Anna J
12.01.13,20:26
Prosim Vas o cennu radu. Znami sused nam na poschodovej novostavbe robi vodu s hrubostennými PPR trubkami. Hlavne rozvody hrubšie 3/4 a potom klasiku 1/2 /pol colove. Poradil nám že aj kúrenie nám vie spraviť s PPR trubiek hrubostenných. Tiež hlavne rozvody hrubšie 3/4 a odbočky k radiatorom polcolove. Chceme radiatory a z nich by spravil z vyvodov tzv. falošne podlahove kurenie z 3/4 PPR trubiek. Viete my poradiť či sa možme na tie PPR spolahnut? Budu zabudovane v podlahe alebo v stene. Kotol bude plynovy kondenzačny.
Dakujem.
220870
12.01.13,19:51
alltracboy
12.01.13,20:37
PPR potrubie nema kyslikovu barieru, takze nejake prepajanie s radiatormi nieje vhodne. Pise sa o tom aj v tom clanku vyssie. navyse potrubie z alpex nieje vyrazne drahsie ako PPR. Podlahovka z PPR... to moze robit v dnesnej dobe iba blazon.
jahoszmsk
13.01.13,07:43
hm, aj mne švagor pripojil 1 radiátor PPR-kou... akú teplotu kotlovej vody by som mal mať, aby to vydržalo aspoň do jari?:)
alltracboy
13.01.13,10:08
a este jednu vec som zabudol.. pre kurenie radiatorom si radsej kup nizkoteplotny kotol, lebo kondezacny je drahsi a najvysiu ucinnost ma pri nizkych teplotach vykurovanej vody.. co sa moc k radiatorom nehodi. Kondezacny je idealny pre podlahove vykurovanie kde sa vykuruje nizkou teplotou vody.
alltracboy
13.01.13,10:15
hm, aj mne švagor pripojil 1 radiátor PPR-kou... akú teplotu kotlovej vody by som mal mať, aby to vydržalo aspoň do jari?:)
Do jari to vydrzi urcite.. PPR urcite vydrzi 80 stupnov aj viac rokov a viac do raditora asi pustat nebudes.
Anna J
14.01.13,06:04
Nemysleli sme to tak ze z PPR budeme robyt podlahovku ale ze z radiatoa v kupelni sa spravi mensie podlahove tzv. falošne.
Zistoval som , že trubky z PPR STABY kde je hlinikova folia je raz tak drahe. A neviem ci to ma velky vyznam. Docital som sa ze kurenie z PPR maju ludia uz aj 20 rokov a ziaden problem tak preto vaham, kolko ludi tolko nazorov.
alltracboy
14.01.13,09:47
Ako sa bezne robi ze spiatocka z radiatora sa da do poteru v kupelni a tym to vykuruje, ale urcite toho hada nespajaj z PPR tvaroviek, lebo kazdy spoj je riziko netesnosti a v podlahe by som take nieco neriskoval. Ono chvilu potrva kym to cele vplyvom kysliku zhnije. Za tych 20 rokov by si uz mozno videl nejake zmeny. Su rozne chemikalie do kurenia ktore zabranuju korzii, treba sa informovat..
jahoszmsk
14.01.13,15:44
Ako sa bezne robi ze spiatocka z radiatora sa da do poteru v kupelni a tym to vykuruje, ale urcite toho hada nespajaj z PPR tvaroviek, lebo kazdy spoj je riziko netesnosti a v podlahe by som take nieco neriskoval.

presne tak mám spiatočku do kúpeľne, spájaná je tvarovkami, ale všimol som si že odkedy mám radiátor pripojený PPRkou, tak sa mi zavzdušnuje systém. môže to mať súvis? tlak vody v systéme je cca 1.5 Bar.
peterkos2
14.01.13,15:45
Z PPR-ky robievame ku klímam odvody kondenzu a niekedy aj rozvody chladenej vody alebo kúrenia-priemyselného-ale len vonkajškom,nie do podlahy,alebo rozvody vzduchu.Ak mám pravdu povedať,ja by som si to nedal ani na vodu do chalupy,ani na kúrenie.Keď som videl,ako sa PPR mení vplyvom vonkajšieho prostredia mal som dosť. Kamarát vodár má ten istý názor.
alltracboy
14.01.13,16:15
ked sa ti zavdzusnuje, tak mas niekede netesnost. To by aj klesol tlak.
Anna J
16.01.13,08:22
A keby sa použili PPR trubky STABY s hlinikovou foliou ?
Anna J
16.01.13,08:25
Ak by boli použite PPR trubky STABY s hlinikovou foliou, robilo by to tiež problemi?
Viem ze sa moc pytam ale staviame len raz a nechceme urobit chybu. Keby vedel znami co nam bude robit kurenie robit a mat nastroje na plastohlinik tak nieje o com. No on vie a ma nastroje len na PPR. Tie PPR staby su vhodne na kurenie?
alltracboy
16.01.13,08:31
ja som myslel ze uz to mas porobene.. v tom pripade by som daval iba plastohlinik. Pri PPR sa moze stat ze zatlaci rurku moc hlboko a znizi ti prietok na minimum a ani o tom nemusis vediet. Nastroje na alpex? Vodu mi robil svagor s lisovacimi tvarovkami a kurenie som si dorabal sam so srobovacimi. Srobovacie by sa nemali davat do steny, ale vacsinou to ide z rozdelovaca do radiatoru a na oboch stranach su srobenia. Cize jedina vec co potrebujes na alpex je nakupit srobovacie tvarovky, kalibrator za 16 €, hadicu a izolaciu ktorou ju zaizolujes.
fefe30
16.01.13,09:19
Rozhodne chod do plastohliníku aj vodu aj to kurenie. S plastohliníkom sa aj lepšie robí + netreba ho spájať a máš minimálny počet spojov, žiadny spoj v podlahe. Káždý spoj je riziko netesnosti. Ak nemá lisovacie kliešte, tak tie sa dajú aj požičať. Aj mne kurenár robil s požičanými. Požičiavajú ich vo veľkých fy kde kúpiš aj material napr. metagas, satec,.....
vladoziak
16.01.13,16:13
Ja mam kurenie a vodu urobenu kompletne s plastohlinika,robil som to sam,pouzil som rozdelovace,srobovacie fitingy,kazde jedno odberne miesto na vodu,kazdy jeden radiator ma osobitnu vetvu s rozdelovaca,to znamena ze v podlahe mam suvisle rurky,a vsetky spoje mam v rozdelovaci a na nastenkach,alebo pripojeni radiatorov,naradie boli noznice na plasthlinik,kaliber,vidlicove kluce roznych rozmerov.Zatial bez akychkolvek problemov.
lapejko
16.01.13,18:55
Ak by boli použite PPR trubky STABY s hlinikovou foliou, robilo by to tiež problemi?
Viem ze sa moc pytam ale staviame len raz a nechceme urobit chybu. Keby vedel znami co nam bude robit kurenie robit a mat nastroje na plastohlinik tak nieje o com. No on vie a ma nastroje len na PPR. Tie PPR staby su vhodne na kurenie?

kúrenie by ste mali robiť iba raz a známy nech sa rekvalifikuje alebo dištancuje, inak jeho práca zadarmo?... bude nakoniec pridrahá.
Timko89
18.03.18,17:30
PPR rura nema kyslikovu barieru to preto
Poker70
17.03.23,19:15
Práve mám tento problem,neurobíte podobnú chybu.uz mi odišlo druhé čerpadlo za tri roky.Kurenie má 17 rokov a z ppr trubiek. Pred tromi rokmi som musel dať vyčistit(preplachnut)celé kúrenie(500€).Teraz znova odišlo čerpadlo...sedím v obyvačke a rozmýšlam čo ďalej...s masťou manželkou držim vám palce
Poker70
17.03.23,19:20
Nedávajte tam ppr -ky,budete o 15 rokov ľutovať tak ako ja...