libicka
14.01.13,13:39
Dobrý deň, opatrujeme dočasne westíka, dosiaľ sme nemali žiadneho psíka, takže nemáme skúsenosti. Je to zlatý psík 5 r. ale sa mi zdá že cez deň pije veľa vody. V noci nepije. Viete mi poradiť, koľko asi by mal vypiť a čím by sme mu mohli spestriť stravu aby sme mu neublížili ? Zatiaľ dostáva granule. Ďakujem
alaya1
14.01.13,12:53
arizona
14.01.13,14:26
Najlepsie informacie vam da ten, kto vam dal psika do opatery.

Kazdy psik ma ine poziadavky. Niektory pije a papa menej, iny viac...tak ako ludia.
libicka
14.01.13,18:58
Ďakujem, prečítala som si príspevky a myslím si že pitie bude vporiadku. Budem ho ďalej sledovať a uvidím.
Ináč je zlatý, hravý.
alaya1
14.01.13,20:45
Ďakujem, prečítala som si príspevky a myslím si že pitie bude vporiadku. Budem ho ďalej sledovať a uvidím.
Ináč je zlatý, hravý.

Nech prinasa radost do rodiny. Su to uzasne stvorenia.
MisheliQ
22.01.13,10:27
Libicka a odkiaľ máte westíka? Ako sa volá? Nejaké fotky by neboli?? Ja mám doma dvoch westíkov, psíka a fenku, a toto plemeno je mojou srdcovkou :-)) preto toľko otázok na Vás O:-)

Časté pitie nemusí byť vždy normálne a žiaduce. Mňa sa tiež veterinár už pýtal, keď sme uňho boli s nejakým problém, či veľa nepije, pretože westíci môžu trpieť na Cushingov snydróm. Na stretnutí westíkov v auguste 2012 o tom p. MVDr. Sliz hovoril okrem iného.

myslím, že vyšetrenie funkcie nadobličiek je u Vášho psíka na mieste. Zisťuje sa ním funkcia nadobličiek, teda či nadobličky produkujú hormóny, ktoré majú a v množstve takom, koľko organizmus potrebuje. Častým ochorením psíkov je nadmerná funkcia nadobličiek, tzv. Cushingov syndróm, pri ktorom nadobličky produkujú zvýšené množstvo hormónov. Práve nadmerné pitie a následné močenie je jedným z typických príznakov ochorenia.
Cushingov syndróm má dve formy a to primárnu formu, teda ak sú priamo postihnuté nadobličky a tie produkujú zvýšené množstvo hormónov alebo je to sekundárna forma, kedy nadobličky dostávajú nadmerný pokyn k tvorbe hormónov z im nadriadenej žľazy (hypofýzy) v mozgu. Aby sa odlíšilo o akú formu ide, je potrebné špeciálne endokrinologické vyšetrenie, ktoré Vás pravdepodobne čaká. Cushingov syndróm je ochorenie, ktoré sa dá liečiť pomocou liekov, ktoré potláčajú tvorbu hormónov nadobličiek. Liečba je ale doživotná. Psík má určite šancu, že sa mu stav zlepší, pokiaľ sa potvrdí diagnóza a stanoví adekvátna liečba. Samozrejme je potrebné vylúčiť aj iné ochorenia ako cukrovku, ochorenie obličiek, ochorenie pečene a podobne.
S pozdravom
http://www.havko.sk/forum/veterinarna-poradna/caste-pitie-vody-a-cikanie


Na cushingův syndrom je několik akupunkturních bodů.

prezentácia Preventívny plán u plemena WHWT od p. MVDr. Slíza zo Slivet-u na 1.ročníku WESTIE MEETING SLOVAKIA 2012

staršia verzia prezentácie: http://www.loa.sk/data/uploads/preventivny-plan-u-plemena-westhighland-terier-whwt.ppt (súbor ppt)

novšia verzia prezentácie: http://www.loa.sk/data/uploads/preventivny-plan-u-plemena-westhighland-terier-whwt.pptx (súbor pptx)
libicka
23.01.13,18:24
ďakujem ešte raz z príspevky, westíka máme od Vianoc,je to psík, volá sa Beny a je z Ružomberka. Už som spomínala, že ho opatrujeme len dočasne, zatiaľ si na seba zvykáme. Keď prišiel tak sa nám pocikal v kuchyni ale odvtedy je to vporiadku. Ešte keby ste mi poradili s kŕmením. Boli sme v salóne pre psíkov (bol veľmi zarastený) a pani nám povedala, že je obézny. Má 8 kg. Dávame mu 2x granule ale tie "psie oči" pri našom jedení. Potom sa mu vždy niečo ujde.