Katka6709
12.01.13,17:00
Manžel zdedil po rodičoch byt, ktorý chce predať. Trvalý pobyt tam mal len manželov otec. Bude platiť daň z jeho predaja?

Za všetky odpovede ďakujem.

Katka
Mila123
12.01.13,16:03
málo informácií......

kto a ako dlho bol vlastník domu?
kedy dedil? a kedy predával?
arizona
12.01.13,16:26
Katka6709
12.01.13,16:34
Mila, ďakujem za rýchlu odpoveď. Vlastníkom boli svokrovci /byt bol v BSM/, svokor tam mal trvalý pobyt, svokra nie /bola v Domove dôchodcov, kde jej dali TP/. Manžel tam už roky nebýva. Byt sme ešte nepredali, manžel je jediný dedič a ešte len prebieha dedičské konanie.
Katka6709
12.01.13,17:36
Aha, takze manzel dedil v priamom rade, svokor tam mal trvale bydlisko cca. 20 rokov, ale svokra nie - najprv umrel svokor a svokra dva tyzdne po nom...je problem, ze svokra mala to bydlisko cca 5 rokov inde?
Mária27
12.01.13,17:37
Ak boli svokrovci vlastníkmi bytu dlhšie ako 5 rokov, dedič neplatí daň z príjmu, ani keď byt predá hneď. Na trvalom pobyte už nezáleží.
Mila123
13.01.13,19:09
ale záleží na tom, kedy umreli svokrovci, ani jeden dátum si tu nedala.....
bol svokor či svokra vlastníkmi viac ako 5 rokov?
Katka6709
20.02.13,11:19
Dobrý deň Mária,

po dlhšej dobe sa opäť vraciam k téme...Pokiaľ byt nepredáme "ihneď" ale napr. po troch rokoch, budeme platiť daň z predaja? Aká dlhá je tá doba, kým je dedič oslobodený od platenia dane z predaja?
meamea
27.02.13,17:23
So sestrou sme zdedili byt po otcovi - vlastnil ho viac ako 5 rokov. Sestra by rada vyplatila moj 1/2-ny podiel. Predpokladam ze z toho nebudem platit dan, pretoze som nehnutelnost ziskala dedicstvom v prvom rade... Otazka> bude sestra by pri naslednom predaji bytu (skor ako uplynie 5 rocna lehota vlastnictva) platit dan z predaja nehnutelnosti z podielu, ktory odo mna odkupila?
ľubka
08.03.13,06:15
Už to nie je nadobudnutie dedením, myslím, že to podlieha zdaneniu. Tak jej predaj
ten svoj podiel za takú čiastku, aby keď ho bude predávať nevznikol veľký rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou a potom by nemusela platiť daň. Daň sa platí z rozdielu medzi nadobúdacou + príp. tech. zhodnotenie a predajnou cenou.
meamea
08.03.13,08:34
ale ktora cast podlieha zdadeniu??? v pripade ze byt ma hodnotu pri dedenie 40.000 euro. Sestra ma vyplati 20.000 eurami a preda byt neskor za 44.000. Kolko zaplati sestra dan?
Mila123
08.03.13,08:44
Už to nie je nadobudnutie dedením, myslím, že to podlieha zdaneniu. Tak jej predaj
ten svoj podiel za takú čiastku, aby keď ho bude predávať nevznikol veľký rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou a potom by nemusela platiť daň. Daň sa platí z rozdielu medzi nadobúdacou + príp. tech. zhodnotenie a predajnou cenou.

nesúhlasím.....
ak zdedím dnes niečo po svojom rodičovi, kt. bol vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, zajtra nehnuteľnosť predám, tento predaj je daňovo oslobodený......
Mila123
08.03.13,08:48
predsa platí § 9/1/b ZDP

§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
meamea
08.03.13,09:23
tiez si myslim ze ak to zdedim a predaj som oslobodena od dane. Ide mi o sestru, ktora ma vyplati... bude platit dan pri predaji z celej predajnej ceny alebo iba zo zisku a podielu ktory odo mna odkupila?
luja5
08.03.13,10:40
So sestrou sme zdedili byt po otcovi - vlastnil ho viac ako 5 rokov. Sestra by rada vyplatila moj 1/2-ny podiel. Predpokladam ze z toho nebudem platit dan, pretoze som nehnutelnost ziskala dedicstvom v prvom rade... Otazka> bude sestra by pri naslednom predaji bytu (skor ako uplynie 5 rocna lehota vlastnictva) platit dan z predaja nehnutelnosti z podielu, ktory odo mna odkupila?


tiez si myslim ze ak to zdedim a predaj som oslobodena od dane. Ide mi o sestru, ktora ma vyplati... bude platit dan pri predaji z celej predajnej ceny alebo iba zo zisku a podielu ktory odo mna odkupila?

Myslím si, že pre povinnosť DP by sa mal posudzovať len predaj časti (podielu) nehnuteľnosti získaný formou vyplatenia - aspoň ja by som to už nechápala ako priamo zdedené (priamo to zdedila sestra, ktorá dostala tento podiel na nehnuteľnosti vyplatený v peniazoch, d.f. ho "predala"). Ak polovica nehnuteľnosti, ktorú som priamo zdedila, je pri jej predaji oslobodená od dane, do DP by som ako základ dane (ktorý nie je oslobodený od dane) uviedla príjem z predaja znížený o cenu mojej priamo zdedenej časti nehnuteľnosti a do výdavkovej časti by som dala sumu vyplateného podielu + ďalšie prípadné výdavky súvisiace s predajom (znalecký posudok, provízia RK ...)... Z dosiahnutého výnosu (ak by bol) by som si vypočítala daň.
Len či by to tak bolo dobre? Čo by bolo v tomto prípade základom dane ...? Toto aj mňa zaujíma;).
meamea
08.03.13,10:47
takto to vidim aj ja... len ci mame pravdu :o)))
luja5
08.03.13,10:55
takto to vidim aj ja... len ci mame pravdu :o)))
Ja som sa pokúsila predstaviť si, že by ste sa stali podielovými spoluvlastníčkami (jedna druhú by ste nevyplatili) a potom:
- predali by ste to spolu niekomu tretiemu, alebo
- jedna sestra by predala svoj podiel druhej sestre a neskôr by druhá sestra už ako výlučná vlastníčka predala ďalej.
A tak mi vyšlo, ako to spolu vidíme;) .... možno napíše niekto, kto s tým má skúsenosť:).
Katy a R
08.03.13,11:02
takto to vidim aj ja... len ci mame pravdu :o)))

Ak chcete ten dom predať - tak ho normálne predajte obidve spolu (každá je vlastníčkou 1/2) - a nemáte žiadne problémy s daňami.
načo si predtým komplikovať živod prevodmi:confused:
meamea
10.03.13,12:50
to viem aj ja :o))))) dakujem za radu... Moja sestra si vsak byt chce zatial ponechat ale mozno ho bude musiet predat v prvych piatich rokoch po nadobudnuti, tak preto moja otazka.
Mária27
29.03.13,20:27
Nemusíte si to predávať ale zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo. Nehnuteľnosť sa tak nepredáva, lebo si spoluvlastníčkou celej. Nemala by tam byť daň
Mária27
29.03.13,20:29
Si spoluvlastníčkou celej nehnuteľnosti. Nepredávaš ale rušíte a vyporiadate si spoluvlastníctvo