abolcam11
15.01.13,09:38
Dobry den,

chcela by som sa opytat niekoho,kto sa vyzna v otazku vykurovania, preco nemozem vykurit 58m2 2-i byt? Strop je keramicky a davala som sadrokarton do celeho bytu 10 cm od stropu. Okna nove 3-skla,takze cez okna mi nemoze unikat teplo. Byvam v strede bytovky,ale na samom vrchu. Dala som si plynovy prietokovy kotol 24KW a radiatory podla vypoctov plynarov. Byt vykurim maximalne na 21 stupnov, hoci radiatory idu naplno. Co moze byt pricinou? Mozno zvacsit radiatory alebo mi unika teplo stropom? dakujem pekne
alltracboy
15.01.13,08:43
tak silny kotol musi vykurit aj vacsi nezatepleny dom. Ake velke su radiatory a na aku teplotu je nastavena vykurovacia voda? Ako je nastaveny termostat? Je nd tym sadrokartonom aj nejaka tepelna izolacia?
Emka Roman
15.01.13,08:47
Dobry den,

chcela by som sa opytat niekoho,kto sa vyzna v otazku vykurovania, preco nemozem vykurit 58m2 2-i byt? Strop je keramicky a davala som sadrokarton do celeho bytu 10 cm od stropu. Okna nove 3-skla,takze cez okna mi nemoze unikat teplo. Byvam v strede bytovky,ale na samom vrchu. Dala som si plynovy prietokovy kotol 24KW a radiatory podla vypoctov plynarov. Byt vykurim maximalne na 21 stupnov, hoci radiatory idu naplno. Co moze byt pricinou? Mozno zvacsit radiatory alebo mi unika teplo stropom? dakujem pekne

Kotol rátajú projektanti aj s rezervou cca 0,35kW/m3.Máš asi 150 m3 - mal by to utiahnuť kotol aj 8 kW , ak máš aj TUV , tak takých 12 kW.
Daj teplotu výstupnej vody. Na -5 stupňov vonku by mala byť teplota aspoň 65 stupňov.
abolcam11
15.01.13,08:59
Zateplenie nad sadrokartonom nemam, teplotu vody v radiatoroch mam na 85 stupnov teraz, radiator kuchyna 10,5m2-60 cm, obyvacka 16,5 m2 - 100cm, spalna 14m2 -80 cm, chodba cca 8m2-40cm radiator. kupelnu, WC neratam. chodba, kuchyna a obyvacka su spojene
alltracboy
15.01.13,09:46
a tie radiatory aj kuria po celej dlzke? nemas to zavzdusnene? Je to divne, take teploty a vykon by to mali vykurit. Radiatory musia byt tak horuce ze tam ani ruku neudrzis. Urcite je termostat nastaveny na vyssiu teplotu ako 21 stupnov? Pokial je to len v zatepleni tak ti nezavidim ucet za plyn.
abolcam11
15.01.13,10:09
No praveze radiatory kuria cele. Aj su velmi horuce. Termostat som mala nastaveny na 23 stupnov a stale mi spinalo kotol aby kuril. kazdych 10 minut zoplo. ale aj tak si myslim,ze by teplotu v byte malo dosiahnut, len to teplo rychlo unikne. Ale mne ani nedosiahne tu teplotu. Asi budem musiet polozit nejaku izolaciu pod strechu. Len musim zistit v com je problem,nech nestrielam do vetra.
220870
15.01.13,10:18
Jediné čo kedy bolo na činžiakoch zateplované bol strop,aj keď nie bohvie ,ako ale bol.Už len tým ,že ste tam dali sadrokarton tak ste zateplili strop,aj keď urobiť strop a nedať izoláciu je veľká chyba.
Váš problém vyzerá byť jednoduchý ,susedia nekúria .Nechajú sa vykurovať od vás cez tenučké priečkové steny ktorými sú oddelené vaše byty na činžiaku.Jediná rada zatepliť obvodové steny bytu.
abolcam11
15.01.13,10:51
No asi si zozeniem termokameru a uistim sa,kam to hnusne teplo zdrha. Potom zacnem podnikat kroky. v pripade,ze je to strop, mohla by som polozit pod strechu nobasil alebo polystyren? pomoze aj to?
alltracboy
15.01.13,11:01
urcite pomoze, aj ked to unika podla mna extremne. Nieco pojde aj k susedom, ale pochybujem ze by tam drkotali zubami pri 15tis stupnoch a spoliehali sa na to ze im byt vykuri jedna stena. Chcelo by to kontrolovat teplotu vystupu aj spiatocky, mozno tie radiatory fakt nestihaju, ale pokial to kurilo normalne za "sociku" tak by to malo kurit aj teraz. Ak by som mal problem, ze mi nedokaze 24kW kotol vykurit byt, asi by som zacal uvazovat o zatepleni zvnutra, aj ked to je uz extrem. Sledujes aj spotrebu plynu?
alltracboy
15.01.13,11:08
No asi si zozeniem termokameru a uistim sa,kam to hnusne teplo zdrha. Potom zacnem podnikat kroky. v pripade,ze je to strop, mohla by som polozit pod strechu nobasil alebo polystyren? pomoze aj to?
kazde zateplenie pomoze, iba pre srandu by som k plafonu upevnil teplomer aka je teplota pri strope, obehol susedov ci nemaju podobny problem a zistil na aku teplotu vykuruju. Sikovny kurenar by asi na mieste vedel viac zistit. Temokamerou sa snima vacsinou z vonku.. musi byt okolo chladno aby bolo dobre vidiet tepelne mosty. Co ide k susedom to asi nezosnima.
abolcam11
15.01.13,11:17
Alltracboy - No predtym boli v byte gamaty. Ja som prerabala byt a dala som kotol len pred par mesiacmi. Spotreba plynu za december je cca 160m3. Nemoze byt,ze to tak unika ku susedom. Musim pozriet tu teplotu vystupu a spiatocky. Ale ked som sledovala na kotli, teplota napr z 85 stupnov zisla na 70 stupnov v priebehu par minut.
lubko6394
15.01.13,11:21
kazde zateplenie pomoze, iba pre srandu by som k plafonu upevnil teplomer aka je teplota pri strope, obehol susedov ci nemaju podobny problem a zistil na aku teplotu vykuruju. Sikovny kurenar by asi na mieste vedel viac zistit. Temokamerou sa snima vacsinou z vonku.. musi byt okolo chladno aby bolo dobre vidiet tepelne mosty. Co ide k susedom to asi nezosnima.

Termokamera môže snímať aj vo vnútri, akurát je to tam naopak, hľadá sa chladnejšie miesto. Tuším, že zrážanie vlhkosti začína pod 12°C, obvykle vonkajší kút.
abolcam11
15.01.13,11:21
No viem,ze vsetci vo vchode maju gamaty. Ale vedla vo vchode ma 1 byt este kotol, tak tam sa chystam zastavit, ci nemaju problem vykurit. Vsimla som si ale,ze susedia spotrebuju viac plynu denne ako ja. Vcera som napriklad spotrebovala 4,5m3 plynu a oni dvojnasobok. no len oni maju gamaty. na zemi som mala stale mensiu teplotu, ked som dala do vysky 1,7 metra termostat, teplota isla trosku hore, o 1 stupen. Dnes skusim este uplny strop,ze co to povie. Ked je pri strope teplo,tak to bude unikat tadialto.
lubko6394
15.01.13,11:49
No viem,ze vsetci vo vchode maju gamaty. Ale vedla vo vchode ma 1 byt este kotol, tak tam sa chystam zastavit, ci nemaju problem vykurit. Vsimla som si ale,ze susedia spotrebuju viac plynu denne ako ja. Vcera som napriklad spotrebovala 4,5m3 plynu a oni dvojnasobok. no len oni maju gamaty. na zemi som mala stale mensiu teplotu, ked som dala do vysky 1,7 metra termostat, teplota isla trosku hore, o 1 stupen. Dnes skusim este uplny strop,ze co to povie. Ked je pri strope teplo,tak to bude unikat tadialto.

Ach bože zas tá fyzika. Teplý vzduch stúpa nahor, takže v každom byte je najteplejšie pod plafónom a najchladnejšie pri podlahe. Rukou by si mohla zistiť steny, ktoré sú chladné. Ja som takú mal vnútornú priečku v paneláku. Asi tam dali dupľovane železa. Druhá vec je, že ak všetci okolo Teba majú gamaty a šetria práve v tých miestnostiach, čo susedia s Tebou tak ich môžeš vykurovať Ty !
abolcam11
15.01.13,12:44
Ale mne to je jasne,ze teplo stupa hore,ale ked je dole 20 a hore 23 stupnov,tak daco ne v poradku :)))). No ja mam najchladnejsie priecky tie vonkajsie. So susedmi su take teplejsie. ej, musim to nejako s plynarmi a kotolnikmi prediskutovat,nech sa pridu pozriet viaceri a povedia nazor. Kolega byva v byte, ktory nema ani sadrokarton a tiez je pod strechou a nema take problemy, tak to sa cudujem,ze ja ich mam. Skusim susedov obehat a popytat sa. dakujem za reakcie :))))), ale kludne piste dalej, co to moze byt :DDD
alltracboy
15.01.13,13:30
http://www.e-filip.sk/assets/Original/2627/artur_vykurovanie2.gif

teplo z radiatoru ide najprv k stropu pokial sa cirkulaciou dostane nizsie, takze izolacia stropu by bola vhodna. Inak ak mas chut experimentovat, tak si nejakym sposobom obloz vnutorne priecky ktore zdielas so susedmi 1cm polystyrenom, alebo tam zaves nejake tazke plachty. Tu spotrebu plynu som cakal vacsiu. ja mam 3,5 kubiku na den/100m2 a to kurim stale na 23 stupnov a teplota vody je 25-30 podla potreby, ale mam podlahovku. No ale je v tom aj TUV a varenie..
LukyKs
15.01.13,17:59
Alltracboy - No predtym boli v byte gamaty. Ja som prerabala byt a dala som kotol len pred par mesiacmi. Spotreba plynu za december je cca 160m3. Nemoze byt,ze to tak unika ku susedom. Musim pozriet tu teplotu vystupu a spiatocky. Ale ked som sledovala na kotli, teplota napr z 85 stupnov zisla na 70 stupnov v priebehu par minut.

160 m3 je 1600 kWh

to je 27 kWh / m2

nezateplený panelák / plastové okná by mal mať ročnú spotrebu do 90 kWh / m2

odhadom máš spotrebu vyššiu 50 - 65 % = máš tam prievan / drevené okná / netesniace okná / netesniace vchodové dvere

Po naštartovaní obehovky môže výstupná teplota ísť dolu (kým sa rozohreje sústava),ale potom sa musí stabilizovať = kotol vyrába toľko tepla,koľko odovzdávajú radiátory.
LukyKs
15.01.13,18:00
Termokamera môže snímať aj vo vnútri, akurát je to tam naopak, hľadá sa chladnejšie miesto. Tuším, že zrážanie vlhkosti začína pod 12°C, obvykle vonkajší kút.

Zrážanie vlhkosti začína pri rosnom bode !!!!!!!!!!!!!!!! Pohybuje sa po teplotnej osi podľa relatívnej vlhkosti.
abolcam11
16.01.13,11:28
Dakujem za nazor, okna su nove a urcite viem,ze tesnia dobre a vchodove dvere su tiez bezpecnostne a tesnia dobre. Jedine co moze byt,ze mury su tak studene,ze sa to ochladi. Kedze byt bol predtym 4 mesiace iba temperovany na 16-18 stupnov. Takze mozno je to aj tym. Ale vcera som davala vykurit byt uplne na maximum a pomaly to stupalo. Mozno to bude aj tym,ze bodovky v byte este nemam uplne domontovane. Teda mi tam niekolko chyba a su tam len diery :).inak nikde inde nemoze unikat.
ciners
16.01.13,12:55
V takom malom byte aj pri nezatepleni nemoze teplo tak unikat. Nemate nejake miniradiatory?
abolcam11
16.01.13,13:05
Radiatory su podla vypoctov plynarov. Je fakt,ze projektant mi dal vacsie, ale ten mi dal az prilis velke radiatory. Na cely byt by to bolo az 6 m radiatorov, co je prilis vela. Prekontrolovala som u inych plynarov radiatory - ti povedali,ze su podla normy, okna nove, dvere vchodove nove, sadrokarton na strope a strop je keramicky. Merala som teplotu pri podlahe-20,1, vo vyske 1,5m-21,2 a pod stropom-22,4C. ale podla toho nezistim,ci mi prepustaju tak stropy.
abolcam11
16.01.13,13:09
Obvodove mury 60cm, tehla. Stara 50 rocna bytovka to je.
alltracboy
16.01.13,15:41
ja by som povedal cim mensi tepelny spad tym lepsie. samozrejme ze v pripade ked su radiatory dobre nadimenzovane a kuria ako maju.. cim vacsi radiator tym lepsie. Ja som dal do podkrovia 2m velkoplosne radiatory a su stavane na 35-40 stupnovu vodu. Cize ich mozem napajat ako podlahovku. Chcelo by to fotky.. radiatorov.. vysky stropu.. atd..stare bytovky mali aj 3 metrove stropy a tym nejakych 10cm znizenie nepomoze,
abolcam11
17.01.13,06:06
vyska stropu je 240 cm, to je uz normalny byt,ale ludkovia - nechala som plyn 24 hodin bezat na 24 stupnov v byte. Zralo to asi aj travu okolo bytovky, jak besne,ale pomohlo to. Byt si teplotu udrziava a uz necitim,ze odniekial taha. Nejako to dostalo rozum po teplotnom soku :D. Vykuri sa ovela rychlejsie, teda ked som v praci z 19 na 21 stupnov behom 20-30 minut. Co je super. Inak suseda podomnou skrti ako besna. Mam pocit,ze ta kuri len v 1 izbe,lebo tam mi teplomer na zemi ukazoval viac :DDD. Ale vase rady su velmi cenne. dakujem :)))))
chandler
17.01.13,07:22
ty si ten plyn doteraz vypinala? :) a cudujes a ze mas zimu? :) musis ten byt vykurit rozohriat steny, par dni musis kurit v kuse a potom mozes regulovat teplotu.
ved ked prides do nejakeho vikendoveho domu v zime tak trva 3-4 dni kym sa zohreje.
alltracboy
17.01.13,21:59
No ja vodu vacsinou iba nahanam.. 23 v dome a 25-30 stupnova voda na vystupe. Mal som pocit, ze pri cerpadlovom obehu nieje teplotny spad potrebny kedze tam nefunguje samospad. Ak by si tam hnal 60 stupnovu vodu a vracala by sa 55 stupnova tak by to bolo zle? ten radiator viac tepla nevysala ked tam vodu nechas vychladnut. Niesom kurenar, ale pride mi to logicke.
alltracboy
18.01.13,06:33
tiez je logicke ze cim dlhsie tepla voda stoji v chladnejsom priestore, tym viac vychladne. cize ked to zerpadlo zenie moze sa stale privadzat tepla a tym padom ma nizky tepelny spad. Vykurit by to malo rychlejsie. Dobere, ked ma teplotny spad byt, tak nech je.. zalezi aj od typu kotla aby na vymenniku nevznikal kondenz pokial je spiatocka moc studena. preto mi pride vyhodnejsie kurit napriklad na 60 stupnov a tocit ju rychlejsie. mam pocit ze v dnesnej dobe vsetko smeruje k vykurovaniu s co najnizsou teplotou lebo cim vyssia vykurovacia teplota, tym bude drahsia prevadzka. Urcite sa na kazdy dom musi vypocitat podla radiatorov vlastna teplota vody podla tepelnych strat, takze tu zbytocne murdujem :)
alltracboy
18.01.13,10:23
v podstate do vody vykuris nejaky vykon, ktory cirkuluje az sa neodovzda do budovy. Je mozne ze pri malom spade minies viac elektriky na cerpadle. Ide aj o to ze pri beznom kotle by si nemal mat na spiatocke pod 60 stupnov kvoly kondezacii. Aspon tak som to nedavno cital.
Martin1310
20.01.13,21:50
Ale to aby mala spiatočka nad 60 stupnov sa dosahuje inak.Bud sú dva okruhy kotlový a vykurovací alebo je spravený z výstupu z kotla vstup do termoventilu ktorý je vsadený do spiatočky a z vody ktorá sa vracia z kúrenia a tej čo vychádza s kotla namiešava tú správnu teplotu.

Inak to s tým honením vody.Je pravda že pri pomalšom prietoku vody je prenos tepla efektývnejší ale podla toho čo som o tom pozistoval tak v rámci rodinnéhom domu je rozdiel taký malí že sa s tým škoda zaoberať.
Tibor889
20.01.13,22:08
Ľudkovia, to sa tu nikto nezamyslí nad tým, že síce má nainštalovaný super, hyper, extra výkonný 24 kW kotol, ale má naň pripojené radiátory o tak približnom výkone 8 kW ? Jasné že to ledva stačí na vykrytie tepelných strát, lebo kotol si zreguluje výkon na minimum a je spokojný. To, že 8 kW nestačí na dosiahnutie vyššej teploty ako 21 -22 st. ho netrápi. Ak sa má dosiahnuť vyššia teplota, treba väčší výkon radiátorov, kotol to v pohode utiahne. V tomto prípade je jedno aký teplotný spád je na radiátoroch ( otáčky čerpadla) lebo radiátory proste to teplo nedokážu odovzdať ďalej. Niekedy treba počúvať aj projektantov a nie čo povie majsterko inštalatér s dvoma fľašami (zasa je jedno či acetylén a kyslík, alebo vodka a pivo).
Ferdosondo
21.01.13,04:21
Ľudkovia, to sa tu nikto nezamyslí nad tým, že síce má nainštalovaný super, hyper, extra výkonný 24 kW kotol, ale má naň pripojené radiátory o tak približnom výkone 8 kW ? Jasné že to ledva stačí na vykrytie tepelných strát, lebo kotol si zreguluje výkon na minimum a je spokojný. To, že 8 kW nestačí na dosiahnutie vyššej teploty ako 21 -22 st. ho netrápi. Ak sa má dosiahnuť vyššia teplota, treba väčší výkon radiátorov, kotol to v pohode utiahne. V tomto prípade je jedno aký teplotný spád je na radiátoroch ( otáčky čerpadla) lebo radiátory proste to teplo nedokážu odovzdať ďalej. Niekedy treba počúvať aj projektantov a nie čo povie majsterko inštalatér s dvoma fľašami (zasa je jedno či acetylén a kyslík, alebo vodka a pivo).

Pravdu máš, avšak 8kW strata na byt s vymenenými oknami je veľa.
Predsa len bude niekde chyba
alltracboy
21.01.13,08:42
Inak to s tým honením vody.Je pravda že pri pomalšom prietoku vody je prenos tepla efektývnejší ale podla toho čo som o tom pozistoval tak v rámci rodinnéhom domu je rozdiel taký malí že sa s tým škoda zaoberať.

ako moze byt efektivnejsi prenos tepla pri pomalsom prietoku vody? O tomto by sme sa mohli dohadovat mesiac.. pri kureni sa berie do uvahy hromada dalsich faktorov ktore v teoretickej rovine nemaju logiku. Jedna vec je efektivne vykurovat z hladicka dodaneho tepla a druha efektivne vykurovat z hladiska spotrebovanej energie. V praxi ide skor o o druhe. Ale stale mam pocit, ze tepelny spad ma opodstatnenie v samotiazovom vykurovani a pri cerpadlach nema moc vyznam.
Emka Roman
21.01.13,09:08
ako moze byt efektivnejsi prenos tepla pri pomalsom prietoku vody? O tomto by sme sa mohli dohadovat mesiac.. pri kureni sa berie do uvahy hromada dalsich faktorov ktore v teoretickej rovine nemaju logiku. Jedna vec je efektivne vykurovat z hladicka dodaneho tepla a druha efektivne vykurovat z hladiska spotrebovanej energie. V praxi ide skor o o druhe. Ale stale mam pocit, ze tepelny spad ma opodstatnenie v samotiazovom vykurovani a pri cerpadlach nema moc vyznam.

Pri nulovom tepelnom spáde odoberieš nulu tepla.
alltracboy
21.01.13,09:19
ale v tom pripade by radiator mal nulovy vykon alebo by teplota priestoru dosiahla teplotu media. Cize mas pravdu.
Martin1310
27.01.13,14:39
To alltrackboy-Jednoducho sa robili praktické testy kde sa zistilo že prenos,odovzdanie tepla je pri určitom prietoku(ktorí samozrejme ovplivní aj tepelný spád) efektývnejší.Myslím že to robila firma Korad,to však neznamená že to musí mať nejaký dopad na cenu vykurovania a už vôbec nie v rámci rodinného domu,ide len o fyziku,takisto sa robili testy z rôznym náklonom a výškovým umiestnením radiatorov,coho výsledkom sú odporúčania výrobcu na montáž.
Ja sa nedohadujem len ti komunikujem výsledok zverejneného testu.Hladať ho nebudem.