Mr.Crow
11.01.13,16:16
Ahoj poraďáci,
Potrebujem poradiť.
Otvorili sme firmu produkt jednotarif C2-X3 istič 20A, obdobie je tu 213 dní (02.6.2012 - 31.12.2012) a spolu je napálené 190 kWh. Každý mesiac sme zaplatili 20,-€ (to je 5x20,-€ (za december neprišla faktúra, tá je pravdepodobne započítaná vo vyučtovacej faktúre)). Prišla k nám faktúra s nedoplatkom vo výške 70,-€.
Príde mi trošku veľa za 190 kWh aby sme mali nedoplatok vo výške 70,-€. Pri každej faktúre 20,-€ bolo predpokladané množstvo kWh 76.
Vo vyúčtovacej ročnej faktúre je najvyššia položka Rezervovaná kapacita, množstvo 1, cena bez DPH 0,2202 , obdobie pre cenu 1M, suma bez DPH 91,83 €. Moja otázka znie čo to je za cenu? Za čo je tá suma účtovaná.
Ak niečo chýba, napíšte, ja doplním, Prosím o pomoc.
anonym222
11.01.13,20:34
Neuvádzate u ktorého ste distribútora a akého máte dodávateľa elektriny, preto nie je možné použiť konkrétny cenník za elektrinu a cenník distribúcie. V každom prípade to vyzerá, že by to malo byť v poriadku. Na prvý pohľad sa zdá, že takmer 0,9euro za 1kWh je veľa, ale Váš problém je v tom, že máte veľmi nízku spotrebu. Mňa napr. v garáži kde nemám takmer žiadnu spotrebu vyjde 1kWh viac ako 3eura a neriešim to, lebo viem, že podobne ako vy platím predovšetkým za rezervovanú kapacitu. Je to tá časť paušálnej platby, ktorá nezávisí od toho koľko kWh odoberiete. Zahŕňa v sebe predovšetkým náklady distribútora na zabezpečenie prevádzkyschopnosti sietí. Aj keby ste vy nič neodoberal, sieť musí byť vždy v takom stave aby kedykoľvek, keď zapnete vypínač, mali ste zabezpečenú dodávku elektriny v požadovanej kvalite.
Ak budete odoberať viac elektriny, vyjde vás 1kWh menej ako teraz.
Mr.Crow
12.01.13,12:22
zmluvu máme u západoslovenskej energetiky. pozerám zmluvy, ale neviem kde nájdem distribútora a dodávateľa. Viete mi poradiť ako to zistím? Distribútor je asi ten kto elektrickú energiu ponúka a dodávateľ je ten kto elektrickú energiu vyrába a ponúka distribútorom nie?
Sme konkrétne z obce Dvorany nad Nitrou (ak by to pomohlo). El.enegriu sme potrebovali na vykorovanie, očakávali sme, že koľko spálime toľko platíme, preto sme aj šetrili. Podľa faktúry ktorá prišla za celý rok táto posledná vyúčtovacia, na poslednej strane je dodávka elektriny 38,07€
distribúcia el.energie 103,64€.
Myslím,že musíme navštíviť osobne ZSE pobočku v Nr nech nám to vysvetlia. V tomto prípade sa nám oplatí benzínový agregát, ktorý zapneme kedy bude treba. Je podľa mňa neskutočné veľa platiť iba za to, že je elektrická energia k dispozícii kedykoľvek počas dňa.
a ešte jedna vec, držím v ruke faktúru a idem riadok po riadku a všetko mi sedí až na rezervovanú kapacitu. ako som už písal je tam cena 0,2202 eur/mer.j.(bez dph) obdobie pre cenu 1M a suma bez DPH je 91,83€, neviem ako získali túto sumu. Iné riadky a ich výsledky zodpovedali číslam v nich, ale tento riadok nie a nie zistiť ako to je počítané. Som z toho jeleň
pepa78
12.01.13,13:23
...vezmite faktúru a v pondelok šup na zákaznícke miesto ZSE, tam Vám to vysvetlia úplne presne
draik
12.01.13,14:12
Sú to distribučné poplatky, ktoré v prípade ZSE Distribúcia (teraz Západoslovenská distribučná) výrazne stúpli v roku 2009. Tieto poplatky určuje regulačný úrad ÚRSO, ich výška je rovnaká pre všetkých odberateľov v danej kategórii v regióne danej distribučky. Na rok 2012 pre kategóriu podnikateľov C2-X3 poplatok činil 0,2202 eur za každý ampér a mesiac. Ak teda máte istič 3*20A, tak každý mesiac na tomto poplatku zaplatíte 15,85 eur s dph.
Mr.Crow
12.01.13,17:05
Prosím Vás, máme na výber tu v našom regióne zvoliť si lacnejšieho dodávateľa el.energie? tieto ponuka sú naozaj veľmi nevýhodné pre nízkoodberateľov, ďakujem
draik
13.01.13,10:29
Ako som už písal, tie poplatky sú za distribúciu elektriny a sú pre všetkých rovnaké. Nemajú nič spoločné s dodávateľom samotnej elektrickej energie (=s cenou silovej elektriny, ktorú spotrebujete).
Mr.Crow
13.01.13,15:24
Tak aby sme platili takmer 16,-€ a nespálili žiaden kWh je podľa mňa veľa.
Je možné, že by nejaký iný distribútor mal nižšie poplatky pre dodávateľa?
draik
13.01.13,16:52
Distribútor je firma, ktorá prevádzkuje elektrické vedenia a v každom regióne (západné, stredné, východné slovensko) je iba jedna. Nedá sa teda zmeniť.
Dodávateľ elektriny je ten, s ktorým máte uzatvorenú zmluvu na dodávku samotnej elektriny.
Inak povedané, aj keď zmeníte dodávateľa elektriny, distribútor zostáva (a jemu platíte prostredníctvom faktúry za elektrinu tie poplatky za prenos elektriny k Vám, o ktorých sa bavíme). Jeho ceny sú regulované ÚRSO.
Konečná cena elektriny sa skladá z rôznych zložiek, okrem iného z poplatkov za distribúciu, "prenos", elektriny k odberateľovi a z ceny samotnej elektriny, ktorú spotrebujete (silová elektrina). V prípade občanov tvorí cena silovej elektriny len cca 50% celkového účtu za elektrinu.
Aj občania, ak neodoberú žiadnu elektrinu, platia poplatok za "elektromer". Je to však nižšia suma (okolo 6 eur), ako v prípade firiem.
anonym222
13.01.13,18:47
Myslím že Draik Vám to už dostatočne vysvetlil, iba doplním, že cenník za distribučné služby si môžte stiahnuť tu: http://www.zsdis.sk/documents/840/ZS-DIS_Cennik-distribucie_Firmy-2013_A4_web.pdf
Je tam podrobne vysvetlené, ako sa počíta zložka tarify za výkon. Vo Vašom konkrétnom prípade je cena 0,2202€/ampér/mesiac.
Teda pre 3x20A to vychádza za 7 mesiacov: 7*3*20*0,2202=92,484€.
Keďže účtovné obdobie nezačína 1.6. ale až 2.6. máte účtované iba 91,83€.
anonym222
13.01.13,18:57
Myslím,že musíme navštíviť osobne ZSE pobočku v Nr nech nám to vysvetlia. V tomto prípade sa nám oplatí benzínový agregát, ktorý zapneme kedy bude treba. Je podľa mňa neskutočné veľa platiť iba za to, že je elektrická energia k dispozícii kedykoľvek počas dňa.
Ak Vám teraz už všetko sedí, navštevovať pobočku je zbytočná strata času.

Ak si myslíte, že sa Vám skôr oplatí agregát, skúste si to spočítať. 1kWh elektriny vyrobenej agregátom Vás vyjde podstatne viac. Plus k tomu zarátajte investíciu do agregátu.
Skôr by som riešil to, či potrebujete 3x20A, ak tam mate taký malý odber? Nestačí Vám 1-fázové pripojenie? Zaplatil ste im však pripojovací poplatok za 3-faz. pripojenie, ten Vám už asi nevrátia.
Mr.Crow
13.01.13,19:58
Táto možnosť ma napadla zmeniť 3x20A na 1x20A prípadne menej ampérov ak by sa dalo. Cena poplatku pripojenia 3-faz a 1-faz je koľko prosím Vás? Ak by som chcel zmeniť na 1fázu kedy by som o to mohol požiadať?
Prípadne ma napadla možnosť, ale to neviem či by bolo možné zmeniť zmluvu z firma na osobný odber ako domácnosť.
Mr.Crow
13.01.13,20:29
Prosím Vás pekne ešte sa chcem opýtať, elektrinu potrebujeme hlavne v zime na kúrenie dvomi vyhrievačmi (2x2000 W) nech by išlo v okamihu napríklad 5 kW, stačil by istič jednofázový 6A ? alebo aký asi by bolo treba, Ďakujem
draik
14.01.13,09:56
Všetko nájdete v cenníkoch a vo všeobecných obchodných podmienkach danej spoločnosti, ktoré nájdete napríklad na webe. Ak chcete ušetriť, musíte niečo pre to spraviť aj Vy, my to za Vás nevybavíme. Príkon = napätie x prúd. To znamená, že Vám pri príkone spotrebičov 5kW nebude stačiť ani 1*20A.
Ludula
11.11.13,10:55
Dobrý deň. Sestre prišla veľmi vysoká faktúra za elektrickú energiu a prosila ma napísať reklamáciu na faktúru.
Menila hodiny v 5/2013. Vyúčtovanie do 5/2013 bolo v poriadku, mala aj preplatok . Za obdobie od 6/13 do 10/2013 jej prišiel nehorázny nedoplatok. Najprv reklamovali hodiny, ale tu reklamáciu neuznali. Po telefonickom rozhovore s SSE im bolo oznámené, že majú podať reklamáciu na faktúru. Prosím Vás vie mi niekto poslať vzor takejto reklamácie.
Ďakujem.