miso555
15.01.13,14:40
Čaute. Kúpil som pozemok, ktorý je vedený ako orná pôda a chcel by som si tam tento rok postavit chatu, vedľa takú vačšiu podzemnú ,,pivnicu,, a možno bazénik... Kedy treba stavebné povolenie, koľko to stojí a chcel som sa spýtať, či je tu taká možnosť, že by mi to aj mesto zamietlo. Viem, že niekedy platilo, že do 25m2, alebo nie je predmet spojeny základmi so zemou povolenie... len ja by som to chcel aj podpivničiť.... A teoreticky, keby som postavil dve stavby, do 25m2 ako to je?? diky
draik
15.01.13,13:50
Vo vašom prípade by ste museli žiadať o stavebné povolenie aj v prípade plochy do 25 m2, keďže drobná stavba má doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe. Čiže cez ohlášku by to šlo vtedy, ak by na pozemku už bola nejaká stavba postavená. Ak si tam dotiahnete unimobunku a pod. tak vtedy stavebné povolenie nepotrebujete. Inak nie je dôležité, aký druh pozemku to je, ale čo je tam podľa územného plánu možné stavať.
miso555
15.01.13,13:56
Čo znamená doplnkovú funkciu? A ako zistím, či tam je podľa územného plánu stavať? Asi o 100 metrov nadomnou stoja chaty, čiže dúfam, že áno :)
wagner
15.01.13,19:53
Čo znamená doplnkovú funkciu? A ako zistím, či tam je podľa územného plánu stavať? Asi o 100 metrov nadomnou stoja chaty, čiže dúfam, že áno :)
Doplnková funkcia je vtedy, keď je tam už postavená stavba napr. rodinný dom a k tomu chceš postaviť napr. garáž do 25 m2. Vtedy je garáž drobná stavba. Územný plán si môžeš pozrieť na obecnom resp. mestskom úrade. Tam Ti aj povedia, či na tom pozemku môžeš stavať. Na chatu budeš určite potrebovať stavebné povolenie. Pokiaľ Ti povedia že podľa ÚP tam môžeš stavať, tak najprv si musíš vybaviť vyňatie z pôdneho fondu, lebo na ornej pôde nemôžeš stavať.