Sany
11.01.05,17:52
No, takto to nevyzerá až tak hrozivo... Len mám obavy, že naši zákonodarcovia to upravia úplne inak




Prečo?
ja by som to videl takto:
Bol by jeden jediný základ (dane, poistenia).

Daň by bola 19% z tohto základu, pričom pri výpočte dane by sa uplatnila aj naďalej nezdaniteľná čiastka (87936 Sk). Mohol by sa na druhej strane zaviesť strop základu pre výpočet dane.

Zdravotné poistenie by bolo 14%, pričom strop pre výpočet by bol zachovaný a naopak by sa mohlo ako pri dani uvažovať o zavedení "čiastky nepodliehajúcej poisteniu". A celé poistenie by si platil zamestnanec, celých 14%! Firma nič, ale na druhej strane by bola povinná pri prechode na tento systém upraviť platy o ušetrených 10%.

Sociálne by malo byť riešené rovnako, ako v predošlom odseku zdravotné, plus možnosť dobrovoľného dopoistenia za výhodnejších podmienok, ako je tomu dnes.
Jozef Mihál
11.01.05,19:52
Ty ... 500 príspevkov v téme!
Sany
11.01.05,20:07
Ty ... 500 príspevkov v téme!A myslím, že ich bude ešte viac. Ja som touto stránkou úplne nadšená. Nechodím sem dlho, ale využívam každú chvíľu v práci aj doma a čítam a čítam. Doma sa mi už aj smejú, telka ide bokom, zapnem comp a vzdelávam sa. SUPER!
Doma je na to viac času, v práci musím aj robiť....
ricij
12.01.05,12:34
Tak a teraz pripájam svoje skúsenosti: SIDÉRIA-Istota, pob. Prešov. Prišiel som sa tam prihlásiť ako SZČO, keďže okrem zamestnania mám aj ŽL a svojho šéfa ako zamestnanca a konateľa. Napriek môjmu ostrému protestu nám obom vyparila ešte preddavky vo výške 910,- Sk. Vraj takýto majú prípis od generálneho riaditeľa. Nebudeme platiť a hotovo.
jurajt
12.01.05,23:01
(3) Vymeriavací základ

a) spoločníka spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditistu komanditnej spoločnosti a člena družstva je príjem, ktorý podlieha dani z príjmov;18) odsek 1 písm. b) a c) platí rovnako,

akej dani podlieha urok z bankoveho vkladu a napriklad vyhra v loterii? a co takto prijem z prenajmu nehnutelnosti? aj ten bude zdravotne poisteny? a preco spolocnik SRO ano, a zamestnanec nie? obcania druhej kategorie?

vo verzii zakona od. p. Mihala som nenasiel odkaz 18, je tam 16 a potom hned 20 :-)
Jozef Mihál
13.01.05,11:00
jurajt -
VZ spoločníka atď. je príjem za prácu spoločníka, posudzovaný podľa § 5 zákona o dani z príjmov za príjem zo závislej činnosti. Odkaz 18) je síce na celý zákon o dani z príjmov ale "básnik tým chcel povedať" toto.

Takže úroky z bankového vkladu, výhry príjmy z prenájmu ak nejde o živnosť nespadajú do vymeriavacieho základu, neplatí za z nich zdravotné poistenie.

V "mojej" verzii zákona sú odkazy 17 až 19..?
barbadoss
13.01.05,14:55
Prosím vás nájde sa niekde príspevok alebo komentár k novému zákonu o sociálnom poistení č.721/2004. Sledujem že zdravotka je tu dosť "rozpiplaná", ďakujem všetkým zúčastneným za to veľmi mi to pomohlo.
Poraďte mi kde nájdem aspoň spoly takto rozpiplanú sociálku.
Trebárs aj vy p. Mintál kým nepôjdete na pivo. -:)
vladan
13.01.05,14:56
v téme: má niekto problémy so SP, daj si to do vyhľadávania :D
barbadoss
13.01.05,15:07
v téme: má niekto problémy so SP, daj si to do vyhľadávania :D
Hej to som skúsila, lenže tam je analyzovaná stará 461/2003 a svetlo sveta predsa uzrela novela o 11 stranách, žeby tam nebolo nič zaujímavé ?
jurajt
13.01.05,15:07
jurajt -
VZ spoločníka atď. je príjem za prácu spoločníka, posudzovaný podľa § 5 zákona o dani z príjmov za príjem zo závislej činnosti. Odkaz 18) je síce na celý zákon o dani z príjmov ale "básnik tým chcel povedať" toto.

Takže úroky z bankového vkladu, výhry príjmy z prenájmu ak nejde o živnosť nespadajú do vymeriavacieho základu, neplatí za z nich zdravotné poistenie.

V "mojej" verzii zákona sú odkazy 17 až 19..?
dakujem za reakciu a odpoved. este keby som mal garanciu, ze ste vrchny vykladac zakona a Vase vyklady budu platit aj najblizsich 5 rokov, kym sa vsetko nepremlci. :-)))

stahoval som si verziu zakona po zapracovani novely, odkaz bol tusim v blogu u SMEho. na zaklade Vasich blogov som sem prisiel a teraz ma tu mate. :-)
vladan
13.01.05,15:13
Hej to som skúsila, lenže tam je analyzovaná stará 461/2003 a svetlo sveta predsa uzrela novela o 11 stranách, žeby tam nebolo nič zaujímavé ?
skôr to vidím z dôvodu II. piliera, resp. upresnenie niektorých pojmov k II. pilieru
barbadoss
13.01.05,15:19
skôr to vidím z dôvodu II. piliera, resp. upresnenie niektorých pojmov k II. pilieru
Je to možné, skôr sa obávam aby sme niečo neprehliadli.
Problém je že absolútne nestíham prechádzať novelu bod po
bode a porovnávať to je strašne time consuming a na nervy.
vladan
13.01.05,15:30
odporúčam literatúru typu ÚZ od spoločnosti Poradca podnikateľa, máš tam vyznačené paragrafy, resp. odseky ktoré sa menili (staré znenie + nové zvýraznené znenie). Super to šetrí čas. Koniec reklamného bloku :D
barbadoss
13.01.05,15:42
odporúčam literatúru typu ÚZ od spoločnosti Poradca podnikateľa, máš tam vyznačené paragrafy, resp. odseky ktoré sa menili (staré znenie + nové zvýraznené znenie). Super to šetrí čas. Koniec reklamného bloku :D
Odoberám všetku možnú i nemožnú literatúru, samoška aj ÚZZ
ale zatiaľ k tomu nič nevyšlo a v pondelok mám prezentáciu
k tejto téme pred celou firmou, preto otravujem.
vladan
13.01.05,15:49
tak si pozri ÚZ č. 15/2004 - malo by to byť Zákono o sociálnom poisení (s novelami účinnými od 1. 1. 2004, 1. 2. 2004 a 1. 1. 2005). Síce je to stav k 4.3.2004, ale skús hľadať na www.zbierka.sk , vo vyhľadávaní si daj zákon o sociálnom poistení a zistíš, kedy bola najnovšia novela.
Pekný deň
Jozef Mihál
13.01.05,20:29
Trebárs aj vy p. Mintál kým nepôjdete na pivo. -:)barbadoss, na Porade existuje možnosť "Uprav".
Jozef Mihál
13.01.05,20:31
Hej to som skúsila, lenže tam je analyzovaná stará 461/2003 a svetlo sveta predsa uzrela novela o 11 stranách, žeby tam nebolo nič zaujímavé ?barbadoss, Porada je skutočne silné informačné médium.

Ale - boli ste na mojich školeniach? Tam by ste sa o novele 721/2004 všeličo dozvedeli. Keď sledujem, aké z toho máte nervy, investícia 790 Sk vrátane DPH by bola užitočná. A nejaké protekčné miesečko by sa našlo. Takže tak Vám treba.

Ale OK. Pošlite mi cez SS mail na Vás, zašlem Vám materiál zo školenia.
Jozef Mihál
13.01.05,20:35
...som sem prisiel a teraz ma tu mate. :-)jurajt, vitajte a zaraďte sa. Po siedmich dňoch po objave Porady ešte určite neviete, kde ste sa to vlastne ocitol (hovorím z vlastnej skúsenosti). Uvidíme, čo z Vás "vyrastie".
Bubika
13.01.05,20:40
CHZP APOLLO (pobočka v BA) : Náš konateľ sa konečne dopracoval k svojmu prihláseniu ako SZČO v zmysle platného zákona. Pracovníčky ho ochotne prihlásili (potvrdenú kópiu mu nedali, vraj to musia poslať do pobočky v mieste trvalého pobytu, do ktorej má o týždeň zatelefonovať, aby mu poslali potvrdenú kópiu??????). K plateniu mu povedali, že zatiaľ nemá nič platiť, má sa spýtať až koncom januára, lebo vraj zákon je zlý a vrátili ho späť :eek: :rolleyes: :eek: (kto?komu?kedy?ako?).
Jozef Mihál
13.01.05,20:42
Zákon je zlý na konateľov, umelcov a autorov, ja to tvrdím už 4 mesiace, len ma nikto nepočúva...:confused: .

Teda možno aj počúva, ale nápravy niet...
saman
13.01.05,20:44
Ahojte vsetci. Som prave zistila, ze som prepasla super skolenie. Tak poprosim p. Mihala aby nabuduce ked bude nieco tak organizovat velkym velikym cervenym napisal na titulnu stranu Porady uputavku! Dakujem:)
Bubika
13.01.05,20:45
Zákon je zlý na konateľov, umelcov a autorov, ja to tvrdím už 4 mesiace, len ma nikto nepočúva...:confused: .

Teda možno aj počúva, ale nápravy niet...
Zdravím Vás, alebo Ťa pán Jožko M :o.

To, že Zákon nie je ok vedia už hádam všetci, ktorí s ním prišli do styku. Zdá sa mi však, že s informáciami tohto typu v jednotlivých poisťovniach sa budeme stretávať ešte dosť dlho.
Bubika
13.01.05,20:47
Ahojte vsetci. Som prave zistila, ze som prepasla super skolenie. Tak poprosim p. Mihala aby nabuduce ked bude nieco tak organizovat velkym velikym cervenym napisal na titulnu stranu Porady uputavku! Dakujem:)
upútavku treba hľadať na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk)

PS: tú reklamu robím celkom bezodplatne:D
Jozef Mihál
13.01.05,20:54
saman, ja už neviem...čo na to povedať. Pri všetkej neskromnosti je mi jasné, že takto si tu bude ešte veľa ľudí vyčítať, prečo neprišlo, nevšimlo si to, atď. Je mi to ľúto.

Dobre, ešte máte šancu - 18.1. nabudúci týždeň v utorok posledné moje školenie v tejto sezóne v Žiline. Ak to myslíte vážne, prídite. Z BA je to púhych 200 km alebo 2 hod jazdy autom.

Inak, dovi o rok...
saman
13.01.05,21:11
Dakujem za prilezitost, uz len ukradnut auto a zrusit dva audity a som tam ako na koni! :) Ale nemozem mat vsetko:).
Kazdopadne dakujem aj za to, ze nam cez poradu vsetkym pomahate orientovat sa v spleti zakonov... keby to tak robili vsetci super odbornici... tak nemame problem:).
Jozef Mihál
13.01.05,21:15
Hm, myslím, že tak robia všetci super odborníci.
babenko1
13.01.05,21:48
Ahojte vsetci. Som prave zistila, ze som prepasla super skolenie. Tak poprosim p. Mihala aby nabuduce ked bude nieco tak organizovat velkym velikym cervenym napisal na titulnu stranu Porady uputavku! Dakujem:)
hmm.. tá upútavka tu bola dosť dlho :-) niekde v tých 53 stranách :-) a dokonca aj v oddelení školenia :-) a anketa :-)
Anonymka
14.01.05,09:09
Zdravím každého. Ja som tu nová. Poraďte mi.
Už som prešla min.10 strán a nikde nepíšete, aké tlačivá ste použili v CHZP APOLLO??? Na pobočke tvrdia, že to má byť prihláška platiteľa (ale mne sa zdá že to prihláška nebude, veď predsa naši konateľia - spoločníci - zamestnanci - prihlásený už sú)
vladan
14.01.05,09:24
Anonymka, na koho sa teraz pýtaš: Konatelia, spoločníci, či zamestnanci? A keď už prihlásení sú, tak potom načo potrebuješ tlačivá?
... ale osobne si myslím, že to tvrdenie, že potrebuješ PRIHLÁŠKU PLATITEĽA je OK :D
Anonymka
14.01.05,09:39
No ja sa pýtam na konateľov, ktorý sú zároveň aj zamestnancami a nemajú živnosť. Majú pracovnú zmluvu. Mne sa zdá že by sme mali podať iba oznámenie o zmene, ale na pobočke tvrdia, že by to mala byť prihláška platiteľa. :confused:
vladan
14.01.05,10:12
konateľ = nová prihláška platiteľa. Dobre tvrdia :D
ESTER
14.01.05,13:38
Pán Mihál, pýtala som sa Vás ako je to u SZČO ktorá prerušila živnosť ale trochu sa mi to skomplikovalo, lebo v DP za r.2003 sú okrem príjmov zo živnosti aj príjmy z iného ako živnostenského podikania (sprostredkovanie poistenia). Bude v tomto prípade patiť táto osoba nejaké odvody?
jaro.jaro
14.01.05,13:44
konatelia sa asi prihlasit nestihnu, kedze dnes je 7.1. piatok hlboko popoludni a vacsina konatelov este ani netusi, aku budu na nich tato "pravicova" vlada usila.
kde boli konatelia v decembri 2004,ked si nestihli nastudovat velmi znamu novelu ? ja ,nezamestnany,technik som si ju nastudoval.konatel, co predpokladam ze je pravnicky vzdelany to nestihol,nevedel?
vladan
14.01.05,13:58
jaro, to z ktorej krajiny pochádzaš, keď tvrdíš, že konateľ je, podľa tvojho predpokladu, právnicky vzdelaný? :D
... dávam do pléna otázku, koľkí z vašich konateľov študujú zákony? :D :D :D
... moji ani náhodou :D
Indiana
14.01.05,14:07
Prosim Vás. Viem mi niekto poradiť od koľkých percent sa považuje zamestnanec za zdravotne postihnutého ?

1/ v zmysle zdravotného zákona (20%????)
2/ v zmysle sociálneho zákona (40%????)
Jozef Mihál
14.01.05,14:18
Pán Mihál, pýtala som sa Vás ako je to u SZČO ktorá prerušila živnosť ale trochu sa mi to skomplikovalo, lebo v DP za r.2003 sú okrem príjmov zo živnosti aj príjmy z iného ako živnostenského podikania (sprostredkovanie poistenia). Bude v tomto prípade patiť táto osoba nejaké odvody?
Ak je aj naďalej sprostredkovateľom poistenia - "vykonáva činnosť obchodného zástupcu" podľa § 652 až 672a Obch.zákonníka, viď § 11 ods.4 písm.h) zákona o ZP, tak by mala platiť preddavky atď.
Jozef Mihál
14.01.05,14:20
...od koľkých percent sa považuje zamestnanec za zdravotne postihnutého ?

1/ v zmysle zdravotného zákona (20%????)
2/ v zmysle sociálneho zákona (40%????)
Percentá v zátvorkách sú OK.
hron
14.01.05,15:05
kde boli konatelia v decembri 2004,ked si nestihli nastudovat velmi znamu novelu ? ja ,nezamestnany,technik som si ju nastudoval.konatel, co predpokladam ze je pravnicky vzdelany to nestihol,nevedel?
Ano, kluc je v tom "nezamestnany". Kopec casu. Ti zamestnani ( a nie len konatelia ) maju hadam ine problemy. Alebo sa mylim? Jedinym zivotnym problemom kazdeho je studovanie zakonov?
mos
14.01.05,16:26
Pikoška č.2.

Každá SZČO podnikajúca popri zamestnaní, od 1.1.2005 musí platiť poistné na zdravotné poistenie zo základu 6500 Sk, tj.910 Sk mesačne, bez ohľadu na to, aký príjem z činnosti SZČO dosiahla.

Do 31.12.2004 platil stav, kedy povinnosť platiť bola len v prípade, že polovica pomernej časti základu dane z príjmov z činnosti SZČO bola vyššia ako 3000 Sk.
-toto stále platí alebo sa to novelizovalo???
jurajt
14.01.05,19:43
kde boli konatelia v decembri 2004,ked si nestihli nastudovat velmi znamu novelu ? ja ,nezamestnany,technik som si ju nastudoval.konatel, co predpokladam ze je pravnicky vzdelany to nestihol,nevedel?
vdaka jaro, v dnesnej dobe nie je vela prilezitosti na zabavu a tak ti uprimne za tvoju kulturno-umelecku vlozku dakujem. ale slusna otazka vyzaduje slusnu odpoved, takze konatelia v decembri:
- zarabali peniaze, pretoze bola zatva
- starali sa, aby sa z tych penazi nezaplatili zbytocne vysoke dane,
- riesili novinky v oblasti miestnych dani a poplatkov, ktore na niektore odvetvia cinnosti zaviedli likvidacnu dan a kedze nam decentralizacia uspesne pokracuje, bolo to treba riesit lokalne v kazdom meste a mestkej casti, aby sa nakoniec aj tak dopelo k poznaniu, ze takto to nejde a treba to riesit predsa len centralne a systemovo, no a potom bolo treba ten system najprv vymysliet a potom uviest do zivota na kazdej pobocke
- boli vyvencit klucovych obchodnych partnerov
- stravili chvilu pokoja v kruhu rodiny, na ktoru po cely rok aj tak nemaju vela casu a zanedbavaju ju,

no a az potom zacali skumat, ci na nich statny uradnik nevymyslel smahom pera nejaku budu, aby sa uplne zbytocne a nezmyselne isli niekam registrovat, t.j. vyplnit nejaky zbytocny papier, na ktorom je aj tak nula, comu v prvom okamihu ani nedokazali uverit, za naozaj fakt, tu stvrtinu dna treba ist zabit, ale to uz bolo akosi 7.1. piatok hlboko popoludni. snad som odpovedal vycerpavajuco.

no a co sa tyka toho pravnickeho vzdelania, ja len pevne verim, ze nejaky iny pricinlivy statny uradnik, neznasajuci tu podnikatelsku zberbu, sledujuci nahodne tuto diskusiu, nestrci do najblizsej novely obchodneho zakonnika povinnost konatelov, mat pravnicke vzdelanie, lebo v tomto state uz preslo do zakonov naozaj vselico, vid tento posledny paskvil o zdravotnom poisteni.

a tebe uprimne zelam, aby si si coskoro nasiel zamestnanie a tak aj mal menej casu
ivan01
14.01.05,19:45
mos - už neplatí.
pozorne si prčítaj príspevok č.1 hlavne poslednú vetu.
jurajt
14.01.05,20:04
dávam do pléna otázku, koľkí z vašich konateľov študujú zákony? :D :D :D
neboj sa, je ich dost. zalezi od firmy, velkosti, struktury, pracovnych povinnosti. lenze zo studia zakonov sa nenajedia a tak musia robit aj ine veci, ktore sa v danom okamihu zdaju dolezitejsie, nez studium zakonov. a preto je vyborna vec prave takato porada, nieco podobneho som uz dlho hladal.
dacascoss
14.01.05,20:07
No ja sa pýtam na konateľov, ktorý sú zároveň aj zamestnancami a nemajú živnosť. Majú pracovnú zmluvu. Mne sa zdá že by sme mali podať iba oznámenie o zmene, ale na pobočke tvrdia, že by to mala byť prihláška platiteľa. :confused:
podla zakona 580/2004 z.z. za SZCO povazuje aj konatel s.r.o., co v praxi znamena, ze takyto konatel sa ma povinnost prihlasit do ZP rovnako ako akakolvek ina SZCO, vynimkou je len pripad, kedy uz konatel je v ZP evidovany ako SZCO...
Zlatica
14.01.05,20:16
p.Mihál, dnes som bola na náhradnom školení, keďže Vaše, hoci som ho už mala zaplatené, som kvôli zdrav. stavu nemohla absolvovať/12.1.05/ a chcem Vá poprosiť o potvrdenie alebo vyvrátenie tejto absurdnej informácie. Konateľ spoločnosti je zároveň jediným jej spoločníkom, má s touto spoločnosťou uzatvorený normálny pracov.pomer a ešte je zároveň aj SZČO-fyzická osoba podnikateľ.
Nestačí, že si ako SZČO-ponikateľ musí platiť zdrav.poistenie /preddavky/ aj počas PN-ky,ako konateľ hoci nemá žiaden príjem/ lebo je zároveň zamestnancom/, musí platiť mesačne z minimálneho VZ, t.j. 910 ,- Sk. Detto to platí pre spoločníka, t.j. druhý krát 910,- mesačne? Ako SZČO-FO podnikateľ taktiež/ nemá príjem, ale živnosť nestihol zrušiť/ platí 910,- mesačne? No a ešte aj ako zamestnanec, t.j. 4x mesačne?
Bolo nám vysvetlené, že SZČO je aj konateľ, aj spoločník ,aj FO-podnikateľ a všetci, hoci nemajú príjem musia platiť z minima, hoci ide o tú istú osobu.
Takže toto je asi podporovanie malého a stredného podnikania.
A ešte, teraz 1.1.05 som ho prihlasovala ako zamestnanca. Treba ešte jednu, alebo niekoľko prihlášok ako za konateľa, spoločníka? Ďakujem, Zlatica.
Zlatica
14.01.05,20:35
Pre Indiana
dnes som bola na školení, presne tak, ako píšeš ZP od 20% a SP od 40%
Jaj, veď už Ti odpovedal p. Mihál...
dacascoss
14.01.05,20:54
Konateľ spoločnosti je zároveň jediným jej spoločníkom, má s touto spoločnosťou uzatvorený normálny pracov.pomer a ešte je zároveň aj SZČO-fyzická osoba podnikateľ.
Nestačí, že si ako SZČO-ponikateľ musí platiť zdrav.poistenie /preddavky/ aj počas PN-ky,ako
konateľ hoci nemá žiaden príjem/ lebo je zároveň zamestnancom/, musí platiť mesačne z minimálneho VZ, t.j. 910 ,- Sk.
Detto to platí pre spoločníka, t.j. druhý krát 910,- mesačne?
Ako SZČO-FO podnikateľ taktiež/ nemá príjem, ale živnosť nestihol zrušiť/ platí 910,- mesačne?
No a ešte aj ako zamestnanec, t.j. 4x mesačne?

Bolo nám vysvetlené, že SZČO je aj konateľ, aj spoločník ,aj FO-podnikateľ a všetci, hoci nemajú príjem musia platiť z minima, hoci ide o tú istú osobu.

A ešte, teraz 1.1.05 som ho prihlasovala ako zamestnanca. Treba ešte jednu, alebo niekoľko prihlášok ako za konateľa, spoločníka? Ďakujem, Zlatica.- nemusi platit 4x mesacne, pri subehu SZCO a zamestnanec nie je urcene MINIMUM na odvod preddavku do ZP, vysku preddavku si ako SZCO urci sam...
- plati vsak, ze pri sume mensej ako 100 Sk sa preddavok neplati...
---moj nazor je: kazda SZCO, ktora je sucasne zamestnancom by si mala odvadzat preddavok vo vyske minimalne 101Sk ---
- cisto SZCO (bez zamestnaneckeho pomeru) odvadza minimalne 910SK
- ak je konatel uz v ZP registrovany ako SZCO, nemusi sa registrovat ako SZCO druhy krat...;)
jaro.jaro
15.01.05,11:22
Ano, kluc je v tom "nezamestnany". Kopec casu. Ti zamestnani ( a nie len konatelia ) maju hadam ine problemy. Alebo sa mylim? Jedinym zivotnym problemom kazdeho je studovanie zakonov?
presne to som cakal:-). Chudaci zamestnani....
Takze ostanme v tom, ze "chudak" konatel vie vsetko mozne ,len nepostrehol v mediach diskusiu o novele zdravotnickeho zakona- proste Zajac je neviditelny:-). Ze konatel nemusi byt JUDr., to je OK.Ale zeby nemal lepsie pravne povedomie ako "bezny"clovek...?
jaro.jaro
15.01.05,11:28
jaro, to z ktorej krajiny pochádzaš, keď tvrdíš, že konateľ je, podľa tvojho predpokladu, právnicky vzdelaný? :D
... dávam do pléna otázku, koľkí z vašich konateľov študujú zákony? :D :D :D
... moji ani náhodou :D
z ktorej krajiny? prave ze zo Slovenka-kde urologovia robia zakony, ktorym potom nikto(malokto) nerozumie...
hron
15.01.05,14:10
presne to som cakal:-). Chudaci zamestnani....
Takze ostanme v tom, ze "chudak" konatel vie vsetko mozne ,len nepostrehol v mediach diskusiu o novele zdravotnickeho zakona- proste Zajac je neviditelny:-). Ze konatel nemusi byt JUDr., to je OK.Ale zeby nemal lepsie pravne povedomie ako "bezny"clovek...?
Neviem, co si cakal, ale nasiel si nieco, co vobec nebolo. A to co tam bolo, si nenasiel. A bolo tam o kopci casu.
A v mediach diskusia bola, aj je. Len nie je na prednych strankach, ale v zakulisi - v diskusiach toho tzv. plebsu.
Jozef Mihál
15.01.05,15:20
...Konateľ spoločnosti je zároveň jediným jej spoločníkom, má s touto spoločnosťou uzatvorený normálny pracov.pomer a ešte je zároveň aj SZČO-fyzická osoba podnikateľ...Zlatica, škoda že ste neboli na mojom školení...
K problému:
1. Ohlasovaciu povinnosť ako SZČO nemá, lebo predpokladám, že ako SZČO už ohlásený/prihlásený je.
2. Preddavky bude platiť ako zamestnanec z titulu existencie pracovnej zmluvy, rovnako, ako každý iný zamestnanec.
3. Preddavky ako SZČO sa vypočítajú ako
14% z 1/24-tiny základu dane, ktorý dosiahol ako SZČO - živnostník - zo živnosti v roku 2003. Ak takto vypočítaná suma je menšia, ako 100 Sk, preddavky ako SZČO neplatí.

Bodka.
Jozef Mihál
15.01.05,15:30
...Takze ostanme v tom, ze "chudak" konatel vie vsetko mozne ,len nepostrehol v mediach diskusiu o novele zdravotnickeho zakona- proste Zajac je neviditelny:-)...jaro.jaro:

kde preboha v médiách bola nejaká diskusia o novom zákone? Okrem webov www.porada.sk (http://www.porada.sk/) a www.reformazdravotnictva.sk (http://www.reformazdravotnictva.sk/) som si ja osobne nikde žiadnu diskusiu o obsahu nového zákona nevšimol a trúfam si povedať, že na Slovensku niet nikoho, kto by toto sledoval pozornejšie.

A ku konateľom - v pôvodnom novom zákone 580/2004 ešte konatelia ako SZČO zaradení neboli - overte si to, stačí otvoriť Zbierku zákonov. Až novela 718/2004, ktorá oficiálne vyšla 28.12.2004, zaradila konateľov medzi SZČO...
hron
15.01.05,16:00
jaro.jaro:
www.porada.sk (http://www.porada.sk) a www.reformazdravotnictva.sk (http://www.reformazdravotnictva.sk/) som si ja osobne nikde žiadnu diskusiu o obsahu nového zákona nevšimol a trúfam si povedať, že na Slovensku niet nikoho, kto by toto sledoval pozornejšie.

To ovsem neznamena, ze ine stranky s diskusiou nie su, a ze niet nikoho, kto by to sledoval pozornejsie. Su, aj ked nie tak uzko specializovane, ale o to sirsi maju zaber.
Jozef Mihál
15.01.05,16:03
OK hron,
tak tu hoďte link na tie iné stránky, na tie iné diskusie, rád si to pozriem.
hron
15.01.05,16:19
OK hron,
tak tu hoďte link na tie iné stránky, na tie iné diskusie, rád si to pozriem.
Pred pouzitim linku dorazne varujem, ze je to len pre otrlych. Nepreberam ziadnu zodpovednost za ujmu, ktora sa niekomu po pouziti tohoto linku pripadne stane.
Tak napr.
http://www.mbs.sk/ds-l/2004/Apr/Msgs/l2w23637.html
Jozef Mihál
15.01.05,16:28
hron, čakal som link na diskusiu k obsahu zákona, nie na jednu z trápnych diskusií na SME o tom, či Zajac je takový či makový a či zdravotné poisťovne budú zoštátnené a podobné "politikárčenie".
hron
15.01.05,16:51
Nuz, ona tam ta diskusia je, to bol len zaciatok. Treba prejst na dalsie datumy.
http://www.mbs.sk/ds-l/2004/Apr/index.html
http://www.mbs.sk/ds-l/2004/Apr/Day04.html a hned ten prvy.
Jozef Mihál
15.01.05,17:33
hron, zabíjame týmto náš drahocenný čas, dajte niečo lepšie.
hron
15.01.05,19:53
hron, zabíjame týmto náš drahocenný čas, dajte niečo lepšie.
Ale ved ja sa nepretekam o tom, kde to bolo lepsie. Len hovorim, ze boli diskusie aj inde, nebolo mlkvo.
Lenze skor je to z pohladu PRECO a NACO a nie z pohladu AKO sa vysporiadavat so stavajucim stavom. O to su cennejsie tieto stranky, lebo ked sa neriesia tie prve dve otazky, o to narocnejsie a zlozitejsie je riesenie tej tretej. Samotna existencia porady a jej rozsah je toho dokazom.
jaro.jaro
16.01.05,10:13
jaro.jaro:

kde preboha v médiách bola nejaká diskusia o novom zákone? Okrem webov www.porada.sk (http://www.porada.sk/) a www.reformazdravotnictva.sk (http://www.reformazdravotnictva.sk/) som si ja osobne nikde žiadnu diskusiu o obsahu nového zákona nevšimol a trúfam si povedať, že na Slovensku niet nikoho, kto by toto sledoval pozornejšie.

A ku konateľom - v pôvodnom novom zákone 580/2004 ešte konatelia ako SZČO zaradení neboli - overte si to, stačí otvoriť Zbierku zákonov. Až novela 718/2004, ktorá oficiálne vyšla 28.12.2004, zaradila konateľov medzi SZČO...
peboha....:-).
Ja chapem,ze kazda ciarka a pismeno ma vyznam(hlavne v zakonoch), ale diskusia nemusi znamenat diskusiu odbornikov len na www. porada .sk. Vratim sa tam, kde to zacalo- chudaci konatelia urcite postrehli, ze od 1.1. bude novy zakon o zdrav. poisteni. Ked "obycajni " ludia vidia(tusia) ze budu zmeny v plateni, preco by si prave konatelia mali bohorovne mysliet,ze ich sa to tykat nebude? TAk sa informujem- Google.sk. Ze to skoncilo na porade.sk. je asi preto, ze ostatne bolo viacmenej blablabla....
PS. nemam zaujem zaberat miesto- bola to len poznamka k niecomu, co sa mi nezdalo ako argumet. Ze su niektori z tej poznamky podrazdenejsi, je ich vec.
Svetu mier:-)
jaro.jaro
16.01.05,10:15
dodatok. Novela sice oficialne vysla toho 28.12..ale schvalenu novelu som neoficialne stiahol z vasej stranky dostatocne skor. A na web strane Narodnej rady je uz tiez dost dlho....
Jozef Mihál
16.01.05,11:40
jaro.jaro:
Nejde mi o nič iné, len o dve veci:

1. Dobrovoľne uznajte ;) , že www.porada.sk (http://www.porada.sk/) je najlepšie informačné médium, pokiaľ ide o informácie k novému zákonu o zdravotnom poistení. Viď Váš dodatok - príspevok č.560.

2. Konatelia sú v tom skutočne nevinne. Podľa starého zákona platili poistné ako zamestnanci - ak mali za výkon funkcie odmenu. Ako mali preboha tušiť, čo sa na nich chystá? Naviac keď ku zmene došlo až v novele. Na Vašom mieste by som sa im tu ospravedlnil a odvolal príspevok č.533.

A potom bude i svetu mier.

Inak osobne oceňujem, že ste ako jeden z mála preštudovali zákon už v decembri.
saman
16.01.05,12:50
Ja pre "jaro.jaro" len tolko, ze asi nema predstavu kolko ma konatel roboty, ked je naozaj konatelom na spravnom mieste. Ti garantujem ze maka 12 hodin denne a ani sa nestihne najest, nie to este postrehnut novelu... o citani nehovoriac. Navyse prioritu maju obchodny a danove zakony... a nie zdravotne a socialne co vo firme vacsinou ovlada akurat tak mzdova uctovnicka. By som ti dopriala aby si si to skusil...
jurajt
16.01.05,15:28
Vratim sa tam, kde to zacalo- chudaci konatelia urcite postrehli, ze od 1.1. bude novy zakon o zdrav. poisteni. Ked "obycajni " ludia vidia(tusia) ze budu zmeny v plateni, preco by si prave konatelia mali bohorovne mysliet,ze ich sa to tykat nebude? TAk sa informujem- Google.sk. Ze to skoncilo na porade.sk. je asi preto, ze ostatne bolo viacmenej blablabla....
jaro, vidim, ze si nedas pokoja. tak po lopate. mas aspon hmlistu predstavu, co sa v chode takej beznej firmy zmenilo od 1.1.2005 a co zacalo ako obvykle platit inak, nez platilo doposial a zakonne normativy od zakonov NRSR, az po VZN miestnej samospravy zacali vychadzat tak zhruba od 16.12., aby bolo "dost casu" (pre nechapavych je to cista ironia) ich od 1.1.2005 uviest do zivota, kedy nadobudli ucinnost? tak vo svetle tychto udalosti ti mozem povedat, ze celu prihlasku do nejakej poistovne pod pokutou 10 litrov mozem ****** v lufte, lebo v hre boli radovo ine sumy a aj ine priority. napriklad len odomna chceli samospravy akusi dodatocnu dan, co si zas nejaky uradny simel smahom pera vymyslel, vo vyske cca 3,5 miliona rocne, splatnu 31.1. staci?
jaro.jaro
16.01.05,15:40
jaro.jaro:
Nejde mi o nič iné, len o dve veci:

1. Dobrovoľne uznajte ;) , že www.porada.sk (http://www.porada.sk/) je najlepšie informačné médium, pokiaľ ide o informácie k novému zákonu o zdravotnom poistení. Viď Váš dodatok - príspevok č.560.

2. Konatelia sú v tom skutočne nevinne. Podľa starého zákona platili poistné ako zamestnanci - ak mali za výkon funkcie odmenu. Ako mali preboha tušiť, čo sa na nich chystá? Naviac keď ku zmene došlo až v novele. Na Vašom mieste by som sa im tu ospravedlnil a odvolal príspevok č.533.

A potom bude i svetu mier.

Inak osobne oceňujem, že ste ako jeden z mála preštudovali zákon už v decembri.
1.uznam:-) bez natlaku, ze zakon bol naozaj rozoberany do hlbky iba na tomto fore.Na www.reformazdravornictva.sk (http://www.reformazdravornictva.sk) je to slaby odvar,aj keby nemusel,kedze ide o portal takpovediac pri koryte(zdroji).
2.proti konatelom nic nemam.
jaro.jaro
16.01.05,15:43
Ja pre "jaro.jaro" len tolko, ze asi nema predstavu kolko ma konatel roboty, ked je naozaj konatelom na spravnom mieste. Ti garantujem ze maka 12 hodin denne a ani sa nestihne najest, nie to este postrehnut novelu... o citani nehovoriac. Navyse prioritu maju obchodny a danove zakony... a nie zdravotne a socialne co vo firme vacsinou ovlada akurat tak mzdova uctovnicka. By som ti dopriala aby si si to skusil...
dakujem- nemam na to a ani nechcem.Otazne je, kam ta 12 hodinova prac. doba vedie- ci nie k rozpadu rodiny, seba sameho a svojho zdravia(telesneho a dusevneho) ...A naco to vsetko vobec? Ale to je vec kazdeho.
jaro.jaro
16.01.05,15:47
jaro, vidim, ze si nedas pokoja. tak po lopate. mas aspon hmlistu predstavu, co sa v chode takej beznej firmy zmenilo od 1.1.2005 a co zacalo ako obvykle platit inak, nez platilo doposial a zakonne normativy od zakonov NRSR, az po VZN miestnej samospravy zacali vychadzat tak zhruba od 16.12., aby bolo "dost casu" (pre nechapavych je to cista ironia) ich od 1.1.2005 uviest do zivota, kedy nadobudli ucinnost? tak vo svetle tychto udalosti ti mozem povedat, ze celu prihlasku do nejakej poistovne pod pokutou 10 litrov mozem ****** v lufte, lebo v hre boli radovo ine sumy a aj ine priority. napriklad len odomna chceli samospravy akusi dodatocnu dan, co si zas nejaky uradny simel smahom pera vymyslel, vo vyske cca 3,5 miliona rocne, splatnu 31.1. staci?
ja neobhajujem postup nasich zakonodarnych organov- ani v sposobe schvalenia tohto zakona -ani v inych "reformach". Svoj nazor som povedal na zaciatku a ak to niekoho nahnevalo, nebol to ucel.
luebchenko
16.01.05,16:16
napriklad len odomna chceli samospravy akusi dodatocnu dan, co si zas nejaky uradny simel smahom pera vymyslel, vo vyske cca 3,5 miliona rocne, splatnu 31.1. staci?[/QUOTE]

Jurko čo to prosím ťa od teba chceli? Žeby sme aj my ostatní čosi nezabudli, keď už sa tu tak začiatkom roku "nudíme"http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif?
jurajt
16.01.05,16:40
Jurko čo to prosím ťa od teba chceli? Žeby sme aj my ostatní čosi nezabudli, keď už sa tu tak začiatkom roku "nudíme"http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif?
miestnu dan v zmysle zakona 582/2004, upravenu lokalnymi VZN, treba popozerat na webe, vsade to plati inak a je to katastrofa podobneho formatu, ako zakon o zdravotnom poisteni.
hron
16.01.05,16:42
Jurko čo to prosím ťa od teba chceli? Žeby sme aj my ostatní čosi nezabudli, keď už sa tu tak začiatkom roku "nudíme"http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif?
Hlavne sa pri nudeni nehrajte. Lebo ak to robite za odplatu, zachranit vas moze uz len investicia to tabulky s napisom FOR AUTHORISED PERSONAL ONLY.
Ale to uz su temy do piva. Ja som zvedavy, ci pri tom zhone si niekto vsimol, ze su ine taxy za uzitkove auta - dodavky... ked uz sa tak nudime...
jurajt
16.01.05,16:45
Hlavne sa pri nudeni nehrajte. Lebo ak to robite za odplatu, zachranit vas moze uz len investicia to tabulky s napisom FOR AUTHORISED PERSONAL ONLY.
Pali, je aspon jedno forum na svete, kde su tvoje prispevky zrozumitelne aj bez absolvovania desifrovacieho kurzu CIA? lebo neverim, ze toto este okrem mna niekto pochopi.
hron
16.01.05,16:54
Pali, je aspon jedno forum na svete, kde su tvoje prispevky zrozumitelne aj bez absolvovania desifrovacieho kurzu CIA? lebo neverim, ze toto este okrem mna niekto pochopi.
To zas poradakov nepodcenuj. http://www.porada.sk/showthread.php?t=4089
jurajt
16.01.05,17:02
To zas poradakov nepodcenuj. http://www.porada.sk/showthread.php?t=4089
jasne. ospravedlnujem sa aj tebe, aj poradakom za podcenenie. fakt dobre forum tato porada, ked sa tu aj take marginalne veci riesa.
M3G
16.01.05,19:40
Pán Mihál,

som rád, že som Vás na školení poznal.
Zároveň vďaka za školenie, bolo dosť poučné.
Ešte dúfam, že ste v zdraví prežili ťažkú školiacu stredu, ja by som to asi nevydržal.
Majte sa pekne.

Bezák
Jozef Mihál
16.01.05,19:55
M3G ďakujem,
priznám sa bez mučenia, že každé školenie ma stojí strašný výdaj energie a spamätávam sa z toho vždy tak 2-3 dni.
Škoda, že ste nezostali.
deha
17.01.05,07:11
P.Mihál , zajtra idem na školenie do Žiliny, chcem Vám tam položiť otázku, či má ZP platiť aj konateľ s r.o v likvidácii, ktorá je vlastne už v rukách likvidátora?
Jozef Mihál
17.01.05,08:21
Za SZČO sa považuje...konateľ s.r.o.

Je konateľ zapísaný v obch.registri? Ak áno, nie je podstatné, či ide o spoločnosť v likvidácií.
Katarína STR
17.01.05,08:57
Práve mi prišli nové ZÁKONY 2005 a v nich je priložená tabuľka poistného.

Zaujalo ma hneď poistné SZČO živnostníkov :

Preddavok - 1/12 z 14% zo základu dane z príjmu v súvislosti so SZČ z roku 2003
/Nemalo by to byť 1/24 z 14% zo základu dane ?/
Jozef Mihál
17.01.05,09:56
Áno, je tam chyba. Správne mali napísať 1/12 z 14% z polovice základu dane.
majja
17.01.05,12:11
Ako je to so SZČO momentálne na materskej? Nikde som sa to nedočítala-alebo som prehliadla? Platiť? Neplatiť ZP?
ik-a
17.01.05,12:22
Za SZCO na materskej plati stat.
majja
17.01.05,13:01
Teraz som teelfonovala so SZČIO na materskej, ktorej došiel list od poisťovne. Z neho vyberám : "podla noveho zakona č.580/2004 o ZP zdrav. poistovna oznamUje zmeny : od 1.1.2005 pre SZCOje min. preddavok na poistne 14% t.j. 910.-Sk.- platí aj pre SZČO študent, na mater. dovolenke, poberateľ starobného resp. vysluhového dochodku, dalej SZČO na základ. vojenskej resp. civilnej sluzbe pokiaľ nedoručí rozhodnutie o pozastavení resp. zrušení zivnost. listu."
Pre sociálnu poisťovńu a daň. úrad stačilo prehlásenie, že nepodniká počas materskej-dokladovalo sapotom dańovým priznaním za príslušný rok. Čo to znamená pozastaviť živnosť z ich pohladu? Čo s neuhradenými faktúrami??? atd.
jaro.jaro
17.01.05,13:19
Za SZCO na materskej plati stat.ak je to SZCO , tak je jedno ci je na materskej...To SZCO to "prebije"
ik-a
17.01.05,13:26
ak je to SZCO , tak je jedno ci je na materskej...To SZCO to "prebije"
Ak pocas materskej nevykonava SZCO, co by mala oznamit, tak podla mojho nazoru neplati. Mozem si to ale zle vysvetlovat.
majja
17.01.05,15:09
škoda. Nedá mi nikto jednoznačnú odpoveď? Alebo odvolávku resp. usmernenie na riešenie problému so SZČO na materskej? Ani pán Mihál?
mimi
17.01.05,15:41
Dobry den,


mam konatela občana CR, musi odvadzat 910,- Sk do zdravotnej poistovne?
Lebo v Zdravotnej poistovni mi povedali, ze si ma konatel zistit v Čechach, do ktorej zdravotnej poistovni na Slovensku ma odvadzat tých 910,- Sk. Mala by to byt nejaka dohoda medzi ceskou a slovenskou zdravotnou poistovnou.
Mne sa to zdá ako nezmysel. Viete mi poradit?

dik
jaro.jaro
17.01.05,17:03
Ak pocas materskej nevykonava SZCO, co by mala oznamit, tak podla mojho nazoru neplati. Mozem si to ale zle vysvetlovat.
-ak "zrusi" SZCO> tak nie je SZCO > neplati
-ak nezrusi SZCO>je oficialne SZCO(nikoho-uradnikov- nezujima ze je na materskej)>plati
-otazke asi je-co hovori legislativa(Zivnostensky zakon?) o sposobe a lehotach zaniku zivnosti
ik-a
17.01.05,17:18
-ak "zrusi" SZCO> tak nie je SZCO > neplati
-ak nezrusi SZCO>je oficialne SZCO(nikoho-uradnikov- nezujima ze je na materskej)>plati
-otazke asi je-co hovori legislativa(Zivnostensky zakon?) o sposobe a lehotach zaniku zivnosti
Nestaci prerusenie zivnosti?
ivan01
17.01.05,17:27
Nestaci prerusenie zivnosti?
prerušenie živnosti = ako keby v čase prerušenia nemala ŽL = neplatí za tie masiace keď mala perušené.
esprit
18.01.05,07:40
To: mimi

Mám tiež konateľa občana ČR, ktorý nepoberá za výkon funkcie žiadnu odmenu, v ČR je zamestnaný. Vo VšZP mi povedali, že poisťovňu si môže vybrať sám a 910,- musí odvádzať. Túto povinnosť nemá iba v prípade, ak príslušné inštitúcie dotknutých členských štátov (v SR je to MPSVaR) rozhodli (na základe požiadania poistenca), že ťažisko záujmov poistenca je v danom členskom štáte EÚ. Tento postup vaplýva z § 11 osd.4 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení novely č. 718/2004 Z.z.
majar
18.01.05,12:12
Pan Mihal,
vsimli ste si, ze v § 11 ods. 4 písm. e) "je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným 36a)".
___________________________________
"36a) § 150 až 153 Obchodného zákonníka".

Obchodny zakonnik v § 150 hovori o vyrovnani a v § 151 - § 153 hovori o zrušeni a likvidácia spoločnosti. O konateloch sa ale hovori v § 133 - § 136 Konatelia!!!

Vsimla som si to az dnes, tak som sa Vas na to ani nepytala na skoleni. Co to teraz pre nas znamena?!
barbadoss
18.01.05,12:18
Dobry den,


mam konatela občana CR, musi odvadzat 910,- Sk do zdravotnej poistovne?
Lebo v Zdravotnej poistovni mi povedali, ze si ma konatel zistit v Čechach, do ktorej zdravotnej poistovni na Slovensku ma odvadzat tých 910,- Sk. Mala by to byt nejaka dohoda medzi ceskou a slovenskou zdravotnou poistovnou.
Mne sa to zdá ako nezmysel. Viete mi poradit?

dik
Ja mam obdobný prípad ale konateľ je v ČR SZČO.
Prihlásila som ho, ale nič som zatiaľ neplatila - napísala
som do ZP list (kde citujem všetky predmetné články
nariadenia EU 1408) s tým že ťažisko záujmov - trvalý
pobyt a rodinu má v ČR. DO prílohy som dala jeho kartičku
poistenca, ktorá plati v ČR - doklad o tom že je tam
poistený. Dám ti vedieť keď bude odpoveď -:)
barbadoss
18.01.05,12:36
To: mimi

Mám tiež konateľa občana ČR, ktorý nepoberá za výkon funkcie žiadnu odmenu, v ČR je zamestnaný. Vo VšZP mi povedali, že poisťovňu si môže vybrať sám a 910,- musí odvádzať. Túto povinnosť nemá iba v prípade, ak príslušné inštitúcie dotknutých členských štátov (v SR je to MPSVaR) rozhodli (na základe požiadania poistenca), že ťažisko záujmov poistenca je v danom členskom štáte EÚ. Tento postup vaplýva z § 11 osd.4 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení novely č. 718/2004 Z.z.
Inak aby som to doplnila.
V roku 2004 som mala viaceré obdobné prípady ale nikto odo mňa potvrdenie
o dohode kompetentných orgánov nechcel, stačil už spomenutý list. Veď preboha
kto to bude preskúmávať, a ako ? V nariadení je bydlisko ako stredisko životných
záujmov a to sa ťažko dokazuje. Zo zákona a z nariadenia to podľa môjho názoru
vôbec nevyplýva, môže to byť len nej.vnútorný predpis poisťovne.

Add. 2 Chcem sa uistiť ja : ak mám kočku ktorá pracuje v zahraničí (trvalku má
ale stále v SR) a tam je viac ako 6 mesiacov a je tam i zdravotne poistená,
znamená to :
- ak príde počas tohto obdobia na návštevu do SR - má tu nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť
- poistné počas tohto obdobia v SR neplatí

Takto mi to vyplýva z §2 zákona o ZP, môžte mi to niekto potvrdiť ?
diky
jaro.jaro
18.01.05,14:06
I.H.
18.01.05,14:10
Vážený pán Mihál.
Na stránke VŠZP je uvedená celkom prehľadná tabuľka s percentuálnymi sadzbami pre jednotlivých platiteľov poistného na ZP s výškou minimálneho a maximálneho preddavku. Zaráža ma tu však informácia o minimálnom vymeriavacom základe pre zamestnanca, ktorý je so zdravotným postihnutím. Takýto je predsa v členení na invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20 do 40% - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom jemu prináleží minim. 6.500,- Sk - toto je Ok.
Ďalej máme invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 40% do 70% - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom v zmysle zákona o minimálnej mzde takémuto prináleží 75% z 6.500, teda v jeho prípade by sa malo jednať minimálne z 4.875, čo mi v tejto tabuľke na stránke VŠZP chýba.
Nakoniec máme invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%" - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom v zmysle zák.o minim.mzde takémuto prináleží 50% z 6.500, teda z 3.250, čo je aj v tabuľke VŠZP uvedené.
Napíšte mi teda prosím Vaše stanovisko k tejto problematike. Či sa stotožňujete s mojim názorom a pri tvorbe tabuľky VŠZP pozabudla na tú invaliditu od 40% do 70% a teda či môj pohľad na vec je správny, alebo sa mýlim, čo by som potom poprosila bližšie vysvetliť.
Ďakujem.
majja
18.01.05,14:12
Výsledok po konzultácii na zdravotnej poisťovni: SZČO na materskej ked nechce platiť 910.- ZP musí prerušiť alebo zrušiť živnosť (v danom prípade aj slobodné povolanie). Prehlásenie ,že počas materskej nevykonáva činnosť nepostačuje (na soc.poisťovnu to stačilo!) Obísť všetky inštitúcie čím skôr. Spätne k 01,01.2005 to asi nepôjde, takže bude musíť zaplatiť odvod do ZP alikvótnou čiastkou za 01/2005.
EšTE : SZČO, ktorý je vypísaný MUSÍ tiež platiť 910.- za ZP!!!
Bola daná informácia, že je velmi vela sťažnosti na daný stav, takže sa možno bude novelizovať....
Hanka
18.01.05,18:40
Mam otazku: fyzicka osoba SZCO za rok 2003 nemal z tejto cinnosti ziadny prijem, je zaroven konatelom v spolocnosti s.r.o, - ma uzatvorenu pracovnu zmluvu. Od 1.1. ma povinnost zaregistorvat sa v ZP a ake plati odvody do ZP? Ja uz fakt nicomu nerozumiem. V kazdej ZP mi dali inu informaciu. :(
Katarína STR
19.01.05,06:40
HANKA

Zhrnutie.

Je SZČO živnostník.
Na základe pracovnej zmluvy je konateľom, alebo je konateľom + má pracovnú zmluvu ?

Ako SZČO živnostník musí platiť preddavky vo výške minimálne 910,-SK mesačne.
Ako konateľ teda nebude platiť nič. Pokiaľ neberie odmenu ako konateľ.

Nemusí sa prihlásiť do ZP! Je už prihlásený ako SZČO živnostník.
Od 1.1.2005 je konateľ považovaný za SZČO. A teda už prihlásený je.

No ale ak má pracovnú zmluvu na funkciu konateľa, tak aj tu platí odvody ako zo mzdy.
Dada
19.01.05,06:47
Na stránke VŠZP v tej tabuľke čítam, že SZČO, ak je súčasne aj zamestnancom, tak jej výška minimálneho preddavku nie je stanovená. To znamená, že nemusí platiť preddavky na ZP, alebo musí a sám si určí koľko bude odvádzať?
Katarína STR
19.01.05,06:51
Hej, nie je stanovená, môže si ju určiť sám, ale jeho výška musí byť minimálne tých 910,- Sk mesačne.
Dada
19.01.05,07:00
Čiže ja ako SZČO popri zamestnaní budem odvádzať 910,- Sk mesačne do ZP. Nezáleží na tom, aký bol príjem, či základ dane v roku 2003? A čo potom pri ročnom zúčtovaní ZP, všetko sa to vráti alebo ako?
I.H.
19.01.05,07:06
HANKA

Zhrnutie.

Je SZČO živnostník.
Na základe pracovnej zmluvy je konateľom, alebo je konateľom + má pracovnú zmluvu ?

Ako SZČO živnostník musí platiť preddavky vo výške minimálne 910,-SK mesačne.
Ako konateľ teda nebude platiť nič. Pokiaľ neberie odmenu ako konateľ.

Nemusí sa prihlásiť do ZP! Je už prihlásený ako SZČO živnostník.
Od 1.1.2005 je konateľ považovaný za SZČO. A teda už prihlásený je.

No ale ak má pracovnú zmluvu na funkciu konateľa, tak aj tu platí odvody ako zo mzdy.
Katarína STR.
Odpoveď pre Hanku bola OK. Podľa mňa však posledná veta, "No ale ak má pracovnú zmluvu na funkciu konateľa, tak aj tu platí odvody ako zo mzdy.", tak táto nie je správne, lebo pracovnú zmluvu na funkciu konateľa nie je možné uzavrieť. Pracovnú zmluvu môže mať konateľ síce uzatvorenú, ale len na napr. riaditeľ, ... Čo znamená, že z tejto bude mať riadne mzdu a odvod robí zamestnávateľ aj za tohto riaditeľa. Za výkon konateľa dostane odmenu, ktorá už spadá do SZČO a z tejto teda podľa môjho názoru platí ako SZČO sám, čo nepôjde ani cez mzdy zamestnávateľa.
Ak sa mýlim, tak ma prosím niekto opravte.
Hanka
19.01.05,07:22
Doplnam : V OR je zapisany ako konatel, pracovna zmluva uzatvorena na funkciu riaditel. Odmenu ako konatel nepobera ziadnu. Ako SZCO nemal ziadny prijem zo zivnosti. Jedniny jeho prijem za rok 2003, 2004 je z pracovnej zmluvy. P. Mihal, viete mi poradit?
ricij
19.01.05,07:42
Doplnam : V OR je zapisany ako konatel, pracovna zmluva uzatvorena na funkciu riaditel. Odmenu ako konatel nepobera ziadnu. Ako SZCO nemal ziadny prijem zo zivnosti. Jedniny jeho prijem za rok 2003, 2004 je z pracovnej zmluvy. P. Mihal, viete mi poradit?Aj keď nie som p. Mihál, odpoviem vám:
Zrejme je už prihlásený ako SZČO, takže nanovo sa ísť prihlasovať nemusí. Výšku preddavku za SZČO si stanoví sám, no môže to byť aj nula slovenských korún, pretože už je poistený ako zamestnanec.
Katarína STR
19.01.05,07:44
I.H. :

Možno máš pravdu, ja som našla staré zmluvy z roku 1995 a tam boli pracovné zmluvy aj na fukcie konateľa. Možno je to zlé a možno nie. Neviem.

Hanka:
Ak nepoberá odmenu ako konateľ - neplatí žiadné preddavky na poistné, nie je povinný sa prihlásiť do ZP.
Ako SZČO živnostník - je povinný platiť od januára 2005 minimálne 910,-Sk mesačne.
Ako zamestnanec - platí poistné podľa príjmu z pracovnej zmluvy.

Teda platí odvody 2x.
Katarína STR
19.01.05,07:45
RICIJ :

Podľa mňa nemáš pravdu, že to môže byť aj nula.
Podľa mňa by mal platiť tých 910,- Sk mesačne ako SZČO živnostník.

p. Mihál ako to je ?
Dada
19.01.05,07:50
Čo príspevok, to iný názor. Tak ako to vlastne je s tým SZČO popri zamestnaní?
anka1
19.01.05,07:58
I.H. :

Možno máš pravdu, ja som našla staré zmluvy z roku 1995 a tam boli pracovné zmluvy aj na fukcie konateľa. Možno je to zlé a možno nie. Neviem.

Hanka:
Ak nepoberá odmenu ako konateľ - neplatí žiadné preddavky na poistné, nie je povinný sa prihlásiť do ZP.
Ako SZČO živnostník - je povinný platiť od januára 2005 minimálne 910,-Sk mesačne.
Ako zamestnanec - platí poistné podľa príjmu z pracovnej zmluvy.

Teda platí odvody 2x.
Takže, pokiaľ je konateľ zamestnaný vo firme ako napr. riaditeľ a z funkcie konateľa nepoberá žiadnu odmenu a nie je ani SZČO, nemusí sa prihlásiť do ZP? Dobre som to pochopila?
misurka
19.01.05,08:00
Daju sa nejako odvody zahr. konateľa, kt. musí po 1.1.2005 platiť minim. preddavky na ZP ako SZČO v sume 910 sk premietnut do nakladov firmy? Asi nie, ked ich plati ako SZCO, ze? Je to poistne na jeho päsť?!
vladan
19.01.05,08:25
RICIJ :
Podľa mňa nemáš pravdu, že to môže byť aj nula.
Podľa mňa by mal platiť tých 910,- Sk mesačne ako SZČO živnostník.
Katka, ak si pozrieš na čo konkrétne reagoval riči, tak zistíš, že mal pravdu. Lebo Hanka píše, že živnostník nemal príjem ... z toho vyplýva ... že jeho výpočet preddavku na verejné zdravotné poistenie bude určite menej ako 100,- Sk a už zdravotne poistený ako zamestnanec je ... takže nebude platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie ako SZČO, ale len ako zamestnanec :D
Katarína STR
19.01.05,08:58
Mne konkrétne odpovedal p. Mihal, na otázku, že SZČO bola v roku 2003 platcom paušálnej dane a teda sa nedá dokázať koľko mal v skutočnosti príjem. A teda by nemal platiť.

Pred novevou mi p. Mihál odpovedal, že by nemal platiť v prvom polroku 2005.
Po novele mi povedal, že musí platiť minimálne 910,- SK

Takže si stále myslím, že aj keď SZČO nemá príjem, je povinná platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie vo výške minimálne 910,- SK.



Už si to nemyslím. oprava 10:19
Katarína STR
19.01.05,09:02
Takže, pokiaľ je konateľ zamestnaný vo firme ako napr. riaditeľ a z funkcie konateľa nepoberá žiadnu odmenu a nie je ani SZČO, nemusí sa prihlásiť do ZP? Dobre som to pochopila?

Nie, konateľ sa musí prihlásiť do 8.1.2005 do ZP. Nemusí sa len vtedy ak je popri fukcii konateľa aj SZČO živnostníkom.

Ak je konateľ s.r.o. aj zamestnancom, tak je povinný sa prihlásiť do ZP, ale ak nepoberá žiadnú odmenu, tak poistné neplatí. Platí ho len zo mzdy.
anka1
19.01.05,09:05
Nie, konateľ sa musí prihlásiť do 8.1.2005 do ZP. Nemusí sa len vtedy ak je popri fukcii konateľa aj SZČO živnostníkom.

Ak je konateľ s.r.o. aj zamestnancom, tak je povinný sa prihlásiť do ZP, ale ak nepoberá žiadnú odmenu, tak poistné neplatí. Platí ho len zo mzdy.
Ďakujem Katka, už bežím :)
ricij
19.01.05,09:06
Katka, ak si pozrieš na čo konkrétne reagoval riči, tak zistíš, že mal pravdu. Lebo Hanka píše, že živnostník nemal príjem ... z toho vyplýva ... že jeho výpočet preddavku na verejné zdravotné poistenie bude určite menej ako 100,- Sk a už zdravotne poistený ako zamestnanec je ... takže nebude platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie ako SZČO, ale len ako zamestnanec :DKonečne ma tu niekto pochopil.
Na otázku, či sa dajú preniesť náklady konateľa na firmu, odpoveď znie áno, aj keď je to škrabanie sa pravou rukou za ľavým uchom. Keďže je konateľ, dá si odmenu za výkon konateľa vo výške 910,- Sk. Táto odmena sa mu musí preddavkovo zdaniť, keďže je to príjem podľa § 5 ZDP. O rok si podá ročné zúčtovanie, preddavky sa mu uznajú ako výdavky a daň mu vrátia.
Lepšie je to, ak je zároveň spoločníkom s.r.o. Dá si odmenu za vykonávanie činnosti spoločníka vo výške 7.600,- Sk. Z pohľadu ZP je zamestnancom, 10% platí firma, 4% on, podpíše vyhlásenie, neplatí daň, SP sa neplatí. A firme ide 8.360,- Sk do daňovo uznateľných nákladov mesačne. Toto sa oplatí urobiť, ak nie je zamestnancom.
Katarína STR
19.01.05,09:17
Jasné, OK opravujem a omluvam sa za chybu,

Ak je SZČO živnostník aj zamestnancom jeho vymeriavací základ na poistné je1/24 zo základu dane za rok 2003. Ak vyjde poistné menšie ako 100,-Sk neplatí sa.


RICIJ mal pravdu.
Dada
19.01.05,09:25
Jasné, OK opravujem a omluvam sa za chybu,

Ak je SZČO živnostník aj zamestnancom jeho vymeriavací základ na poistné je1/24 zo základu dane za rok 2003. Ak vyjde poistné menšie ako 100,-Sk neplatí sa.


RICIJ mal pravdu.
Takže, keď som za rok 2003 mala stratu, tak moje preddavky budú 0,- Sk. A musím sa ísť prihlásiť na ZP alebo netreba?
Katarína STR
19.01.05,09:27
Ale podľa mňa ty ako SZČO už si prihlásená v poisťovni , nie ?
Katarína STR
19.01.05,09:34
1. Preddavok za mesiace január až jún 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Ak SZČO za rok 2003 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (platila paušálnu daň, alebo pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

b) Preddavok za mesiace júl až december 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2004. Ak SZČO za rok 2004 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

2. Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.
Dada
19.01.05,09:35
Ale podľa mňa ty ako SZČO už si prihlásená v poisťovni , nie ?
Som, jasné.
Katarína STR
19.01.05,09:36
Bod 2. sa netýka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom.

4. Preddavok je najviac 14% z 3-násobku priemernej mzdy roka 2003, čo bola suma 43095 Sk. Preddavok je najviac 6034 Sk.

5. Preddavok sa neplatí, ak jeho výška je menej ako 100 Sk.
Dada
19.01.05,09:36
1. Preddavok za mesiace január až jún 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Ak SZČO za rok 2003 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (platila paušálnu daň, alebo pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

b) Preddavok za mesiace júl až december 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2004. Ak SZČO za rok 2004 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

2. Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.
Môj základ dane za rok 2003 bol zo živnosti 0,- Sk (mala som stratu), takže preddavky mi nevýjdu. Ale ja si mám sama dobrovoľne určiť nejakú sumu a tú budem platiť? Tak?
Katarína STR
19.01.05,09:44
Preddavok sa NEPLATÍ, ak jeho výška je menej ako 100 Sk. Ale tu sa vychádza z toho, že si mala nejaký základ dane - výška preddavku sa dala vypočítať.
Ak ale základ dane nemáš a teda nedá sa vypočítať poistné - máš si jeho výšku určiť sama.

Tvoj základ dane za rok 2003 je O - nemáš platiť preddavky od januára do júna 2005.
Urči si platiť 101,- SK mesačne.

Tvoj základ dane za rok 2004 je zatiaľ X - platíš/neplatíš preddavky od júla do decembra 2005.
Dada
19.01.05,09:48
Preddavok sa NEPLATÍ, ak jeho výška je menej ako 100 Sk. Ale tu sa vychádza z toho, že si mala nejaký základ dane - výška preddavku sa dala vypočítať.
Ak ale základ dane nemáš a teda nedá sa vypočítať poistné - máš si jeho výšku určiť sama.

Tvoj základ dane za rok 2003 je O - nemáš platiť preddavky od januára do júna 2005.
Urči si platiť 101,- SK mesačne.

Tvoj základ dane za rok 2004 je zatiaľ X - platíš/neplatíš preddavky od júla do decembra 2005.
Jasné, takže od januára do júna budem platiť napríklad tých 101,- Sk a od júla do decembra 14% z 1/24 základu dane za rok 2004.

A musím to ísť nahlásiť na ZP, že budem platiť tých 101,- Sk.... :-))))
anka1
19.01.05,09:52
Teraz som rozprávala s pani zo Spoločnej ZP ohľadom konateľov. Stačí poslať list ohľadom prihlásenia konateľa do poisťovne s priloženou fotokópiou z OR. Treba to prihlásiť na pobočku kde má trvalý pobyt konateľ.

Prosím Vás aké je to číslo zákona o zdravotnom poistení 718/2004??
anka1
19.01.05,09:58
ak je konateľ zároveň zamestnancom s pracovnou zmluvou, tak sa prihlasuje len ako zamestnanec?
vyššie to už bolo vysvetlené. Prihlasuje sa aj ako konateľ. Pokiaľ nemá príjem z funkcie konateľa, tak neplatí preddavky. Platí ich iba ako zamestnanec.
Katarína STR
19.01.05,09:59
Teraz som rozprávala s pani zo Spoločnej ZP ohľadom konateľov. Stačí poslať list ohľadom prihlásenia konateľa do poisťovne s priloženou fotokópiou z OR. Treba to prihlásiť na pobočku kde má trvalý pobyt konateľ.

Prosím Vás aké je to číslo zákona o zdravotnom poistení 718/2004??


ZÁKON č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonom v znení zákona č. 718/2004 Z.z.

Takto to znie v zbierke zákonom.
Zoltán Kovács
19.01.05,10:19
Pred chvíľou som dotelefonoval s pani z VšZP ohľadne konateľov. Uvediem jej vysvetlenia:

1.prípad: konateľ v sro má prac.zmluvu, tak prihlásiť sa musí ale platiť nie, lebo si určí preddavok nižší ako 100,- Sk.

2.prípad: konateľ bez prac.zmluvy, ale zároveň je SZČO (má živnosť), tak ani prihlásiť sa nemusí ani platiť

3.prípad: konateľ bez prac.zmluvy na materskej dovolenke, prihlásiť sa musí, ale platiť nie lebo si určí preddavok nižší ako 100,- SK.

Ešte budem zvedavý ako sa bude vykonávať zúčtovanie s ZP na konci roka.

Z.Kovács
misurka
19.01.05,11:37
Čiže zahraničny konatel platený za výkon konateľa vo výške 910 sk mesacne mi buduci rok poda ziadost o rocne zuctovanie, tam sa mu uplatni nezdanitel. cast a vsetky preplatky sa mu vratia
rKonečne ma tu niekto pochopil.
Na otázku, či sa dajú preniesť náklady konateľa na firmu, odpoveď znie áno, aj keď je to škrabanie sa pravou ukou za ľavým uchom. Keďže je konateľ, dá si odmenu za výkon konateľa vo výške 910,- Sk. Táto odmena sa mu musí preddavkovo zdaniť, keďže je to príjem podľa § 5 ZDP. O rok si podá ročné zúčtovanie, preddavky sa mu uznajú ako výdavky a daň mu vrátia.
Lepšie je to, ak je zároveň spoločníkom s.r.o. Dá si odmenu za vykonávanie činnosti spoločníka vo výške 7.600,- Sk. Z pohľadu ZP je zamestnancom, 10% platí firma, 4% on, podpíše vyhlásenie, neplatí daň, SP sa neplatí. A firme ide 8.360,- Sk do daňovo uznateľných nákladov mesačne. Toto sa oplatí urobiť, ak nie je zamestnancom.
Jozef Mihál
19.01.05,11:44
Vzor oznámenia konateľa, že sa stal SZČO.
Nike
19.01.05,11:48
Pán Mihál, prilepili ste najlepšie tlačivo za posledné obdobie.

VĎAKA
Katarína STR
19.01.05,12:19
Pán Mihál, môžem na toto vami priložené tlačivo napísať aj osobu - konateľa s.r.o. na Slovensku, kde nie je ani zamestnanacom ani SZČO živnostník, skrátka nič. Ale je celý rok v zahraniční, kde je zamestnaný a je tam aj zdravotne poistený.
Jozef Mihál
19.01.05,12:21
To tlačivo bez úprav - len doplnením konkrétnych údajov o osobe a firme, prípadne inej zdravotnej poisťovni - môže použiť konateľ, ktorý už je poistený a prihlásený ako zamestnanec, a od 1.1.2005 oznamuje, že sa stal aj SZČO.

Katarína, Váš človek sa musí prihlásiť ako poistenec, čo je niečo iné.
Katarína STR
19.01.05,12:28
Áno ja viem, prihlási sa na jednom tlačive ako konateľ.

A môže potom na druhom tlačive /to Vaše/ oznámiť, že nebude platiť toto poistné, lebo sa zdrživa v zahraničí a je tam aj zdravotne poistený ?


Dúfam, že nie je povinný platiť poistné ak je len konateľ a je celý rok v Nemecku ?
Jozef Mihál
19.01.05,12:31
Na stránke VŠZP je uvedená celkom prehľadná tabuľka s percentuálnymi sadzbami pre jednotlivých platiteľov poistného na ZP s výškou minimálneho a maximálneho preddavku. Zaráža ma tu však informácia o minimálnom vymeriavacom základe pre zamestnanca, ktorý je so zdravotným postihnutím. Takýto je predsa v členení na invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 20 do 40% - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom jemu prináleží minim. 6.500,- Sk - toto je Ok.
Ďalej máme invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť od 40% do 70% - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom v zmysle zákona o minimálnej mzde takémuto prináleží 75% z 6.500, teda v jeho prípade by sa malo jednať minimálne z 4.875, čo mi v tejto tabuľke na stránke VŠZP chýba.
Nakoniec máme invaliditu:
- "pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%" - tento platí 2% z minim.mzdy, pričom v zmysle zák.o minim.mzde takémuto prináleží 50% z 6.500, teda z 3.250, čo je aj v tabuľke VŠZP uvedené.
Napíšte mi teda prosím Vaše stanovisko k tejto problematike. Či sa stotožňujete s mojim názorom a pri tvorbe tabuľky VŠZP pozabudla na tú invaliditu od 40% do 70% a teda či môj pohľad na vec je správny, alebo sa mýlim, čo by som potom poprosila bližšie vysvetliť.
Ďakujem.
Plne s vami súhlasím, zabudli tam uviesť invalidov s kráteným invalidným dôchodkom, teda s poklesom 40-70%. Ich sadzba poistného je 2% + 5% a minimálna mzda 4875 Sk.

Inak všetka česť VšZP, že ako prvá a tuším jediná ZP aspoň takto komentuje nový zákon a to dokonca už 2 týždne po nadobudnutí jeho účinnosti.
Katarína STR
19.01.05,12:36
Pán Mihál, to Vaše tlačivo znie ako prihláška konateľa do svojej zdravotnej poisťovne, že je konateľ tej a tej spoločnosti. A zároveň oznamuje, že nebude platiť poistné.
Jozef Mihál
19.01.05,12:52
Katarína, niečo ma v posledných minútach nadhadzuje na stoličke a neviem prísť na to, že čo, či kto to je.

To nie je prihláška podľa § 8.

To je oznámenie podľa § 23.

A komu sa to nepáči, nech si vymyslí svoje "tlačivo".
angie
19.01.05,13:00
podla zakona 580/2004 z.z. za SZCO povazuje aj konatel s.r.o., co v praxi znamena, ze takyto konatel sa ma povinnost prihlasit do ZP rovnako ako akakolvek ina SZCO, vynimkou je len pripad, kedy uz konatel je v ZP evidovany ako SZCO...
A co konatel, ktory nie je zamestnancom ani nepobera odmenu konatela? Proste nema vobec ziadny prijem, lebo spolocnost este nevykazuje zisk?
Ospravedlnujem sa, ak to tu uz bolo riesene.
Katarína STR
19.01.05,13:20
Katarína, niečo ma v posledných minútach nadhadzuje na stoličke a neviem prísť na to, že čo, či kto to je.

To nie je prihláška podľa § 8.

To je oznámenie podľa § 23.

A komu sa to nepáči, nech si vymyslí svoje "tlačivo".


Ale mne sa páči. Len som chcela vedieť /vlastne šéf/ na čo všetko sa dá použiť. Jemu sa tam totiž nechce ísť osobne. Lenivosť nadovšetko.

Inak to tlačivo si vytlačil môj šéf, ktorý to chcel vedieť pre svojho syna a mne len diktoval : opýtajste sa či to môžem takto a takto napísať.
A potom vyzerám ako blbec ja.

Ak to znelo inak, ospravedlňujem sa.
Katarína STR
19.01.05,13:25
Jožko, niečo niečoho nejako pretečie? :D:D:D ... sa priznám, že v niektorých momentoch aj mne :D ... ale život je krásny!!! :D


Ak niekto niečo nevie opýta sa.
Ak to niekomu tečie na nervy, tak nech sa potom ani nesnaží odpovedať formou ...
ESTER
19.01.05,13:56
Pán Mihál, ako to bude v januári pri ZP berie sa to len na pracovné dni výpočet VZ na odvody alebo sa to prepočíva na kalendárne dni ako v SP?
Zuzka
20.01.05,06:56
p. Mihál prosím Vás, študent denného štúdia na VŠ má živnosť a v roku 2003 dosiahol zdanit. príjmy 60 tis. Sk. podnikal od 6-12/03. Pre rok 2005 mú vznikla povinnosť platiť preddavky na zdr. poistenie vo výške 910,- Sk i napriek tomu, že je študentom. Pochopila som to správne? Ďakujem za odpoveď. :)
misurka
20.01.05,07:24
Môže si zahr. konateľ uplatniť nezdaniteľné minimum, ak mu je vyplácaná odmena z titulu konateľa pri ročnom zúčtovaní?
Čiže zahraničny konatel platený za výkon konateľa vo výške 910 sk mesacne mi buduci rok poda ziadost o rocne zuctovanie, tam sa mu uplatni nezdanitel. cast a vsetky preplatky sa mu vratia
Jozef Mihál
20.01.05,07:57
...študent denného štúdia na VŠ má živnosť a v roku 2003 dosiahol zdanit. príjmy 60 tis. Sk. podnikal od 6-12/03. Pre rok 2005 mú vznikla povinnosť platiť preddavky na zdr. poistenie vo výške 910,- Sk i napriek tomu, že je študentom. Pochopila som to správne? Ďakujem za odpoveď. :)Áno, pochopili ste to správne.
Jozef Mihál
20.01.05,08:28
...ako to bude v januári pri ZP berie sa to len na pracovné dni výpočet VZ na odvody alebo sa to prepočíva na kalendárne dni ako v SP?
Pri zdravotnom poistení sa nič na dni neprepočítava a tým je bezpredmetná otázka, či na pracovné alebo kalendárne.

V sociálnom poistení zákon definuje prerušenia a ďalej doby, za ktoré sa poistné neplatí. Preto pri stanovení vym.základu prepočítavame minimálny a maximálny VZ podľa počtu dní (kalendárnych), za ktoré sa platí poistné.

V zdravotnom poistení nič takéto neexistuje. Zákon nehovorí o prerušeniach, nehovorí o dobách, za ktoré sa platí poistné.

Zákon hovorí, že maximálny VZ je - voľne povedané - fixných 43095 Sk mesačne bez ohľadu na to, či poistenec bol chorý, ošetroval dieťa, odpracoval menej dní lebo nastúpil do zamestnania v priebehu mesiaca a podobne.

A pokiaľ ide o minimálny VZ zamestnanca - ten nie je daný pevnou sumou (ako pri sociálnom poistení), ktorú by sme "krátili" ak tých dní bolo menej. Minimálny VZ je daný väzbou na celý zákon o minimálnej mzde. Tj. ak zamestnanec nejaký čas v priebehu mesiaca pracoval a Vy ste mu za to dali nejakú mzdu - a dodržali ste pritom zákon o minimálnej mzde - tak potom Vz daný z tejto mzdy musí byť aspoň vo výške jemu odpovedajúcej min.mzdy.
ricij
20.01.05,08:33
Môže si zahr. konateľ uplatniť nezdaniteľné minimum, ak mu je vyplácaná odmena z titulu konateľa pri ročnom zúčtovaní?Musí byť rezident a mať trvalý pobyt na území SR.
Zuzka
20.01.05,10:13
Áno, pochopili ste to správne.Srdečná vďaka :)
majar
20.01.05,12:23
Pan Mihal,
vsimli ste si, ze v § 11 ods. 4 písm. e) "je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným 36a)".
___________________________________
"36a) § 150 až 153 Obchodného zákonníka".

Obchodny zakonnik v § 150 hovori o vyrovnani a v § 151 - § 153 hovori o zrušeni a likvidácia spoločnosti. O konateloch sa ale hovori v § 133 - § 136 Konatelia!!!

Vsimla som si to az po skoleni, tak som sa Vas na to ani nepytala na skoleni. Co to teraz pre nas znamena?!
Jozef Mihál
20.01.05,12:56
Všimol som si to, lepšie povedané 11.1.2005 na to už upozornila Viera J:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=3618

Ide o legislatívno-technickú chybu v zákone, zlá odvolávka pod čiarou. Môj osobný názor je, že odôvodňovať neprihlásenie sa konateľa ako SZČO a pod. z dôvodu zlej odvolávky pod čiarou by nebolo úspešné. Pojem konateľ je nesporný. Keby v našom zákonodarstve bol nejaký konateľ definovaný viackrát tak prosím. Ale myslím jediná definícia konateľa je § 133 Obch.zákonníka, takže sporiť sa v tomto nemá význam.
majar
21.01.05,08:28
Srdecna vdaka za odpoved.
Jozef Mihál
21.01.05,08:29
Približne o 3-4 týždne mi vyjde knižôčka k novému zákonu o zdravotnom poistení. Mojich milých čitateľov tým chcem upozorniť, aby si šetrili korunky a dopredu sľubujem, že to bude zaujímavé čítanie.
babenko1
21.01.05,08:34
Približne o 3-4 týždne mi vyjde knižôčka k novému zákonu o zdravotnom poistení. Mojich milých čitateľov tým chcem upozorniť, aby si šetrili korunky a dopredu sľubujem, že to bude zaujímavé čítanie.A čo tá knižôčka bude asi tak koštovať? :-) A čo takto nám, poraďákom, do nej napísať venovanie? :-))
juko
21.01.05,09:29
Čiže ja ako SZČO popri zamestnaní budem odvádzať 910,- Sk mesačne do ZP. Nezáleží na tom, aký bol príjem, či základ dane v roku 2003? A čo potom pri ročnom zúčtovaní ZP, všetko sa to vráti alebo ako?
Podľa zákona o ZP §19 odst.13 by pri ročnom zúčtovaní mala zdravotná poisťovňa vrátiť prípadný preplatok do 30.júna.
brm
21.01.05,11:20
jozef, tie knižky by si mal predávať a podpisovať v niektorom nefajčiarskom zariadení kde čapujú dobre pivčo...hlásim sa prvá:p
luebchenko
21.01.05,11:23
jozef, tie knižky by si mal predávať a podpisovať v niektorom nefajčiarskom zariadení kde čapujú dobre pivčo...hlásim sa prvá:p
...druhá! Miesto autogramiády schvaľujem, krčiemznalí začnite dávať tipy! Jozef a nebojíš sa, že ťa Zajac predbehne s nejakou novelou:D
sway
21.01.05,12:16
Aj ja sa hlásim - na pivo to mám ďaleko - a asi by ste ma fajčiara neprijali...?!?!, ale budú fungovať aj dobierky, nie?? - aspoň pre nás poraďákov - teším sa!!!!
Jozef Mihál
21.01.05,14:14
Teší ma Váš záujem. Predpokladaný rozsah knižky bude cca 100 strán môjho výkladu plus kompletné znenie zákona s dôvodovými správami plus výňatky zo súvisejúcich predpisov (daň z príjmu, sociálne poistenie) plus aktuálne zverejnené vyhlášky k zdrav.poisteniu. Predpokladaná pultová cena cca 500 Sk. Pre Vás, priateľov Poradcov viem získať zľavu vďaka distribúcii cestou dobierok alebo formou "autogramiády" v nejakom príjemnom občerstvovacom zariadení.
sway
21.01.05,14:17
Ak bude niekde v okolí BA tak určite sa prídem zoznámiť aj ja - teším sa !!!
anka1
21.01.05,14:41
Ak bude niekde v okolí BA tak určite sa prídem zoznámiť aj ja - teším sa !!!
Určite sa pridám aj ja. Už sa teším :)
M3G
21.01.05,20:23
M3G ďakujem,
priznám sa bez mučenia, že každé školenie ma stojí strašný výdaj energie a spamätávam sa z toho vždy tak 2-3 dni.
Škoda, že ste nezostali.
Chcel som si s Vami aj viac pokecať, ale videl som, že už toho máte dosť.

Inak ja som mal toho plné zuby a to som iba sedel a počúval. Nabudúce.


Všetkým pekný večer.
Zuzka
21.01.05,20:28
Hlásim sa aj ja, aj ja sa rada zúčastním autogramiády! :)
Daska
21.01.05,21:54
Pre Vás, priateľov Poradcov viem získať zľavu... formou "autogramiády" v nejakom príjemnom občerstvovacom zariadení.
dufam ze aj v Ziline, aj ja sa hlasim
accad
21.01.05,23:30
Jozef, dávaj pozor, aby ti fanynky na autogramiáde, nezačali závidieť. To, aby sme ti vybavili minimálne štáb Markízy a urobili reklamu. Funklub sa rozrastá a tak aby si rezervoval Trafenú hus len pre autogramiádu, to možno nebude ani nafajčené a stíšia aj hudobnú reprodukciu. Tak mi daj čiaročku k záujemcom o knižku.
babenko1
21.01.05,23:37
Ejha, to som ani nevedela, že spustím takú lavínu s autogramiádou :-)
babenko1
21.01.05,23:39
Teší ma Váš záujem. Predpokladaný rozsah knižky bude cca 100 strán môjho výkladu plus kompletné znenie zákona s dôvodovými správami plus výňatky zo súvisejúcich predpisov (daň z príjmu, sociálne poistenie) plus aktuálne zverejnené vyhlášky k zdrav.poisteniu.

Predpokladaná pultová cena cca 500 Sk. Pre Vás, priateľov Poradcov viem získať zľavu vďaka distribúcii cestou dobierok alebo formou "autogramiády" v nejakom príjemnom občerstvovacom zariadení. A koľko tá zľava asi tak bude? :-)
jurajt
22.01.05,23:09
... v niektorom nefajčiarskom zariadení kde čapujú dobre pivčo...:ppekny oxymoron. kde sa nefajci, nemoze byt dobre pivo, pretoze kto by ho uz len pil?
saman
23.01.05,12:37
Približne o 3-4 týždne mi vyjde knižôčka k novému zákonu o zdravotnom poistení. Mojich milých čitateľov tým chcem upozorniť, aby si šetrili korunky a dopredu sľubujem, že to bude zaujímavé čítanie.
P. Mihal a v ktorom vydavatelstve to vydate... ? Alebo jednoduchsie, kde sa bude dat knizka zohnat? Dakujem:)
PS: Uz sa tesim, ze budem mat normalny komentar k tomu super zakonu!!!
Jozef Mihál
23.01.05,13:25
Vydavateľstvo EPOS.

Zľava...? Určite bude a ak si pre knižku prídete osobne na "autogramiádu" alebo na Trnavskú 80, ušetríte i na poštovnom.

Ale prosím nevyrušovať, píšem...
sway
23.01.05,15:28
Na Trnavskú 80 v Blave? - a tá autogramiáda bude tiež v BA?? - to prídem určite!! - zdravím!
accad
23.01.05,18:04
Na Trnavskú 80 v Blave? - a tá autogramiáda bude tiež v BA?? - to prídem určite!! - zdravím!Trnavská 80- tam je sídlo firmy AURUS.
silvia
24.01.05,13:42
Nie, konateľ sa musí prihlásiť do 8.1.2005 do ZP. Nemusí sa len vtedy ak je popri fukcii konateľa aj SZČO živnostníkom.

Ak je konateľ s.r.o. aj zamestnancom, tak je povinný sa prihlásiť do ZP, ale ak nepoberá žiadnú odmenu, tak poistné neplatí. Platí ho len zo mzdy.
Takže, keď je konateľ zároveň aj zamestnancom a ako konateľ nepoberá žiaden príjem, dostáva len mesačnú mzdu ako zamestnanec, nemusí platiť preddavky ako konateľ, to je mi jasné. Ale keď ako zamestnanec platí poistné mesačne menej ako 910,- Sk, je to OK? Nemusí platiť mesačne minimálne 910,-Sk, keď je konateľom?
A čo podiely na zisku (dotyčný je zároveň aj spoločníkom), z tých sa neplatí zdravotné poistenie?
draha24
24.01.05,19:11
Dobrý deň! Som začínajúca podnikateľka, preto sa predom ospravedlňujem,keď moja otázka bude veľmi "jednoduchá". Mám príjem z maloobchodu a provízie zo sprostredkovania. Mám dva príjmy? Platím dvakrát zdravotné poistenie? Za odpoveď veľmi ďakujem.
Jozef Mihál
24.01.05,19:28
Takže, keď je konateľ zároveň aj zamestnancom a ako konateľ nepoberá žiaden príjem, dostáva len mesačnú mzdu ako zamestnanec, nemusí platiť preddavky ako konateľ, to je mi jasné. Ale keď ako zamestnanec platí poistné mesačne menej ako 910,- Sk, je to OK? Nemusí platiť mesačne minimálne 910,-Sk, keď je konateľom?
A čo podiely na zisku (dotyčný je zároveň aj spoločníkom), z tých sa neplatí zdravotné poistenie?Ak ako zamestnanec platí menej ako 910 Sk, napríklad preto, lebo má kratší úväzok alebo preto, lebo z rozličných dôvodov - PN, nepl.voľno... - neodpracoval plný počet dní, je stále zamestnancom a preto nemusí ako konateľ - SZČO, platiť minimálne preddavky 910 Sk. Inými slovami - je úplne jedno, aký má ako zamestnanec VZ, dôležité je, že je zamestnancom.

Z podielov na zisku sa neplatí zdravotné poistenie. A je jedno, či podiely dostane spoločník, alebo radový zamestnanec.
Jozef Mihál
24.01.05,19:29
Dobrý deň! Som začínajúca podnikateľka, preto sa predom ospravedlňujem,keď moja otázka bude veľmi "jednoduchá". Mám príjem z maloobchodu a provízie zo sprostredkovania. Mám dva príjmy? Platím dvakrát zdravotné poistenie? Za odpoveď veľmi ďakujem.Platíte jedenkrát preddavky ale v konečnom dôsledku - v ročnom zúčtovaní - fakticky zaplatíte poistné z oboch zdrojov Vášho príjmu. Maximálny vymeriavací základ zo všetkých príjmov, podliehajúcich zdrav.poisteniu, je 517140 Sk za rok 2005.
ekin
24.01.05,19:46
Jožko Mihál, prečítala som jeden z Tvojich príspevkov na tému zdravotné poistenie od 1.januára 2005 – ale úprimne sa priznám, že netuším, odkiaľ som k nemu prišla, lebo čítam takmer všetko, čo kde uverejníš a potom si nepamätám zdroj, ale predpoklad je, že to bolo na porade alebo aurus.. (materiál mal okolo 20 strán). Čo mi nie je jasné? SAMOPLATCI – kde vo vysvetlení, čo sa považuje za príjem zo závislej činnosti podľa zákona o DzP hneď v prvom odseku som si podčiarkla: ....“alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu“.....

Tvoj príspevok potom uvádza:

„ V praxi pôjde najmä o príjmy: - plynúce z DoVP...atď,.. druhá odrážka – plynúce na základe prác, vykonaných ako „závislá činnosť“ na základe zmlúv o dielo a príkazných zmlúv“ koniec citovania

Mohol by si mi povedať, či tento výklad je záväzný, resp. totožný s iným? Asi vieš, prečo sa pýtam... Nie je predsa možné všetky zmluvy o dielo resp. príkaz. zmluvy hodiť do paragrafu 5, lebo napr. zhotovenie sedačky na mieru (čalúnnik na dôchodku) určite nie je „závislá činnosť“, ani vykonávanie funkcie predsedu SVB na príkaz Zhromaždenia vlastníkov nie je závislá činnosť, neplní príkazy platiteľa, keď sám je tým platiteľom (štatutár) a podobne aj iné – napr. upratanie po maliaroch – jednorázová akcia...Ja sa prikláňam k názoru, že to patrí do paragrafu 8 medzi príjmy z príležitostných činností.

Pripustím však, že treba citlivo posudzovať, čo kam patrí.

A teraz ďalšia otázka:

Ak by sme v roku 2005 časť príjmov dostávali ako zamestnanci /na 2 hodiny týždenne/, časť na príkaznú zmluvu /do hranice 75000 približne/ a ostatok času by sme boli dobrovoľne doma? Platil by za nás štát? (Klasický príklad ženy starajúcej sa o školopov.dieťa, privyrábajúcej si dve hodiny v obchode a sprostredkovaním napr. poistenia cez prik.zmluvu)

Ak potom dedukujem: ak nechcem platiť poistné ako samoplátca, tak strážim hranicu príjmu do cca tých 79500 Sk, alebo sa zamestnám na hodinu mesačne..napr. Pochopila som to správne? Alebo si príjem zo závislej činnosti ustrážim do 79 500 Sk, zvyšok pôjde na príkaznú zmluvu tak, aby nebola naplnená litera zákona podľa paragr.5, ale par.8 – a nebudem platiť odvody do ZP, lebo ich bude za mňa platiť štát...Áno?

Ďalej: v tejto chvíli sa zdá, že aj bezdomovci už majú právo na bezplatné lekárske ošetrenie, lebo za nich platí štát, ako za dobrovoľne nezamestnaných...Dá sa to tak pochopiť?
silvia
25.01.05,06:49
Ak ako zamestnanec platí menej ako 910 Sk, napríklad preto, lebo má kratší úväzok alebo preto, lebo z rozličných dôvodov - PN, nepl.voľno... - neodpracoval plný počet dní, je stále zamestnancom a preto nemusí ako konateľ - SZČO, platiť minimálne preddavky 910 Sk. Inými slovami - je úplne jedno, aký má ako zamestnanec VZ, dôležité je, že je zamestnancom.

Z podielov na zisku sa neplatí zdravotné poistenie. A je jedno, či podiely dostane spoločník, alebo radový zamestnanec.
Srdečná vďaka, pán Mihál!
(Ako zamestnanec platí preto menej ako 910,- Sk, lebo jeho mesačná mzda je pomerne nízka. To si kompenzuje koncoročnou odmenou a podielmi na zisku.)
Reny
25.01.05,07:15
Váženýn pán Miháľ, dnes som tu prvýkrát, neviem si poradiť so zákonom o zdravotnom poistení, budene mi vedieť pomôcť? Na zákoade príspevkov, ktoré som tu dnes čítala, tak verím , že sa v tom dosť vyznáte, tak mi prosím poradte, ak môžete. Ďakujem vopred.
Zamestnávateľ zamestnáva zamestnankyňu, ktorej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok, ktorý sa podľa § 263 odst. 1 zákona č. 461/2003 Z. Z. považuje od 1. januára za invalidný dôchodok. Na základe získaných informácií, k prehodnoteniu tohto dôchodku, teda aj k určeniu % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť dôjde až v decembri roku 2005.

V zmysle zákona č. 580/2004 Z. Z. o zdravotnom poistení je sadzba poistného pre zamestnanca 4%, ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu – tu je v zákone odkaz na § 9 zákona č. 5/2004 Z. Z. službách zamestnanosti, kde sa hovorí, že občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu
b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu

Keďže k prehodnoteniu uvedenej zamestnankyne ešte nedošlo, nevieme určiť, % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Ako postupovať v tomto prípade, od 1. 1. 2005 až do obdobia prehodnotenia invalidného dôchodku.
1. Môžem jej uplatniť znížený odvod zdravotného poistenia – 2% ? a na základe čoho?, stačí doklad, že je jej vyplácaný invalidný dôchodok – nezáleží na % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť?
2. alebo nechať jej plnú výšku odvodu – 4 % do obdobia, pokiaľ nedoloží doklad o % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a v prípade vzniku nároku jej tento spätne uplatniť, čím vznikne pri ročnom zúčtovaní preddavkov na zdravotné poistenie preplatok na poistnom?

Ďakujem
Jozef Mihál
25.01.05,07:42
... Nie je predsa možné všetky zmluvy o dielo resp. príkaz. zmluvy hodiť do paragrafu 5, lebo napr. zhotovenie sedačky na mieru (čalúnnik na dôchodku) určite nie je „závislá činnosť“, ani vykonávanie funkcie predsedu SVB na príkaz Zhromaždenia vlastníkov nie je závislá činnosť, neplní príkazy platiteľa, keď sám je tým platiteľom (štatutár) a podobne aj iné – napr. upratanie po maliaroch – jednorázová akcia...Ja sa prikláňam k názoru, že to patrí do paragrafu 8 medzi príjmy z príležitostných činností.
Pripustím však, že treba citlivo posudzovať, čo kam patrí.
Eva, plne súhlasím. Je netvrdím, že akýkoľvek príjem na základe príkazných zmlúv, zmlúv o dielo, mandátnych zmlúv a pod. patrí do § 5 ZDP. Treba rozlišovať zmluvu a zmluvu. Záleží na koncipovaní zmluvy, záleží o akú činnosť vlatne ide atď.


...Ak by sme v roku 2005 časť príjmov dostávali ako zamestnanci /na 2 hodiny týždenne/, časť na príkaznú zmluvu /do hranice 75000 približne/ a ostatok času by sme boli dobrovoľne doma? Platil by za nás štát? (Klasický príklad ženy starajúcej sa o školopov.dieťa, privyrábajúcej si dve hodiny v obchode a sprostredkovaním napr. poistenia cez prik.zmluvu)
Štát by v takomto prípade (kratší úväzok) neplatil. Platil by zamestnanec a jeho zamestnávateľ z príjmu dosiahnutého ako zamestnanec - z pracovnej zmluvy. V takomto prípade na nový zákon doplatí zdravotná poisťovňa. Štát za zamestnanca platí len v mesiacoch, kedy zamestnanec nemá žiaden príjem - napr. je celý mesiac PN alebo má celý mesiac neplatené voľno.

...Ak potom dedukujem: ak nechcem platiť poistné ako samoplátca, tak strážim hranicu príjmu do cca tých 79500 Sk, alebo sa zamestnám na hodinu mesačne..napr. Pochopila som to správne? Alebo si príjem zo závislej činnosti ustrážim do 79 500 Sk, zvyšok pôjde na príkaznú zmluvu tak, aby nebola naplnená litera zákona podľa paragr.5, ale par.8 – a nebudem platiť odvody do ZP, lebo ich bude za mňa platiť štát...
Presne tak. Ak viem, že dosiahnem príjmy zo závislej činnosti mimo činnosti zamestnanca vo výške nad 79500, tak sa symbolicky zamestnám a za rok 2005 nebudem platiť zdravotné poistenie z týchto príjmov zo závislej činnosti (príkazných zmlúv a pod.).

Alebo si ustrážim príjem z príkazných zmlúv "zo závislej činnosti" do hranice 79500 a ostatné príkazné zmluvy koncipujem tak, aby príjem z nich spadal pod § 8 ZDP.

...v tejto chvíli sa zdá, že aj bezdomovci už majú právo na bezplatné lekárske ošetrenie, lebo za nich platí štát, ako za dobrovoľne nezamestnaných...
Tak, tak...
Jozef Mihál
25.01.05,07:48
Zamestnávateľ zamestnáva zamestnankyňu, ktorej bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok, ktorý sa podľa § 263 odst. 1 zákona č. 461/2003 Z. Z. považuje od 1. januára za invalidný dôchodok. Na základe získaných informácií, k prehodnoteniu tohto dôchodku, teda aj k určeniu % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť dôjde až v decembri roku 2005.

V zmysle zákona č. 580/2004 Z. Z. o zdravotnom poistení je sadzba poistného pre zamestnanca 4%, ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu – tu je v zákone odkaz na § 9 zákona č. 5/2004 Z. Z. službách zamestnanosti, kde sa hovorí, že občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu
b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20%, ale najviac o 40% podľa osobitného predpisu

Keďže k prehodnoteniu uvedenej zamestnankyne ešte nedošlo, nevieme určiť, % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Ako postupovať v tomto prípade, od 1. 1. 2005 až do obdobia prehodnotenia invalidného dôchodku.
1. Môžem jej uplatniť znížený odvod zdravotného poistenia – 2% ? a na základe čoho?, stačí doklad, že je jej vyplácaný invalidný dôchodok – nezáleží na % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť?
2. alebo nechať jej plnú výšku odvodu – 4 % do obdobia, pokiaľ nedoloží doklad o % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a v prípade vzniku nároku jej tento spätne uplatniť, čím vznikne pri ročnom zúčtovaní preddavkov na zdravotné poistenie preplatok na poistnom?
Správne citujete § 9 zákona č. 5/2004 Z. Z. službách zamestnanosti...občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je:
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu atď.

Osobitným predpisom je zákon o sociálnom poistení, kde za invalidného sa považuje občan, ak má percento poklesu vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% alebo (v zmysle príslušných prechodných ustanovení, viď § 263 zákona č.461/2003 Z.z.) ak poberá invalidný alebo čiast.inv.dôchodok priznaný podľa dovtedajších predpisov a nebol ešte preklasifikovaný podľa nového zákona.

Vaša zamestnankyňa ešte prehodnocovaná nebola, poberá čiast.inv.dôchodok, preto má nárok na polovičné sadzby poistného na zdravotné poistenie, takisto Vy ako jej zamestnávateľ.
vladan
25.01.05,08:44
Ako zamestnanec platí preto menej ako 910,- Sk, lebo jeho mesačná mzda je pomerne nízka. To si kompenzuje koncoročnou odmenou a podielmi na zisku.
silvia, chcem vás upozorniť, že na Slovensku (od 1.10.2004) platí pojem "minimálna mzda" a to vo výške 6 500,- Sk. Ak máte zamestnanca, ktorý má trvalý pracovný pomer, tak musíte zachovať minimálnu mzdu v uvedenej výške a tak odvod do ZP (zamestnanec a zamestnávateľ) bude vo výške 6500*14% = 910,- Sk.
Pekný deň
Jozef Mihál
25.01.05,08:51
Vladi, silvia nepochybne pozná zákon o minimálnej mzde. Ten jej zamestnanec má pravdepodobne kratší pracovný čas. Povedzme ak má pracovný čas hodinu mesačne, tak jeho minimálna mzda je 37,40 Sk. A ak ju aj dostáva, tak z nej platí preddavky na poistné 2 Sk...a je to OK.
vladan
25.01.05,09:36
Jožko, a ja zasa poznám kratší pracovný čas (:D), ale zo silviinej odpovede nebolo vôbec jasné, že sa jedná práve o toto :D ... jej odpoveď bola: "zamestnanec platí preto menej, lebo jeho mesačná mzda je pomerne nízka" ... hm, kratší pracovný čas tu nevidím :D
Jozef Mihál
25.01.05,09:41
OK Vladi, počkajme na silviu, nech sa vyjadrí ako je to s tým zamestnancom. Možno má plný pracovný čas, ale užíva si neplatené voľná, i tak še da.
vladan
25.01.05,09:44
... mám rada také diskusie, pri ktorých sa bavia ľudia o téme a probléme zadávateľa otázky bez zadávateľ otázky :D ... vtedy dávam poriadne zabrať mojej dedukčnej schopnosti :D
silvia
25.01.05,10:57
Pre toto mám tak rada Poradu: pýtam sa na jednu vec a z odpovedí Vás - zlatých ľudí- sa dozviem, ze som tak zblbnutá (možno aj zo včerajšieho školenia o novom zákone o zdravotnom poistení), že som absolútne nedomyslela inú vec.

Spomínaný zamestnanec-konateľ má nízku mesačnú mzdu, ktorá ale presahuje 6500,- Sk. Ja som totiž v pôvodnej otázke výšku poistného posudzovala len zo strany zamestnanca vo výške 4%.
Takže vďaka za vrátenie do normálu.
ekin
25.01.05,13:39
Ak by sme v roku 2005 časť príjmov dostávali ako zamestnanci /na 2 hodiny týždenne/, časť na príkaznú zmluvu /do hranice 75000 približne/ a ostatok času by sme boli dobrovoľne doma? Platil by za nás štát? (Klasický príklad ženy starajúcej sa o školopov.dieťa, privyrábajúcej si dve hodiny v obchode a sprostredkovaním napr. poistenia cez prik.zmluvu)
Štát by v takomto prípade (kratší úväzok) neplatil. Platil by zamestnanec a jeho zamestnávateľ z príjmu dosiahnutého ako zamestnanec - z pracovnej zmluvy. V takomto prípade na nový zákon doplatí zdravotná poisťovňa. Štát za zamestnanca platí len v mesiacoch, kedy zamestnanec nemá žiaden príjem - napr. je celý mesiac PN alebo má celý mesiac neplatené voľno.
TAK TOMU SOM CELKOM NEPOROZUMELA..JAKO NA TO DOPLATI STAT? ODKIAL BUDE ZDR.POISTOVNA VEDIET, ZA KTORY MESIAC MAM BYT ZDR.POISTENA A ZA KTORY NIE – PODAM DANOVE PRIZNANIE, PRIJEM DO 79500 A KRATSI UVAZOK PAR MESIACOV..JEDINE VYLUCIT DOBY UVAZKU A ZVYSOK JE DOBA POIST., KEDY PLATI STAT..Takze aj tym, ze nebudeme mat za cely kal.rok prijem vyssi, ale budeme mat pracov.zmluvu, tak v mesiacoch, kde sme zamestnanci, stat neplati. Pomalicky sa to „udupava“ a zacinam mať trochu jasno.
Vdaka za trpezlivost, i odpovede...Lebo dnes som sa to snazila v praxi ucit..a nebola som si ista..:-))
Bohacova
25.01.05,14:21
Dobry den,


prosim Vas o jednu radu.

Konateľ vo firme dostaval v roku 2003 aj v roku 2004 pravidelnu mesačnu odmenu na Zaklade zmluvy o vykone konatelskej funkcie. Z tohto prijmu si aj platil zdravotne poistenie vo vyske 4% a zamestnavateľ 10% , kedže je vo firme aj spolocnikom.

Moja otazka je ci bude v roku 2005 platit preddavky ako SZČO, alebo nie?
Povazuje sa tento pravidelny prijem ako prijem zo zavislej cinnosti aj z pohladu zakona o zdravotnom poisteni?

Dakujem.

Eva
sway
25.01.05,15:19
Prikladám čo mi napísali zo Zdravotnej poisťovne - dúfam z toho nebudem mať problém:


Od 1. januára 2005 sa na účely zákona konateľ s.r.o (ďalej len konateľ) stáva SZČO, a preto si musí splniť svoju oznamovaciu povinnosť (na tlačive Oznámenie poistenca) tak, že do 8. januára 2005 sa prihlási do svojej zdravotnej poisťovne ako SZČO za predpokladu, že nie je SZČO už z iného dôvodu.
Praktické príklady:
 konateľ, ktorý nie je popri činnosti konateľa zamestnaný, ani SZČO z iného dôvodu
Konateľ si musí splniť oznamovaciu povinnosť a prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO. Od januára 2005 je povinný začať platiť preddavok v sume 910,-- Sk mesačne.
 konateľ, ktorý je aj zamestnancom (nezáleží či v tej s.r.o., v ktorej je konateľ alebo inde)
Konateľ si musí splniť oznamovaciu povinnosť a prihlásiť sa ako SZČO do tej zdravotnej poisťovne, v ktorej je poistený z titulu zamestnania. Výšku preddavku si určuje sám (ako nová SZČO). Ak si preddavok určí v nižšej sume ako 100,-- Sk, preddavok nemusí odvádzať.
 konateľ je zároveň SZČO (z iného dôvodu)
V tomto prípade sa konateľ do zdravotnej poisťovne ako SZČO nemusí prihlasovať, nakoľko činnosť konateľa (ako aj príjmy z tejto činnosti) budú zahrnuté do činnosti a príjmov dosiahnutých zo samostatnej zárobkovej činnosti, vykonávanej z iného dôvodu. Preddavky však bude odvádzať ako „sólo“ SZČO.
 konateľ je zároveň SZČO (z iného dôvodu) a tiež zamestnancom
Konateľ sa do zdravotnej poisťovne ako SZČO nemusí prihlasovať, nakoľko činnosť konateľa (ako aj príjmy z tejto činnosti) budú zahrnuté do činnosti a príjmov dosiahnutých zo samostatnej zárobkovej činnosti vykonávanej popri konateľstve (z iného dôvodu).
Viac informácií nájdete na web stránke VšZP – platitelia poistného.
Poradňa VšZP
luebchenko
25.01.05,15:44
Jožko, neviem či dobre robíš, keď tu v tejto téme lámeš rekordy sledovanosti a príspevkov! Už sa v tom ani besná sviňa, tobôž účtovník vystresovaný koncoročnými výkazmi, príkazmi a zákazmi ... nemôže vyznať. Takže ak si moju otázku už niekde tuná riešil, nezabi ma prosím, stačí stručná odpoveď.

Citujem z tvojho materiálu (netuším odkiaľ, len viem že je od teba :)):


Konateľ nie je poistencom a nepovažuje sa na účel zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, ak:

- má síce trvalý pobyt na Slovensku, ale je zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na Slovensku a je zdravotne poistený na území štátu, v ktorom má sídlo jeho zamestnávateľ

- má síce trvalý pobyt na Slovensku ale je zamestnaný v služobnom úrade, ktorým je ústredný orgán štátnej správy Slovenskej republiky, ktorým je služobne vyslaný na plnenie úloh v cudzine na čas dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a je zdravotne poistený počas takéhoto pobytu v cudzine na základe dohody so zamestnávateľom

- ak sa zdržiava v cudzine dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a je zdravotne poistený v cudzine

- nemá trvalý pobyt na Slovensku ale je už zdravotne poistený v inom členskom štáte EÚ ako zamestnanec

- nemá trvalý pobyt na Slovensku, má trvalý pobyt v niektorom z členských štátov EÚ a je už v niektorom z členských štátov EÚ zdravotne poistený na zdravotné poistenie ako samostatne zárobkovo činná osoba

Toľko tvoje stanovisko, a vot zdes stanovisko VšZP - stiahnuté z ich stránky:


Ak je konateľom s. r. o. v SR cudzinec, ktorý sa zdržiava v zahraničí a za výkon funkcie nepoberá príjem, je povinný sa registrovať do ZP a odvádzať poistné?



Áno, aj cudzinec sa musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako SZČO a začať odvádzať poistné v sume 910,-- Sk.
Pokiaľ pochádza zo štátu EÚ, môže požiadať oficiálne orgány EÚ prostredníctvom MPaSV SR o určenie ťažiska jeho záujmov mimo územia SR. Pri získaní takéhoto povolenia sa nemusí prihlásiť do zdravotnej poisťovne v SR.


Ja viem, že pravda v tomto prípade sa dá nájsť jedine vo víne (pive?:D ) ale čo mám robiť s konateľmi slovenských s.r.o., cudzincami, ktorí si vo svojej krajine platia ZP z titulu podnikania, zamestnania a pod a na Slovensko prídu tak max. 1x do týždňa? Zamestnaní tu nie sú. Prihlásiť, neprihlásiť, platiť, neplatiť?
draha24
25.01.05,16:10
Platíte jedenkrát preddavky ale v konečnom dôsledku - v ročnom zúčtovaní - fakticky zaplatíte poistné z oboch zdrojov Vášho príjmu. Maximálny vymeriavací základ zo všetkých príjmov, podliehajúcich zdrav.poisteniu, je 517140 Sk za rok 2005.



Milý pán Mihál, ďakujem za odpoveď. Musím sa priznať, že vedenie účtovníctva a vôbec celá písomná agenda je pre mňa ta najnudnejšia časť podnikania. Na tejto stránke ste mi dokázali, že sa môžem zabaviť aj u tejto pre mňa nezáživnej činnosti. A hlavne som tu našla už veľa odpovedí na moje otázky. Ešte raz ďakujem !!!!
suzuka
25.01.05,16:58
"Keďže konateľ sa považuje podľa zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, je platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Pritom nie je podstatná výška príjmu, ktorý má za výkon funkcie konateľa. Aj keby konateľ nemal za výkon funkcie žiaden príjem, aj tak bude platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Platiteľom poistného bude konateľ bez ohľadu na to, či je nezaopatreným dieťaťom (študentom), či je dôchodcom, či je súčasne zamestnancom alebo či už vykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby napríklad na živnostenský list a podobne. Nie je podstatné ani to, či spoločnosť s r.o. je „živá“ alebo „mŕtva“ – teda existuje „len na papieri“ ale fakticky nevykonáva žiadnu aktivitu, nie je podstatné, či spoločnosť je alebo nie je v likvidácií a pod. Podstatné je, či spoločnosť je zapísaná v obchodnom registri a kto je v zápise uvedený ako konateľ spoločnosti."

Co v pripade ak sa likvidacia s.r.o. skoncila v decembri 2004? O vymaz z OR sa ma poziadat v lehote do 90 dni. Ak tuto lehotu vyuzijem, znamena to, ze sa cas kym s.r.o. nebude vymazana z registra musim ako konatel s.r.o. zaplatit ZP? (cely rok 2005 som v zahranici, kde nemam ziadny prijem, ale ZP si tu platim)
jess
25.01.05,17:07
"Keďže konateľ sa považuje podľa zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, je platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Pritom nie je podstatná výška príjmu, ktorý má za výkon funkcie konateľa. Aj keby konateľ nemal za výkon funkcie žiaden príjem, aj tak bude platiteľom poistného na zdravotné poistenie. Platiteľom poistného bude konateľ bez ohľadu na to, či je nezaopatreným dieťaťom (študentom), či je dôchodcom, či je súčasne zamestnancom alebo či už vykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby napríklad na živnostenský list a podobne. Nie je podstatné ani to, či spoločnosť s r.o. je „živá“ alebo „mŕtva“ – teda existuje „len na papieri“ ale fakticky nevykonáva žiadnu aktivitu, nie je podstatné, či spoločnosť je alebo nie je v likvidácií a pod. Podstatné je, či spoločnosť je zapísaná v obchodnom registri a kto je v zápise uvedený ako konateľ spoločnosti."

Mne bolo včera v ZP povedané, že keď som SZČO a zároveň konateľ bez príjmu, nemusím sa ani prihlásiť ako SZČO / lebo už som / a nemusím platiť 2x. Platím len ako SZČO .
jess
25.01.05,17:14
Týmto len potvrdzujem tvrdenie sway, čo jej napísali zo ZP ... a teda ..., že konateľ a zároveň SZČO neplatí 2x, platí len raz a to ako SZČO .
Jozef Mihál
26.01.05,07:32
...Ja viem, že pravda v tomto prípade sa dá nájsť jedine vo víne (pive?:D ) ale čo mám robiť s konateľmi slovenských s.r.o., cudzincami, ktorí si vo svojej krajine platia ZP z titulu podnikania, zamestnania a pod a na Slovensko prídu tak max. 1x do týždňa? Zamestnaní tu nie sú. Prihlásiť, neprihlásiť, platiť, neplatiť?
Ľuba, v mojom príspevku, ktorý si citovala, mám chybu, pardon.

Súhlasím so stanoviskom VšZP. Takýto konateľ - cudzinec, by sa mal prihlásiť do nejakej zdravotnej poisťovne, a tam sa zaregistrovať k 1.1.2005 ako nový poistenec, a to ako SZČO. A samozrejme platiť preddavky 910 Sk mesačne atď.
Jozef Mihál
26.01.05,07:37
Milý pán Mihál, ďakujem za odpoveď. Musím sa priznať, že vedenie účtovníctva a vôbec celá písomná agenda je pre mňa ta najnudnejšia časť podnikania. Na tejto stránke ste mi dokázali, že sa môžem zabaviť aj u tejto pre mňa nezáživnej činnosti. A hlavne som tu našla už veľa odpovedí na moje otázky. Ešte raz ďakujem !!!!Prosím.

Mojim cieľom tu na Porade je
- poradiť (ako dodržať zákon)
- naučiť (ako využiť diery v zákone)
- vychovať (aby ste sa nepýtali stále na to isté a stále len mňa)
- zabaviť (čím nie som si istý, či sa to aj darí)
Jozef Mihál
26.01.05,07:39
Co v pripade ak sa likvidacia s.r.o. skoncila v decembri 2004? O vymaz z OR sa ma poziadat v lehote do 90 dni. Ak tuto lehotu vyuzijem, znamena to, ze sa cas kym s.r.o. nebude vymazana z registra musim ako konatel s.r.o. zaplatit ZP? (cely rok 2005 som v zahranici, kde nemam ziadny prijem, ale ZP si tu platim)
Ste ako konateľ zapísaná v OR? Ak ste, za každý začatý mesiac, počas ktorého ste zapísaná v OR sa považujete za SZČO atď.

Jediné čo by Vám mohlo pomôcť je vyžiadať si stanovisko Ministerstva zdravotníctva k tomuto problému.
vlko
26.01.05,08:20
Dobrý deň,
poradíte mi niekto? Po prečítaní tejto témy (a že je toho fakt veľa) a info na poisťovni mi nie je jasné či pri súbehu zamestnania a SZČO budem platiť aj ako SZČO aj keď som nemal za rok 2003,2004 žiaden príjem zo živnosti.
ďakujem. :)
Katarína STR
26.01.05,09:11
Konateľ nie je poistencom a nepovažuje sa na účel zákona o zdravotnom poistení za samostatne zárobkovo činnú osobu, ak:>>

- má síce trvalý pobyt na Slovensku, ale je zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na Slovensku a je zdravotne poistený na území štátu, v ktorom má sídlo jeho zamestnávateľ>>

- má síce trvalý pobyt na Slovensku ale je zamestnaný v služobnom úrade, ktorým je ústredný orgán štátnej správy Slovenskej republiky, ktorým je služobne vyslaný na plnenie úloh v cudzine na čas dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a je zdravotne poistený počas takéhoto pobytu v cudzine na základe dohody so zamestnávateľom>>

- ak sa zdržiava v cudzine dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a je zdravotne poistený v cudzine>>



Pán Mihál, ale toto platí, že ? /vytrhnutá časť z príspevku luebchenko č. 687/

To znamená, že keď je na slovensku osôbka s trvalým pobytom a zároveň je konateľom s.r.o. čky, na Slovensku však celý rok nie je, lebo je zamestnaný v inom štáte EU a tam je aj zdravotne poistený, nemusí platiť preddavky na poistné ?
A keďže nie je poistencom a nepovažuje sa za SZČO nemusí sa teda ako konateľ prihlásiť do poisťovne ?
Jozef Mihál
26.01.05,10:13
Katarína, v príspevku o 6 čísel vyššie sa Ľube ospravedlňujem za chybu, ktorá je v citovanom mojom príspevku.
Osobitne sa teda ospravedlňujem aj Vám, to čo citujete, NEPLATÍ.
Jozef Mihál
26.01.05,10:15
Dobrý deň,
poradíte mi niekto? Po prečítaní tejto témy (a že je toho fakt veľa) a info na poisťovni mi nie je jasné či pri súbehu zamestnania a SZČO budem platiť aj ako SZČO aj keď som nemal za rok 2003,2004 žiaden príjem zo živnosti.
ďakujem. :)
vlko a všetci ďalší, ktorí sa ešte chystáte opýtať sa na to isté.

Viem, že je toho tu veľa, preto algoritmus na výpočet preddavkov SZČO hľadajte v príspevku č.1 v téme:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=4243
Jozef Mihál
26.01.05,10:18
Mám silný pocit, že požiadam Richarda o uzamknutie tejto témy.

Bolo tu už povedané všetko.

Temer 700 príspevkov, temer 40.000 videní.

Treba to ukončiť.
Katarína STR
26.01.05,10:28
Katarína, v príspevku o 6 čísel vyššie sa Ľube ospravedlňujem za chybu, ktorá je v citovanom mojom príspevku.
Osobitne sa teda ospravedlňujem aj Vám, to čo citujete, NEPLATÍ.

Ja sa omluvam,
nechcela som ospravedlnenie, len som si myslela, že bola chyba len pri osobách, ktoré tu nemajú trvalý pobyt. /teda zahraničné osoby/
suzuka
26.01.05,14:20
Ste ako konateľ zapísaná v OR? Ak ste, za každý začatý mesiac, počas ktorého ste zapísaná v OR sa považujete za SZČO atď.

Jediné čo by Vám mohlo pomôcť je vyžiadať si stanovisko Ministerstva zdravotníctva k tomuto problému.
Dakujem za odpoved p. Mihal. Este ma napadlo, ze niekde v tejto diskusii som citala, ze ak som v cudzine aspon sest po sebe iducich mesiacov a platim si poistku, tak nie som ako konatel poistencom. Ja som v cudzine uz dva roky (likvidaciu s.r.o. som ukoncila v ramci "Vianocnej dovolenky" v SR), a poistku si platim. Meni to teda situaciu?
Jozef Mihál
26.01.05,14:40
suzuka, to je pekný problémik, na ktorý by som odpovedal asi tak, že:

- ak máte trvalé bydlisko v SR a platíte si zdravotnú poistku inde, tak nie ste poistencom podľa slovenského zákona a ako konateľ slovenskej s.r.o. nie ste SZČO.

Otázka ale v tomto prípade je, či by ste nemali zrušiť poistku v cudzine preto, lebo ako občan s trvalým pobytom v SR by sa malo pri posudzovaní, kde máte byť poistená, uprednostniť fakt, že ste na Slovensku konateľ, teda že tu "vykonávate samostatne zárobkovú činnosť".

- ak nemáte trvalý pobyt na Slovensku tak napriek tomu, že si platíte poistku v cudzine, by ste sa mali prihlásiť ako konateľ - SZČO a platiť poistné duplicitne - v cudzine i na Slovensku.
barbadoss
26.01.05,14:57
suzuka, to je pekný problémik, na ktorý by som odpovedal asi tak, že:

- ak máte trvalé bydlisko v SR a platíte si zdravotnú poistku inde, tak nie ste poistencom podľa slovenského zákona a ako konateľ slovenskej s.r.o. nie ste SZČO.

Otázka ale v tomto prípade je, či by ste nemali zrušiť poistku v cudzine preto, lebo ako občan s trvalým pobytom v SR by sa malo pri posudzovaní, kde máte byť poistená, uprednostniť fakt, že ste na Slovensku konateľ, teda že tu "vykonávate samostatne zárobkovú činnosť".

- ak nemáte trvalý pobyt na Slovensku tak napriek tomu, že si platíte poistku v cudzine, by ste sa mali prihlásiť ako konateľ - SZČO a platiť poistné duplicitne - v cudzine i na Slovensku.
P. Mihál,

závisí predsa od toho aké aktivity vykonáva SUzuka v cudzine a či sa nejedná o štát EÚ resp. taký s ktorým má SR zmluvu v sociálnej oblasti. Ak napr. je zamestnaná na základe riadneho PP v ČR a v SR je konateľom prednostne platí poistné na ZP v ČR z výkonu činnosti zamestnania. Ak je v ČR SZČO i v SR SZČO platí poistné na ZP tam kde má bydlisko a to je podľa nariadenia EÚ 1408/71 miesto kde má stredisko životných záujmov, a to vôbec nemusí byť miesto kde má "na polícii nahlásené trvalé bydlisko".
Okrem toho sa môže jednať o vyslanie, alebo výnimku podľa čl. 17 spomínaného nariadenia....atď
Takže Suzuka treba vedieť podrobnosti - aký štát a čo tam robíte.
suzuka
26.01.05,15:08
Trvaly pobyt mam stale v SR. Momentalne som v New Jersey, nepracujem tu, mam viza H4 (t.j. som manzelka osoby, ktora ma pracovne viza, ale ako drzitel H4 ja nemam pravo pracovat). Kedze som tu rezidentom a zijem tu uz dva roky, samozrejme, ze si platim zdravotnu poistku. Ako som uz uviedla, s.r.o. som zlikvidovala v decembri 2004. Vo februari som planovala poziadat o vymaz z O.R. (uz mam po danovej kontrole a mam aj suhlas od DU) a konatelom v danej s.r.o. budem teda len do vymazu. Zda sa mi totalne uletene, ze by som mala platit ZP za tu dobu. Co vy na to?
Jozef Mihál
26.01.05,15:09
Plne súhlasím, barbadoss. Suzuka by najlepšie urobila, keby sa osobne informovala v nejakej zdravotnej poisťovni a tam objasnila svoju situáciu.

...nechcem tu tu povedať úplne otvorene, ale najlepšie by urobila, keby sa zahrala na mŕtveho chrobáka.
Jozef Mihál
26.01.05,15:11
suzuka -
prepisujem to tu každú minútu, pardon.

z upresňujúcich informácií (kedže máte trvalý pobyt v SR) mi vychádza, že -

nie, prihlásiť sa na Slovensku ako SZČO - konateľ netreba. Viď § 3 ods.2 písm.b) zákona - ste osoba s trvalým pobytom v SR ale ste zdravotne poistená v cudzine.


Inak aké počasie je takto zrána v New Yersey?
barbadoss
26.01.05,15:16
suzuka - z upresňujúcich informácií (kedže máte? trvalý pobyt v USA) mi vychádza, že áno, prihlásiť sa na Slovensku ako SZČO - konateľ treba. Inak aké počasie je takto zrána v New Yersey?
Resp. skúste si zistiť či neexistuje nej. zmluva medzi SR a USA o spolupráci v oblasti sociálneho zabezpečenia, ak nie súhlasím s p.Mihálom, bohužial do výmazu poistné treba platiť.

Pekný deň

P.S. p.Mihál moja prezentácia vo firme dopadla vďaka Vám na 1+ -:)
ďakujem
suzuka
26.01.05,15:20
Je tu zima ...... napadlo asi 20 cm snehu a je tu z toho kalamita. Skoly su zatvorene, cesty su neupravene ...... maju tu z toho humbuk. Nase zlate Slovensko. Nas nic nezaskoci (iba daniari a zakonodarcovia nas zbytocne trapia).
A este k tomu trvalemu pobytu - nemam v USA trvaly pobyt, len som "nonimmigrant resident".
suzuka
26.01.05,15:23
Dakujem p. Mihal aj Barbadoss. Hned sa mi zlepsil den.
saman
29.01.05,20:20
suzuka -
prepisujem to tu každú minútu, pardon.

z upresňujúcich informácií (kedže máte trvalý pobyt v SR) mi vychádza, že -

nie, prihlásiť sa na Slovensku ako SZČO - konateľ netreba. Viď § 3 ods.2 písm.b) zákona - ste osoba s trvalým pobytom v SR ale ste zdravotne poistená v cudzine.


Inak aké počasie je takto zrána v New Yersey?
Snazim sa najst odpoved na podobnu otazku ako Suzuka... a nie je mi jasne jedno:
- p. Mihal pise, ze sa konatel s.r.o. v SR, ktory ma trvaly pobyt v SR a je zdravotne poisteny v cudzine (napr. prac.pomer v CR) nemusi registrovat za konatela v SR a nemusi platit preddavky, lebo nie je verejne zdravotne poistena osoba.
- barbadoss pise, ze suhlasi s p. Mihalom, ze treba platit.

Zaver: som z toho magor?!
Jozef Mihál
29.01.05,23:03
saman - neviem, s čím vlastne súhlasil(a) barbadoss, keďže dotyčný príspevok som najskôr zapísal a o 5 minút opravil a úplne zmenil jeho zmysel.

Citujem z § 3 zákona:

"Verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

a) je zamestnaná 1. u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na území Slovenskej republiky a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom má sídlo jej zamestnávateľ, 2. v služobnom úrade, ktorým je ústredný orgán štátnej správy Slovenskej republiky, ktorým je služobne vyslaná na plnenie úloh v cudzine na čas dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, a je zdravotne poistená počas takéhoto pobytu v cudzine na základe dohody so zamestnávateľom,
b) sa zdržiava v cudzine dlhšie ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a je zdravotne poistená v cudzine.

(3) Verejne zdravotne poistená je aj fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a
a) je zamestnaná u zamestnávateľa, ktorý má sídlo na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak je zamestnaná v Slovenskej republike u zamestnávateľa, ktorý požíva diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva,
b) vykonáva na území Slovenskej republiky samostatnú zárobkovú činnosť,
c) je azylant,

d) je zahraničný študent na škole v Slovenskej republike na základe medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná,
e) je maloletý cudzinec, ktorý sa zdržiava na území Slovenskej republiky bez zákonného zástupcu alebo fyzickej osoby zodpovednej za jeho výchovu a poskytuje sa mu starostlivosť v zariadení sociálnych služieb,

f) je cudzinec zaistený na území Slovenskej republiky,

g) je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody."

Čiže - ak niekto má trvalý pobyt na Slovensku, nie je poistencom, ak sa zdržiava v cudzine viac ako 6 mesiacov a je tam zdravotne poistený. A kedže nie je poistencom, pokojne môže na Slovensku byť zamestnancom alebo konateľom, náš zákon sa na neho nevzťahuje.

Príklad.
XY má trvalý pobyt v Bratislave. Zdržiava sa však viac ako 6 mesiacov v USA kde je aj zdravotne poistený. Je konateľom slovenskej s.r.o.
Keďže spadá pod § 3 ods.2 písm.b), nie je verejne zdravotne poistený podľa slovenského zákona.

Pozrite si ešte pozorne § 4 a § 5...
saman
29.01.05,23:28
Hm, som si precitala aj predtym som si to citala. A prave to co ste vo vasej citacii zakona hrubym vyznacili mi nejde do hlavy, ze ci to plati len pre zahranicnych konatelov (nemaju trvaly pobyt na uzemi SR), ze sice su poisteny v zahranici ale musia platit aj u nas. To je potom nespravodlive. Dotycna osoba A, ktorej s tym pomaham je zamestnanec v CR s trvalym pobytom v SR a je konatelom v slovenskej s.r.o.. Sme stali pred otazkou ci sa ma registrovat v zdravotnej poistovni ako SZCO - konatel, alebo nema. Na zaklade toho co pisete, nema. Ja by som povedala, oznamime im to ze je konatelom, ale napiseme ze pretoto a pretoto § 3 ods. 2 pism. a) bod 1. nie je fyzickou osobou verejne poistenou a preto nebude platit a budeme cakat co odpisu:). Alebo radsej neposielat nic? Dakujem
Jozef Mihál
29.01.05,23:57
saman, je to na Vás.
To o čom sa tu bavíme, vyplýva zo zákona. Osobne si myslím, že toto zákonodarca "nechcel povedať" a že ide o chybu v zákone. Skutočne nemá logiku, aby Čech - konateľ na Slovensku, bolo považovaný za SZČO a platil tu poistné, a prípad ako máte, neplatil.
Ale to čo je uvedená vyššie, je citácia zákona...
Potešilo by ma, keby ste opáčili nejakú ZP, čo na to povie.
saman
30.01.05,00:18
Ok, opacime (teda ak kamarat bude suhlasit).
Inak uz to "opacil" slovne - bol tam osobne to prekonzultovat (len neviem ci sa vyjadril v zmysle prislusnych paragrafov) a povedali mu, ze bude platit. Tak sa nechame prekvapit!
Dobru... aj malej veducej... strasne zlata je na tych fotkach:))).
mniXo
30.01.05,11:37
Stale tomu dobre nerozumiem aj po precitani vsetkych prispevkov. Je ich hodne. images/icons/icon12.gif Co v takom pripade, ak som konatelom v s.r.o., ale aj zamestnancom v inej spolocnosti. Ale s.r.o. v ktorej som konatelom vznikla az v roku 2005. Som povinny platit a v akej vyske?
saman
30.01.05,11:43
Ak si zamestnancom v SR a sucasne konatelom v s.r.o. v SR (ina s.r.o. ako ta, v ktorej si zamestnancom) si povinny prihlasit sa do poistovne ako SZCO - konatel, ale kedze si aj zamestnancom a nemal si v r. 2003, 2004 prijem z funkcie konatela urcis si preddavky sam = O. Pozri si prilepeny list od p. Mihala v tejto sekcii - oznamenie zmeny platitela poisteneho.
mniXo
30.01.05,12:48
Ak si zamestnancom v SR a sucasne konatelom v s.r.o. v SR (ina s.r.o. ako ta, v ktorej si zamestnancom) si povinny prihlasit sa do poistovne ako SZCO - konatel, ale kedze si aj zamestnancom a nemal si v r. 2003, 2004 prijem z funkcie konatela urcis si preddavky sam = O. Pozri si prilepeny list od p. Mihala v tejto sekcii - oznamenie zmeny platitela poisteneho.
Dik za informacie saman. Cize z mojho hladiska sa nemeni nic ohladom platieb, akurat im musim odniest list Oznamenie zmeny platitela poistneho. Este raz dakujem za informacie.
Jozef Mihál
31.01.05,12:19
Tak, texty pre knihu "Nové zdravotné poistenie v praxi" dnes odišli do vydavateľstva. Teším sa (a dúfam že spolu s Vami), kedy uvidím ďalšie svoje "dietko" na svete.

P.S. Autogramiáda sa už chystá, rezervujte si Váš čas, niekedy ku koncu februára v priestoroch Pravda café (nová budova Pravdy, na Trnavskej za športovou halou Mladosť).
bea
31.01.05,12:37
Pán Mihál,
klobúk dolu! Čo Vy všetko stiháte!
ANNA
31.01.05,12:59
Tak, texty pre knihu "Nové zdravotné poistenie v praxi" dnes odišli do vydavateľstva. Teším sa (a dúfam že spolu s Vami), kedy uvidím ďalšie svoje "dietko" na svete.

P.S. Autogramiáda sa už chystá, rezervujte si Váš čas, niekedy ku koncu februára v priestoroch Pravda café (nová budova Pravdy, na Trnavskej za športovou halou Mladosť).
Naozaj klobúk dolu. Vy asi ani nespíte, alebo žeby Váš deň mal takých 30 hodín? Dúfam, že knižka bude k mání - určite si ju zakúpim.
luebchenko
31.01.05,13:06
saman, je to na Vás.
To o čom sa tu bavíme, vyplýva zo zákona. Osobne si myslím, že toto zákonodarca "nechcel povedať" a že ide o chybu v zákone. Skutočne nemá logiku, aby Čech - konateľ na Slovensku, bolo považovaný za SZČO a platil tu poistné, a prípad ako máte, neplatil.
Ale to čo je uvedená vyššie, je citácia zákona...
Potešilo by ma, keby ste opáčili nejakú ZP, čo na to povie.
Jožko, ja som opáčila - opísala som moju skúsenosť v príspevku "moji obľúbení zahraniční konatelia" ale tu je ešte raz :D :

Môj telefonát (realizovaný niekedy okolo 27-28.1.2005) s nemenovanou ZP:
Ja:" Prosím vás, máte už ujasnené, ako je to v prípade cudzinca, konateľa v s.r.o, bez zamestnania v SR a jeho povinnosťou prihlásiť sa na ZP a platiť odvody?"
poradca za ZP: "Nemusí sa ani prihlasovať ani platiť"
Ja: "Ale na stránke VšZP píšu že musí"
poradca za ZP: "My máme usmernenie, že nemusí"
Ja: "A prosím vás, na základe čoho, viete mi povedať odvolávku na paragraf?"
poradca za ZP: "Dám vám vedúceho"
vedúci: ".... v zákone je uvedené že poistenec sa musí prihlásiť"
Ja: "A vy vychádzate z toho, že ako cudzinec nie je poistenec?"
vedúci: " áno, veď inak by sme tu museli poistiť polovicu EU!"
Ja: "No ja si to preverím"
Po opätovnom x-tom prečítaní si zákona som žiaľ dospela k záveru, že aj cudzinec ak je konateľom je poistencom. Volám do ZP opäť:
Ja: "Prosím vás, mne to podľa zákona vychádza, že ten konateľ je poistencom!"
poradca za ZP (značne rozrušeným hlasom): "Vidím, že vy ho silou mocou chcete prihlásiť, no tak ho prihláste"
V debate sme pokračovali vzájomným presviedčaním - on mňa presviedčal že chcem len vyrábať zbytočné "problémy" tam, kde by som nemusela (vraj to nikto nebude pokutovať :D ) a ja som presviedčala jeho, že nie, že sa určite nenudím, ale chcem byť krytá, že som klientovi poradila jeho povinnosti podľa platného zákona, keby dačo. Nuž a na moju otázku či mi dá písomne, že prihlasovať netreba, skonštatoval že nech ho teda prihlásim, ale keby ste počuli tú zmes odporu, zúfalstva a nechutenstva sa so mnou vôbec baviť....
No comment
Ba: Slovenskóóóóóó, slovenskóóóóóó héja héja hej
Ladislava
31.01.05,13:33
Dobrý deň, som na porade prvýkrát a blúdim, nie som ani účtovníčka, ani ekonómka, len sa túžim dopátrať odpovedí na moje dve otázky, nevedia mi ich dať ani v ZP. Ide o toto:

Som zamestnancom s.r.o. od 1.7.99, od 6.12.99 som na MD a následnej RD až do 7.5.2006. Ale v auguste 2004 som založila zároveň svoju s.r.o., figurujem v OR ako konateľ, ale nemám z firmy žiaden príjem, nie som zamestnancom svojej firmy ani nevykonávam podnikateľskú činnosť, podniká len druhá konateľka. Ja som proste na RD a asi v máji 2006 začnem podnikať a dám výpoveď v s.r.o., kde som zamestnaná.

Moje otázky sú:
1. mám sa prihlásiť do ZP ako SZČO?
2. mám odvádzať poistné? /moj príjem je len úbohý rodičovský príspevok/
Vie mi niekto, prosím, odpovedať? Ďakujem.
Jozef Mihál
31.01.05,14:00
Ladislava:
1. Áno, máte sa prihlásiť ako SZČO, lebo ste konateľ. To, že ste na RD nie je podstatné.

Pôvodný text do 15.40:
2. Áno, máte platiť preddavky 910 Sk mesačne.

Oprava:

2. Kedže ste súčasne aj zamestnancom (je jedno, že momentálne zamestnancom na RD), tak preddavky ako SZČO (konateľ) nemusíte platiť. Aj tak však budete musieť po skončení roka 2005 doplatiť poisitné z minimálneho ročného základu cca 79500 Sk...

Jediné riešenie za súčasného stavu zákona je výmaz konateľa z Obch.registra
Jozef Mihál
31.01.05,14:01
Ľuba, je som už reagoval na ten Tvoj dlhý príspevok o Tvojej skúsenosti so zahr.konateľmi, viď vyššie.

Ale prípad, ktorý tu uvádza Saman, je iný -
to je Slovák, ktorý tu má trvalý pobyt a tu je aj konateľ ale je zamestnaný v cudzine, tuším v Česku.

Ak si pozorne pozrieš § 3 (citujem ho vyššie), mala by si mi dať za pravdu, že takýto konateľ nie je SZČO!

Ešte raz:
Je to občan
- s trvalým pobytom na Slovensku
- už je poistený ako zamestnanec v Česku
- je konateľ na Slovensku, do 31.12.2004 ako konateľ samozrejme poistený na Slovensku nebol.

Podľa nového zákona sa konatelia považujú za SZČO, ale nato, aby niekto vôbec mohol byť považovaný za SZČO, musí byť najskôr poistencom - viď § 3. A tento človek poistencom nie je, lebo má trvalý pobyt v SR ale je poistený ako zamestnanec v ČR.

Vzťahuje sa naňho § 3 ods.2 písm.a) bod 1., preto nie je poistenec.
luebchenko
31.01.05,14:35
Ľuba, je som už reagoval na ten Tvoj dlhý príspevok o Tvojej skúsenosti so zahr.konateľmi, viď vyššie.

Ale prípad, ktorý tu uvádza Saman, je iný -
to je Slovák, ktorý tu má trvalý pobyt a tu je aj konateľ ale je zamestnaný v cudzine, tuším v Česku.

Ak si pozorne pozrieš § 3 (citujem ho vyššie), mala by si mi dať za pravdu, že takýto konateľ nie je SZČO!

Ešte raz:
Je to občan
- s trvalým pobytom na Slovensku
- už je poistený ako zamestnanec v Česku
- je konateľ na Slovensku, do 31.12.2004 ako konateľ samozrejme poistený na Slovensku nebol.

Podľa nového zákona sa konatelia považujú za SZČO, ale nato, aby niekto vôbec mohol byť považovaný za SZČO, musí byť najskôr poistencom - viď § 3. A tento človek poistencom nie je, lebo má trvalý pobyt v SR ale je poistený ako zamestnanec v ČR.

Vzťahuje sa naňho § 3 ods.2 písm.a) bod 1., preto nie je poistenec.
Chcela som konštatovať, že sedí sokol, ale: keď sa hráme so slovíčkami (žiaľ musíme http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif, o tom to celé je!), § 11 hovorí o platiteľovi poistného a nie o poistencovi (poistencom nie je, to súhlasím), a podľa odst.1 (b) ako SZCO je povinný platiť poistné? Podľa čoho tvrdíš "aby niekto vôbec mohol byť považovaný za SZČO, musí byť najskôr poistencom"? - ja som z toho už totál na Pezinok :D
Ladislava
31.01.05,14:37
Ak si zamestnancom v SR a sucasne konatelom v s.r.o. v SR (ina s.r.o. ako ta, v ktorej si zamestnancom) si povinny prihlasit sa do poistovne ako SZCO - konatel, ale kedze si aj zamestnancom a nemal si v r. 2003, 2004 prijem z funkcie konatela urcis si preddavky sam = O. Pozri si prilepeny list od p. Mihala v tejto sekcii - oznamenie zmeny platitela poisteneho.
A teraz moj prípad:
Takže tomu nerozumiem, ja som konateľ s.r.o., ale z tejto funkcie som v roku 2004 nemala prijem a v roku 2003 este neexistovala a som aj zamestnancom inej s.r.o., ale to času na rodičovskej dovolenke. Tak prečo ja mám platiť 910 Sk a prípad v citáte platiť nemusí?
Jozef Mihál
31.01.05,14:43
Pardon Ladislava, neuvedomil som si, že Vy stále ste aj zamestnanec. Vyššie uvedený príspevok som opravil.
Jozef Mihál
31.01.05,14:51
...Podľa čoho tvrdíš "aby niekto vôbec mohol byť považovaný za SZČO, musí byť najskôr poistencom"?
§ 11:
Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné...atď....SZČO...atď.

Ako môže platiť poistné nejaká fyzická osoba, ktorá by nebola poistencom? Byť poistencom znamená byť registrovaný ako žijúci človek, osoba, ktorá je podľa § 3 verejne zdravotne poistená. Len poistenec dostane od zdravotnej poisťovne preukaz poistenca, má nárok na úhradu lekárskej starostlivosti atď.

Ak by ktosi bol len platiteľom poistného, tak by poistné platil ale nič z toho by nemal.

To je jednoducho absurdné, aby sme takto vôbec ďalej uvažovali.

Alebo paralela - zákon o dani z príjmov najskôr zadefinuje kto je daňovník, a potom "rozdeľuje" daňovníkov podľa príjmov - závislá činnosť, SZČO atď.
luebchenko
31.01.05,15:13
§ 11:
Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné...atď....SZČO...atď.

Ako môže platiť poistné nejaká fyzická osoba, ktorá by nebola poistencom? Byť poistencom znamená byť registrovaný ako žijúci človek, osoba, ktorá je podľa § 3 verejne zdravotne poistená. Len poistenec dostane od zdravotnej poisťovne preukaz poistenca, má nárok na úhradu lekárskej starostlivosti atď.

Ak by ktosi bol len platiteľom poistného, tak by poistné platil ale nič z toho by nemal.

To je jednoducho absurdné, aby sme takto vôbec ďalej uvažovali.

Alebo paralela - zákon o dani z príjmov najskôr zadefinuje kto je daňovník, a potom "rozdeľuje" daňovníkov podľa príjmov - závislá činnosť, SZČO atď.
Ja s tebou zo srdca vrele súhlasím! už som dnes poprosila jedného zahraničného konateľa, aby sa liečil u nás až ochorie, keď si to tu už platí - nechcem radšej vedieť, čo si o mne teraz myslí :D
saman
31.01.05,19:15
Ľuba, je som už reagoval na ten Tvoj dlhý príspevok o Tvojej skúsenosti so zahr.konateľmi, viď vyššie.

Ale prípad, ktorý tu uvádza Saman, je iný -
to je Slovák, ktorý tu má trvalý pobyt a tu je aj konateľ ale je zamestnaný v cudzine, tuším v Česku.

Ak si pozorne pozrieš § 3 (citujem ho vyššie), mala by si mi dať za pravdu, že takýto konateľ nie je SZČO!

Ešte raz:
Je to občan
- s trvalým pobytom na Slovensku
- už je poistený ako zamestnanec v Česku
- je konateľ na Slovensku, do 31.12.2004 ako konateľ samozrejme poistený na Slovensku nebol.

Podľa nového zákona sa konatelia považujú za SZČO, ale nato, aby niekto vôbec mohol byť považovaný za SZČO, musí byť najskôr poistencom - viď § 3. A tento človek poistencom nie je, lebo má trvalý pobyt v SR ale je poistený ako zamestnanec v ČR.

Vzťahuje sa naňho § 3 ods.2 písm.a) bod 1., preto nie je poistenec.
p. Mihal ten moj kamarat to dnes podal v zdravotnej poistovni, tak sa tesim na odpoved:). Ze ta teta pri okienku povedala, ze nie je pravnicka a ze mu daju vediet. Tak ked sa dozviem odpoved, dam vediet.
Jozef Mihál
31.01.05,20:43
Veru, saman, na Slovensku všeobecne máme deficit právnikov...a z osobnej skúsenosti môžem prezradiť, že nielen za okienkami v zdravotných poisťovniach... ale aj na samotnom MZ SR na Kramároch...
Yuya
31.01.05,21:34
Pan Mihal, ja mam takyto problem. Starobny dochodca vykonava prilezitostne poistovaciu cinnost na zaklade zmluvy, cize nema zivnost /su to prijmy dla §6 ods.1 pis.c/ zakona o DzP/. V roku 2003 jeho prijmy prekrocili 12xmin.mzdu, cize od 1.7.04-30.06.04 mu vznikla povinnost platit odvody do Soc.poistovne ako SZČO. Do zdravotnej poistovne nie.
Vznika mu povinnost platit od 01/2005 do 06/2005 odvody do zdravotnej poistovne?
V roku 2004 jeho prijmy budu nizsie ako 12xmin.mzda, cize do SP od 7/05 odvody platit nebude. A co do zdravotnej poistovne?
Jozef Mihál
31.01.05,22:07
V prvom rade je sporné, či z titulu tej poisťovacej činnosti je považovaný na účely zákona o zdrav.poistení za SZČO. Mám pocit že áno. Ak vykonáva činnosť na základe § 652 až 672a Obch.zákonníka, tak určite je SZČO.

A potom musí od januára 2005 platiť preddavky najmenej 910 Sk atď.

To, že je starobný dôchodca, vôbec nie je podstatné.
Yuya
01.02.05,12:09
V prvom rade je sporné, či z titulu tej poisťovacej činnosti je považovaný na účely zákona o zdrav.poistení za SZČO. Mám pocit že áno. Ak vykonáva činnosť na základe § 652 až 672a Obch.zákonníka, tak určite je SZČO.

A potom musí od januára 2005 platiť preddavky najmenej 910 Sk atď.

To, že je starobný dôchodca, vôbec nie je podstatné.
To znamena, ze aj keby nemal cely rok prijem z tej cinnosti ani korunu, tak platit minimum, cize 910,- musi? To, ze je dochodca a plati za neho poistne stat sa nikde nezohladnuje?
A akych pripadov sa tyka, ze NEMUSIA platit ak ich ciastkovy zaklad dane krat 0,5 deleno 12mes. krat 14% je mensi ako 100,-Sk?
jaro.jaro
01.02.05,12:55
§ 11:
Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné...atď....SZČO...atď.

Ako môže platiť poistné nejaká fyzická osoba, ktorá by nebola poistencom? Byť poistencom znamená byť registrovaný ako žijúci človek, osoba, ktorá je podľa § 3 verejne zdravotne poistená. Len poistenec dostane od zdravotnej poisťovne preukaz poistenca, má nárok na úhradu lekárskej starostlivosti atď.

Ak by ktosi bol len platiteľom poistného, tak by poistné platil ale nič z toho by nemal.

To je jednoducho absurdné, aby sme takto vôbec ďalej uvažovali.

Alebo paralela - zákon o dani z príjmov najskôr zadefinuje kto je daňovník, a potom "rozdeľuje" daňovníkov podľa príjmov - závislá činnosť, SZČO atď.
trpezlivost teda mate neskutocnu...

ked tak vnimam ohlasy na (nielen) tento zakon,mam neprijemny pocit ze som sa narodil v nespravny cas v nespravnej krajine.
luebchenko
01.02.05,13:09
[QUOTE=Jozef Mihál]§ 11:
Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné...atď....SZČO...atď.

Ako môže platiť poistné nejaká fyzická osoba, ktorá by nebola poistencom? Byť poistencom znamená byť registrovaný ako žijúci človek, osoba, ktorá je podľa § 3 verejne zdravotne poistená. Len poistenec dostane od zdravotnej poisťovne preukaz poistenca, má nárok na úhradu lekárskej starostlivosti atď.

Ak by ktosi bol len platiteľom poistného, tak by poistné platil ale nič z toho by nemal.

To je jednoducho absurdné, aby sme takto vôbec ďalej uvažovali.


:D :D :D keby bolo keby a keby sme nežili na Slovensku!!! Moja osobná skúsenosť!!! Už som to tu "vetrala" vo viacerých témach - ako SZČO som v rokoch 1995-96 mala povinnosť platiť nemocenské poistenie ale nárok na ošetrovanie člena rodiny (choré dieťa) som nemala!!! Dodnes sa ťahám so sociálkou!

Toľko len pre ilustráciu - samozrejme že túto mafiánsku praktiku zo zákona už odstránili, ale v platnosti bola pekných pár rôčkov - konkrétne zákony 274/94 Zb. a 308/95 Zb :D
Jozef Mihál
01.02.05,22:19
To znamena, ze aj keby nemal cely rok prijem z tej cinnosti ani korunu, tak platit minimum, cize 910,- musi? To, ze je dochodca a plati za neho poistne stat sa nikde nezohladnuje?
A akych pripadov sa tyka, ze NEMUSIA platit ak ich ciastkovy zaklad dane krat 0,5 deleno 12mes. krat 14% je mensi ako 100,-Sk?
Yuya, keď je raz niekto SZČO, tak musí platiť preddavky, najmenej vo výške 910 Sk mesačne. Tá výnimka - nemusí platiť preddavky - sa týka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom, a ktorej preddavok vypočítaný horeuv.postupom vyjde menej ako 100 Sk.

Ale pozor, preddavky sú PREDDAVKY. To je ako pri daniach - platia sa nejakým spôsobom určené preddavky, ale po skončení roka je ROČNÉ ZÚČTOVANIE.

A v ročnom zúčtovaní sa vypočíta "skutočné" poistné odvodené zo základu dane dosiahnutého za rok 2005. Vymeriavací základ SZČO, ktorý nebol zamestnaný ale bude musieť byť najmenej cca 80000 Sk.
Jozef Mihál
01.02.05,22:25
trpezlivost teda mate neskutocnu...

ked tak vnimam ohlasy na (nielen) tento zakon,mam neprijemny pocit ze som sa narodil v nespravny cas v nespravnej krajine.jaro.jaro ďakujem.ďakujem,

s tou mojou trpezlivosťou preháňate, už mi tu párkrát dobre vytiekli nervy. Mimochodom aj teraz večer pozerám do mzdárskeho fóra a nestačím sa čudovať, aký kopec nových tém nám tu pozakladali naši pionieri. Vážení - čítať, hľadať, čítať, hľadať, čítať, hľadať,....ak to nepomohlo, až potom založiť novú tému! Máme tu asi 10 tém k problému, ako si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku...

Inak mne sa nový zákon páči (až na tri veci - konatelia, autori, práceneschopné SZČO) a mám pocit, že som sa narodil v správny čas v správnej krajine.
Nikina
02.02.05,08:14
dobry, chcela by som sa spýtat, som dobrovolne nezamestnana a pracujem na dohodu. Rocne ale podla dohody zarobim v cistom 120 000, ake zaväzky mi z toho vyplyvaju voci zdravotnej poistovni, odvody, tych 910 mesacne, si platim sama?
Katarína STR
02.02.05,08:17
Ak má FO celý rok príjem len z dohody o vykonaní práce - preddavky na zdravotné poistenie sa počas roka neplatia.

Na konci roka /2005/ sa do 31.3.2006 podá ročné zúčtovanie poistného.
Ak príjem za rok 2005 nepresiahne sumu cca 79.500,- Sk tak sa poistné neplatí.
Ak ale suma na základe dohody o vykonaní práce presiahnu túto sumu, je povinnosť zaplatiť z celej sumy 14% poistné do 30.6.2006

Tu je ale podmienka, že takáto FO nebude počas roka /2005/ ani jeden deň zamestnancom a ani jeden deň SZČO.

To ročné zúčtovanie poistného si musíš urobiť sama aj zaplatiť sama poistné.
luebchenko
02.02.05,08:50
"Pri ročnom zúčtovaní uvedie
do jednotlivých riadkov zúčtovania asi toto:

X: Základ dane SZČO (konateľa) z daňového priznania za rok 2005.....tu zapíše 0
X + 1: Vymeriavací základ ako polovica základu dane z riadku X.........tu zapíše 0
X + 2: Vymeriavací základ upravený voči najnižšej možnej sume (cca 79500 Sk)
....tu zapíše 79500
X + 3: Výsledný vymeriavací základ ...tu zapíše 79500
X + 4: Poistné, atď."
Ešte otázka k ročnému vyúčtovaniu (aby som netrepala niekde blbosti :p) - pokiaľ szčo (konateľ) bude aj zamestnaný - samozrejme na skrátený úväzok - 1 hod. mesačne za 50,-Sk (dodržíme zákon o minimálnej mzde, preddavky sa neplatia ani ako szčo ani ako zamestnanec ani ako zamestnávateľ) znamená to pri ročnom vyúčtovaní že podľa §13 odst. 7 a 8a) je vym.základom 50 x 12 = 600 a tieto upravujem voči ktorej najnižšej možnej sume? 600 alebo cca 79500?
Jozef Mihál
02.02.05,09:05
VZ bude 79500.
Yuya
02.02.05,09:22
Yuya, keď je raz niekto SZČO, tak musí platiť preddavky, najmenej vo výške 910 Sk mesačne. Tá výnimka - nemusí platiť preddavky - sa týka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom, a ktorej preddavok vypočítaný horeuv.postupom vyjde menej ako 100 Sk.

Ale pozor, preddavky sú PREDDAVKY. To je ako pri daniach - platia sa nejakým spôsobom určené preddavky, ale po skončení roka je ROČNÉ ZÚČTOVANIE.

A v ročnom zúčtovaní sa vypočíta "skutočné" poistné odvodené zo základu dane dosiahnutého za rok 2005. Vymeriavací základ SZČO, ktorý nebol zamestnaný ale bude musieť byť najmenej cca 80000 Sk.
A ak VZ za rok 2005 bude menej ako cca 80000,- preddavky mu vrati v plnej vyske? Mam na mysli napr. tomu dochodcovi. A samozrejme zamestnancovi v subehu so SZCO.
Evička
02.02.05,09:39
Poraďte mi prosím, čo v prípade, že konateľ berie za výkon funkcie napr.50.000 Sk mesačne. Odvody do zdravotnej poisťovne si platí sám ako SZČO alebo mu to mám ztrhnúť z výplaty ako v prípade zamestnanca??

Prosím o radu....
Evička
02.02.05,09:40
Pán Mihál, prosím skúste sa k tomu vyjadriť.... veľká vďaka
ricij
02.02.05,09:54
Pán Mihál, prosím skúste sa k tomu vyjadriť.... veľká vďakaAj keď nie som Jožko....:o
Keďže je SZČO, tak si platí sám. Každé SZČO si platí sám.
jan2
02.02.05,09:55
Čítam, čítam je tu toho more...Pán Mihál možno sa to tu už objavilo, tak sa ospravedlňujem, ale čo v prípade:
- dôchodca sa stal od 1.1.2005 konateľom a z pozície konateľa, ktorú vykonáva viac menej formálne, nepoberá žiadny príjem???
Z výkladu zákona na tomto fóre mi vychádza, že dôchodca je na tom najhoršie. Z čoho má preboha platiť preddavok? Vráti mu niekto niekedy odvedené peniaze?
Tvorcovia tohoto zákona museli byt minimálne v stave nepríčetnosti alebo v kóme ked ho tvorili!!!!!!!!!
Preboha ako vyzeralo pripomienkové konanie, k takejto novele, ked je v takom stave, o parlamente radšej pomlčím??!!

Ďakujem
luebchenko
02.02.05,10:49
VZ bude 79500.
Jožko, myslíš si, že je nádej že to do konca roku zmenia? Lebo asi by ma nikto nepochválil, ak teraz síce preddavky platiť nebude, ale v marci či v júni 2006 ZP natrčí ruku a on bude musieť vycálovať 11060,-Sk (14% z 79500) - veď ma všetci obesia, ak im takto poradím! http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Shaman
02.02.05,13:12
Toto je moj prvy prispevok na PORADE, tak vas najskor vsetkych zdravim.

Preluskal som sa cez celych 75 stran tejto temy a musim povedat, ze som sa velmi vela dozvedel, no polovica otazok je tu stale o tom istom. Pan Mihal sa musi citit miestami ako ucitel v materskej skolke, kde treba detom vsetko 100x vysvetlit. ;) Nastastie pre PORADU - jeho trpezlivost je asi bezodna...

Ale k zakonu.
Jednemu odseku z §23 dobre nerozumiem.
Viete mi ho niekto ozrejmit, please?

(5) Poistenec, ktorý mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 11 ods. 2, je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov, a to najneskôr do ôsmich dní od uplynutia posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania na daň z príjmov fyzických osôb


Preco by mal poistenec oznamovat ZP zaklad dane z prijimov a preco v termine do 8.4.?
Muška
02.02.05,13:23
Oznamovať preto, aby sme si vedeli určiť preddavky od 1.7. a prečo do 8 dní :confused:, lebo .... Nevyjadrujem sa. Tiež si myslím, že by im to mohlo stačiť do 30.6.