CHDZ
12.01.13,19:03
Zdravím vás poraďáci.
Potreboval by som radu,ako si doma v záhrade postaviť udiareň,najlepšie drevenú.
Má niekto z vás s takýmto niečim skúsenosti?
Ďakujem za každú radu.
lujza.j
12.01.13,18:05
CHDZ
12.01.13,18:50
Ďakujem pekne za radu,ale nenašiel som tam to čo hladám.
lujza.j
12.01.13,18:54
CHDZ
12.01.13,19:08
Ešte raz ďakujem :).
marleau
12.01.13,19:24
Postav záchod ale používaj ako udiareň....:);)
CHDZ
12.01.13,20:08
Fuuuha...,tak to mi skus opisať presnejsšie :)

Postav záchod ale používaj ako udiareň....:);)
oondrejj
15.01.13,15:10
tým záchodom si predpokladám chcel len urobiť predstavu, že tá udiareň má vyzerať ako nejaká drevená latrína dúfam. Inak udiareň nie je ani taka komplikovaná. 4 steny, jedny dvierka a komín. Samozrejme nejaké to miesto kde budete vešať Vaše klobásky a slaninu.
pmajap
15.01.13,15:41
Dobre si popísal systém, môže byť aj skladačka zo štyroch stien a strechy bez komína, kde popod netesnú strechu odchádza dym. Ale dôležité je ohnisko, nepísal či bude údiť na studenom, alebo teplom dyme.
Majky11
17.01.13,16:43
Udiaren sa skada z dvoch popripade z troch casti...

1. Ohnisko
2. Dymovod
3. "Skrina"

Ak sa jedna o udenie teplym dymom, v tom pripade sa sklada z dvoch casti, teda z vynechanim dymovodu...

Pre predstavu je to akokeby skrina pod nou, resp. v jej vnutri naspodku je ohnisko... V tomto pripade by som odporucal radsej tu "skrinu" realizovat z plechu, normalne pozink trapez... Styri steny + strieska, ktora ako bolo opisane je netesna to znamena dostatocne neprilieha na bocne steny, a medzery je potrebne vyplnit napr, novinovym papierom, aby prilis rychlo neoutekal dym... Ohnisko je potrebne zakryt, teda nad ohnisko urobit konstrukciu a dat na nu nejaky plech, aby priame plamene neohrozovali udeniny...


Ak sa jedna o udenie studenym dymom, tam je skladba udiarne zo vsetkych troch opisanych casti.

Teda ohnisko, potom dymovod / sluzi prave na ochladenie dymu / a samotne "skrina" na vesanie pochutok... Ten dymovod musi mat urictu dlzku, podla toho aky teply/studeny dym z neho chcete dostat...

Takze ohnisko napriklad kamenne z regulaciou horenia / uzatvaranie privodu vzduchu / potom dymovod z kovovych alebo samotovych alebo plechovych rur, a potom uz spominana skrina.


Realizacia je na napaditosti stavitela a fantazii sa medze nekladu. Samozrejme aj pouzity material je tu na zvazenie samotneho realizatora a jeho financnych moznosti... A treba brat ohlad aj na mozne vznietenie sa z iskier, ohna, ci teploty...

P.S.1: Niekedy sa udiarne robili zo starej satnovej skrine... Vyzerala nejak takto

http://www.mevako.sk/images_velke/3839_x.jpg

Aj dnes sa da pouzit, len trochu horsie zohnat ako niekedy :D

P.S 2: Do pozornosti davam aj tento clanok, ktory opisuje rozdiel medzi studenym a teplym udenim... Samozrejme studene udenie ,menej vysusi udeniny a zaroven zakonzervuje na dlhsiu dobu, pri uchovani udeniny v spajzi na vzduchu...

Ak sa udi teplym dymom, tak udenina je na rychlejsi konzum a ak sa neskonzumuje je potrebne ju cca. po dvoch tyzdnoch "vysenia" v spajzi zamrazit...

Tu je spominany clanok, ktory to popisuje. Okrem toho su tam aj zaujimave typy prefabrikovanych udiarni, ktore mozu inspirovat...

http://www.udirny.cz/obsah-uzeni/


P.S. 3 : Prajem vela kvalitne zaudenych pochutok, ktore budu robit radost na jazyku a sprijemnovat ovzdusie v domacom spajziku...

Majky 11
besttracker
22.04.13,05:32
ahojte ja som postavil udiaren z rur co sa pouzivaju na vzduchotechniku (ilustracne foto : http://www.klempax.cz/soubory/fotogalerie/3/img-2167.jpg) v kovosrote ich byva z casu nacas dost...za minimalne naklady...vyhodu maju ze sa s nimy dobre robi,a vsetko do seba pekne zapada...existuje plno redukcii a kolien,spaja sa to 4 skrutkami...tak samotna stavba udiarne nakomplet mi trvala asi 1,5 hodiny,lebo som kopal rucne do mierneho svahu ryhu :D co som udil sa to fajne vyudilo....