Shaman
02.02.05,13:38
No jasne, vdaka.

Takze do 31.3. treba podat zuctovanie preddavkov na ZP a do 8.4. duplicitne oznamit zaklad dane z prijmov, ktory uz maju na tlacive o zuctovani preddavkov...
Muška
02.02.05,12:51
Za rok 2004 ešte nebude zúčtovanie preddavkov. Preto musíme podať výpis. A na budúci rok:confused: Nechajme sa prekvapiť. Myslím si, že konečná verzia ZP bude až keď budeme všetci samoliečitelia.
luebchenko
02.02.05,13:03
Za rok 2004 ešte nebude zúčtovanie preddavkov. Preto musíme podať výpis. A na budúci rok:confused: Nechajme sa prekvapiť. Myslím si, že konečná verzia ZP bude až keď budeme všetci samoliečitelia.
"Samoliečitelia" to je geniálne :D :D :D - ja som syna v rámci prevencie strčila študovať na LF :D. Ale veď Richard založí novú poradu "Lieč a operuj sa sám" a tam si budeme radiť, ako najlepšie na kurie oká, čo zaberá na seknuté kríže, ako vytrhnúť babičke stoličku alebo si prípadne budeme vzájomne zapožičiavať skalpely, röntgeny, ultrazvuky a pod :D
Muška
02.02.05,13:07
Ľubka, OK. Prídem sa liečiť k Tvojmu synovi. A nežer ten krémeš /ako hovorí Edita Papeky/ a radšej si zapáľ. Pozri na mňa ako dobre vyzerám. Cmuk
luebchenko
02.02.05,13:11
Ľubka, OK. Prídem sa liečiť k Tvojmu synovi. A nežer ten krémeš /ako hovorí Edita Papeky/ a radšej si zapáľ. Pozri na mňa ako dobre vyzerám. Cmuk
Na strednej si ma nenaučila - teraz mám dobiehať? :p A nepredbiehaj udalosti, dieťa sa šplhá len cez 1 semester :D! 8 skúšok im naparili kua! A keď pánboh dá a motyka vystrelí, bude z neho "len" rehabilitátor - ale to je na naše úradnícke kríže ideálne nie?
vladan
02.02.05,13:21
Jednemu odseku z §23 dobre nerozumiem.
Viete mi ho niekto ozrejmit, please?

(5) Poistenec, ktorý mal v rozhodujúcom období príjmy podľa § 11 ods. 2, je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni aj základ dane z príjmov, a to najneskôr do ôsmich dní od uplynutia posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania na daň z príjmov fyzických osôb
Preco by mal poistenec oznamovat ZP zaklad dane z prijimov a preco v termine do 8.4.?
Myslím, že tento § 23 ods. 5 sa týka tých poistencov, ktorí budú mať príjmy zo závislej činnosti vyššie ako cca 80 000,- a nie sú zamestnancami a nie sú ani SZČO (v rýchlosti ma napadajú dôchodcovia pracujúci na dohodu, resp. študenti, nezamestnaní alebo dobrovoľne nezamestnaní na dohodu).
... a popravde, ani ja nerozumiem aký základ dane z príjmov mal zákonodarca na mysli!
... "základ dane z príjmov fyzických alebo právnických osôb"???
... "čo je to základ dane z príjmov"???
... nikde v zákone o zdravotnom poistení nie je definovaný pojem základ dane z príjmov!!!

... a termín do 8 dní odkukali od SZČO :D
Nike
02.02.05,13:45
Poviem svoj skromný názor. Zákon o zdravotnom poistení hovorí o základe dane a odvoláva sa na zákon o dani z príjmu. Keď si pozrieme §2 pís.j) ZDP = "základom dane je rozdiel o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky..."
t.j. zisk - nemyslí zákon o zdrav.poi. toto.
No a možno aj nie.
Vladimír Ozimý
02.02.05,14:20
Súbeh príjmov, teraz mi bolo povedané na zdravotnej poisťovni že pokiaľ bol doteraz dobrovolnym platitelom ako SZČO alebo neplatil lebo nepresiahol tych 3000 SK povinných, tak potom nemusi platit ako SZČO odvody pokiaľ si preddavok stanoví menší ako 100 sk na mesiac, pretože a to zúčtuje potom až po podaní daňového priznania. Inak prosím Vás neviete do kedy sa teraz budú podávať tlačivká na poisťovne, do teraz to bolo do 30.6. platí to stále?
Muška
02.02.05,14:44
. Inak prosím Vás neviete do kedy sa teraz budú podávať tlačivká na poisťovne, do teraz to bolo do 30.6. platí to stále?Do 8 dní po dátume povinnosti podať daňové priznanie.
ata111
02.02.05,14:56
Katarínka, už sme spolu túto tému preberali a riešili dôchodcu. Vysvetlilila si to presne takto ako to teraz cituješ. Avšak na dvoch školeniach v Košiciach lektori tvrdili, že ak má dohodár popri hlavnom prac. pomere príjmy úhrnom od všetkých zamestnávateľov - myslím tým, kde robí na dohody, vyššie ako 79500,- Sk, robí si ročné vyúčtovanie bez ohľadu na to, či je poistený z HPP alebo nie. V takom prípade by bolo výhodnejšie si dať priebežne u všetkých dohodárových zamestnávateľov zrážať preddavky na zdr. p.... A dá sa to takto?. Veď to potom na konci roka bude pohroma a čo zarobíme to vrazíme do ZP.
Pán Mihál, čo vy na to?
accad
02.02.05,16:18
Jožko, ako to vyzerá časovo s vydaním tvojho diela o ZP. Ja osobne na to čakám ako môj syn na Harryho Pottera 6. V tom čo je už na PORADE popísané mám zmätok a osobne potrebujem pekne v kľude a lopatisticky lúskať a najlepšie na príkladoch.
Jozef Mihál
02.02.05,18:17
Ahoj Editka,
dielo bolo mnou v pondelok odovzdané na korektúry, skraja budúceho týždňa by sa toto malo uzavrieť a poputuje to do tlače, sám vydavateľ dobre vie, že rohlíky najlepšie chutia čerstvé, o pol roka by to už nikoho nezaujímalo...

Osobne dnes dosť ľutujem toho, kto sa pustí na Porade do čítania napr. tejto témy, skoro 800 príspevkov...

V knihe bude všetko prehľadne usporiadané a vysvetlené - v prvej časti výklad jednotlivých §-ov, v ďalšej časti zaradom rozbor zdravotného poistenia za zamestnancov, SZČO, samoplatcov. Osobitne sú zaradené kapitoly ku konateľom, autorom a dohodárom. A napokon pár trikov...Všade veľa príkladov. Máš môj manuál k školeniu ale toto bude asi tak 4x lepšie.
...a hneď ako bude kniha na svete, zo 100 ks beriem do svojej "distribúcie", na druhý deň sa zastav...ak nevyčkáš do autogramiády.
Jozef Mihál
02.02.05,18:18
...na dvoch školeniach v Košiciach lektori tvrdili, že ak má dohodár popri hlavnom prac. pomere príjmy úhrnom od všetkých zamestnávateľov - myslím tým, kde robí na dohody, vyššie ako 79500,- Sk, robí si ročné vyúčtovanie bez ohľadu na to, či je poistený z HPP alebo nie. Pán Mihál, čo vy na to?
...žiadajte od tých lektorov vrátenie poplatku za školenie...
Jozef Mihál
02.02.05,18:27
A ak VZ za rok 2005 bude menej ako cca 80000,- preddavky mu vrati v plnej vyske? Mam na mysli napr. tomu dochodcovi. A samozrejme zamestnancovi v subehu so SZCO.
Toto je vzorová odpoveď, na ďalšie otázky k ročnému zúčt. SZČO už pravdepodobne nebudem odpovedať. Ďakujem za pochopenie.

S tým ročným zúčtovaním je to asi takto:

1. Ak je niekto len SZČO.

Vypočíta sa jeho VZ ako polovica základu dane za rok 2005. Takto stanovený VZ musí byť najmenej vo výške súčtu minimálnych miezd platných v mesiacoch, počas ktorých bol dotyčný SZČO. Ak niekto bude SZČO celý rok, jeho VZ teda musí byť najmenej cca 80000 Sk.

Na druhej strane takto určený VZ nesmie byť vyšší, ako suma 43095 krát počet mesiacov, počas ktorých bol dotyčný SZČO. Ak niekto bude SZČO celý rok, jeho VZ môže byť najviac 517140 Sk.

Vypočíta sa poistné ako 14% (prípadne 7%) z takto stanoveného VZ. Poistné sa porovná so zaplatenými preddavkami. Výsledok - preplatok alebo nedoplatok, si SZČO vyrovná so zdravotnou poisťovňou do 30.6.2006


2. Ak je niekto SZČO a súčasne aj zamestnanec.

Vypočíta sa jeho VZ z činnosti SZČO ako polovica základu dane z činnosti SZČO za rok 2005.

Pripočíta sa jeho VZ dosiahnutý v zamestnaní.

Výsledný sumár musí byť najmenej vo výške súčtu minimálnych miezd platných v mesiacoch, počas ktorých bol dotyčný SZČO. Zároveň musí byť najmenej vo výške súčtu jeho konkrétnych minimálnych miezd zamestnanca v mesiacoch, počas ktorých bol dotyčný zamestnancom (táto podmienka by mala byť dodržaná vždy).

Ak niekto bude SZČO celý rok, jeho "sumárny" VZ teda musí byť najmenej cca 80000 Sk.

Na druhej strane takto určený sumárny VZ nesmie byť vyšší, ako suma 43095 krát počet mesiacov, počas ktorých bol dotyčný zamestnancom alebo SZČO. Ak niekto bude zamestnancom alebo SZČO celý rok, jeho sumárny VZ môže byť najviac 517140 Sk.

Ak sumárny VZ bolo potrebné upraviť, či už voči dolnej alebo voči hornej hranici, stanoví sa koeficient ako podiel výsledného - upraveného VZ a neupraveného sumárneho základu.

Pokračuje sa výpočtom poistného. Poistné sa musí počítať osobitne z VZ, dosiahnutého v zamestnaní ako 4% (2%) z tohto základu, upraveného horeuvedeným koeficientom.

A osobitne z VZ, dosiahnutého ako SZČO ako 14% (7%) z tohto základu, upraveného horeuvedeným koeficientom.

Obe takto vypočítané sumy sa spočítajú do výsledného ročného poistného.

Poistné sa porovná so súčtom zaplatených preddavkov, ktoré zaplatil jednak ako zamestnanec, jednak ako SZČO (ak nejaké platil).

Výsledok - preplatok alebo nedoplatok, si vyrovná so zdravotnou poisťovňou do 30.6.2006.


Skúste si horeuvedený postup sami demonštrovať na Vašich konkrétnych príkladoch.

A komu to nie je jasné, nech počká na knihu...
Jozef Mihál
02.02.05,18:48
Evička píše:

Poraďte mi prosím, čo v prípade, že konateľ berie za výkon funkcie napr.50.000 Sk mesačne. Odvody do zdravotnej poisťovne si platí sám ako SZČO alebo mu to mám ztrhnúť z výplaty ako v prípade zamestnanca??

Tak ako si SZČO - živnostník platí preddavky sám, si sám platí i SZČO - konateľ. S.r.o., v ktorej je konateľom a berie odmenu konateľa, s jeho zdravotným poistením nemá nič spoločné.
Jozef Mihál
02.02.05,18:57
...čo v prípade:
- dôchodca sa stal od 1.1.2005 konateľom a z pozície konateľa, ktorú vykonáva viac menej formálne, nepoberá žiadny príjem???
Z výkladu zákona na tomto fóre mi vychádza, že dôchodca je na tom najhoršie. Z čoho má preboha platiť preddavok? Vráti mu niekto niekedy odvedené peniaze?
Tvorcovia tohoto zákona museli byt minimálne v stave nepríčetnosti alebo v kóme ked ho tvorili!!!!!!!!!
Preboha ako vyzeralo pripomienkové konanie, k takejto novele, ked je v takom stave, o parlamente radšej pomlčím??!!
Dôchodca, nedôchodca, je konateľ, tak bude platiť preddavky. Aj dôchodca živnostník alebo SAHOR musí platiť preddavky, tak prečo by mal mať dôchodca-konateľ výnimku. Je to jeho problém, že je konateľom. Nech mu s.r.o., v ktorej je? konateľom, nejakým spôsobom refunduje tieto náklady alebo nech sa nechá vymazať z obchodného registra.

...toľko sprostredkovane v mene predkladateľa zákona, teda MZ SR, prečo platiť.

Ako vyzeralo pripomienkové konanie si pohľadajte na internete. Na rozdiel od neexistujúcej "jednoty mzdových účtovníkov" ale existuje organizácia "Jednota dôchodcov", ktorá účastníkom pripomienkových konaní je. Opýtajte sa ich, prečo boli ticho.
Machulka
02.02.05,19:20
Po novom - ak študent na DoBPŠ zarobí mesačne do 6500 Sk, neplatí zdravotné poistenie - platí štát.
Ak zarobí nad 6500 Sk mesačne, v tomto mesiaci si platí zdravotné poistenie sám.
Ak mal v kalendárnom roku aspoň 1 takýto mesiac, podáva ročné zúčtovanie poistenia za daný rok.
Pán Mihál, može sa opýtať? Týka sa to nielen študentov, ale aj dohodárov akýchkoľvek, ktorý podľa § 11 ods. 2 sú samoplatitelia, keď prekročia sumu určenú Zákonom o minimálnej mzde - týka sa to ale celého tohto zákona, takže aj keď neprekročí študent 6500,-Sk mesačne, ale prekročí hodinovú mzdu, čo je 37,40 Sk, tak sa automaticky stáva samoplatiteľom. Je to tak? Dobre som to pochopila?
Ďakujem. Machulka
Jozef Mihál
02.02.05,19:25
Zle ste to pochopila. Hranica ktorá je podstatná pre samoplatiteľov, je daná ako súčet minimálnych miezd zamestnanca, odmeňovaného mesačnou mzdou - "normálneho", teda neinvalida, nemladistvého. Čiže pre akúkoľvek osobu je tá hranica daná pre rok 2005 ako 9x6500 + 3xmin.mzda platná od októbra.

Inak, môj príspevok, ktorý ste citovali, je z dávnych čias ešte pred prijatím novely č.718/2004. To už dnes neplatí! Od týchto príspevkov radím ruky preč, nečítať! Túto tému čítajte až od príspevku č.85.

Príspevky 1 až 84 sú dobré akurát tak na zasmiatie počas dlhých zimných večerov.
Machulka
02.02.05,19:33
Na skoleni, ktore som absolvovala v Liptovskom Mikulasi, nam prednasajuca povedala: "dajte si pozor, ked budete zamestnavat na DoVP, alebo na DoBPŠ, aby ste neprekrocili hranicu minimalnej mzdy, kde § 11ods. 2 sa odvolava na cely zakon o minimalnej mzde, cize nielen mesacna, ale aj hodinova, lebo akonahle prekroci co len hodinovu minimalnu mzdu, tak dohodar si uhradza 14% sam a samozrejme sa nahlasuje aj v prislusnej zdravotnej poistovni ako samoplatitel." Ak mozte, prosim o rychlu odpoved. Dakujem. Machulka.
Jozef Mihál
02.02.05,20:02
Áno, je pravda, že § 11 ods.2 sa odvoláva na celý zákon o min.mzde. Presne to som aj vytkol pracovníkom Ministerstva pri mojej práci na novele 718/2004, táto moja pripomienka nebola rešpektovaná, resp. sa na ňu zrejme zabudlo.

Napriek tomu tvrdím, že tu ide o minimálnu mzdu zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, v zmysle zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, § 2 ods.1 písm.b).

Ak by tomu tak nebolo, už pri zárobku 1 halier by dohodár musel platiť zdravotné poistenie z dohody. Toto zákonodarca naozaj nechcel. V praxi sa bude uplatňovať výklad uvedený o 6 riadkov vyššie.

Pripomínam, že i odmena dohodára by mala rešpektovať (z morálnych dôvodov) zákon o minimálnej mzde, ak keď to Zákonníkom práce ani zákonom o min.mzde nie je priamo dané.
ata111
02.02.05,20:52
p. Mihál, naozaj zabudlo? To isté bolo v KE, len som to nie tak presne vo svojej otázke na Vás definovala. Prečo to lektori takto interprétujú? Kam to smeruje? ...SZČO popri HPP = DOVP popri HPP? Dobrú noc.
Jozef Mihál
02.02.05,20:59
Interpretujú to preto, lebo ten odkaz 19) je naozaj na celý zákon o min.mzde. Takže im to zasa nemožno až tak vyčítať.

Som zvedavý ako by interpretovali napr. bývalú definíciu max.VZ (s odkazom na priemernú mzdu v AKTUÁLNOM roku), keby to neopravila novela 718/2004.

Skrátka v zákone ešte zostalo pár tzv. legislatívno-technických chýb - napr. odkaz na konateľov - nie je na § 133 Obch.zákonníka ale tiež je od veci.
ata111
02.02.05,21:10
No veď áno, lenže každý podnikateľ od svojej účtovníčky očakáva patent na rozum a ešte navyše, ak jej zaplatí školenie, nie je čo riešiť. Veľmi ste mi pomohli si to ujasniť a aspoň budem vedieť argumentovať, ale čo ak druhá strana /myslím ZP/ príjme výklad lektorov? Želám Vám už naozaj dobrú noc a ďakujem.
Jozef Mihál
02.02.05,21:20
...dúfam, že druhá strana /aj ja myslíím ZP/ prijme výklad Ministerstva.
barbadoss
03.02.05,06:49
Prosím stretli ste sa už niekdo v tomto roku s PN zamestnanca ?
Tzn. ako sa praktizuje § 22 e) a § 23 ods.1 písm.d) ?
Treba ohlásiť zdravotke PN aj keď trvala 2 - 3 dni, t.j. nie celý
mesiac (oznámenie zmeny platiteľa poistného). Zo zákona to
takto vyplýva, ale výklady poisťovní sú rôzne.

ďakujem
Yuya
03.02.05,07:41
Zamestnankyna + SZCO nastupi vo 2/05 na matersku dovolenku. Povinnost platit preddavky na ZP jej nevznikla. Pocas materskej nebude vykonavat ziadnu cinnost, ale prerusenu zivnost nema. Nie je mi jasne ci pri rocnom zuctovani sa bude vychadzat z toho, ze minimum musi zaplatit lebo zivnost nebola prerusena alebo ju radsej prerusit.
Jara
03.02.05,08:30
Pán Mihál,

niekde 8 strán dozadu okolo príspevku 700 ste chcel túto tému uzatvoriť. Chcem povedať, že som poctivo študovala zákon do druhej v noci a prelúskala všetky tieto príspevky a naozaj to bolo treba uzatvoriť, pretože keď už už mám pocit, že tomu rozumiem, tak ďalší príspevok má zase utvrdí v tom, že som z toho jeleň a to chce pauzu a radšej ísť na pivo...
barbadoss
03.02.05,08:39
Prosím veľmi p.Mihál keď budete mať chvíľku skúste sa mi k tomuto vyjadriť :
(moja diskusia s p.účtovníčkou)

Vyjadrenie p.XXX k problému OZNAMOVACEJ POVINNOSTI ZAMESTNANCA VOČI ZP Z DOVODU JEHO NASTUPU NA PN :

ust. §, na ktore sa odvolava, hovori o oznamovacej povinnosti - "skutocnosti rozhodujuce pre vznik a zanik povinnosti statu platit za neho poistenie (§11 ods.8)" - ust. uvedene v zatvorke sa vztahuje na platenie poistneho statom za poistenca, ktory NIE JE SZCO a NIE JE zamestnancom podla ods. 2, resp. je zamestnancom ale nema prijem za vykonanu pracu, ktory podlieha dani z prijmu podla os.predpisu - odvolavka 39a - priamo na ust. § 3 ods.1 pism a) zak.o DzP (595/2003 Z.z.) .
§ 3 ods. 1 pism a) zak. o DzP hovori, ze predmetom dane su prijmy zo zavislej cinnosti (§5)

Minimalne pocas prvych 10 dni PN zamestnanec pobera nahradu prijmu - t.j. ma prijem zo zavislej cinnosti - avsak takato nahrada je od zdanenia oslobodena !!

Ust., na ktore sa vasa kolegyna odvolava, ma na mysli dobu, kedy zamestnanec nepobera u svojho zamestnavatela ziaden prijem, ani nahradu mzdy - tzn. ak zamestnanec napr. cerpa neplatene volno.

Nakolko predmetny zakon bol velmi nesystemovo zmeneny 4 dni pred jeho vstupom do platnosti, nachadzaju sa v nom mnohe ustanovenia, ktore su neaplikovatelne a nevykonatelne, resp. nedostatocne upravene - napr. doba PN a platenie odvodov zamestnavatelom, chudaci konatelia, a mnohe ine perly... - na internetovej str. VsZP napr. poistovna ODPORUCA zamestnavatelovi, ak tento zisti, ze jeho zamestnanec nema v danom obd. ziaden prijem, obratit sa na prislusnu ZP a oznamit jej danu skutocnost. Urcite to vsak nevyplyva zo zakona, ze hned, ako zamestnanec zostane PN, musi utekat nahlasovat.
Stranka SZP napr. informuje o tom, ze ak zamestnanec pobera davky nemocenskeho poistenia - tzn. az po 10. dni PN, znamuje tuto skutocnost zdravotnej poistovni.

MOJA ODPOVEĎ :
Súhlasím s tým že náhrada príjmu je síce predmetom dane ale je od dane oslobodená a odvolávka je správna (i keď nie som si istá čo chcel zákonodarca presne povedať výrazom ...štát je platiteľom poistenca ktorý je zamestnancom ale nemá príjem za vykonanú prácu ktorý podlieha dani z príjmov - čo to je podlieha ?)

Jedno je ale isté náhrada príjmu ktorú vám vypláca prvých 10 dní PN zamestnávateľ je oslobodená od dane ale i od POISTNÉHO, tzn. že prvých 10 dní PN za vás neplatí zdravotku zamestnávateľ (z náhrady sa žiadna zdravotka nepočíta). Podľa môjho názoru aj za toto obdobie by nielen podľa zákona ale celkom logicky mal platiť zdravotné poistenie za zamestnanca ŠTÁT, tzn. že spomínaná oznamovacia povinnosť by sa mala vzťahovať podľa môjho názoru aj na toto obdobie.

RESP.ZE BY TO BOLO CELE INAK ????

RESP. AJ USTNOVENIE ZAKONA KTORE SA TYKA VYMERIAVACIEHO ZAKLADU § 13 ods.1 a) hovorí ....že VZ je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov FO podľa osobitného predpisu ....
ČO TO JE PODLIEHA ??? Je predmetom alebo je zdaniteľný (čiže nie je oslobodený ????)
Lebo potom buď zamestnávateľ platí za zamestnanca zdravotku aj z náhrady príjmu počas prvých 10 dní PN (to je ale novinka !!!!) alebo ju platí od prvého dňa štát a potom si chudák zamestnanec musí splniť oznamku voči svojej poisťovni už od prvého dňa PN tak ako som vravela.
Sany
03.02.05,08:54
Na druhej strane takto určený sumárny VZ nesmie byť vyšší, ako suma 43095 krát počet mesiacov, počas ktorých bol dotyčný zamestnancom

Z toho mi vyplýva, že to nie je tak, ako som to chápala doteraz, že ak napríklad žena po materskej nastúpi v septembri s platom "100.000,-" mesačne, tak vlastne zaplatí ZP z celých 400.000,-, - ročný VZ bude menej ako 517.140,-. To totiž nevyzeralo bohvieako. Tie sumy sú prehnané, ale ktovie? Ale potom je asi fajn byť 11 mesiacov nezamestnaný a v decembri sa zamestnať a vyplatiť si plat za celý rok.
Jozef Mihál
03.02.05,12:51
barbadoss - neskôr,
Sany - áno, to je finta "schody" aktualizovaná na rok 2005. Čiže nie malý plat 11 mesiacov a potom veľká odmena, ale 11 mesiacov nezamestnaný a potom 1 mesiac zamestnaný s veľkou mzdou. Ale pozor na zákon o nelegálnej práci!
barbadoss
03.02.05,12:53
barbadoss - neskôr,
Sany - áno, to je finta "schody" aktualizovaná na rok 2005. Čiže nie malý plat 11 mesiacov a potom veľká odmena, ale 11 mesiacov nezamestnaný a potom 1 mesiac zamestnaný s veľkou mzdou. Ale pozor na zákon o nelegálnej práci!
super, lepšie neskôr ako nikdy.
Predsavte si 20 naježených koncipientov a advokátov + office managérku ktorá mi vypisuje urazené maily s desiatimi výkričníkmi.
Moja neschopnosť odpovedať im "dostatočne presvedčivo" začína nadobúdať
podobu "honu na bosorku". Ako keby tá úbohová bosorka nemala inú prácu, že.
ďakujem za nádej, teším sa
barbadoss
03.02.05,15:55
super, lepšie neskôr ako nikdy.
Predsavte si 20 naježených koncipientov a advokátov + office managérku ktorá mi vypisuje urazené maily s desiatimi výkričníkmi.
Moja neschopnosť odpovedať im "dostatočne presvedčivo" začína nadobúdať
podobu "honu na bosorku". Ako keby tá úbohová bosorka nemala inú prácu, že.
ďakujem za nádej, teším sa
nezabudnite na mňa prosím ...prosím
jurajt
03.02.05,19:00
zas som na nieco narazil. :-)

zamestnavatel je platitelom. Vymeriavací základ zamestnávateľa je úhrn vymeriavacích základov jeho zamestnancov. Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Preddavok na poistné sú povinní vypočítať, platiť a odvádzať ... zamestnávateľ vo výške 10% z úhrnu príjmov jeho zamestnancov (§ 13 ods. 1 až 4) dosiahnutých v príslušnom kalendárnom mesiaci

lenze ak je pomaly kazdy zamestnanec v inej zdravotnej poistovni, tak aby som zistil, ktorej poistovni mam kolko poslat, neviem to vyratat inak, len tak, ako doposial, ze vyratam 10% za kazdeho zamestanca z JEHO vymeriavacieho zakladu, podla poistovni to nascitam aspolu s JEHO preddavkom to poslem prislusnej poistovni.

a to, podla mna, vdaka tomu zaokruhlovaniu, nie je to iste, ako hovori zakon. co s tym, kde sa mylim? :-)
Nikina
04.02.05,07:17
dobry, chcela by som sa este spytat, tych 79 000 co mozu zarobit za rok dôchodcovia na dohodu bez platenia zdravotneho poistenia, do tejto sumy sa zaratava aj dôchodok? Vdaka vopred za odpoved
barbadoss
04.02.05,07:56
dobry, chcela by som sa este spytat, tych 79 000 co mozu zarobit za rok dôchodcovia na dohodu bez platenia zdravotneho poistenia, do tejto sumy sa zaratava aj dôchodok? Vdaka vopred za odpoved
pozri § 11 ods. 2 - ak dôchodca nie je ani zamestnanec ani SZČO a nemá príjmy zo závislej činnosti vyšie ako súčet min.miezd za každý mesiac rozhodujúceho obdobia tak POISTNE NEPLATI.
Dôchodok podľa mňa nepatrí medzi príjmy zo závislej činnosti (ledaže by sa dal zaradiť do §5 ods.1 písm.g) ?) a ak aj omylom podľa môjho názoru toto nebolo cieľom zákonodarcu a prakticky sa dôchodky do tejto sumy započítavať nebudú.
dvd
04.02.05,08:09
Mám jeden dotaz:

Som iba konateľkou s.r.o. doteraz bez zmluvy, bez príjmu. Podľa starého som bola tzv. dobrovoľne nezamestnaná a platila 420,- Sk.
Podľa nového som SZČO a platim 910,- Sk.
Ak sa od 1.3.2005 sama zamestnám v s.r.o. na pracovnú zmluvu na čiastočný (skrátený) úväzok - 4 hodiny mesačne á 100,- Sk/hod. stanem sa zamestnancom a konateľom(SZČO) budem popri zamestnaní. Chcem sa opýtať, či je pravda nasledovné:
1. Ako za zamestnanca bude platené zdravotnej poisťovni 10% + 4% z mesačnej mzdy 400,- Sk, teda 56,- Sk.
2. Ako SZČO popri zamestnaní nebudem platiť - lebo mi nevychádza.
+ otázka
3. Budem niečo doplácať pri ročnom zúčtovaní poistného v r. 2006?
Yuya
04.02.05,08:39
Zamestnankyna + SZCO nastupi vo 2/05 na matersku dovolenku. Povinnost platit preddavky na ZP jej nevznikla. Pocas materskej nebude vykonavat ziadnu cinnost, ale prerusenu zivnost nema. Nie je mi jasne ci pri rocnom zuctovani sa bude vychadzat z toho, ze minimum musi zaplatit lebo zivnost nebola prerusena alebo ju radsej prerusit.
Nevie niekto poradit?
Leila
04.02.05,10:13
Pan Mihal,

mam otazku. Som zamestnana na trvaly pracovny pomer + SZČO + momentalne na materskej. Napriek tomu musim zacat platit poistne na ZP 910Sk/mes? To sa mi zda trochu vela z rodicovskeho prispevku 4tis!!! Ako SZČO nemam teraz prijmy ale rada by som ich mala, ak sa mi moja namaha pracovat na MD vobec vyplati.

Ako mi este vysvetli niekto fakt, ze VsZP podla doterajsich mojich zistovani pozaduje platit preddavky napriek nulovym prijmom a Dovera nie?? Je to dost drasticke este aj na materskej uverovat tento stat a cakat ze mi to niekedy o rok a pol vratia. Je naozaj jedina moznost bezat si pozastavit zivnost?????? Dakujem.
P.S. Neviete mi este prosim povedat, ci uz je schvalene ze rodicovsky prispevok sa nebude kratit, ak bude mat zena zaroven aj prijem?
Anonymka
07.02.05,11:21
Prosím pán Mihál, alebo niekto, kto ma vie usmerniť v nasledovnej veci:

Moji šéfovia sú konateľmi s.r.o. a zároveň aj zamestnancami na zákl. prac.zmluvy. Nemajú iné príjmy, iba výplatu, ktorú dostávajú mesačne od zamestnávateľa. Ako je to v praxi s tým platením preddavkov? V zákone sa píše, že ak je SZČO aj zamestnancom, preddavky si vypočíta a platí sám.
Tak v tomto prípade zamestnávateľ nebude odvázdať? Ale to mi predsa program neumožní. Na druhej strane na pobočke hovorili, že vraj preddavky odvedie aj zamestnávateľ, ako doteraz, a pokiaľ bude mať aj iné príjmy, môže (ale nemusí) si sám vypočítať preddavky a zaplatiť.

Stále neviem, ako to má byť, zajtra je 1.termín úhrady, a ja som zúfalá.
Vďaka.
luebchenko
07.02.05,11:41
Prosím pán Mihál, alebo niekto, kto ma vie usmerniť v nasledovnej veci:

Moji šéfovia sú konateľmi s.r.o. a zároveň aj zamestnancami na zákl. prac.zmluvy. Nemajú iné príjmy, iba výplatu, ktorú dostávajú mesačne od zamestnávateľa. Ako je to v praxi s tým platením preddavkov? V zákone sa píše, že ak je SZČO aj zamestnancom, preddavky si vypočíta a platí sám.
Tak v tomto prípade zamestnávateľ nebude odvázdať? Ale to mi predsa program neumožní. Na druhej strane na pobočke hovorili, že vraj preddavky odvedie aj zamestnávateľ, ako doteraz, a pokiaľ bude mať aj iné príjmy, môže (ale nemusí) si sám vypočítať preddavky a zaplatiť.

Stále neviem, ako to má byť, zajtra je 1.termín úhrady, a ja som zúfalá.
Vďaka.V poisťovni oznámia, že majú príjem zo zamestnania a tým pádom z "konateľstva" nebudú odvádzať nič, v r. 2006 urobia zúčtovanie, porovnanie so skutočným príjmom - min. však z minima v r. 2005 (uvažuje sa o cca 79500 Sk), takže by bolo dobre odvádzať zo zamestnania za nich minimálne 910,- Sk aby nemuseli doplácať. Zamestnávateľ robí odvody tak ako doteraz. Samozrejme vychádzam z predpokladu, že v r. 2003 nemali živnosť, z ktorej by boli mali príjmy a szčo sa stali len z toho geniálneho zákona o ZP ktorý platí od januára
Luci
07.02.05,12:08
Ako sa Vám podarilo vyriešiť to zaokrúhľovanie.
Zaokrúhľujete poistné za zamestnávateľa vždy u každého zamestnanca?
Anonymka
07.02.05,12:18
V poisťovni oznámia, že majú príjem zo zamestnania a tým pádom z "konateľstva" nebudú odvádzať nič, v r. 2006 urobia zúčtovanie, porovnanie so skutočným príjmom - min. však z minima v r. 2005 (uvažuje sa o cca 79500 Sk), takže by bolo dobre odvádzať zo zamestnania za nich minimálne 910,- Sk aby nemuseli doplácať. Zamestnávateľ robí odvody tak ako doteraz. Samozrejme vychádzam z predpokladu, že v r. 2003 nemali živnosť, z ktorej by boli mali príjmy a szčo sa stali len z toho geniálneho zákona o ZP ktorý platí od januára
Vďaka Ti Ľubi, a ešte niečo: v poisťovni oznámia akým spôsobom? Lebo na pobočke, keď som zobrala prihlášky, pýtala som sa tej baby, že či treba niečo oznámiť v súvislosti s týmito zmenami, a ona hovorila, že nič. Majú napísať nejaký list alebo čestné prehlásenie?
luebchenko
07.02.05,12:23
Vďaka Ti Ľubi, a ešte niečo: v poisťovni oznámia akým spôsobom? Lebo na pobočke, keď som zobrala prihlášky, pýtala som sa tej baby, že či treba niečo oznámiť v súvislosti s týmito zmenami, a ona hovorila, že nič. Majú napísať nejaký list alebo čestné prehlásenie?
skús tak ako Jožko Mihál v prílohe - pripájam to znovu, kto by to tu aj našiel v tej hromade, že? :D
Anonymka
07.02.05,12:36
Díky moc a ešte tisíc krát dík!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)
Jozef Mihál
08.02.05,08:11
Vyjadrenie p.XXX k problému OZNAMOVACEJ POVINNOSTI ZAMESTNANCA VOČI ZP Z DOVODU JEHO NASTUPU NA PN :

ust. §, na ktore sa odvolava, hovori o oznamovacej povinnosti - "skutocnosti rozhodujuce pre vznik a zanik povinnosti statu platit za neho poistenie (§11 ods.8)" - ust. uvedene v zatvorke sa vztahuje na platenie poistneho statom za poistenca, ktory NIE JE SZCO a NIE JE zamestnancom podla ods. 2, resp. je zamestnancom ale nema prijem za vykonanu pracu, ktory podlieha dani z prijmu podla os.predpisu - odvolavka 39a - priamo na ust. § 3 ods.1 pism a) zak.o DzP (595/2003 Z.z.) .
§ 3 ods. 1 pism a) zak. o DzP hovori, ze predmetom dane su prijmy zo zavislej cinnosti (§5)

Minimalne pocas prvych 10 dni PN zamestnanec pobera nahradu prijmu - t.j. ma prijem zo zavislej cinnosti - avsak takato nahrada je od zdanenia oslobodena !!

Ust., na ktore sa vasa kolegyna odvolava, ma na mysli dobu, kedy zamestnanec nepobera u svojho zamestnavatela ziaden prijem, ani nahradu mzdy - tzn. ak zamestnanec napr. cerpa neplatene volno.

Nakolko predmetny zakon bol velmi nesystemovo zmeneny 4 dni pred jeho vstupom do platnosti, nachadzaju sa v nom mnohe ustanovenia, ktore su neaplikovatelne a nevykonatelne, resp. nedostatocne upravene - napr. doba PN a platenie odvodov zamestnavatelom, chudaci konatelia, a mnohe ine perly... - na internetovej str. VsZP napr. poistovna ODPORUCA zamestnavatelovi, ak tento zisti, ze jeho zamestnanec nema v danom obd. ziaden prijem, obratit sa na prislusnu ZP a oznamit jej danu skutocnost. Urcite to vsak nevyplyva zo zakona, ze hned, ako zamestnanec zostane PN, musi utekat nahlasovat.
Stranka SZP napr. informuje o tom, ze ak zamestnanec pobera davky nemocenskeho poistenia - tzn. az po 10. dni PN, znamuje tuto skutocnost zdravotnej poistovni.

MOJA ODPOVEĎ :
Súhlasím s tým že náhrada príjmu je síce predmetom dane ale je od dane oslobodená a odvolávka je správna (i keď nie som si istá čo chcel zákonodarca presne povedať výrazom ...štát je platiteľom poistenca ktorý je zamestnancom ale nemá príjem za vykonanú prácu ktorý podlieha dani z príjmov - čo to je podlieha ?)

Jedno je ale isté náhrada príjmu ktorú vám vypláca prvých 10 dní PN zamestnávateľ je oslobodená od dane ale i od POISTNÉHO, tzn. že prvých 10 dní PN za vás neplatí zdravotku zamestnávateľ (z náhrady sa žiadna zdravotka nepočíta). Podľa môjho názoru aj za toto obdobie by nielen podľa zákona ale celkom logicky mal platiť zdravotné poistenie za zamestnanca ŠTÁT, tzn. že spomínaná oznamovacia povinnosť by sa mala vzťahovať podľa môjho názoru aj na toto obdobie.

RESP.ZE BY TO BOLO CELE INAK ????

RESP. AJ USTNOVENIE ZAKONA KTORE SA TYKA VYMERIAVACIEHO ZAKLADU § 13 ods.1 a) hovorí ....že VZ je príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov FO podľa osobitného predpisu ....
ČO TO JE PODLIEHA ??? Je predmetom alebo je zdaniteľný (čiže nie je oslobodený ????)
Lebo potom buď zamestnávateľ platí za zamestnanca zdravotku aj z náhrady príjmu počas prvých 10 dní PN (to je ale novinka !!!!) alebo ju platí od prvého dňa štát a potom si chudák zamestnanec musí splniť oznamku voči svojej poisťovni už od prvého dňa PN tak ako som vravela.
Takto:

Zmyslom toho, že štát platí poistné aj za zamestnanca, ktorý nemá príjem...je, aby v mesiacoch, kedy nejaký zamestnanec má nulový VZ na výpočet preddavku, platil poistné štát. Aby zdravotná poisťovňa dostala aspoň poistné od štátu, keď už od zamestnanca samotného (a samozrejme ani od zamestnávateľa) žiadne poistné neuvidí. Pri riešení tohto §-fu som bol v rámci práce na novele 718/2004 osobne zaangažovaný a je to do značnej miery i z mojej hlavy.

Takže nemá význam špiritizovať o tom, či náhrada príjmu pri PN je alebo nie je predmetom dane atď. Podstatné na veci je, že ak zamestnanec v nejakom mesiaci má z akéhokoľvek dôvodu nulový vymeriavací základ, tak v tom mesiaci zaňho bude platiť poistné štát. Zamestnanec si ale musí splniť ohlasovaciu povinnosť a ohlásiť svojej zdravotnej poisťovni túto skutočnosť, a to formou, ktorú určí jeho zdravotná poisťovňa.
barbadoss
08.02.05,08:21
Takto:

Zmyslom toho, že štát platí poistné aj za zamestnanca, ktorý nemá príjem...je, aby v mesiacoch, kedy nejaký zamestnanec má nulový VZ na výpočet preddavku, platil poistné štát. Aby zdravotná poisťovňa dostala aspoň poistné od štátu, keď už od zamestnanca samotného (a samozrejme ani od zamestnávateľa) žiadne poistné neuvidí. Pri riešení tohto §-fu som bol v rámci práce na novele 718/2004 osobne zaangažovaný a je to do značnej miery i z mojej hlavy.

Takže nemá význam špiritizovať o tom, či náhrada príjmu pri PN je alebo nie je predmetom dane atď. Podstatné na veci je, že ak zamestnanec v nejakom mesiaci má z akéhokoľvek dôvodu nulový vymeriavací základ, tak v tom mesiaci zaňho bude platiť poistné štát. Zamestnanec si ale musí splniť ohlasovaciu povinnosť a ohlásiť svojej zdravotnej poisťovni túto skutočnosť, a to formou, ktorú určí jeho zdravotná poisťovňa.
Ďakujem za odpoveď, ešte si dovolím dva poddotazy :
1. je povinnosť oznámiť túto skutočnosť od prvého dňa PN ?
2. apriori vstupuje náhrada príjmu do základu pre výpočet odvodov ?
(myslím sociálku i zdravotku)
Jozef Mihál
08.02.05,08:33
2. Náhrada príjmu pri PN nejde do VZ ani na sociálne ani na zdravotné poistenie.

1. Napríklad za január 2005 bude zamestnanec mať VZ = 0, lebo bol celý mesiac PN. Do 8.2.2005 musí oznámiť svojej ZP, že za neho za január má platiť poistné štát.

Takže - do 8 dní nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom zamestnanec nemal VZ, musí ohlásiť, že..
barbadoss
08.02.05,08:36
ďakujem, dúfam že týmto už je moja neplodná diskusia s osadenstvom tejto kancelárie ukončená,
ešte raz vďaka
dvd
08.02.05,09:01
pan Mihal, mohol by ste sa mi mrknúť na príspevok 787 v tejto téme. Dík. DVD
Jozef Mihál
08.02.05,11:05
Som iba konateľkou s.r.o. doteraz bez zmluvy, bez príjmu. Podľa starého som bola tzv. dobrovoľne nezamestnaná a platila 420,- Sk.
Podľa nového som SZČO a platim 910,- Sk.
Ak sa od 1.3.2005 sama zamestnám v s.r.o. na pracovnú zmluvu na čiastočný (skrátený) úväzok - 4 hodiny mesačne á 100,- Sk/hod. stanem sa zamestnancom a konateľom(SZČO) budem popri zamestnaní. Chcem sa opýtať, či je pravda nasledovné:
1. Ako za zamestnanca bude platené zdravotnej poisťovni 10% + 4% z mesačnej mzdy 400,- Sk, teda 56,- Sk.
2. Ako SZČO popri zamestnaní nebudem platiť - lebo mi nevychádza.
+ otázka
3. Budem niečo doplácať pri ročnom zúčtovaní poistného v r. 2006?Odpovede k jednotlivým bodom:
1. Áno, poistné bude 4% + 10% zo základu 400 Sk
2. Áno, preddavok nebudete ako SZČO platiť, lebo budete SZČO popri zamestnaní
3. Budete doplácať v ročnom zúčtovaní, pretože Váš ročný VZ za rok 2005 bude musieť byť najmenej cca 79500 Sk, teda najmenej vo výške súčtu minimálnych miezd platných v mesiacoch, počas ktorých ste bola konateľom.
jaro.jaro
08.02.05,11:46
tak sa nam zakon bude novelizovat-s pravdepodobnou platnostiu od 1.7.-dnes v Radiozurnali to povedal p. minister.Hlavne uprava vymedzenia okruhu platitelov.Zrejeme su problemy o ktorych odbornici -legislativci a poslanci nevedeli.Aj ked by clovek myslel, ze to mohli vediet- pri tych moznostiach.Takze pokus-omyl a tak...nejak.Hlavne nejak. Takze treba sledovat web, tuto stranku, aj ine stranky(hadam iba Narodna rada to bude mat v predstihu pred Zbierkou) ,lebo to s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou nebude prijate inym stylom nez doteraz(si ja myslim- ale mozno si ostatni myslite ine).A kedze budu letne dovolenky, treba si ako nutnu vybavu vziat notebook(a nie opalovacie kremy...) s moznostou pripojenia na internet.Aby nam nic neuniklo.Az teraz docenujem slova velikana: Ucit sa,ucit sa...
luebchenko
08.02.05,12:37
Šľak ma ide trafiť, práve som sa dozvedela, že MP a SV žiadne určenie ťažiska záujmov konateľov-cudzincov mimo územia SR nevykonáva, že to len VšZP takto "zavádza" poistencov!!! Cudzinci-konatelia podľa platného zákona poistenie platiť musia! Viacnásobné platenie ZP v rámci EU je vraj schválené v prílohe 7 k Nariadeniu EU 1408/71 T.j. cudzinci podnikatelia si budú platiť poistku a čerpať zdravotnú starostlivosť doma, no napriek tomu si musia na Slovensku vybrať zdravotnú poisťovňu ktorej budú prispievať 11000/ročne len za to, že sme im tu láskavo dovolili založiť si firmu. Ak by ste chceli argumentovať, že nech sa odhlási doma, tak na to rýchlo zabudnite. Jeden z klientov sa o to pokúsil a tam (v Rakúsku, kde je takisto živnostníkom) mu veľmi rýchle vysvetlili, že ak by sa chcel odhlásiť, musí zrušiť živnosť v Rakúsku! Ktorá loby si toto vymyslela? Na 1 ks telesnej schránky si takto medzinárodne podnikajúci človek bude platiť x krát poistenie, ako keby v prípade ochorenia hltal nie jednu, ale x dávok potrebného liečiva. Alebo, ako keby jeho jedno jedinké slepé črevo vyberalo naraz x chirurgov. Som zvedavá, či bude daná možnosť požadovať náhradu za už raz preplatené zdravotné výkony v zahraničí nejakým spôsobom aj v ZP u nás? Alebo za čo vlastne títo ľudia plata?!!!! Prípadne - máte tip, ktorú posiťovňu mám týmto klientom poradiť? Ktorá potrebuje podporiť? Lebo čerpať starostlivosť si zrejme títo ľudia u nás nebudú žiadnu. Poisťovne skásnu 11000 čistého za rok bez hrozby akýchkoľvek nákladov v súvislosti s týmto poistencom - mali by sa o takýchto klientov trhať!
Asi začnem lobovať na MF aby uzákonili napríklad povinnosť zahraničných konateľov predkladať našim daňovým úradom daňové priznania, už raz v ich domovine vypracované z ich príjmov v zahraničí, prostredníctvom výlučne slovenských daňových poradcov. Povinnosťou slov.daňového poradcu bude toto, zahraničným kolegom vypracované daňové priznanie len opečiatkovať a podať na DU a môže natrčiť ruku. Alebo by zahr.konatelia mohli mať povinnosť(aby kolegovia mzdári nakrátko neobišli :D) prikladať, opäť prostredníctvom zákonom privilegovanej skupiny napr. mzdových účtovníkov k výkazom pre slovenské ZP kópie ich výkazov ZP z domu. A aj mzdári budú môcť natrčiť ruku! Len sa čudujem prečo nenatrčí ruku aj Sociálna poisťovňa, živnostenský úrad, matrika, (REGOB sprostredkovane natŕča :D , musia mať pridelené rod.číslo ), miestne úrady, kataster a Marianum (veď šľak ich trafí zaručene, a čo na tom že ich pochovajú doma - podnikali tu, tak nech platia!!!!!!!) Bude to to isté ako s týmto geniálnym zdravotným poistením, len v zelenom!!!

Alebo sa mýlim?
Skutočne si tento zákon zaslúži potlesk. Kto ide lobovať so mnou?
luebchenko
08.02.05,12:40
Sory že som tak vypenila, v prílohe prikladám ešte aj dokument od MP a SV, vysvetľujúci príslušné zákony a prečo sa musí platiť na ZP viacnásobne.
brm
08.02.05,13:15
kuratenko, sa divím že sa divíš...nerozčuľuj sa, nedožiješ ani päťdesiatky...radšej porozmýšľaj, kam pojdeme na kávu...
Jozef Mihál
08.02.05,13:51
Ľuba a všetci, ktorí tu zastupujete záujmy konateľov - viete asi, že existuje www.reformazdravotnictva.sk (http://www.reformazdravotnictva.sk).

Je to srdcová stránka ministra Zajaca. Zaregistrujte sa tam (je to zadarmo) a môžete do vôle protestovať voči zaradeniu konateľov medzi SZČO.

Minister sa tam diskusii nevyhýba a aj viem, čo vám odpovie - že sa chystá novela a podľa nej už konatelia medzi SZČO patriť nebudú, chyby sa stávajú, čo už.
ingi
08.02.05,14:57
Lubenka, čítam, čítam a rozmýšľam: čo by sme robili, keby nebolo tých konateľov v tomto zákone? Celý, celučičký čas čo sme sa im venovali?

A oni nám ich chcú teraz zobrať zo zákona!!!!!:D :D Teraz, keď už (hlavne za pomoci Jožka) všetko tak dobre ovládame?:D :D :D

Takže sa nerozčuľuj, veď prídu ďalšie zákončeky a novielky - a bude znova čo robiť!:)
Yuya
08.02.05,17:56
Nevie niekto poradit?
Z toho co som v porade citala mi vychadza, ze prerusit zivnost musi, lebo inak by pri rocnom zuctovani /v pripade ak mala zo zamestnania napr. 15000,-/mes./ musela doplatit cca 9720,-.

1/ preddavky 15000 x 4%=600/mes. x 2 mesiace /1,2/05/ = 1200,-
2/ prijmy zo zivnosti = 0 , ale zivnost nebola prerusena
3/ 25.2.05 nastup na matersku

Rocne zuctovanie preddavkov = 12x910,- = 10920,- minus zaplatene preddavky 1200,- = 9720,- nedoplatok

Spravne som to pochopila?
Yuya
08.02.05,17:58
Zamestnankyna + SZCO nastupi vo 2/05 na matersku dovolenku. Povinnost platit preddavky na ZP jej nevznikla. Pocas materskej nebude vykonavat ziadnu cinnost, ale prerusenu zivnost nema. Nie je mi jasne ci pri rocnom zuctovani sa bude vychadzat z toho, ze minimum musi zaplatit lebo zivnost nebola prerusena alebo ju radsej prerusit.
Prepacte predchadzajuci prispevok sa tykal tohto prispevku
Katarina
08.02.05,18:11
Pán Mihál, prosím o Vašu radu:
1, Som členka s.r.o. , mám uzatvorený pracovný pomer. Ako občan prenajímam tejto
s.r.o. budovu. Musím z príjmu za prenájom platiť do zdravotnej poisťovne?

2.,Brat je živnostník a má príjmy podľa § 6. Takisto ako spoluvlastník prenajíma túto
budovu sr.o. Vo Výpise z daňového priznania..... za rok 2004 sa uvádza ČZD z príjmov uvedených v § 6 /r.60 daň.priznania/. Znamená to, že bude platiť do zdravotnej poisťovne z príjmu zo živnosti a taktiež z príjmu za prenájom, nakoľko spadajú tieto príjmy pod ten istý § ?

Ďakujem
Jozef Mihál
09.02.05,10:59
Ak ide o príjem za prenájom dosahovaný ako "občan" podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov, teda mimo živnosti, z tohto príjmu sa neplatí poistné na zdravotné poistenie.

Ak je príjem za prenájom dosahovaný v rámci živnosti - v rámci príjmov podľa § 6 ods.1 písm.b), tak z neho živnostník bude platiť zdravotné poistenie.
luebchenko
09.02.05,11:31
Ľuba a všetci, ktorí tu zastupujete záujmy konateľov - viete asi, že existuje www.reformazdravotnictva.sk (http://www.reformazdravotnictva.sk/).

Je to srdcová stránka ministra Zajaca. Zaregistrujte sa tam (je to zadarmo) a môžete do vôle protestovať voči zaradeniu konateľov medzi SZČO.

Minister sa tam diskusii nevyhýba a aj viem, čo vám odpovie - že sa chystá novela a podľa nej už konatelia medzi SZČO patriť nebudú, chyby sa stávajú, čo už.
Jožko, toten vypenený príspevok som skopírovala z toho, čo som na vyššie uvedenej stránke ministrovi napísala :D Zatiaľ ministerský neodpovedal :D Myslíš, ak sa im to zadarí znovelizovať správne a títo ľudia z povinnosti platiť vypadnú, že sa bude čas do novely dáko sledovať, či a kto sa poprihlasoval, poplatil a ak nepoplatil a neprihlásil tak budú penalizovať alebo oči "milosrdne" privierať? Nie som právnik - majú možnosť to napraviť so spätnou platnosťou?http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Katarina
09.02.05,15:16
Pán Mihál, srdečná vďaka za odpoveď.
Jozef Mihál
09.02.05,15:21
Ešte predtým, než ozaj začnem štrajkovať -
krásne si to Ľuba na www.reformazdravotnictva.sk napísala, práve to paralelne čítam.
Zajac to ešte určite nečítal (ten Tvoj posledný príspevok), je to zrejmé z celkovej diskusie - všetkých tém, nikde nepridal svoju odpoveď.
Ako som tu pred chvíľou písal, od 1.7.2005 môžeme čakať v rámci novely vyhodenie konateľov spomedzi SZČO a potom tí Tvoji milí zahraniční konatelia budú mať od nášho zdravotného poistenia pokoj. A peniažky čo za toho polroka zaplatia im snáď nejakým inteligentným spôsobom budú vrátené.

...osobne by som potichu doporučoval - ak sa ešte neprihlásili alebo nezaplatili - nech tak ani nerobia...
saman
12.02.05,16:06
RIESIM OTAZKU: "DVA SUBEZNE PRACOVNE POMERY A ZDRAVOTNE A SOCIALNE POISTENIE od 1.1.2005"
Poznamka: jeden PP je na plny pracovny uvazok a druhy na kratsi pracovny cas. Poistne pri PP na plny pracovny uvazok je bez debat, ide mi o poistne pri kratsom pracovnom case. Pracovne pomery su u dvoch roznych zamestnavatelov.
DOSLA SOM K TOMUTO ZAVERU (pre poistne pri kratsom pracovnom case):
1. zdravotne poistenie musi platit zamestnavatel aj zamestnanec z vymeriavacieho zakladu zamestnanca, ktorym je minimalne minimalna mzda (samozrejme pri kratsom pracovnom case umerne upravena). Je jedno kolko zamestnanec zaraba v PP na plny pracovny uvazok,
2. socialne poistenie zamestnavatel musi platit zo mzdy zamestnanca do max. limitov ktore stanovuje zakon; pokial ide o odvody zamestnanca tie plati zamestnanec len vtedy ak v prvom PP nedosiahol maximum vymeriavacich zakladov. Ak v prvom PP dosiahol zamestnanec maximum VZ, v druhom PP uz poistne zo mzdy neplati. Inak povedane zamestnanec plati odvody z maximalneho VZ v uhrne zo vsetkych pracovnych pomerov aj zo samostatne zarobkovej cinnosti.
- vsetko co som uviedla v bode 1. a 2. platilo aj v r. 2004!
Budem vdacna, ak napisete, co vy na to???
Jozef Mihál
12.02.05,17:48
saman, pri dvoch súbežných pracovných pomeroch je úplne jedno, či sú na plný pracovný úväzok alebo či v jednom alebo dokonca oboch prípadoch ide o kratší pracovný čas.

Ad Vaše body.
1. OK
2. OK

Platilo to aj v roku 2004, jeden malý rozdiel však je, a to, že v roku 2004 v zamestnaní s kraším pracovným časom neexistoval maximálny VZ na zdravotné poistenie.
saman
12.02.05,18:58
Dakujem velmi pekne.
K tomu neobmedzenemu max.VZ v r. 2004 len tolko, ze som na to dosla v 12/04, resp. som to vedela aj skor ale nechcela som tomu verit (bolo to nespravodlive ustanovenie). A predstavte si podala som opravne vykazy do poistovne a aj sprievodny list som im poslala ze preco to menim. A oni mi volali, ze ako som to myslela ze ten maximalny VZ je predsa pre vsetkych rovnaky, tak som ich poucila, ze nie je. Tak povedali, ze si to preveria a keby nieco ze este zavolaju:). Samozrejme, uz nezavolali.
jurajt
14.02.05,20:36
no a uz je to tu. vidim, ze nikoho moj problem so zaokruhlovanim a vykazovanim poistneho nezaujal, kym bol v teoretickej rovine, tak teraz to tu uz mam prakticky:

vseobecna zdrav poistovna, tlaciva stiahnute z netu

predna strana, "vykaz_preddavky_zam.doc"
riadok 6 - celkovy vymeriavaci zaklad podla §13 (vsetci zamestnanci spolu)
riadok 7 - sadzba v % / preddavok za zamestnavatela
riadok 8 - sadzba v % / preddavok za zamestnancov

vycislim, vypocitam a dostanem sumu ...65,00 Sk

potom idu prilohy "vykaz_preddavky_zam.doc" a tam sa pisu jednotlivi zamestnanci podla rodneho cisla a ku kazdemu sa vycisluje sume preddavku zamestnanec a suma preddavku zamestnavatel a potom sucet tychto dvoch hodnot "preddavok spolu v Sk"

zatial vsetko fajn. akurat do okamihu, kedy tieto sumy "preddavok spolu v Sk" nespocitam po stlpci, pretoze takto dostanem sucet ...66,00 Sk

vie mi niekto pradit :-) kolko penazi mam teda slovutnej VSZP poslat?

inak to je fascinujuce, to nikoho z tvorcov zakona netrklo, ze ked cisla najprv scitam, potom vynasobim zlomkom a nakoniec zaokruhlim, nie je to iste, ako ked cisla vynasobim zlomkom, zaokruhlim a az potom scitam???

sucasne som na pochybach, ze to zatial nikoho z vas netrapi, takze je tu moznost, ze JA nieco robim zle. ale co???
babetka
15.02.05,06:31
Ja som to v prílohe nezaokrúhľovala na koruny, ale na haliere a potom nebol problém. Vyšlo mi to isté.
jurajt
15.02.05,06:53
Ja som to v prílohe nezaokrúhľovala na koruny, ale na haliere a potom nebol problém. Vyšlo mi to isté.
jasne, ked sa ani jedno nezaokruhli, vyjde to iste. ale aj ked nezaokruhlis v prilohe, sucet sa nemusi rovnat na koruny zaokruhlenemu vypoctu na vykaze, akurat nebude lietat cela koruna a jej nasobky, ale len desiatky halierov. okrem toho to nie je v sulade s §16 ods. 1. ja som sa teda rozhodol, ze to vyriesim slovensky a znasilnim pocty, t.j. na vykaze som vypocital, ze 10% z ...750 je ...76. :-) uvidime, co na to VSZP. :-)
matafe
15.02.05,06:53
no a uz je to tu. vidim, ze nikoho moj problem so zaokruhlovanim a vykazovanim poistneho nezaujal, kym bol v teoretickej rovine, tak teraz to tu uz mam prakticky:


inak to je fascinujuce, to nikoho z tvorcov zakona netrklo, ze ked cisla najprv scitam, potom vynasobim zlomkom a nakoniec zaokruhlim, nie je to iste, ako ked cisla vynasobim zlomkom, zaokruhlim a az potom scitam???


Čo sa týka prílohy k výkazu ZP, konkrétne stĺpca preddavok zamestnávateľa (mne osobne sa zdá byť zbytočný), ale ak sa tam vyčísli suma nie zaokrúhlene na koruny, ale vypočíta sa presne 10% VZ (vznikne hodnota s max. jedným desatinným miestom), tieto hodnoty sa sčítajú a súčet sa zaokrúhli na celé SK, tak výsledok musí byť rovnaký ako keď sa vypočíta 10% zo súčtu VZ a zaokrúhli na celé Sk.
Podobne to funguje pri poistencoch so ZPS a sadzbou 5% (hodnota preddavku zamestnávateľa za zamestnanca bude vychádzať maximálne na 2 desat. miesta).

Takto to funguje pri súčasných sadzbách 10%, 5%. Ak ich zmenia, napr. na 10,4%, potom už 2 desatinné mista budú málo a až vdety by to začalo byť zaujímavé (problém by začal byť podobný ako so zaokrúhľovaním napr. nemocenského poist. )
alica
15.02.05,07:02
Som z toho jeleň, prosím poraďte:

máme dohodárku zatiaľ na tri mesiace /mes. príjem do 2000,-/ dôchodkyňu, ktorá je zároveň zamestnaná v inej organizácii na TPP, odvody platí ako bežný zamestnanec. Má si platiť zálohu na ZP aj z dohody? Alebo sa to premietne až v konečnom ročnom zúčtovaní poistného?
jurajt
15.02.05,08:00
Čo sa týka prílohy k výkazu ZP, konkrétne stĺpca preddavok zamestnávateľa (mne osobne sa zdá byť zbytočný), ale ak sa tam vyčísli suma nie zaokrúhlene na koruny, ale vypočíta sa presne 10% VZ (vznikne hodnota s max. jedným desatinným miestom), tieto hodnoty sa sčítajú a súčet sa zaokrúhli na celé SK, tak výsledok musí byť rovnaký ako keď sa vypočíta 10% zo súčtu VZ a zaokrúhli na celé Sk.
vdaka. toto je presne riesenie, aj v sulade so zakonom aj poctami. malo ma to napadnut. idem prerabat. :-)
Káča
15.02.05,10:14
Myslím si, že sa to premietne až v konečnom ročnom zúčtovaní poistného.
Ale ja mám tiež podobný problém, trošku iný, prosím poraďte.
Mám tiež dohodárku- dôchodnkyňu (dohodnutá odmena 62,50 Sk/hod.). Má platiť preddavky, alebo sa to premietne pri ročnom zúčtovaní? Ďakujem
ricij
15.02.05,10:22
Preddavky neplatí. Ak zarobí viac ako 79.500,- zaplatí poistné. Ale ak sa zamestná aspoň na jednu hodinu, poistné platiť nebude.
Jara
15.02.05,12:26
Mňa by zaujímalo, že keď budeme ročne vysporiadavať preddavky na ZP u zamestnancov ako vyčísli zdrav. poisťovňa preplatky na poistnom u zamestnavateľov. Neviem či som dosť zreteteľne napísala čo trápi moju makovú hlavu, ale: napr.ak má zamestnanec viac prac. pomerov a napr. 4 prac. pomery na kratší pr. čas a príjem napr. po 50 tis. v každom /ja takeho napr. mám/ zamestnávateľ mu stiahne preddavky z max. sumy hoc aj u každého zamestnávateľa, veď on to nikomu nehlási aký má príjem. Taáááák... no a príde koniec roka 2005 a on si urobí sám ročné vysporiadanie za fyz. osobu a vrátia mu preplatok, ano? No a čo zamestnávatelia? Poisťovňa sa na nich pekne nabali, podľa mňa, lebo ako zamestnávateľ si ako vysporiadam tú preddavkovu daň? Možno predbieham, veď sa dozviem a možno aj Zajac vysvetlí... http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
Jozef Mihál
15.02.05,15:29
Jara,
ten Váš príklad nie je práve najlepší, pri príjme zamestnanca 4 x 50000 Sk to je spolu 200000 Sk a v ročnom zúčtovaní žiadne svetaborné rozdiely oproti preddavkom nevyjdú žiadnemu zamestnávateľovi.
Iné to ale bude, ak zamestnanec bude mať príjmy vcelku nad 517140 Sk, tam to už bude vážne a zamestnávatelia by sa skutočne mali vzájomne dozvedieť o príjmoch danej osoby dosiahnutých inde. Budú mať preplatky tým vyššie, čím vyšší bude celkový príjem zamestnanca.

Iná otázka ale je, či je v zmysle zákonov tohto štátu (ústava, zákon o ochrane osobných údajov), aby sa zamestnávatelia dozvedali o príjmoch, ktoré dotyčný má niekde inde.
Jara
16.02.05,11:03
Jara,
ten Váš príklad nie je práve najlepší, pri príjme zamestnanca 4 x 50000 Sk to je spolu 200000 Sk a v ročnom zúčtovaní žiadne svetaborné rozdiely oproti preddavkom nevyjdú žiadnemu zamestnávateľovi.
Iné to ale bude, ak zamestnanec bude mať príjmy vcelku nad 517140 Sk, tam to už bude vážne a zamestnávatelia by sa skutočne mali vzájomne dozvedieť o príjmoch danej osoby dosiahnutých inde. Budú mať preplatky tým vyššie, čím vyšší bude celkový príjem zamestnanca.

Iná otázka ale je, či je v zmysle zákonov tohto štátu (ústava, zákon o ochrane osobných údajov), aby sa zamestnávatelia dozvedali o príjmoch, ktoré dotyčný má niekde inde.Pán Mihál, myslela som mesačný príjem 4x50000,- nie ročný, čiže 4x50000x12, t.j. po 600 tis. u jedneho zamestnávateľa. :cool:
Albert
17.02.05,20:23
ODVODY
Dobrý večer, až je možné, prosím o odpoveď aké odvody musíme platiť.
Manžel je od 1998 SZČO
V roku 2005 sme založili s.r.o. kde sme obaja spoločníkmi a zároveň aj
konateľmi bez odmeny.
Ja som okrem toho ešte v riadnom pracovnom pomere.
Akosi sa mi nechce veriť, že by sme mali každý robiť odvody 2 x.
Prosím poradte.
Ďakujem Albert
saman
17.02.05,22:59
z titulu konatela - SZCO mi vychadza, z tohto co pisete, ze ziadne preddavky na zdravotne poistene platit nemusite (ale vy - Albert kedze nieste registrovany/a ako SZCO z ineho titulu (vas manzel je) mali by ste sa registrovat na ZP za SZCO z titulu konatela... vzor oznamenia ZP je v tejto teme)... ale uz som niekde videla echo, ze sa blizi novela, kde vyjmu konatelov z povinnosti platit preddavky ako SZCO... takze tomuto zmatku co nastal bude hadam skoro koniec:))).
Albert
21.02.05,21:45
Saman, diky za radu. Radšej ešte počkám, čo príde nového na trh.

Pekný večer želám.

Albert
Katarína STR
22.02.05,07:37
Chcem sa s vami podeliť o jednu peknú skúsenosť so SPOLOČNOU ZDRAVOTNOU POISŤOVŇOU.

Môj šéf, okrem iného, je aj SZČO živnostník a v roku 2003 bol platcom paušálnej dane.
Vždy som jeho príjem sledovala tak, aby neplatil poistné ani SP ani ZP.
Na platbu poistného od 1.7.2004 do 30.6.2005 sa vychádzalo z roku 2003. Ako je už známe SP sa platenia poistného od paušálnikov vzdala. Ale ZP od nás vyžadovala platenie poistného podľa predpokladaného príjmu uvedeného v daňovom priznaní paušálnej dane.

Pán Mihál iste sa na to pamätáte, keď som sa Vás pýtala, či má môj šéf platiť, alebo nie. Vtedy ste mi napísali perfektný článok. Podľa vás by nemal platiť, pretože bola novela zákona platná od 1.1.2004, kde sa zabudlo na paušálnikov. Jednoducho § 13 sa zmenil. V tomto § sa hovorí, že sa vychádza zo základu dane daňovníka. Ale paušálnik predsa nemá základ dane.

Takto som sa to snažila vysvetliť SZP, ale oni si stále hústli svoje, že oni majú tabuľku príjmov : od 0 - 500.000,- ....
Márne som sa snažila vysvetliť, že táto tabuľka už neplatí. Hrozili, že platiť proste musíme, že oni majú na to internú smernicu a hotovo. A že šéfa už dali vymáhačskej firme. Podotýkam, že ide len o sumu cca 3.000,- Sk za obdobie od 1.7.2004 do 31.12.2004.
Lebo od 1.1.2005 musíme platiť tak, či tak.
Nakoniec sa nám poradilo vybaviť osobne stretnutie s oddelením kontroly na SZP. Ukazovali mi ,,starý zákon,, platný do 31.12.2003. Celkom pekne sme sa tam začali hádal. Dokonca po mne začali kričať, že kto mi takúto blbosť poradil. Že vraj ,,čo to bolo za daňového pradcu,,

Šéf sa naštval, že on tých 3.000,- Sk zaplatí a nech už má pokoj.
S touto vetou sme sa rozlúčili so SZP.

Prišli sme do práce a asi za pol hodinku nás volali zo SZP, že sa strašne omlúvajú, že naozaj bola novela a tá ich tabuľka už neplatíííííííííí.
Pardón za výraz - kravy sprosté.
Ževraj nám pošlú list, kde nám napíšu, že podľa novely platnej od 1.1.2004 nie je šéf povinný platiť ZP, pretože v roku 2003 bol platcom paušálnej dane a teda sa nedá určiť základ dane.
No konečne, ale dopátrali sme sa k tomu po 4 mesiacoch.

Je možné, aby pracovníčky na oddelení kontroly nemali vedomosti o tom, že bola NOVELA ?

Tu je jednoduchý príklad, ako sa netreba dať. Ako je to možné, že poisťovne prekvitajú NEZNALOSŤOU ZÁKONA?
Jozef Mihál
22.02.05,07:56
Katarína STR, dobre ste mi zdvihli náladu (pokazenú istou T., inak členkou Porady), krásny a poučný príspevok.

Radové pracovníčky v poisťovniach robia to, čo ich naučia na školeniach ich metodici a právnici, držia sa svojich "tabuliek" a vlastný rozum majú obvykle zakázané používať. Takže chyba je u tých metodikov a právnikov dotyčnej zdravotnej poisťovne. A pri všetkej úcte k nim, šikovní právnici a dobrí metodici majú v týchto časoch obvykle lepšie platených zamestnávateľov, ako sú nejaké zdravotné poisťovne....

Celý problém pokiaľ ide o paušálnikov, vychádza z právneho odboru VšZP od Dr.Kopeckého, ktorý toto všetko horeuvedeným spôsobom vykladá a šíri i do ostatných poisťovní. Myslím, že i na jeho osobu sa vzťahuje veta o šikovných právnikoch.
barbadoss
22.02.05,08:30
p. Mihál ako to vyzerá s tou Vašou novou knihou ?
Kde by som ju mohla zohnať ?
ďakujem
Evanka
22.02.05,08:41
Na zaklade predchadzajucich prispevkov sa chcem spytat, co myslite, ze sa da urobit s tym, ked poistenec - platitel pausalnej dane (2002 aj 2003) na zaklade urcenia pracovnicky Vseobecnej zdravotnej poistovne platil nou urcenych 700 Sk pocas celeho roku 2004 a podla vsetkeho platit nemal? Ak poziada o vratenie poistneho na zaklade zakona platneho od 1.1.2004, moze mu poistovna platbu vratit? Alebo sa da platba presunut do roku 2005? Zrejme to bude zavisiet od uspesnosti diskusie medzi platitelom a pracovnickou. Je skutocne smutne, ze pracovnicky poistovni vedia o zakone tak malo....Keby sa jednalo o nedoplatok zo strany poistenca, tak by mu urcite pekne zratali aj penale. No co uz, na Slovensku je to tak....
Katarína STR
22.02.05,08:49
Katarína STR, dobre ste mi zdvihli náladu (pokazenú istou T., inak členkou Porady), krásny a poučný príspevok.

Radové pracovníčky v poisťovniach robia to, čo ich naučia na školeniach ich metodici a právnici, držia sa svojich "tabuliek" a vlastný rozum majú obvykle zakázané používať. Takže chyba je u tých metodikov a právnikov dotyčnej zdravotnej poisťovne. A pri všetkej úcte k nim, šikovní právnici a dobrí metodici majú v týchto časoch obvykle lepšie platených zamestnávateľov, ako sú nejaké zdravotné poisťovne....

Celý problém pokiaľ ide o paušálnikov, vychádza z právneho odboru VšZP od Dr.Kopeckého, ktorý toto všetko horeuvedeným spôsobom vykladá a šíri i do ostatných poisťovní. Myslím, že i na jeho osobu sa vzťahuje veta o šikovných právnikoch.


Pán Mihál, už naozaj neviem Tak som sa teraz naštvala. Myslím, že dnes obaja nemáme dobrý deň.
Práve som dohovorila s pracovníčkou SZP, ktorá mi iba oznámila, že dali dodaz na generálne riaditeľstvo, ktoré im povedalo, že vraj aj keď ten paragraf 13 ohľadne paušálnikov už neplatí, ževraj nám vyrúbia platbu podľa predpokladaného príjmu.

A je to tu zas. Zase ten istý kolotoč.

Ja som jej povedala, že v zákone je predsa napísané, že ak sa nedá určiť základ dane, ani čiastkový základ dane, tak sa určí minimálny a to je 3.000,- Sk a teda suma platby bude 420,- Sk. Ona : vraj máme od 1.7.2004 do 31.12.2004 dobehnúť ešte podľa starého zákona platného do 31.12.2003. Myslím, že je sama z toho blbá.

No teda, ale teda už ma štvú. Som zvedavá, keď príde šéf, čo na to povie.
A ešte viac som zvedavá, čo napíšu v tom oznámení. Aký použijú paragraf. :D
Jozef Mihál
22.02.05,08:59
Na zaklade predchadzajucich prispevkov sa chcem spytat, co myslite, ze sa da urobit s tym, ked poistenec - platitel pausalnej dane (2002 aj 2003) na zaklade urcenia pracovnicky Vseobecnej zdravotnej poistovne platil nou urcenych 700 Sk pocas celeho roku 2004 a podla vsetkeho platit nemal? Ak poziada o vratenie poistneho na zaklade zakona platneho od 1.1.2004, moze mu poistovna platbu vratit? Alebo sa da platba presunut do roku 2005? Zrejme to bude zavisiet od uspesnosti diskusie medzi platitelom a pracovnickou. Je skutocne smutne, ze pracovnicky poistovni vedia o zakone tak malo....Keby sa jednalo o nedoplatok zo strany poistenca, tak by mu urcite pekne zratali aj penale. No co uz, na Slovensku je to tak....Žiadajte o vrátenie zaplateného poistného.
Ak sa vyjadria, že nevrátia, dajte podanie na súd.
Jozef Mihál
22.02.05,09:03
p. Mihál ako to vyzerá s tou Vašou novou knihou ?
Kde by som ju mohla zohnať ?
ďakujem
Ďakujem za opýtanie,
tento týždeň má do BA doraziť zásielka z tlačiarne v Ružomberku.

Knihu zoženiete na krste 2.3.2005 o 17.00 v priestoroch Pravda café, viď téma

http://www.porada.sk/showthread.php?t=5796.

Ďalej osobne alebo na dobierku u nás, www.aurus.sk (http://www.aurus.sk).

A samozrejme v každom dobrom kníhkupectve.
Nike
22.02.05,09:35
Tuším mi niečo podstatné ušlo.
P.Mihál, v januári sme sa tu dohadovali čo so SZČO popri zamestnaní. Vy ste tvrdili VZ 2003 /2/12*14% = odvod od.1.1.2005
Mna zo ZP poslali preč s tým že do 30.6.2005 platiť nemusím nič. Napriek tomu som sa rozhodla, že váš výklad je správny a použila som ho.
A teraz nie je pravda ani jedno a musím platiť 910.
Tak kde je pravda (v Ríme).
Jozef Mihál
22.02.05,09:58
Nike, nechápem o čo ide.

SZČO popri zamestnaní má preddavok od 1.1.2005 do 30.6.2005 určený ako základ dane roka 2003, deleno 2, deleno 12, krát 14%, výsledok zaokrúhlený na celé Sk nahor.

Ak je výsledok menší ako 100 Sk, neplatí do 30.6.2005 nič,
inak platí to, čo takto vyšlo a nemusí to byť najmenej 910 Sk.
Nike
22.02.05,10:05
UF, Vďaka, asi potrebujem dovolenku.
Ale ZP mám dobre.
Danka Kosibová
22.02.05,14:46
to KatarinaSTR,

ahoj katarina...som velmi rada,ze sa nasiel tiez niekto s podobnym problemom...(teda netesim sa tomu, ze ho mas) No ja mam ten isty problem, no so Vseobecnou zdravotnou poistovnou....No u mna dotycny platil od 1.7 do 31.12.2004 poistne, no tych 420 Sk, no zo VsZP chcu doplatit, do sumy 560 Sk, lebo ze mal platit z vymeriavacieho zakladu 4000 Sk. Tiez bol v roku 2003 pausalnik...Prave sa pustam do patrania, takze ako vidím, mam sa na co tesit.
Katarína STR
23.02.05,05:02
Danka Kosibová :

Ja som už z toho jeleň.

Najskôr sa s nimi hádame či vôbec SZČO má platiť poistné, alebo nie.
Stále tvrdili, že áno a ukazovali mi stále tú blbú tabuľku, ja som sa nedala, lebo podľa novely platnej od 1.1.2004 už tá tabuľka neexistuje. V § 13 sa hovorí len o základe dane. Lenže paušálnik predsa nemá základ dane. :cool:

Ale dohaduj sa s niekým, kto ani o tej novele nevie. :D

Potom na to prišli, že novela existuje, sláva, a povedali, že nebudeme platiť nič a že nám na to pošlú papier.

Za 3 dni nám volali zas, že to tak nie je. A že predsa budeme platiť. Už ma tá pani tak naštvala.

Hovorím jej :
JA : "to sa chcete držať starého zákona, ktorý platil len do 31.12.2003 ? "
ONA : " podľa nášho generálneho riaditeľstva, máte dobehnúť rok podľa starého zákona"
JA : " ja neviem, ale čo je viac, vaša interná smernica, alebo zákon ?"
ONA: " no ona len chcela zavolať, aby sme neboli prekvapení, že nám povedala, že nebudeme platiť a príde nám výmer s listom."
JA : " keď sa podľa zákona zvýši minimálna mzda, tak sa okamžite toho chytíte a chcete platiť hneď z tej vyššej sumy, a keď sa podľa nového zákona nemá platiť vôbec, tak sa radšej držíte starého zákona, ktorý už neplatí. Som zvedavá čo napíšete v tom liste a ktorý § mi tam uvediete."
ONA : " no ja neviem, mne bolo povedané, že proste máte platiť. "
JA : " no dobre, keď už chcete platiť, tak potom podľa zákona by sa malo platiť zo sumy minimálnej a to je 3.000,- Sk."
ONA : " no s týmto môžte oponovať, ale až keď vám príde
list od nás.
JA : " no dobre, počkáme si na ten list a uvidíme, čo tam bude napísané. "
ONA : " no ja neviem presne. "

No ja mám dosť.

Môj šéf nie je lakomý, keď je to treba, tak zaplatí, len on je taký, že presne musí vedieť ZAČO a PREČO platí a či vôbec má platiť.
Myslím, že to je správne.
Pretože dnes každý chce len pýtať prachy za nič.

Pretože môj šéf bol do 31.3.2004 zamestnaný ako riadný zamestnanec vo svojej s.r.o čke a teda si platiť riadné a pekne veľké odvody kôli dôchodku, na ktorom je od 1.4.2004.
Takže je jasné, že teraz keď za neho platí odvody štát /dôchodca/ a vo svojej SZČO nemá žiadné príjmy ani výdaje, sa mu zdá zbytočné platiť toto poistné. Navyše, keď to podľa mňa nemá oporu v zákone.
Je mi jasné, že ten, kto je len SZČO si musí platiť odvody, aby bol zdravotne poistený, ale môj šéf je už na dôchodku.
Podľa mňa je to len výmysel ZP, aby získali čo najviac prachov.

Šéf už asi kašle na to, zaplatí a budeme mať pokoj, lebo od 1.1.2005 musíme aj tak platiť.

Ahoj
Jozef Mihál
24.02.05,08:22
Na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk/) je prilepený príspevok "Odvody na zdravotné poistenie od 1.januára 2005".

Dúfam, že Vám tento príspevok narobí chuť na knihu, kde je všetko skompletizované, podrobnejšie vysvetlené a bohato dokumentované na príkladoch. Kniha bude k dispozícií od budúceho týždňa, na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk) od zajtra nájdete objednávkový lístok. A nezabudnite prísť na krst!
Luba2
24.02.05,08:35
Na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk/) je prilepený príspevok "Odvody na zdravotné poistenie od 1.januára 2005".
super článok, už asa teším na tú knihu, dúfam, že to bude samé takéto pekné čítanie.
Danka Kosibová
24.02.05,08:43
to katarinaSTR

ja som uz prestudovala snad vsetko,kde by mohol byt nejaky zadrhel ohladom toho poistneho....a stale som presvedcena, ze sme v prave, nakolko v roku 2004 platil zakon o zdravotnom poistení, ktorý nehovoril nic o platení poistného pre pausalnikov ....takze ak platit poistne od 1.7.2004, tak z VZ 3000 Sk, teda 420 Sk a bodka.

danka
Katarína STR
24.02.05,09:32
Ja som tiež povedala, keď sa už chcú biť :D o prachy, tak nech je to aspoň zákonom doložené. A keď už chcú, aby sme platili dobre, ale len zo sumy 3.000,- Sk. Suma 4.000,- Sk, z ktorej od nás chcú platiť v zákone nie je a hotovo. :mad:

Potom ti napíšem, čo mi to vlastne prišlo v tom liste, ktorý mi chcú poslať.
Som zvedavá, na ten §.

Ahoj :)
Janca
24.02.05,09:57
Katarina STR hodis nam to vsetkym na net ?
aladin
24.02.05,11:53
nEVIEM CI OD JANuara 1.2005 mal, ci stretol sa niekto s takýmto problemom. Vieme snad vsetci SZCO je malokedy chory a ked je chorý tak pracuje i tak.. ale niet co robit ked zalahne do nemocnice. . Stalo sa to i jednemu mojmu znamemu. Samozrejne ofotil kopiu "kladenky" do troch dni original zaniesol (nie on ja) na soc.poist. to bolo v poriadku povedali že preklenutie mesiaca bude treba dokladovat (február/marec) a že mu platia nemocenske od 1.dna. to je OK. ale na zdravotnej poistovni mi zacali rozpravat o tom že napriek tomu že je PN, musi platit preddavok , ale že je chyba v zákone a oni predpokladanju že zakonodarca to do konca roka odstrani pravdepodobne pri rocnom zuctovaní preddavku sa zohladni aj ten "kvazi preplatok" ktorý zaplati teraz svojej PN . lebo vlastne to nemusi zaplatit , ALE podla sucastnosti platneho zakona to musi zaplatit. cele to vyznelo tak že zaplat a potom už dajako bude.. Chcel by som sa spýtať na Vas nazor.
Jozef Mihál
24.02.05,12:04
SZČO musí platiť preddavky, aj keď je celý mesiac PN.
Tak je to dané súčasným zákonom.
Katarína STR
24.02.05,12:29
Katarina STR hodis nam to vsetkym na net ?


Jasné, že hodím. ;)
Danka Kosibová
24.02.05,12:50
katarina str, ok, ja tiez dam vediet, ci vobec s tym nieco robia...
Jozef Mihál
24.02.05,13:24
Danka a Katka, zabojujte o svoje práva (či práva Vašich šéfov), ZP si predsa nemôžu robiť čo chcú a aj ich sa týkajú zákony tohto štátu.

Logiku, podľa ktorej ZP chcú aj v roku 2004 poistné od bývalých paušálnikov tak, ako v roku 2003, by som prirovnal k tomu, že by som si ako bývalý paušálnik chcel aj v daňovom priznaní za rok 2004 uplatniť paušálnu daň - veď predsa do roku 2003 to platilo, tak to predsa určite platí aj v roku 2004!!!

To by ma na daňovom hnali!
Danka Kosibová
24.02.05,13:30
Jaááááj p. Mihál, veď to je hruza, ved s nimi sa neda ani komunikovat....to ako keby som hrach na stenu hadzala a oni si stale svoje a svoje omielaju....aj tak nechapem, akymi listami sa to chcu ohanat, zakon je jasny!!!!!!
7Ingrid7
24.02.05,14:51
Vo VŽP Dôvera majú taký názor, že z odmeny člena predstavenstva je povinnosť platiť odvod do zdravotnej poistovni.

Nepomohlo ani konstatovanie:

- podla zak. c. 580/2004 v zneni neskor. predp. o zdrav. poisteni § 11 Platitelia poistneho su:

ods. 1
1. zamestnanec
2. SZCO
3. zamestnavatel
4. stat

ods. 2
- poistne je povinny platit aj poistenec, ktory nie je zamestnancom alebo SZCO, ak ma v rozhod. obd. prijem zo zavislej cinnosti (§ 5 zak. 595/2003 Z. z. - o dani z prijmov...) vyssi ako uhrn min.miezd za kazdy mesiac rozd. obdobie.

Podla § 5 zak. 595/2003 Z. z. su prijmami zo zavislej cinnosti:
okrem ineho aj podla pism. d./ odmeny za vykon funkcie v stat. organoch atd., ak nejde o prijmy podla pism. a./ alebo b./ alebo odmeny za vykon funkcie, ak nejde o prijmy uvedene v pism. a./, b./ a g./

:eek:
Jozef Mihál
24.02.05,15:14
To Ingrid: Áno, za istých okolností je to pravda - ak by šlo o poistenca podľa § 11 ods.2, ktorý by celý rok 2005 nebol ani zamestnancom, ani SZČO a v súčte za rok 2005 by jeho príjem z týchto odmien a prípadné ďalšie príjmy zo závislej činnosti boli vyššie ako súčet min.miezd roka 2005.

Druhá "možnosť" je, že by šlo o
- družstvo a člena družstva alebo o
- s.r.o. a spoločníka,
pre ktorých je to samozrejme príjem zo závislej činnosti a tým pádom sú na účely zákona o zdr.poistení považovaní za zamestnancov.
Katarína STR
25.02.05,04:56
Danka a Katka, zabojujte o svoje práva (či práva Vašich šéfov), ZP si predsa nemôžu robiť čo chcú a aj ich sa týkajú zákony tohto štátu.

Logiku, podľa ktorej ZP chcú aj v roku 2004 poistné od bývalých paušálnikov tak, ako v roku 2003, by som prirovnal k tomu, že by som si ako bývalý paušálnik chcel aj v daňovom priznaní za rok 2004 uplatniť paušálnu daň - veď predsa do roku 2003 to platilo, tak to predsa určite platí aj v roku 2004!!!

To by ma na daňovom hnali!


Jasné, že budem bojovať. Je to síce len cca 3.000,-SK, ale tie tiež nenájdete na ulici, že ?
Tu ide skôr o princíp. Ako bol povedal môj šéf.

Je to pravda, čo hovorí Danka, s tými poisťovňami sa nedá normálne komunikovať. Oni mi omieľali stále tie isté 3 vety dookola. A keď som chcela vysvetlenie, oni nevedia, jednoducho to máme takto zaplatiť a hotovo. A toto ma štve.

Uvidíme.

Necháme sa prekvapiť.

Rada by som sa porozprávala aj s ich daňovým poradcom, nech mi dá rozumné vysvetlenie, prečo robia to čo robia.
By som chcela veľa, že ?

Prečo sa nedržia zákona, veď SZČO nemôžu predsa za dieru v zákone, no nie ?


Ále, počkám si na ten vzácny list od nich a podľa neho sa zariadime.
JKK
25.02.05,08:28
Jedna podotázka p. Mihál, vy ste už čítali aspoň jeden, jedinký zákon vydaný na slovensku, ktorý by bol rozumný? Ja už pomaly ale isto začínam z tých sprostých zákonov aj sama osprostievať a bojím sa dňa, keď vláda konečne prijme nejaký rozumný zákon, lebo potom zistím, že už som sprostá. Takže na Slovensku nič nového jedna sprostosť nahradila inú. A my sa môžme tešiť, že ešte nie sme až takí sprostí ak pochopíme aj túto sprostosť. Takže veľa šťastia!!!!!
Výborný príspevok zchuti sme sa všetci zasmiali.Aspoň trochu humoru v spletiach §.SUPER!!!
(buhužial sa už môžeme smiať len nad vlastnou bezmocnosťou)
aladin
25.02.05,12:29
SZČO musí platiť preddavky, aj keď je celý mesiac PN.
Tak je to dané súčasným zákonom.NEPOTEšILI STE ma ,,.napriek tomu vsak dakujem
Danka Kosibová
09.03.05,09:58
ahoj katarinaSTR,

no ako? nieco nove? ja nic, nikto sa neozyva,ziadny list neprisiel, no zato ja som im jeden poslala do poradne na stranke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk), biju sa tam do prs,ze do 7 dní odpovedia mailom a bude to zverejnene, no ten moj sa im tam velmi nehodi...lebo som im napisala pravdu...a akosi sa mi k tomu nevedia vyjadrit, pockam do konca tyzdna a potom im napisem znovu.

presne, ja hovorim ako Tvoj sef...ide o princip!!! to nie je normalne,ze si robia, co chcu...vies, si predstavit, ze by si im Ty dlzila ubohých par korun...vypisuju Ti za to listy, vyzvy a sami maju v tom bordel....vedela by som popísat par skusenosti so Všeob.zdr.poist., isto by sa mnohí chytali za hlavu...
Katarína STR
09.03.05,10:04
Ahojky, ani u nás nič nové. Zatiaľ nám nič neprišlo. Ideme tam zo šéfom písať doporučený list, aby nám dali písomne čo vlastne máme platiť a koľko a na základe akého zákona a §.

Na toto už musia reagovať. Lebo u nich sme si zvykli, že povedia, že to pošlú a prejde mesiac či dva a nič nepošlú.

Ale vraví sa, všetko treba mať na papieri.
Danka Kosibová
09.03.05,10:52
presne tak, aj ja to dam na papier a poslem doporucene....dobry napad...co je na papieri, to platí...:-)

len tie zakony akosi nie pre kazdeho rovnako...ahoj
ekin
09.03.05,13:34
jozef, vcera som narazila na problem kde si odbornikom...tak ta prosim o radu: študenti denného štúdia - majú viac ako 25 rokov - ako to je s ich odvodmi? nikde nepracujú, čize by mal za nich platit štát..to bude platiť do účinnosti novely, a čo potom? Doposiaľ mali výnimku aj preto, že pracovali bez nároku na odmenu pre charitatívnu činnosť... a keby nepracovali? a keby mali nejaky príjem, bol by limitovaný (dohoda o vyk.práce)? Hľadala som odpoveď sama, ale asi bola medzi riadkami. Rada by som mať oporu v zákone, aby som im to mohla ukázať. Vdaka vopred :)
Jozef Mihál
09.03.05,15:42
Eva -
do 30.6.05 určite takíto študenti (denné štúdium, nad 25 rokov, pracujú bez nároku na odmenu pre charitu) poistné neplatia - platí za nich štát.

V novele sa navrhuje, že štát bude plati za osobu, ktorá vykonáva pracovnú činnos pre cirkevné, rehožné a charitatívne spoločenstvo a nemá z tejto alebo z inej činnosti príjem. Takže ak to prejde a asi prejde, tak vďaka práci pre charitu nebudú plati poistné ani od 1.7.05.

Keby nerobili tú charitu, tak od 1.7.05 platia poistné, lebo majú nad 25 rokov.
ekin
09.03.05,15:51
jozef vdaka za rychlu odpoved..oni su studenti knazskeho seminara...takze ich sa to dotyka a pracuju dobrovolne...tak sa snad pomodlia, aby to prešlo :-)
Jozef Mihál
09.03.05,15:57
Tak tak, nech sa pomodlia, liberál minister Zajac ich určite vyslyší...
jaro.jaro
09.03.05,16:28
Tak tak, nech sa pomodlia, liberál minister Zajac ich určite vyslyší...:D
treba vyskusat aj tuto poslednu moznost lobbyngu...
-a udelit Zajacovi dobry bodik za tu charitativnu cinnost.Kiezby mu to uznal aj sv.Peter.
Monika
10.03.05,12:22
Prajem všetkým krásny deň a prosím o radu -

ako je to so študentom - VŠ, má 26 rokov - musí si platiť zdravotné poistenie sám, alebo za neho platí štát. Do 31.12.2004 mu platili rodičia vo výške 420,- Sk mesačne a teraz nevedia, či majú platiť 910,- Sk, alebo netreba platiť vôbec.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu, krásny deň.
Jozef Mihál
11.03.05,07:57
Monika: od 1.1.2005 do 30.6.2005 takýto študent zdravotné poistenie neplatí - platí zaňho štát.
Od 1.7.2005 bude zrejme platiť opäť sám, a to 910 Sk mesačne.
alena
11.03.05,07:58
Prajem všetkým krásny deň a prosím o radu -

ako je to so študentom - VŠ, má 26 rokov - musí si platiť zdravotné poistenie sám, alebo za neho platí štát. Do 31.12.2004 mu platili rodičia vo výške 420,- Sk mesačne a teraz nevedia, či majú platiť 910,- Sk, alebo netreba platiť vôbec.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu, krásny deň.
platí za neho štát, len musí ísť do zdravotnej poisťovne vyplniť tlačivo a podpísať čestné prehlásenie, že nepoberá žiadne príjmy a doniesť potvrdenie, že je študentom.
Monika
11.03.05,09:07
Ďakujem veľmi pekne za rady, krásny deň a víkend.
Iveta
16.03.05,13:27
Mám taký pocit, že sa to tu už niekde riešilo, ale po polhodine hľadania som rezignovala, takže:
musí zamestnanec hlásiť do ZP: začiatok a koniec PN, nepl. voľna, OČR aj keď je to menej ako kalendárny mesiac?
Jozef Mihál
16.03.05,13:33
Toť problém.
"Duch" zákona je taký, že hlásiť by sa mali tieto neprítomnosti v zamestnaní vtedy, ak kryjú najmenej jeden celý mesiac. Ale v zákone to žiaľ nie je dostatočne presne napísané. Dôverne Vám prezradím, že je to jedno, lebo celé je to o tom, že štát by mal doplatiť poistné poisťovniam za takéto osoby v rámci ročného zúčtovania za seba - tj. za štát - ale nič také sa zrejme za 1.polrok konať nebude, takže škoda rozmýšľať o tomto probléme.

...tým som chcel povedať, že hlásiť kratšie neprítomnosti by som neodporúčal, pri dlhších ako kalendárny mesiac doporučujem pre istotu radšej nahlásiť.
Jozef Mihál
21.03.05,15:30
Pár horúcich problémov bolo vyriešených metodickým usmernením,

nájdete ho na adrese:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/08A4D2275B568149C1256FC7003DD882?OpenDocument
adinka55
23.03.05,09:45
Pár horúcich problémov bolo vyriešených metodickým usmernením,

nájdete ho na adrese:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/08A4D2275B568149C1256FC7003DD882?OpenDocument
To je sice pekne co tam napisali, ale od 1.7. to zas bude ine aspon vypoctu za zamestnanca, vsak?
Co sa tyka tych preddavkov - tiez nie je to usmernenie bohvieco, lebo nakoniec moze vyjst zamestnancovi pri rocnom zuctovani nedoplatok cca 1200 Sk. Urcite sa ten zamestnanec potom potesi!
Jozef Mihál
23.03.05,13:40
adinka:
1. Ročné zúčtovanie sa bude robiť len za 7-12/2005, takže 1.polrok bude taký aký bude
2. Keby sa aj RZ robilo, tak v RZ sa zohľadní, že minimálny VZ zamestnanca sa alikvótne znižuje o celú dobu PN, OČR, materskej a pod., tj. za všetky kalendárne dni týchto období.
Bude to vyriešené spravodlivo a korektne.
Zita5
23.03.05,13:49
Pán Mihál , prepáčte , že odbočujem z témy ale mám nasledovný problém .

Na porade sme sa už dosť bavili o tom , že čí príjem z prenájmu bytu v OV vstupuje do DZ alebo nie. Záver debaty bol , že nie !

Môj klient podával Výpis z DP v Liptovskom Mikuláši a tento príjem z prenájmu bytu v OV mu započítali do ZD , aj napriek tomu , že osobne do tlačiva som napísala DZ bez prenájmu . To škrtli a sumu navýšili . Som rozhodnutá , že napíšem na menovanú zdravotnú poisťovnu .

Aký mate prosím Vás názor na to ?
Jozef Mihál
23.03.05,13:56
Momentálne môj názor nezáväzne asi taký, že príjem z prenájmu je príjem zdaniteľný, takže nechápem, prečo by nemal ísť do DZ. Ale nemám teraz čas pohľadať si tu prebehnuvšiu debatu o tomto probléme, čiže nie som v obraze.

...a čo s tým má spoločné zdravotná poisťovňa?
Zita5
23.03.05,13:59
Momentálne môj názor nezáväzne asi taký, že príjem z prenájmu je príjem zdaniteľný, takže nechápem, prečo by nemal ísť do DZ. Ale nemám teraz čas pohľadať si tu prebehnuvšiu debatu o tomto probléme, čiže nie som v obraze.

...a čo s tým má spoločné zdravotná poisťovňa?

Prepáčte za neucelené informácie . Je to SZČO a okrem príjmov z podnikania vykazuje aj príjmy z prenájmu bytu v OV .
Jozef Mihál
23.03.05,14:01
Zita, pre dnes končím vzhľadom na to, že o 1 hod začína jedna z udalostí storočia, ak máte chuť, popíšte problém noch ein mal trošku zrozumiteľnejšie, cez VN sa vyjadrím.
mistik
01.04.05,14:36
iva:

A. Ak podniká popri zamestnaní.

1/05 - 6/05 žiadne preddavky
7/05 - 12/05 1/12 krát 14% z polovice základu dane za rok 2004, na minimum nepozerajme. Napr. ak základ dane (tj."zisk") za rok 2004 = 70.000, mesačný preddavok je 1/12 krát 14% z 35.000 = 409 Sk.

B. Ak len podniká a zamestnaný nie je.

1/05 - 6/05 preddavok 910 Sk mesačne
7/05 - 12/05 1/12 krát 14% z polovice základu dane za rok 2004, minimálne však 910 Sk.

Ale to sú v oboch prípadoch PREDDAVKY.
V marci 2006 robí ročné zúčtovanie, kde VZ = polovica základu dane za rok 2005. V prípade B bude ročné zúčtovanie najmenej zo základu daného ako súčet min.miezd platných v roku 2005.
caute. ja by som sa chcel opytat na C.
ak je SZCO student denneho studia. Ako to bude podla tej novely potom? Bude tam stale tych min. 910Sk? A ked pride vyuctovanie a ja budem mat prijmy cca 50000Sk, tj zaklad dane 0Sk (po odratanie nezdanitelneho minima) tak na tom budem ako? Zivnost mam uz par rokov a zaklad dane som mal vzdy 0Sk. VEEELMI DAKUJEM za odpoved, lebo prave na tomto stoji moje rozhodnutie si zivnost ponechat alebo zrusit. Ved o com to je, ak mesacne na zivnosti zarobim mozno 2000-3000 Sk a z toho budem 910Sk platit statu. Ak to spravim na dohodu, nebudem platit nic.... Som z toho uplny magor.
ESTER
01.04.05,15:04
Dnes som bola na ZP-všeobecnej a dostala som tlačivá na ohlasovanie PN, OČR, ktoré sa vraj majú ohlasovať pri začatí a ukončení bez ohľadu na to ako dlho trvali t.j. napr. aj 3 dni. Na otázku čo s PN a OČR, ktoré už vznikli od januára mi povedali, že tie nech nehlásim.
Jozef Mihál
03.04.05,13:51
Opakujem, že zúčtovanie poistného za 1.polrok 2005 sa s vysokou pravdepodobnosťou konať nebude. Takže nahlasovanie PN-iek je a bude zbytočné - štát za ľudí na PN aj tak poisťovniam nič nezaplatí.
Jozef Mihál
03.04.05,13:57
ak je SZCO student denneho studia. Ako to bude podla tej novely potom? Bude tam stale tych min. 910Sk? A ked pride vyuctovanie a ja budem mat prijmy cca 50000Sk, tj zaklad dane 0Sk (po odratanie nezdanitelneho minima) tak na tom budem ako? Zivnost mam uz par rokov a zaklad dane som mal vzdy 0Sk. VEEELMI DAKUJEM za odpoved, lebo prave na tomto stoji moje rozhodnutie si zivnost ponechat alebo zrusit. Ved o com to je, ak mesacne na zivnosti zarobim mozno 2000-3000 Sk a z toho budem 910Sk platit statu. Ak to spravim na dohodu, nebudem platit nic.... Som z toho uplny magor.
mistik, mám málo času, takže možno nenapíšem všetko OK, ale asi takto:

1. Za prvý polrok 2005 sa zrejme nebude robiť ročné zúčtovanie. Na tomto fakte niekto získa a niekto možno stratí. Získa ten, kto za prvý polrok 2005 bude mať príjmy vyššie, ako to, čo platí na preddavkoch a naopak stratí ten, kto bude mať príjmy nižšie.

2. V novele pravdepodobne bude, že študent - a súčasne SZČO alebo zamestnanec - bude platiť poistné len vtedy, ak jeho vymeriavací základ v prepočte na mesiac bude nižší ako min.mzda.
mistik
05.04.05,21:29
Dakujem, dufal som, ze to co si pisal do druheho bodu tam bude. Teda este to nie je iste ale oplati sa kvoli tomu pockat. A ak to neprejde, tak BYE-BYE zivnost. Neoplati sa to.

Na blogu som o tom napisal taku mensiu uvahu. Je na steskal.blog.sme.sk. Nie je to uplne odborne, ale pokusil som sa tam nieco nacrtnut. Zaujimal by ma nazor cloveka co sa vyzna. Ak budes mat cas :)
Jozef Mihál
07.04.05,05:57
mistik - na

http://mihal.blog.sme.sk

dnes, tj. 7.4.2005 o 9:04, zverejňujem príspevok na túto tému.
ESTER
07.04.05,16:12
V niektorom z príspevkov som zachytila, že od 1.7.2005 sa konatelia nebudú považovať za SZČO. Ak je to tak, potom by platilo, že čistý konateľ by si nemusel platiť minimum 910,- Sk?
Jozef Mihál
08.04.05,05:35
Ak to bude tak, tak konateľ bude považovaný za zamestnanca v mesiaci, v ktorom dostane za výkon funkcie konateľa odmenu. Vtedy musí byť jeho VZ najmenej 6500 Sk a preddavok 910 Sk (ako 4% + 10% z 6500).

Ak "čistý" konateľ v nejakom mesiaci odmenu mať nebude, bude považovaný za dobrovoľne nezamestnanú osobu (DNO) a v takomto mesiaci si musí platiť poistné sám ako DNO, a to 14% zo základu najmenej 6500 Sk.

Upozorňujem, že novela zákona je dnes v štádiu posudzovania na LRV (legislatívna rada vlády), sú k nej stále nevyriešené niektoré pripomienky zo strany MF a MPSVR, takže je to otvorené.
marianna
08.04.05,06:12
Prosím Vás ako je to s tými konateľmi? Ak je konateľ normálny zamestnanec a poberá príjem zo závislej činnosti, nepoberá odmenu ako konateľ, musí sa nahlasovať do ZP ako SZČO a platiť preddavky? V každej poisťovni mi tvrdia ináč.
anka1
08.04.05,06:30
Prosím Vás ako je to s tými konateľmi? Ak je konateľ normálny zamestnanec a poberá príjem zo závislej činnosti, nepoberá odmenu ako konateľ, musí sa nahlasovať do ZP ako SZČO a platiť preddavky? V každej poisťovni mi tvrdia ináč.
Nahlásiť sa musí ako SZČO ale preddavky platiť nebude.
Rooibos
29.04.05,08:36
Dobry den pan Mihal,

ake mate prosim skusenosti so Vzajomnou zdrav. poist. Dovera, odpustaju penale? Do akej vysky, celkom?
Budu zhovievavi pri posudzovani ziadosti o odpustenie penal ak bude k nej pripojene potvrdenie zo sudu o trvani sudneho sporu kvoli vymahaniu pohladavky, ktorej neuhradenie sposobilo nedoplatky na poistnom?
Podla akeho §/c. zakona o ZP sa ma odvolat a podla akeho §/zakona o ZP ma byt ziadost o odpustenie penale?
Aky je Vas nazor na nizsie uvedeny prispevok z PORADY? Je pravdou, ze existuje premlcacia doba? Na nedoplatky z akych rokov sa vztahuje?
Dakujem Vam vopred za odpovede.

Rooiboska

******************************************
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorčích predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokovodo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1997.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:
§ 21
Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a §
19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.
V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme. Môj názor je taký, ak vymáha poisťovňa nedoplatok za rok 1997 v. roku 2005, t.j. podľa teraz platného zákona, resp. aj keby tvrdila, že ho vymáha na základe zákona platného k 31.12.1997 prešla premlčacia lehota 5 rokov.
Chce to naozaj šikovného právnika.
************************************************** *
jess
04.05.05,19:40
SZČO je momentálne na OČR-ke s dieťaťom. Má platiť preddavky v plnej výške alebo úľava platí až od 1.8.2005 ?
Jozef Mihál
05.05.05,13:34
Úľava platí až od 1.8.2005 (ak bude novela schválená a to v znení zaslanom v minulých dňoch do NRSR).
jess
05.05.05,13:39
ďakujem, pekný deň !
Rooibos
06.05.05,06:33
Pan Mihal, poradite mi PROSIM, resp. odpoviete mi PROSIM na prispevok c. 890? DAKUJEM. Rooiboska
Jozef Mihál
06.05.05,13:08
Rooiboska, majte zľutovanie...
ik-a
06.05.05,13:18
Pan Mihal, poradite mi PROSIM, resp. odpoviete mi PROSIM na prispevok c. 890? DAKUJEM. Rooiboska
Rooibos, daj si hladat temu nedoplatok na poistnom a penale. Tam som riesila podobny problem s EVINOU. Je dolezite, kedy si dostala platobny vymer a za ake obdobie. Zakon c. 273/1994 Z.z. bol zruseny s ucinnostou od 01.01.2005 zakonom c. 581/2004 Z.z. § 87. Od 01.01.2005 je premlcacia lehota 5-rokov. Ak mas vymer z r.2005 musis vzniest namietku premlcania, ak ju neuplatnis mozu od teba vymahaj aj premlcane poistne a s nim suvisiace penale a poplatky.
Rooibos
06.05.05,13:53
Rooibos, daj si hladat temu nedoplatok na poistnom a penale. Tam som riesila podobny problem s EVINOU. Je dolezite, kedy si dostala platobny vymer a za ake obdobie. Zakon c. 273/1994 Z.z. bol zruseny s ucinnostou od 01.01.2005 zakonom c. 581/2004 Z.z. § 87. Od 01.01.2005 je premlcacia lehota 5-rokov. Ak mas vymer z r.2005 musis vzniest namietku premlcania, ak ju neuplatnis mozu od teba vymahaj aj premlcane poistne a s nim suvisiace penale a poplatky.Ika, vymer poslali minuly tyzden a jedna sa o nedoplatky z r. 2002-4. Penale uctovali 0,2%. Teda ak to spravne chapem este to nie je premlcane? Pouzili sadzbu v zmysle zakona? Za ochotu dakuje Rooiboska
ik-a
06.05.05,14:07
Ika, vymer poslali minuly tyzden a jedna sa o nedoplatky z r. 2002-4. Penale uctovali 0,2%. Teda ak to spravne chapem este to nie je premlcane? Pouzili sadzbu v zmysle zakona? Za ochotu dakuje Rooiboska
Pozri si zakon 580/2004 par. 18 - Uroky z omeskania. Urok z omeskania je 2,5-nasobok zakl.urokovej sadzby NBS plarnje v den splatnosti poistneho alebo nedoplatku. Kolko to je v prepocte na precenta a den ti nepoviem. Utekam na stretko. Ak ti to nehori tak sa mozem k tomu vratit, ale neskor.
Rooibos
08.05.05,07:55
Pozri si zakon 580/2004 par. 18 - Uroky z omeskania. Urok z omeskania je 2,5-nasobok zakl.urokovej sadzby NBS plarnje v den splatnosti poistneho alebo nedoplatku. Kolko to je v prepocte na precenta a den ti nepoviem. IKa, dakujem ti za navigaciu. Zo stranok NBS som zistila, ze sa zakladna urokova sadzba klesla od r. 2002-2005 zo 7,75% na 3%. Teraz ak dobre rátam, tak ked nauctovali 0,2% su este celkom laskavi? Idem pisat ziadost, zajtra ju musim poslat.
bepo
08.05.05,15:06
Rooibos-NBS vyhlasuje úrokové sadzby za rok a zdravotná poisťovňa za deň.Tak si to prerátaj.
Rooibos
09.05.05,05:00
Bepo, diki za upozornenie! Z tych cisel som bola v soku a zabudla som zaklady matematiky.
ESTER
09.05.05,09:47
Od 1.8.2005 konatelia ak nebudú poberať žiadne odmeny za prácu už nebudú platiť nič?
Jozef Mihál
09.05.05,11:30
ESTER, od 1.8.2005 ak konateľ nebude poberať odmeny, tak nebude zamestnancom. Ak nebude zamestnaný niekde inde ani nebude SZČO (živnosť a pod.), tak sa považuje za dobrovoľne nezamestnanú osobu a v zásade potom platí preddavky 575 Sk mesačne.
venec
19.05.05,17:18
Dobry den, mam otazku, ak zamestnam dochodcu na dohodu o vykonani prace, a zarobi povedzme 10 000/mes tak odvody do zdrav.poistovne budu 14% zo mzdy? a odvadza to zamestnanec sam preddavkovo al. az pri rocnom zuctovani? dakujem
Ivenka
19.05.05,18:12
Zdravotné poisťovne to avizovali, že to treba doplatiť až po podaní daňového priznania. Môže sa stať, že 5x bude mať po 10 000.- a potom nič. Takže mu nevzjde min.vym.základ 6 500,-mes. Takže potom platiť nebude. Resp.vyučtuje preddavky na zdr.poist. a potom mu to vrátia. Alebo dovtedy vymyslia nový zákon.
Jozef Mihál
20.05.05,06:41
Dobry den, mam otazku, ak zamestnam dochodcu na dohodu o vykonani prace, a zarobi povedzme 10 000/mes tak odvody do zdrav.poistovne budu 14% zo mzdy? a odvadza to zamestnanec sam preddavkovo al. az pri rocnom zuctovani? dakujem
Pozrite:

http://mihal.blog.sme.sk/c/11324/Dochodcovia-dohodari-a-zdravotne-poistenie.html
venec
20.05.05,08:13
dakujem za odpoved
Jozef Mihál
26.05.05,06:53
Komplexné informácie k zákonu č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 nájdete tu:

http://www.novezdravotnictvo.sk (http://www.novezdravotnictvo.sk/)


Nájdete tam seriál príspevkov k zákonu. Seriál bude priebežne dopĺňaný.

Ak tam nejaké informácie, ktoré potrebujete, nenájdete, prosím ozvite sa v tejto téme.
Jara
27.05.05,05:56
ďakujem pán Mihál, je to vyracované naozaj krásne a prehľadne, tak na 1*. Pekný deň.
Jozef Mihál
27.05.05,07:28
Jara ďakujem za uznanie.
KON-EKON
27.05.05,11:16
Mám pred sebou tlačivo "Oznámenie zamestnávateľa na zmenu platiteľa poistného štát za zamestnanca". Ide o nahlasovanie PN-ky za zamestnancov. Nevedela som o tom. Od kedy je to platné? A ešte som sa dozvedela, že každý zamestnanec je povinný sa do 8 dní po uzatvorení, alebo po ukončení prac.pomeru sám zahlásiť na zdravotnej poisťovni, aj keď to urobil zamestnávateľ.Ďakujem za odpoveď.
Tlačivo je zo zdravotnej poisťovne, aby som bola presná.
DanielaSL
27.05.05,12:07
Tak to platí od januára, aj keď postupne všetko menili. Na začiatku to ešte nemali. Ale keď som sa asi pred mesiacom pýtala v Siderii , tak tam také neplatilo. No ale vo Všeobecnej zdravotnej určite.
KON-EKON
27.05.05,12:14
To znamená, že všetky PN-ky mám vypísať a zaniesť do poisťovní? Asi áno. Ďakujem dobrá vílo.
Jozef Mihál
30.05.05,07:06
Mám pred sebou tlačivo "Oznámenie zamestnávateľa na zmenu platiteľa poistného štát za zamestnanca". Ide o nahlasovanie PN-ky za zamestnancov. Nevedela som o tom. Od kedy je to platné?
Vestník č.2/2005 Úradu pre dohľad (www.udzs.sk (http://www.udzs.sk/)):


Metodické usmernenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k preddavkom na poistné

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za účelom zabezpečenia jednotného vykazovania preddavkov na poistné po zohľadnení doterajšej aplikačnej praxe vydáva toto metodické usmernenie:
Platenie poistného za zamestnanca, ktorý nemá príjem za vykonanú prácu
Podľa § 11 ods. 8 zákona č. 580/2004 Z.z. je štát platiteľom poistného za zamestnanca, ak nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa § 3 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z.. Zamestnanec má od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do 10. dňa nárok na náhradu príjmu, ktorú mu uhrádza zamestnávateľ a od 11. dňa má nárok na nemocenskú dávku, ktorú mu uhrádza Sociálna poisťovňa. Oba tieto príjmy sú podľa zákona o dani z príjmov oslobodené od dane. Preto je štát platiteľom poistného za zamestnanca od prvého dňa pracovnej neschopnosti.

Počet dní, za ktoré je vypočítaný a platený preddavok na poistné za zamestnanca, sa uvádza vo výkaze o preddavkoch na poistné predkladanom zdravotnej poisťovni zamestnávateľom. Preto nie je potrebné požadovať od poistencov na základe § 23, ods. 1, písm. d), zákona 580/2004 Z.z. aby predkladali zdravotnej poisťovni doklad o vzniku, resp. ukončení dočasnej práceneschopnosti.
Jozef Mihál
30.05.05,07:10
A ešte som sa dozvedela, že každý zamestnanec je povinný sa do 8 dní po uzatvorení, alebo po ukončení prac.pomeru sám zahlásiť na zdravotnej poisťovni, aj keď to urobil zamestnávateľ.
Ak príslušná zdr.poisťovňa trvá na tom, aby sa zamestnanec sám prihlásil v ZP do 8 dní po uzatvorení alebo ukončení PP, zamestnanec tak v zmysle zákona musí urobiť.
Jozef Mihál
30.05.05,07:42
www.novezdravotnictvo.sk (http://www.novezdravotnictvo.sk)


...v komentári k zákonu pribudli ďalšie kapitolky, do konca týždňa by to malo byť komplet.
Palino
30.05.05,08:05
Tak to platí od januára, aj keď postupne všetko menili. Na začiatku to ešte nemali. Ale keď som sa asi pred mesiacom pýtala v Siderii , tak tam také neplatilo. No ale vo Všeobecnej zdravotnej určite.
Ale na stránke VšZP odpovedá p. Eugen Podhorný dňa 25. 4. 2005 na otázku:
"Má povinnosť zamestnanec nahlasovať na zdravotnej poisťovni PN alebo OČR pokiaľ trvá napr. od 15. 3. do 20. 3.", nasledovne:


"Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vydal dňa 15. 3. 2005 "Metodické usmernenie k vykazovaniu preddavkov na poistné", na základe ktorého VšZP vydalo pre pobočky Usmernenie k evidovaniu PN, OČR, MD, neplateného voľna a absencie u poistencov, ktorí sú súčasne zamestnancami, podľa ktorého je štát platiteľom poistného za zamestnanca od prvého dňa pracovnej neschopnosti. Zdravotná poisťovňa je povinná sledovať obdobie, počas ktorého nemá zamestnanec príjem za vykonanú prácu, každý kalendárny deň v danom mesiaci. (Nie iba na ucelené kalendárne mesiace).

Poistenci môžu túto skutočnosť oznámiť zdravotnej poisťovni predložením fotokópie PN, iba ak poistenec prejaví dobrú vôľu a je ochotný zaslať alebo predložiť tento doklad. Ináč podľa Usmernenia platí, že zdravotná poisťovňa nie je povinná požadovať doklady od poistenca ani od zamestnávateľa, nakoľko je povinná tieto údaje získavať z mesačných výkazov o preddavkoch na poistné."

Takže si myslím, že VšZP by nemala požadovať takéto potvrdenie ani od zamestnávateľa ani od zamestnanca.
Monika
30.05.05,08:06
Prajem pekný deň.

Pán Mihál, chcela by som Vás poprosiť o radu...

Manžel začiatkom mája nastúpil na nové pracovné miesto a sám sa prihlásil do zdravotnej poisťovne. Vzhľadom k tomu, že na novom pracovisku neboli dodržané všetky dohodnuté pracovné podmienky, manžel od podpísania zmluvy odstúpil.
Prosím Vás, neviete, či v zdravotnej poisťovni existujú nejaké storno listy, ak sa pracovný pomer neuzatvorí, ako to bolo v manželovom prípade. Manžel sa už potom neodhlasoval, pretože PP vlastne vôbec ani nevznikol.

Ďakujem veľmi pekne za Vašu radu a prajem krásny deň.
Monika
Jozef Mihál
30.05.05,08:12
Žiadne storno listy pokiaľ viem neexistujú, manžel nech rýchlo ide do pobočky ZP a tam nech svoj prípad vysvetlí.
Monika
30.05.05,10:23
Ďakujem veľmi pekne za Vašu radu, dáme to rýchlo do poriadku.
Krásny deň prajem.
Monika
Aňuška
30.05.05,11:00
Jožko, vďaka. Dúfajme, že aj pri kontrole zo SP sa tým budú riadiť.
V prípade nejednoznačného výkladu zákona sa zvyknú skôr prikloniť
k tomu, aby sa platilo.
sunflower
30.05.05,11:41
Prosim o radu.

Som spolocnik aj konatel v sro. Ako spolocnik budem poberat odmenu vo vyske 7600 sk a firma za mna zaplati odvod do ZP 10% a ja si odvediem 4%. Potom ako konatel nemusim odvadzat do ZP?
Ked budem dostavat peniaze ako spolocnik jediny naklad firmy na mna bude tych 7600 + 10% odvod? Alebo ma musi firma zaregistrovat aj do SP?
Dakujem
VieraM
30.05.05,11:52
Mala som za to, že do ZP už zamestnancov neprihlasujem a neodhlasujem, že túto povinnosť majú sami zamestnanci oznámiť ZP zmenu platiteľa. V ZP Apollo
ma však pracovníčka vysmiala že kde som také niečo počula.
Jozef Mihál
30.05.05,11:58
...Dúfajme, že aj pri kontrole zo SP sa tým budú riadiť.
V prípade nejednoznačného výkladu zákona sa zvyknú skôr prikloniť
k tomu, aby sa platilo.V našom, ako iste viete - právnom - štáte platia určité právne zásady. Jedna z najdôležitejších je, že občan má konať to, čo mu zákon prikazuje. Čo zákon neprikazuje, to "robiť netreba".

Druhá zásada je, že v prípade nejednoznačného výkladu zákona sa postupuje podľa výkladu priaznivejšieho pre občana, nie podľa výkladu priaznivého pre pološtátnu inštitúciu alebo pre štát.

Zapamätajte si to, ak ste to nevedeli a pripomeňte to prípadnej kontrole zo SP.

Ak je v zákone chyba, nie je to chyba občana.
Jozef Mihál
30.05.05,12:00
Som spolocnik aj konatel v sro. Ako spolocnik budem poberat odmenu vo vyske 7600 sk a firma za mna zaplati odvod do ZP 10% a ja si odvediem 4%. Potom ako konatel nemusim odvadzat do ZP?
Ked budem dostavat peniaze ako spolocnik jediny naklad firmy na mna bude tych 7600 + 10% odvod? Alebo ma musi firma zaregistrovat aj do SP?
Dakujem
Presne tak.

Ak máte ako spoločník príjem, považujete sa za zamestnanca a tým pádom ako konateľ - SZČO - nemusíte platiť preddavky. Treba však túto skutočnosť oznámiť v zdravotnej poisťovni.

Áno, firma platí len tých 10%, do SP Vás neprihlasuje, na účely zákona o SP nie ste považovaný za zamestnanca.
Jozef Mihál
30.05.05,12:02
Mala som za to, že do ZP už zamestnancov neprihlasujem a neodhlasujem, že túto povinnosť majú sami zamestnanci oznámiť ZP zmenu platiteľa. V ZP Apollo
ma však pracovníčka vysmiala že kde som také niečo počula.
Striktne podľa zákona sa zamestnanci prihlasujú a odhlasujú sami. Ak je však poisťovňa ústretová, môže sa "dohodnúť" so zamestnávateľmi, že prihlasovať-odhlasovať budú oni. Apollo je zrejme jedna z tých ústretových poisťovní.
Shaman
30.05.05,13:32
Ja by som to negeneralizoval na poisťovne. U nás mám skúsenosť, že jedna zamestnankyňa povie ANO a druhá NIE.
A to som ich nežiadal o ruku... :p
Skôr je to o ľuďoch. O ich vedomostiach, schopnostiach a ochote.
evae
30.05.05,13:35
ja mam kamaratku v jednej nemenovanej zdravotnej a ta chuda vravela, ze oni bezne dostanu jeden tyzden jeden prikaz "zhora" ako reagovat a druhy tyzden iny a ze oni potom same nevedia kam skocit, takze ono to zalezi aj od toho kto si ako co vysvetli a fakt je to o ludoch.
DanielaSL
31.05.05,14:05
ja mam kamaratku v jednej nemenovanej zdravotnej a ta chuda vravela, ze oni bezne dostanu jeden tyzden jeden prikaz "zhora" ako reagovat a druhy tyzden iny a ze oni potom same nevedia kam skocit, takze ono to zalezi aj od toho kto si ako co vysvetli a fakt je to o ludoch.Je to presne tak ako píšeš - ľavá ruka nevie , čo robí pravá.
Lila
01.06.05,07:51
Prepáčte, že Vás ruším v diskusii, ale potrebovali by sme sa uistiť, či odvody
do ZP za zamestnávateľa sa zaokrúhľujú za každého pracovníka zvlášť alebo
sa zaokrúhli len celkový odvod za zamestnávateľa.
Dakujeme
olgaduri
01.06.05,07:55
čau,
čo ja viem tak za každého zamestnanca zvlášť!!!!
Jozef Mihál
01.06.05,08:10
...odvody do ZP za zamestnávateľa sa zaokrúhľujú za každého pracovníka zvlášť alebo sa zaokrúhli len celkový odvod za zamestnávateľa.
Zaokrúhľuje sa len celkový odvod za zamestnávateľa - na celé koruny nahor.

Pozor ale, vo výkaze preddavkov, v prílohe, sa uvádza preddavok zamestnávateľa za jednotlivých zamestnancov zaokrúhlený na celé koruny nahor.
venec
03.06.05,10:42
Mozte mi potvrdit resp. opravit toto: ak zamestnavam na hl.pr.pomer a dotycny ma aj doh.o VP tak odvody na ZP plati aj z dohody ak zarobi viac ako 78000 rocne? a je lepsie platit preddavkovo (z DoVP) al. az pri rocnom zuctovani?

Dakujem
Vladimír Ozimý
03.06.05,12:03
Ahojte ludkovia, mam gulasik v hlave . Takto sa chcem spytat nemam cas teraz citat tak ak je niekto zamestnany tak z DVP neplati zdravotne poistenie aj ked ma vacsi prijem ako 6500 SK na mesiac alebo napr. ma jednorazovu dvp a dostane 20 000 SK za mesiac ale potom uz v roku nic tak neplati nic pretoze mu to nepresiahlo ten uhr min. miezd Help I needs somebody help
dari1
03.06.05,12:15
neviem, ci to pomôže, ale niekde tu boli tabuľky na odvody, ja ich mam u seba v pocitaci....tak priliepam
Jozef Mihál
03.06.05,12:49
V.O.:
Ak je niekto zamestnancom, môže mať na dohodu akúkoľvek sumu a ZP platiť nebude.
Vladimír Ozimý
03.06.05,13:56
Dakujem pan J.M. a takto ak je nezamestnany dobrovolne potom ako sa to sleduje....ked ma vacsi prijem ako 6500 Sk musi odviest alebo az pri zucovani preddavkov to staci.
Jana Motyčková
04.06.05,13:13
Mozte mi potvrdit resp. opravit toto: ak zamestnavam na hl.pr.pomer a dotycny ma aj doh.o VP tak odvody na ZP plati aj z dohody ak zarobi viac ako 78000 rocne? a je lepsie platit preddavkovo (z DoVP) al. az pri rocnom zuctovani?

Dakujem
Keď má dohodu popri pracovnom pomere, v žiadnom prípade z dohody ZP neplatí.
Jana Motyčková
04.06.05,13:17
Dakujem pan J.M. a takto ak je nezamestnany dobrovolne potom ako sa to sleduje....ked ma vacsi prijem ako 6500 Sk musi odviest alebo az pri zucovani preddavkov to staci.
Ak je dobrovoľne nezamestnaný, stačí to pri ročnom zúčtovaní. Sleduje sa či ročný úhrn príjmov z dohôd je menší ako 78000. Ale treba sledovať zmeny zákona k 1.8, resp. k 1.9..
tomare
07.06.05,07:24
Zaujíma ma kedy sa mení max. VZ pre odvod do zdravotných poisťovní pre zamestnancov a zamestnávateľov. Podľa mňa k 1.januáru, ale dnes som počula správu, že max VZ do ZP sa mení k 1.7.2005 tak ako do Soc. poisťovne.
Jozef Mihál
07.06.05,09:48
V zdravotnom poistení platí princíp, že od 1.1. do 31.12. je stanovený

- minimálny VZ vo väzbe na minimálnu mzdu platnú od 1.10. predošlého roka,
- maximálny VZ vo väzbe na priemernú mzdu za 2 roky dozadu.

Teda počas celého roka 2005 vychádzame z minimálnej mzdy 6500 Sk a z priemernej mzdy 14365 Sk.

Až k 1.1.2006 dôjde k zmenám minima i maxima.
Jozef Mihál
07.06.05,10:05
Mimochodom, ak to neviete, novela zákona o zdravotnom poistení ak bude prijatá, bude mať účinnosť na 99% až k 1.septembru 2005.
zubo
07.06.05,10:35
Ak je dobrovoľne nezamestnaný, stačí to pri ročnom zúčtovaní. Sleduje sa či ročný úhrn príjmov z dohôd je menší ako 78000. Ale treba sledovať zmeny zákona k 1.8, resp. k 1.9..
Pri nezamestnanom to znamená ak zákon prejde bude rozhodovať či príjem za rok 2005 bol vyšší alebo menší ako 78000. Nič viac ani menej?
Jozef Mihál
07.06.05,10:40
Nič viac. Zaujímavý však bude ešte jeden fakt, a to, že ročné zúčtovanie pre poistencov a zamestnávateľov za rok 2005 bude dobrovoľné.
zubo
07.06.05,18:59
Nič viac. Zaujímavý však bude ešte jeden fakt, a to, že ročné zúčtovanie pre poistencov a zamestnávateľov za rok 2005 bude dobrovoľné.
To zúčtovanie sa niekomu aj oplatí robiť? Ak predsa niekto zarobí viac, napríklad dobrovoľne nezamestnaý alebo živnostník , ktorý odvádzal tých 910 alebo aj viac a mal by doplácať tak si zúčtovanie predsa neurobí. ZP zrejme preplatky vracať nebude alebo áno. mňa sa to netýka iba ten nezamestnaný ale zrejme niekoho bude. Tá dobrovoľnosť sa bude týkať absolútne všetkých aj tých nezamestnaných, SZČO a pod? Nie je to nijak obmedzené?
arsen
08.06.05,05:39
poradte - obcan SR, bol poisteny ako zamestnanec V Ceskej republike, ku koncu februara ukoncil prac.pomer a zaregistroval sa vo VšZP ako dobrovolne nezamestnany. (takze odvtedy asi za neho plati stat)
V aprili si zalozil s.r.o., ktorej je konateľom, zatial bez akehokolvek prijmu.
Doteraz nie je zahlaseny ako konatel-SZCO (podla zakona platneho od 1.1.)
Od juna sa chysta uzavriet pracovny pomer so svojou s.r.o. s tym ze si bude platit min.mzdu a s tym spojene odvody.
Otazka: Je potrebne ho este predtym zahlasit ako konatela vo VsZP (aj ked oneskorene), ked to aj tak maju od 1.8. novelou zrusit?
Ak tak neurobi nebudu mat v poistovni s tym problem, ze tak neurobil, resp. zistia to vobec ze bol konatelom a nenahlasil to?
Co je najlepsie urobit, aby nebol sankcionovany?
dakujem
Jozef Mihál
08.06.05,05:48
To zúčtovanie sa niekomu aj oplatí robiť? Ak predsa niekto zarobí viac, napríklad dobrovoľne nezamestnaý alebo živnostník , ktorý odvádzal tých 910 alebo aj viac a mal by doplácať tak si zúčtovanie predsa neurobí. ZP zrejme preplatky vracať nebude alebo áno. mňa sa to netýka iba ten nezamestnaný ale zrejme niekoho bude. Tá dobrovoľnosť sa bude týkať absolútne všetkých aj tých nezamestnaných, SZČO a pod? Nie je to nijak obmedzené?
Tá dobrovoľnosť sa bude týkať všetkých poistencov - zamestnancov, dobr.nez., SZČO.

Je zopár ľudí, ktorí platia vyššie preddavky, ako im vyjde poistné v ročnom zúčtovaní. A preto sa im oplatí ročné zúčtovanie za rok 2005 urobiť.

Napríklad zamestnanci majúci viac zamestnaní, v ktorých platia preddavky z maxima.

Živnostníci, ktorí mali v minulosti vyšší základ dane, v tomto roku ho budú mať nižší, či dokonca budú mať stratu.

Poisťovňa im bude povinná do konca júna 2006 vrátiť preplatok, vyplývajúci z ročného zúčtovania.
Jozef Mihál
08.06.05,05:49
arsen - treba dodržať zákon.
zubo
08.06.05,06:23
Veľmi pekne ĎAKUJEM pán Mihál.
olga.valchovnikova
09.06.05,05:40
využila som poradu prvý krát, zaujali ma vaše stanoviská, mohli by ste mi poradiť či ako SZČO s podnikaním popri zamestnaní som povinná platiť odvody do soc. a zdrav.poisťovne, keď príjem za rok 2004 zo SZČO som mala 2000,-Sk.
Ďakujem
Jozef Mihál
09.06.05,06:22
Kusá informácia. Na jej základe odpovedám, že nie, nie ste povinná platiť odvody ani do SP ani do ZP.
Johanka
09.06.05,06:31
Olinka, doplň informáciu. Príjem = hrubý príjem alebo základ dane.?Vieš, každý pod príjmov rozumie niečo iné!
venec
09.06.05,08:36
Dakujem za odpoved, pekny den
olga.valchovnikova
10.06.05,03:12
Olinka, doplň informáciu. Príjem = hrubý príjem alebo základ dane.?Vieš, každý pod príjmov rozumie niečo iné!
2000,-Sk je príjem celkom bez nákladov je základ dane 1400,-Sk. Mení sa niečo?
Ďakujem
Jozef Mihál
10.06.05,05:14
Nič, neplatia sa odvody.
Anonymka
10.06.05,06:32
Zdravím! Možno sa to tu už niekde písalo, ale ja sa aj napriek tomu opýtam, či konateľ, ktorý nemá príjmy z konateľstva a je v pracovnom pomere vo firme, kde je konateľom, neposielal do poisťovne Apollo výpis z DP, lebo nepodával DP (posielal iba potvrdenie o vykonaní ročného zúčtovania), neplatí preddavky na ZP, ČI MUSÍ PODAŤ VÝKAZ DO ZP do 30.6.05??????? Stiahla som si ten vzor, ktorý mi doporučil pán Mihál, lebo v Apolle nič nemajú.

Ďakujem.
evae
10.06.05,07:45
ja mam takeho isteho konatela, pracuje iba ako zamestnanec a nema prijem ako konatel a on bol iba nahlasit, ze ma nulovy prijem ako konatel, cize ZP neplati. a volala som do VsZP a povedali, ze pokial v DP nemal prijem ako konatel, tak vlastne stale odvadza 0,- Sk
Anonymka
10.06.05,08:18
A čo s výkazom?
Jozef Mihál
10.06.05,09:45
Každá SZČO (teda aj konateľ) je povinná do 30.6.05 doručiť do ZP výkaz preddavkov.

Viď vestník č.2/2005 Úradu pre dohľad, tam "Usmernenie o spôsobe vykazovania...", článok 2., bod 3.
jurajt
10.06.05,14:38
Každá SZČO (teda aj konateľ) je povinná do 30.6.05 doručiť do ZP výkaz preddavkov.
Viď vestník č.2/2005 Úradu pre dohľad, tam "Usmernenie o spôsobe vykazovania...", článok 2., bod 3.
to je nejaka dalsia buzeracia, okrem toho, ze konatel napisal poistovni, ze mal z konatelstva prijem 0,- Sk, alebo je to tym oznamom vybavene?
Beatrix
13.06.05,04:59
Ak som SZČO od 1/2005 musím tiež odvzdať výkaz do ZP do 30/6. Za odpoveď ďakujem :)
Katarína STR
13.06.05,05:03
Beatrix a si LEN SZČO ? alebo si zdravotne poistená ešte niekde?
Beatrix
13.06.05,05:12
Som len SZČO.
Katarína STR
13.06.05,05:19
Myslím si, že by si si mala platiť zdravotné poistenie.
olga.valchovnikova
13.06.05,10:24
Poraďte, kde si možno na internete stiahnuť tlačivo výkazu preddavkov do ZP
Ďakujem
Katarína STR
13.06.05,10:35
a do ktorej poistovne ?
sway
13.06.05,11:06
Poraďte, kde si možno na internete stiahnuť tlačivo výkazu preddavkov do ZP
Ďakujem
VZP je tuto http://www.vszp.sk/main/platitelia/plat_fr0.asp

:)
jurajt
13.06.05,11:35
to je nejaka dalsia buzeracia, okrem toho, ze konatel napisal poistovni, ze mal z konatelstva prijem 0,- Sk, alebo je to tym oznamom vybavene?
tak si teda samoodpovedam: ano, aj konatelia, co maju prijem z konatelstva 0,- Sk a poistovni to nahlasili, vratane stanovenia 0- Sk preddavkov, musia teraz, do 30.6., predmetnym hlasenim skutocne vykazat, ze tych 0,- Sk preddavkov naozaj platia, aspon podla tetusky z VSZP, s ktorou som prave dohovoril. maju vsak na vyber, lebo mozu to vyplnene tlacivo alebo poslat, alebo osobne priniest. cest praci.

ps: takze po registracii na poistovni ako SZCO, oznameni vysky prijmu z titulu konatelstva za rok 2004, tu mame treti prepotrebny pravny ukon v tomto roku. pevne verim, ze stvrtym pravnym ukonom uz bude len odhlaska z poistovne ako SZCO.
Jozef Mihál
13.06.05,12:46
Poteší Vás (?) informácia, že po novele k 1.9.2005 už SZČO nebude musieť nosiť do poisťovne výkaz preddavkov - postačí, že vykoná ročné zúčtovanie - z neho bude poisťovni jasné, aké bude od 1.7. platiť preddavky...
bachorikova
06.07.05,06:45
Aku celkovui sumu musi uhradit SzCo na zdravotne poistenie za rok 2005 ak prvu polovicu roka odvadza preddavky z minimalneho a druhu polovicu z maximalneho VZ?

Konkretne z vypisu za rok 2004:
prijem paragr. 5 (prijmy zo zahranicia) - 1 300 000 Sk
paragr 6 - 1 090 000 Sk

Bude musiet doplatit maximalne poiistne?
bachorikova
06.07.05,06:47
Ako sa posudzuje pri zuctovani preddavkov na Zdrav. poistenie ak FO zrusila zivnost v priebehu roka a po case ju opat zalozila (Stale je to ta ista osoba predsa).
Jozef Mihál
06.07.05,08:48
Aku celkovui sumu musi uhradit SzCo na zdravotne poistenie za rok 2005 ak prvu polovicu roka odvadza preddavky z minimalneho a druhu polovicu z maximalneho VZ?

Konkretne z vypisu za rok 2004:
prijem paragr. 5 (prijmy zo zahranicia) - 1 300 000 Sk
paragr 6 - 1 090 000 Sk

Bude musiet doplatit maximalne poiistne?
Poistné za rok 2005 sa počíta z VZ daného ako základ dane dosiahnutý za rok 2005 podľa § 6 zákona o dani z príjmov, okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, deleno 2,14.
Takže ak ten VZ je 517140 Sk a viac, platí sa maximálne poistné.

Príjem z roka 2004 je zaujímavý len na stanovenie preddavkov. Preddavky sú len záloha, podstatné je to, čo vyjde v ročnom zúčtovaní.
Jozef Mihál
06.07.05,08:49
Ako sa posudzuje pri zuctovani preddavkov na Zdrav. poistenie ak FO zrusila zivnost v priebehu roka a po case ju opat zalozila (Stale je to ta ista osoba predsa).
Viď predošlá odpoveď. Preddavky nie sú podstatné. Podstatné je to, čo SZČO vyjde v ročnom zúčtovaní za daný rok. Preto nie je podstatné, či SZČO ruší a znovuzakladá živnosť - tým si nepomôže.
Milka
06.07.05,09:08
pan Mihál, pochopila som správne, že schválením novely zákona o zdravotnom poistení musím ako dôchodkyňa zamestnaná na DoVP vo výške Sk 6000.- platiť okrem 19 % dane aj navyše 14 % zdravotné poistenie, lebo prekročím Sk 3250,- a štát, ktorý mi ubral na dôchodku 4000.-, lebo som ho mala priznaný v r.2003 teraz ešte potrebuje odo mňa späť Sk 1.980.- /daň - 1140.-, poistne 840.-/? Ako sa tomu mám vyhnúť, prestať si privyrábať?
Jozef Mihál
06.07.05,09:19
Máte zlého dôchodkového poradcu, keď ste si požiadali o dôchodok v roku 2003...

Plateniu dane sa nevyhnete.

Z DoVP sa zdravotné poistenie platí, len ak dotyčná osoba nie je ani zamestnancom ani SZČO a v prípade že je dôchodca, ak je príjem v priemere vyšší ako 3250 Sk mesačne.

Plateniu zdravotného poistenia z DoVP se teda dá vyhnúť - ak sa strafíte do jednej z troch vyššie uvedených podmienok - napr. ak sa popri DoVP aj zamestnáte na riadny pracovný pomer na kratší pracovný čas - stačí na 1 hod. mesačne so mzdou povedzme 40 Sk/hod.
Milka
06.07.05,09:43
pán Mihál, veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď a radu. Sama som sa už doplietla zmenami zákonov a ich novelizáciami. Mala som živnosť, kde mi nevyšiel základ dane a keďže som mala platiť do zdravotnej poisťovne z "ničoho", tak som si ju pozastavila a našla si činnosť na DovP na Sk 6000.- a zmenou zákona som spadla z blata do kaluže.. Teraz neviem, či by nebolo vhodné obnoviť živnosť, keďže som nemala daňový základ, /moje príjmy nepresiahli Sk 3250.- mesačne a daňový základ som mala minúsový a tým mnou určený VZ by nepresiahol Sk 100.- čo by som nemusela platiť a zdravotné by platil za mňa štát, ktorý ma už pripravil o značnú časť na dôchodku, alebo sa mylim, a musela by som platiť 14 % z minim.mzdy Sk 6500.- - od októbra zo sumy Sk 6800.-? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
06.07.05,09:59
No presne na Vás zákonodarca myslel. Aby ste si mohli popri dôchodku "drobne" privyrobiť ako SZČO a neplatiť odvody.

Ak si od 1.9.2005 založíte živnosť, preddavky na ZP nemusíte platiť, a ak Váš vymeriavací základ zo živnosti za celý rok 2005 (presnejšie od 9 do 12/2005) neprevýši 4 x 3250 Sk, poistné na ZP ani doplácať či platiť nebudete.

Takže vo Vašom prípade doporučujem živnosť. Pozor na výšku obratu a prípadnú budúcu povinnosť platiť do SP.
luebchenko
06.07.05,10:19
Plateniu zdravotného poistenia z DoVP se teda dá vyhnúť - ak sa strafíte do jednej z troch vyššie uvedených podmienok - napr. ak sa popri DoVP aj zamestnáte na riadny pracovný pomer na kratší pracovný čas - stačí na 1 hod. mesačne so mzdou povedzme 40 Sk/hod.
Jozef, takže nestačí ak sa zamestná a vzápätí si vezme neplatené voľno (naša debata v PC) ? T.j. žiaden príjem, len prihláška do prac.pomeru?
Jozef Mihál
06.07.05,10:48
Pri neplatenom voľne je problém so stanovením minimálneho základu. Vym.základ musí byť aspoň vo výške minimálneho základu (min.mzdy) a ten sa neznižuje v prípade neplateného voľna.

Pozor, toto platí až od 1.9.2005, dovtedy platí to, čo som hovoril v P.C.
Naile
06.07.05,11:09
Vážený pán Michál,
hoci ste, IMHO, zbožňovaná ikona provinčných mzdových účtovničiek, nedá mi povedať poznámku. Z jednej strány veľmi agitujete za to, aby poistenci platili do SP čo najmenej odvodov, z druhej strany nechate v zákone o zdravotnom poistení, k autorstvu ktorého sa hrdo hlásite, platby poistného dennými študentami a pracujjúcimi dôchodcami (§ 11 ods. 10 ZZP).
Tento zákon bol nedobrý, a takýmto aj zostal.
Jozef Mihál
06.07.05,11:42
Uff.

V novele (k 1.9.2005) je v § 11 ods.9 uvedené - voľne povedané, toto:
štát platí poistné za denných študentov a dôchodcov aj keď sú zamestnancami alebo SZČO, ak ich vymeriavací základ zamestnanca alebo SZČO nedosahuje polovicu úhrnu minimálnych miezd.

Takže napr. študent môže byť SZČO, ak jeho vymeriavací základ za rok 2006 nedosiahne cca 41000 Sk, poistné na ZP platiť nebude.

Priznám sa, že som sa snažil o zvýšenie tohto limitu až na úhrn minimálnych miezd ale...

A tento zákon bude nedobrý, pokým budeme hovoriť o zdravotnom poistení a nie o zdravotnej dani, pokým bude existovať platba zamestnávateľa, pokým bude existovať limit na minimum i maximum, ročné zúčtovanie, spústa rôznych výnimiek atď.

Teším sa na pokračovanie tejto debatky.
Milka
06.07.05,12:18
Prepáčte pán Mihál, musela som načas odísť, vidím, že sa pokračuje v debate. Vrátím sa k predchádzajúcej téme. Z uvedeného vyplýva, že ako dôchodkyňa môžem "mesačne" zarobiť na živnosť do výšky Sk 3250.- v hrubom bez nákladov, resp. Sk 52000.- v hrubom mínus 25 % paušal Sk 13000.- a tým splňam podmienku VZ Sk 39000.-, že za mňa platí zdravotné štát.

Ale už musím zrušiť možnosť si privyrobiť na akúkoľvek dohodu, hoci by bola tiež do výšky Sk 3250.-, ale celkovo by som už prekročila limit, ak sa mi načitáva i príjem z DoVP, čiže znovu som diskretizovaná ako dôchodkyňa, že sa mi i napriek zamestnania na živnosť zaratáva príjem do VZ i z dohody?
zubo
06.07.05,12:21
Myslím si že priestoru na vyjadrenie a ovplyvnenie tejto novely tu bolo dosť. Nepatrím k tým, ktorých pracovnou náplňou je mzdové účtovníctvo ale pán Mihál mnohým pomohol. A k tým "provinčným úradníkom"- To ste sa ako pokúšali niekoho dotknúť?
Jozef Mihál
06.07.05,12:31
Z uvedeného vyplýva, že ako dôchodkyňa môžem "mesačne" zarobiť na živnosť do výšky Sk 3250.- v hrubom bez nákladov, resp. Sk 52000.- v hrubom mínus 25 % paušal Sk 13000.- a tým splňam podmienku VZ Sk 39000.-, že za mňa platí zdravotné štát.

Ujasnime si to. Ako dôchodkyňa môžete na živnosť mať VZ v prepočte na mesiac do 3250 Sk.

Krát 12 mesiacov = 39000 Sk ročný vymeriavací základ.

Krát 2,14 = 83460 Sk základ dane bez odpočítania poistného na zdr.poistenie

Deleno .75 = 111280 hrubý príjem pred odpočítaním 25% paušálnych nákladov (ak do SP poistné neplatíte).

Záver - pri dnešnej minimálnej mzde môžete mať ako SZČO hrubý príjem do 111280 Sk ročne, pri uplatnení paušálnych nákladov poistné na zdravotné poisetnie platiť nebudete.
Aňuška
06.07.05,12:37
Vážený pán Michál,
hoci ste, IMHO, zbožňovaná ikona provinčných mzdových účtovničiek, nedá mi povedať poznámku. Z jednej strány veľmi agitujete za to, aby poistenci platili do SP čo najmenej odvodov, z druhej strany nechate v zákone o zdravotnom poistení, k autorstvu ktorého sa hrdo hlásite, platby poistného dennými študentami a pracujjúcimi dôchodcami (§ 11 ods. 10 ZZP).
Tento zákon bol nedobrý, a takýmto aj zostal.
Nedá mi sa nevyjadriť.
Porada je fórum, kde si pomáhame s problémami
a diskutujeme a polemizujeme o rôznych sporných veciach.
Myslím si, že sa tu vždy dodržiavala určitá kultúra komunikácie,
aj keď sme mali rozdielne názory. Tón vášho príspevku sa mi vôbec
nepáči. Na internete je dosť rôznych diskusií a chatov, kde sa
týmto spôsobom vyjadrovania určite uplatníte, ale nerada by som,
aby sa takéto niečo zanášalo aj do Porady.
Toľko môj názor.
ricij
06.07.05,14:03
Vážený pán Michál,
hoci ste, IMHO, zbožňovaná ikona provinčných mzdových účtovničiek, nedá mi povedať poznámku. Z jednej strány veľmi agitujete za to, aby poistenci platili do SP čo najmenej odvodov, z druhej strany nechate v zákone o zdravotnom poistení, k autorstvu ktorého sa hrdo hlásite, platby poistného dennými študentami a pracujjúcimi dôchodcami (§ 11 ods. 10 ZZP).
Tento zákon bol nedobrý, a takýmto aj zostal.Fajn, asi nestačí súhlasiť s Aňuškou, chcelo by to zareagovať aj vecnejšie. Odvod do zdravotnej poisťovne je jej príjem, je to daň, ktorou sa financuje zdravotníctvo. Zdravotníctvo potrebuje akýsi minimálny balík peňazí, aby fungovalo aspoň ako-tak. Pokiaľ ich nezaplatí jedna skupina, musí ich zaplatiť niekto iný. Ak si dôchodca privyrobí podľa prepočtov p. Mihála viac ako 111000,- myslím, že je to dosť na to, aby zafinancoval zdravotníctvo. Tvrdo povedané, ale treba jednoducho vidieť veci v súvislostiach. Takisto si myslím, že je úplne v poriadku, ak si večný študent platí zdravotné poistenie zo svojho. Dokedy sa budeme skladať my všetci, ktorí pracujeme a platíme dane? Dobrovoľní nezamestnaní, to je takisto prípad sám o sebe. Týmto krokom štát ušetrí vyše dvoch miliárd korún. Vyberme si všetci: buď postavia ďalších X kilometrov diaľníc alebo dvihnú plat učiteľom o X korún alebo úplne nezmyselne budeme platiť my všetci zdravotné poistenie tým, ktorí prácu nemajú (no často pracujú načierno alebo v zahraničí) a nechcú sa ani len hlásiť na ÚP, aby im pomohol prácu si nájsť. Ekonómovia tomu hovoria, že statky sú vzácne. Buď -alebo. Účtovníci: má dať - dal.
Ak chcete, aby dobovoľní nezamestnaní si neplatili, rovnako ako veční študenti a dobre zarábajúci dôchodcovia, zároveň aj definujte kto iný to bude platiť. Zvýšime vďaka tomu ostatným dane?
zubo
06.07.05,14:13
Aj ja som dob. nez. a dokonca aj externá štud. Hold ked sa niekto nevie rozhýbať skôr, musí znášať následky. Robiť sa mi však chce ale akosi mňa nikto nechce.Súhlasím s tým aby dob. nez. boli platcovia, ak sa im nepáči nech idú na úrad práce . Aj ja som tam bola a zrejme tam skončím znova. Myslím, že to bol len akýsi predčasný populizmus aby štát platil za všetkých dob. nez. Kto pracuje vonku albe načierno, ten na to má a tí ostatní, ak sa im nechce robiť nech platia. Bohužiaľ sa určite aj tu nájdu takí, ktorí nepatria ani tam ani tam a platenie je pre nich obrovské -. Žiaľ tomu sa zrejme vyhnúť nedá. (akosi som sa rozpísala, takže stačí)
ricij
06.07.05,14:20
Ak je niekto nezamestnaný a nemá peniaze na zdravotné poistenie (nie je to manželka bohatého podnikateľa, ktorá pracovať nemusí), TAK NECH CHODÍ NA ÚRAD PRÁCE. O tom to je.
Prečo by sme my všetci mali platiť za ľudí, akých som spomenul v zátvorke??? Prečo tí, ktorí pracujú načierno alebo v zahraničí platiť ZP nemusia a poctiví áno? Dokonca cez dane aj za nich?
garter
06.07.05,14:30
Aj ja som dob. nez. a dokonca aj externá štud. Hold ked sa niekto nevie rozhýbať skôr, musí znášať následky. Robiť sa mi však chce ale akosi mňa nikto nechce.Súhlasím s tým aby dob. nez. boli platcovia, ak sa im nepáči nech idú na úrad práce . Aj ja som tam bola a zrejme tam skončím znova. Myslím, že to bol len akýsi predčasný populizmus aby štát platil za všetkých dob. nez. Kto pracuje vonku albe načierno, ten na to má a tí ostatní, ak sa im nechce robiť nech platia. Bohužiaľ sa určite aj tu nájdu takí, ktorí nepatria ani tam ani tam a platenie je pre nich obrovské -. Žiaľ tomu sa zrejme vyhnúť nedá. (akosi som sa rozpísala, takže stačí)
Dajako sa už odbočilo od témy zdravotného poistenia.
zubo obdivujem Ťa, že ako dobrovoľne nezamestnaná osoba z čoho žiješ, keď nepracuješ?
Mne sa táto zmena zákona veľmi páči, aspoň všetci nezamestnaní, za ktorých zdravotné poistenie platí štát (aj na úrade práce, ktorí sú evidovaní, za nich odvody platí štát), budú mať povinnosti (chodiť sa hlásiť na úrad práce, zúčastňovať sa aktivít a navštevovať ponúkaných zamestnávateľov, aby čo najskôr vstúpili do pracovného procesu alebo si vytvorili pre seba pracovné miesto ako SZČO.
Milka
06.07.05,17:05
To Ricij

veľmi ma mrzí, ak som prispela svojou "nevedomosťou" a zlým pochopením novelizácie zákona k tejto debate. Skutočne som myslela, že zo sumy Sk 3250.- zaplatím 14 % zdravotné poistenie a 19 % daň. Zatiaľ som vždy poctivo a z nemalého VZ platila počas zamestnania a teraz mi to jednoducho nevychádza z dôchodku, vymeraného v roku 2003! Privyrábam si hlavne na "vyšetrenia u lekárov, pobyty v nemocnici a hlavne na lieky, ktoré ani všetky nevyberám...
Žiaľ, aj taká je realita a počas zamestnania som tiež nepretržite prispievala 39 rokov aj na zdravotné poistenie častokrát z maxim.základov. Som vďačná, že je tu možnosť "poradiť sa" a hlavne pánu Mihálovi, ktorý si našiel čas...
ricij
06.07.05,18:01
Musím sa len znovu zopakovať, ale trochu ináč. Ak majú byť všetci dôchodcovia oslobodení od platenia ZP proste preto, že sú dôchodcovia (zrejme zo slušnosti by k nim pribudli aj študenti...), KTO to bude za nich platiť? KTO vyrovná dieru v príjmoch zdravotných poisťovní? A ešte raz: veci treba vidieť v súvislostiach.
bachorikova
06.07.05,19:54
Poistné za rok 2005 sa počíta z VZ daného ako základ dane dosiahnutý za rok 2005 podľa § 6 zákona o dani z príjmov, okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, deleno 2,14.
Takže ak ten VZ je 517140 Sk a viac, platí sa maximálne poistné.

Príjem z roka 2004 je zaujímavý len na stanovenie preddavkov. Preddavky sú len záloha, podstatné je to, čo vyjde v ročnom zúčtovaní.
Vdaka, uz chapem logiku. ZAtial sa vsak stale da obist odvadzanie preddavkov do socilanej poistovne. Nechysta sa aj tam zmena zakona a vykonavanie rozneho zuctovania?

Este otazocka: Kolko je maximalne poistne do ZP za rok 2005?
Jozef Mihál
07.07.05,06:19
MPSVaR uvažuje perspektívne o zavedení ročného zúčtovania aj na sociálne poistenie. Od 1.1.2006 to ale určite nebude, je to pre ďalšiu vládu.

Za rok 2005 je maximálne poistné pri sadzbe 14% a maximálnom možnom VZ 517140 Sk ....(chvíľka napätia)....72400 Sk.
iva
07.07.05,07:12
Na základe príspevkov p. Mihála som zistila, že ten, kto v roku 2005 bude mať príjem nad 43.095 Sk, bude musieť robiť ročné zúčtovanie ZP.
Ako je to v prípade študentov pracujúcich na DBPŠ ? Ak zarobí študent na dohodu viac (napr. 50.000), podá roč.zúčtovanie a musí zaplatiť 14% z tejto svojej hrubej mzdy do 30.6.06 ?
Ako to bude napr. so študentom, ktorý na Dohodu o b.p.š. zarobí cca 30.000, cez prázdniny je v zahraničí, prepočte zarobí 150.000 ? Ten tiež musí robiť ročné zúčtovanie ZP a niečo doplatiť ?
Ohľadom roč.zúčtovania - tiež mi nie je úplne jasné - napr.zamestnanec v r.2005 má pol roka mzdu 20.000, pol roka 50.000. V ročnom zúčtovaní bude musieť doplácať ZP (lebo jeho sumárny hrubý príjem bude vyšší ako vymeriavacie základy pre ZP).
Bude sa do vym.základu zamestnancov od 1.9.05 počítať aj príspevok zamestnávateľa na DDP-III.pilier ?
Študent denného štúdia VŠ je živnostník. Minulý rok nemusel platiť žiadne ZP, tento rok od 1/05 plati preddavky 910 Sk, od 9/06 zasa nebude musieť platiť?
Ďakujem vopred za odpoveď. Možno tu už niekde odpovede na podobné otázky sú, len som ich nepostrehla.
Jozef Mihál
07.07.05,07:20
Kopa otázok.

Príjmy študentov dosiahnuté do 31.8.2005 sa budú ignorovať. Takže podstatný bude ich príjem z dohôd dosiahnutý po 1.9.2005. Ak bude nižší, ako 13000 Sk, ročné zúčtovanie (RZ) za rok 2005 robiť nebude a zostane v platnosti, že poistné za neho platil štát.

Zamestnanec, ktorý má polroka plat 20000, polroka 50000, bude musieť podať RZ a de fakto doplatiť poistné aj z časti, z ktorej polroka preddavky neplatil (50000 - 43095).

Do VZ zamestnancov sa jednoznačne bude započítavať aj príspevok zamestnávateľa na DDS (III.pilier) rovnako, ako sa tento príspevok započítava do základu dane zamestnanca.

Študent živnostník nebude musieť od 1.9.2005 dodržať ustanovenie pre minimálnu výšku preddavku. Takže ak bol v roku 2004 v strate, preddavok platiť nebude. Ak mu preddavok vychádza 500 Sk, bude platiť 500 Sk a pod.
Jano11
07.07.05,07:26
Rozumiem tomu,že ročné zúčtovanie majú robiť konatelia,zamestnanci, ktorí
majú ešte popri tom živnostenský list, a si privyrábajú.No živnostník, ktorý
má prijem iba zo svojej činnosti a nemá ďalšie aktivity ,tak ten sa na to pozerá ako
na ďalšiu administratívou navyše, myslím ročné zúčtovanie. A každá administratíva
pridaná navyše, každý nový výkaz sa mi nepáči a považujem to za posilňovanie
byrokracie.
Jozef Mihál
07.07.05,07:49
Súhlasím a dodávam, že je snaha pre "čisté" SZČO nezavádzať nový výkaz ročného zúčtovania ale mierne upraviť tlačivo daňového priznania, ktorým by sa to vyriešilo.
Jozef Mihál
07.07.05,13:16
:D .
brm
07.07.05,13:45
čo sa vyškieraš?
Jozef Mihál
07.07.05,13:48
...že sme si tak pekne s Jano(m)11 odsúhlasili naše príspevky.

...a že práve Ty ako MNIMPE si do tejto témy nahodila jubilejný 1000-ci príspevok. BTW, odmeny pri jubileách sa nezapočítavajú do VZ, nezabudnite!