verads
13.01.13,12:50
Dobry den, moja dcéra pracovala na dohodu ,potom ju vzali do pracovneho pomeru na dobu neurčitu, lenže ona V tom čase už bola tehotna o čom ani ona sama nevedela . po troch mesiacoch s nou ukončili pracovny pomer. teda k 31.12.2012 dcére je od 1.1 .2013 PN iked už aj predtym bola chora z nachladnutia , mala silnu chripku aj ju poslal zamestnavatel domov 23.12. nech ide domov ležat , dcéra sa už skôr nechcela dat vypísat ,lebo gynekologička jej povedala , že od noveho roku bude vypísana nakolko robi nevyhovujucu pracu. Lenže teraz neviem či má nárok na nemocenske alebo nie ? Ona PN papiere odovzdala zamestanavtelovi , ale on jej ich vratil . vraj on s nou ukončil púracovny pomer k 31.12 2012 a ona je na PN od 1.1.2013Prosim poradte ako to je ?
veronikasad
13.01.13,11:58
odkedy trval pracovný pomer ? Má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?

Ak pracovný pomer skončil 31.12.2012 a začiatok PN-ky je 1.1.2013, má nárok na nemoocenské z ochrannej doby, ktoré jej bude vyplácať sociálna poisťovňa. PN-ku treba odovzdať v SP (ak tak ešte neurobila), treba ju prefotiť a dať si potvrdiť kopiu.
Počas PN-ky ju nezaevidujú na UP, preto sa treba prihlásiť v zdr.poisťovni ako poistenec štátu z titulu poberania nemocenského (potrebuješ k tomu kopiu PN-ky+potvrdenie o výplate nemocenského zo SP)
brčko
13.01.13,12:01
Nech niekto odnesie papiere do soc.poistovne zamestnávatela (teda podla toho do ktorej patrí zamestnávatel). By som si ale urobila kopiu PN-ky a dala potvrdiť prevzatie pn-ky soc.poistovnou, ak by náhodou.
Bude mať nárok na nemocenské v ochrannej lehote (teda aj ked jej prac.pomer a nemocenské poistenie už netrvalo 1.1.2013, ale je v ochr. lehote, tak jej nárok vznikne).
Ak ale v čase dva roky pred pôrodom nebola nem.poistená aspon 270dní, nárok na materské mať nebude. Ak je tak a je tehotná do 8tt, asi by som porozmýšlala nad dobrov.poistením. Nerátala som to, ako sa oplatí, ale ak napr.6x zaplatí 35,15% z vym.základu a potom dostane 65% po dobu cca 8mesiacov a porovnať to s rodič.príspevkom, ktorý je tuším cca 197eur a by ho dostala tak či tak od mesiaca pôrodu (nie nástupu na md).
verads
28.01.13,20:07
Dakujem pekne za rady , sôr som sa Vám nevedela podakovat nevedela som odoslat spravu stale mi to vtedy zamrzlo.