havranec
10.01.13,08:03
Dobrý deň,
prosím o radu ohľadne za izolovania jestvujúcej pivnice v suteréne rod. domu.
Vonkajší odvod. múr je betón, podlaha ílovité podložie, už odstránená vrstva štrku cca 5-10 cm a volne uložené šamot. kocky.
Pivnica vlhne od spodku do cca 1-1,2m výšky dá sa povedať hlavne obvodových stien, voda tam nikdy nebola.
Ďakujem za každú radu.
bodliak
10.01.13,07:23
Jedna možnosť je odkopávať, navŕtávať, napúšťať chemikáliami, odvetrávať, prípadne spraviť nový vnútorný izolovaný súvislý blok,
ale poznal som objekt s hrubým starým murivom pred nasadením a videl po nasadení Aquapol-u a tak by som vo vašom prípade zvážil aj túto metódu.
marleau
10.01.13,08:14
Zdá sa ,že murivo nie odizolované od základov,tak izolovať podlahu moc osohu pre steny neprinesie. Na toto mám svoj recept - tri,dva,jedna.....
bodliak
10.01.13,08:23
ace123
10.01.13,11:50
Mam taku istu pivnicu a jednoducha odpoved je, ze sa to neda :-) Komplikovana odpoved, teoreticky sa da nahodit sanacnu omietku, alebo spravit odvetravanu predsadenu stenu. Podlaha sa da vyriesit, ale vlhkost stien zostane. Otazka je, na to chcete pivnicu pouzivat, ja osobne som to nechal proste tak.
havranec
10.01.13,14:11
... prípadne spraviť nový vnútorný izolovaný súvislý blok,
ale poznal som objekt s hrubým starým murivom pred nasadením a videl po nasadení Aquapol-u a tak by som vo vašom prípade zvážil aj túto metódu.

...čo to v praxi znamená, ako na to?

Vek domu je do 30rokov, v celom podpivničenom dome sa to prejavuje iba v tejto miestnosti bez podlahy, miestnosť cez dvere je prakticky v poriadku, odvrávanie je zabezpečené vetracím okienkom do vedľajšej miestnosti.
bodliak
10.01.13,14:42
Jedna miestosť bola naschváľ urobená bez podlahy ?
No tak ju potom využívajte na účel, na ktorý bola určená...

A na prax čoho sa pýtate ? Info o Aquapole si vygúglite, to druhé znamená v miestnosti spraviť 4 steny a podlahu a riadne ju odizolovať.
havranec
10.01.13,14:50
Jedna miestosť bola naschváľ urobená bez podlahy ?
No tak ju potom využívajte na účel, na ktorý bola určená...

Presne tak. bez podlahy na uskladnenie zeleniny, zemiakov atd. v inej dobe...

Problémom je plieseň a korózia.
havranec
27.01.13,04:34
Pôvodnú podlahu som odstránil, ostala mi diera cca 25cm hlboká, spodok betón pravdepodobne bez celoplošnej spodnej izolácie alebo poškodenej, voda sa výrazne nehromadí. Mienim to celé odizolovať ipou a zaliať betónom a čo steny...oškrabať, prípravky na plesne?
Môžem použiť pôvodné šamotky ako finálnu podlahu na betón?
Na čo by som nemal zabudnúť, aký zvoliť postup a materiál.
Ď.
220870
27.01.13,07:30
Aqapol sú vo vašom prípade vyhodené peniaze.
Na podlahu urobiťpieskové lôžko min 5 cmpiesok frakcie 4-8.Na to tenkú betonovu platňu stačí 3 cm.Na to IPA.Na ipu piesok 3-4 cm , frakcie 4-8 do toho môžete naukladať tie tehly .Ak by ste chceli akotak skultúrniť tie steny tak by ste museli okolo celej pivnice postaviť tenkú predsadenú priečku .Inak steny očistiť a maľovať čistým nehaseným vápnom.Nie hydrobitom!!!
havranec
27.01.13,08:49
Myslel som , že by som mal začať tou ipou, napojenim na pôvodnú izoláciu a potom tá výplň.
Nakolko pri vyberaní pôvodného lôžka ten piesok bol nasiaknutý vodou, doslova z neho tieklo (samozrejme za cca 30 rokov).
Som laik, prosím iba na vysvetlenie.
Ď.
alltracboy
27.01.13,11:14
ipa sa dava na pevny podklad, preto ten beton. inak by sa mohla poskodit tlakom. navyse sa na beton nataví, takze sa ani nebude hybat do stran. ked bol piesok tak mokry, mozno tam zateka.
lapejko
27.01.13,12:31
ideálne bude ak sa podarí vyspádovať drenáž urobenú po obvode mimo dom, stačí priemer 4 cm, na výšku 5 cm nasypať vrstvu triedeného alebo mletého kameňa frakcie max. 16-32 mm, prikryť kameň nopovou fóliou, ktorú vytiahneme aj popri stene, navrch môže ísť hrubá dlažba do suchého podsypu ale aj armovaný cementový poter s akoukoľvek povrchovou úpravou. Ak sa nedá drenáž vyspádovať von, pomôže aj jej odvetranie nad terén .
havranec
28.01.13,11:47
ipa sa dava na pevny podklad, preto ten beton. inak by sa mohla poskodit tlakom. navyse sa na beton nataví, takze sa ani nebude hybat do stran. ked bol piesok tak mokry, mozno tam zateka.
...to áno, ale ako na foto vidno ten beton tam je , akurát tá izolácia nie je po celej ploche a priame napojenie by malo byť efektívnejšie, aj čo sa týka vzlýnavosti stien, alebo sa mýlim?
Akurát neviem si rady s jej vyčistením: "podklad musí bit suchý, zbavený prachu a nečistot,molitanovým válečkom nanesete penetraciu"
v tom prípade či neznoliť ten Váš postup.
alltracboy
28.01.13,13:00
k tomu cisteniu.. predpokladam, ze sa ta podlaha da vysusit. treba po kefou ocisit a kefou naniest penetrak tak aby chytil na nejaku pevnu cast. Ja by som to nechcel nejaku dobu otvorene nech to preschne. Pokial tam bude dotekat voda tak neviem ci pomoze ipa. Pokial budu vlhnut steny, tak to bude za cas plesnive ako predtym.