa roztrhla...Treba si dať pozor, u mňa vodárne našli pred vodomerom T-ko so zátkou a už vyskakovali na ženu, že čierny odber, jak som tam nabehol tak som im vytmavil, že je to ich nedokončená robota spred pár rokov...treba odkopať prípojku, všetko fotiť a možno bude prekvapenie, ešte pozvať k tomu skúseného vodára. Veľa šťastia!
dedo758
09.01.13,04:37
Veru, veľa závisí, na koho na tých vodárňach natrafíte, ale ak na normálneho človeka, tak dokáže pochopiť, že taká obrovská nadspotreba nemohla vzniknúť len tak a dohoda je celkom reálna. Samozrejme poruchu čo najskôr opraviť, ak sa chyba nájde, tak pri oprave všetko nafotiť, pomôže to.
Na jeseň som riešil podobný problém, ale tieklo pred vodomerem, nanešťastie susede do pivnice. Vodárne o oprave nechceli ani počuť, nakoľko oni mali od ventila po plot potrubie už vymenené, tak sme museli kopať. Našťastie hadica bola 5/4"-ná, už plastová a nová 3/4"-ná do nej vpohode vošla, takže sa vykopalo len na začiatku a potom na mieste, pokiaľ hadica vošla a tam sa spojilo. (nanešťastie sa kopalo na štyroch miestach, lebo pôvodný majiteľ spravil prípojku z nejakých zvyškov rúr a natrafili sme na 4 spojky, cez ktoré sa novej hadici nechcelo, takže treba počítať aj s tým...)
Tenšiu rúru už by som neodporúčal.
alltracboy
11.01.13,08:14
su take stroje co ti pretiahnu novu hadicu cez staru a nevadia tam ani mosadzne spojky.. proste ich roztrhne. Len aby sa vedelo, ze su aj firmy co taketo nieco dokazu.
Anik
11.01.13,08:24
alltracboy ak niečo také existuje bolo by dobré ak nie už priamy kontakt, ale isto aspoň dáky odkaz, alebo webová stránka, nech sa vieme orientovať
´dakujem
alltracboy
11.01.13,08:39
Anik
11.01.13,09:14
chcela som ti dať bodík, ale skáče mi to -1 takže aspoň takto Ďakujem
buchač
11.01.13,12:54
sak to keby som vedel.. videl som to na videu, takze viem ze sa take nieco robi, ale kontakty si uz musi kazdy zohnat sam.



b) Pipe bursting

Pipe bursting je metóda, ktorá sa musí použiť ak redukcia prierezu nie je prípustná. Pri tejto metóde sa používa hydraulický navijak, ktorý ťahá zo štartovacej do cieľovej jamy drviacu hlavu a tým rozrušuje staré potrubie. Následne za drviacou hlavou je ťahaná nová rúra rovnakého alebo mierne väčšieho prierezu.

http://www.raval.sk/wp-content/uploads/bursting-300x187.jpg

http://www.raval.sk/ponuka/

Alebo

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=oprava+potrubia+technologiou+pipe+bursting&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
alltracboy
11.01.13,13:01
buchac podla toho obrazku asi tahaju ropovod Druzba.
buchač
11.01.13,13:05
buchac podla toho obrazku asi tahaju ropovod Druzba.

....hehehehehehe..........mne je jedno ....
Ide predsa o metódu ....či ???
Ale na ....ži ....;):---:D

http://www.raval.sk/wp-content/uploads/IMG_1017.jpg