durisovad
09.07.05,09:46
Ujasnime si to. Ako dôchodkyňa môžete na živnosť mať VZ v prepočte na mesiac do 3250 Sk.

Krát 12 mesiacov = 39000 Sk ročný vymeriavací základ.

Krát 2,14 = 83460 Sk základ dane bez odpočítania poistného na zdr.poistenie

Deleno .75 = 111280 hrubý príjem pred odpočítaním 25% paušálnych nákladov (ak do SP poistné neplatíte).

Záver - pri dnešnej minimálnej mzde môžete mať ako SZČO hrubý príjem do 111280 Sk ročne, pri uplatnení paušálnych nákladov poistné na zdravotné poisetnie platiť nebudete.
Prosim Vas, kde v zakone by som nasla tie koeficienty (x2,14) a (:0,75)?
Dotazovala som sa vo svojej zdravotnej poistovni, povedali mi, ze si uz zbezne zakon precitali a vyplynulo im z toho, ze ak by som zarobila napriklad 3500 Sk mesacne (ako SZCO popri starobnom dochodku), budem musiet platit zdravotne poistenie 910 Sk.
Jozef Mihál
09.07.05,07:54
2,14 - nájdete v § 13 ods.6, v definícii vymeriavacieho základu SZČO.
0,75 = zákon o dani z príjmov, § 6, kde ide o uplatnenie paušálnych výdavkov vo výške 25%.

V ZP Vám povedali dobre. Ak Vám vymeriavací základ vyjde v priemere viac ako 3250 Sk na mesiac, musíte platiť 910 Sk mesačne ako každá iná SZČO (lepšie povedané, tak ako platíte doteraz).

Vami citovaný môj príklad znamená, že SZČO - dôchodca, ak si uplatňuje paušálne výdavky (a nie skutočné), môže pri dnešnej minimálnej mzde (6500 Sk) mať hrubý ročný príjem z činnosti SZČO do výšky 111280 Sk a poistné do ZP platiť nebude.

Pre rok 2006 by mala platiť minimálna mzda 6800 Sk, čo bude znamenať hranicu príjmu posunutú na 116416 Sk.
durisovad
09.07.05,08:05
Prepacte mi, prosim, ale akosi tomu nerozumiem. Ak zarobim viac ako 3250 Sk, poistenie platit musim, ale po preratani koeficientom nie?
Aby som svoju situaciu konkretizovala: vybavila som si zivnost v januari 2005, ale hned som ju aj pozastavila a pracujem zatial na dohodu o vykonani prace. Od augusta bude moja zivnost zasa aktivna, cize sa musim ist prihlasit do zdravotnej poistovne. V zdravotnej poistovni mi povedia, ze musim odvadzat 910 Sk mesacne, ak zarobim viac ako polovicu min. mzdy. Ako mam chapat ten prepocet cez koeficient? Alebo sa to na mna nevztahuje?
Jozef Mihál
09.07.05,08:31
Od augusta sa prihlásite v ZP a budete platiť preddavok za august 910 Sk - lebo zatiaľ platí zákon taký aký je.

Od 1.9.2005 by mala platiť novela. Podľa novely vo Vašom prípade preddavky už platiť nebudete.

Po skončení roka 2005 podáte ročné zúčtovanie poistného. Spočítate si vymeriavací základ za celý rok. Napríklad takto:

Hrubý príjem X, znížime o paušálne výdavky vo výške 25%, zostane nám 0,75% z X.
Vydelíme 2,14, dostaneme vymeriavací základ (VZ).

Podnikali ste 6 mesiacov (január, august - december), pomerná časť VZ pripadajúca na jeden mesiac je teda VZ/6.

Za január a august si platíte sama ako SZČO - čiže platíte 14% z 2 x VZ/6. Pozor, v tomto prípade to VZ/6 musí byť najmenej suma 6500 Sk.

September až december:

Ak VZ/6 bude suma menšia ako 3250 Sk, poistné neplatíte - platí štát.
Ak VZ/6 bude suma 3250 Sk a viac, platíte sama ako SZČO (rovnako ako za január a august) - čiže platíte 14% z 4 x VZ/6. Pozor, aj v tomto prípade to VZ/6 musí byť najmenej suma 6500 Sk.

Ak tomu stále nerozumiete, povedzte, uvedené popíšem na príklade.
durisovad
09.07.05,08:38
Ak tomu dobre rozumiem, tak v pripade, ze moj mesacny prijem za september az december 2005 bude vyssi ako 3250 Sk, budem stale platit preddavky vo vyske 910 Sk, v pripade, ze schvalia vyssiu min, mzdu, tak aj viac.
Nerozumiem vsak Vasej vete, ze ak bude platit novela, preddavky platit nebudem.
Ako mam o tom presvedcit poistovnu?
Jozef Mihál
09.07.05,08:47
Prečo nebudete platiť preddavok - pozrite si zákon po novele (je tu), v ňom § 16 ods.8 písm.c)
durisovad
09.07.05,09:00
Prečo nebudete platiť preddavok - pozrite si zákon po novele (je tu), v ňom § 16 ods.8 písm.c)Dakujem Vam za radu, ale v tom paragrafe som sa docitala, ze budem platit najviac z trojnasobku priemernej mzdy. Alebo ze by som pozerala iny zakon?
Jozef Mihál
09.07.05,09:37
Dakujem Vam za radu, ale v tom paragrafe som sa docitala, ze budem platit najviac z trojnasobku priemernej mzdy.
Presne tak, a nedočítala ste sa, na rozdiel od písm.b), že "budete platiť najmenej".

Pre takú SZČO, ako ste Vy, zákon stanovuje len maximum, neurčuje minimum. Podobne ako SZČO popri zamestnaní.
durisovad
09.07.05,10:14
Presne tak, a nedočítala ste sa, na rozdiel od písm.b), že "budete platiť najmenej".

Pre takú SZČO, ako ste Vy, zákon stanovuje len maximum, neurčuje minimum. Podobne ako SZČO popri zamestnaní.
Z toho vsetkeho mi vyplyva, ze lepsie je byt nezamestnany, resp. zarabat si "na cierno". Lenze my, stari, sme boli nauceni, ze treba dat "CEZAROVI CO JE CEZAROVO" a preto poctivo platime, aj ked reciprocity sa nedockame.
Jozef Mihál
09.07.05,10:29
Nesúhlasím. Opakujem, že dôchodca si ako SZČO môže zarobiť v roku 2006 až 116415 Sk hrubého, a poistné na zdravotné poistenie platiť nebude.

Ak sa chce vyhnúť aj plateniu poistného do Sociálnej poisťovne, môže zarobiť ako SZČO hrubých cca 85000 Sk (presná suma bude známa na jeseň 2006, kedy bude zverejnená minimálna mzda k 1.10.2006).
durisovad
09.07.05,10:42
Nesúhlasím. Opakujem, že dôchodca si ako SZČO môže zarobiť v roku 2006 až 116415 Sk hrubého, a poistné na zdravotné poistenie platiť nebude.

Ak sa chce vyhnúť aj plateniu poistného do Sociálnej poisťovne, môže zarobiť ako SZČO hrubých cca 85000 Sk (presná suma bude známa na jeseň 2006, kedy bude zverejnená minimálna mzda k 1.10.2006).
Prepacte mi, prosim, moju nechapavost, ale viackrat ste sa vyjadrili aj ze mam platit, aj ze nemam platit. V mzdovej a odvodovej problematike som laik a tak mi, prosim, jednoznacne povedzte, ak zarobim 6000 Sk mesacne, mam platit a kolko, alebo nemam platit - a ako mam neplatenie zdovodnit poistovni, ktora odo mna bude platenie vyzadovat.
A mne ide o platenie, resp. neplatenie v tomto roku, zatial nie v roku 2006.
Jozef Mihál
10.07.05,10:07
Takže skúsim odpoveď šitú na mieru. Ak to správne chápem, Vaša situácia je nasledovná: Ste na starobnom dôchodku a...


...vybavila som si zivnost v januari 2005, ale hned som ju aj pozastavila a pracujem zatial na dohodu o vykonani prace. Od augusta bude moja zivnost zasa aktivna, cize sa musim ist prihlasit do zdravotnej poistovne...
Momentálne platí zákon 580/2004 v znení 718/2004. Podľa neho ste osoba, ktorá nie je ani zamestnanec, ani SZČO, preddavky na zdravotné poistenie za Vás platí štát.

Od augusta sa Vám obnoví živnosť. Do 8 dní musíte ísť do ZP, prihlásiť sa ako SZČO. Za august už budete musieť zaplatiť preddavok sama - 910 Sk.

K 1.9.2005 má začať platiť novela (možno bude platiť od 1.10.2005, ak ju prezident nepodpíše a poslanci ju do 1.9.nestihnú opätovne schváliť).

Podľa novely ako začínajúca SZČO a súčasne dôchodca nemusíte platiť žiadne preddavky. Za september 2005 teda platíte 0 Sk, a takto až do decembra 2005.

V marci 2006 budete musieť urobiť ročné zúčtovanie.

V ročnom zúčtovaní - za január budete musieť platiť poistné ako SZČO.

Podľa novely sa príjmy osoba, ktorá do 1.9.2005 nie je ani zamestnanec, ani SZČO, neberú do úvahy. Teda na príjmy z DoVP za február až júl sa prihliadať nebude - akokeby neexistovali. V ročnom zúčtovaní teda za február až júl 2005 budete poistencom štátu a za tieto mesiace neplatíte nič.

Za august platíte ako SZČO.

Pre posúdenie, či za september až december budete doplácať poistné ako SZČO alebo bude za Vás platiť poistné štát, bude podstatné, či Váš vymeriavací základ za tieto mesiace bude nižší ako 3250 x 4 = 13000 Sk.

Vymeriavací základ za tieto mesiace vypočítate takto:

Zoberiete základ dane, ktorý ste za celý rok 2005 dosiahli z činnosti SZČO. Od tohto základu dane však neodpočítate preddavky, ktoré ste platili v roku 2005 (a mala by to byť suma 2 x 910 Sk - za január a za august).

Napríklad Váš základ dane bude 50000 Sk.

Takto stanovený základ dane vydelíte 2,14-timi. V príklade vyjde suma 23365 Sk.

Podnikali ste 6 mesiacov, preto túto sumu vydelíte 6-timi - dostanete VZ pripadajúci na 1 mesiac. V príklade to bude suma 3894,17 Sk.

Vymeriavací základ pripadajúci za september až december teda bude štvornásobok vyššie uvedenej sumy. V príklade to bude suma 15576,67 Sk.

Porovnáme výsledok so sumou 13000 Sk. Ak je náš výsledok menší, poistné za september až december platí štát. Ak je rovný alebo väčší, poistné za september až december platíte Vy. V danom príklade by ste platili Vy, pretože 15576 je viac ako 13000.

Takže sú dve možnosti.

1. Ako SZČO platíte len za január a august, VZ bude 13000 Sk (minimum 6500 x 2), poistné je 1820 Sk - túto sumu zaplatíte už v podobe preddavkov, takže nebudete nič doplácať.

2. Ako SZČO platíte za január, august až december. VZ bude daný ako základ dane (okrem preddavkov na ZP) deleno 2,14. Takto stanovený VZ ale musí byť najmenej 6500 x 6 = 39000 Sk.

Poistné je 14% z VZ, od výsledku sa samozrejme odpočíta 1820 Sk, ktoré ste zaplatili na preddavkoch. Rozdiel budete musieť poisťovni doplatiť do 30.6.2006.
durisovad
10.07.05,11:06
Dakujem Vam za fundovane a obsiahle vysvetlenie, teraz mi je to uz celkom jasne. A prepacte, prosim, ze som Vas s tym tolko potrapila.
petki
10.07.05,16:21
Prosím o radu ! Som SZČO, kde mi od 1.7. 2005 (z príjmov roku 2004) vychádzajú preddavky z max. VZ a som zároveň zamestnancom, kde mám takisto maximálny VZ. Znamená to, že odvody do zdravotného poistenia budem odvádzať dvakrát z maximálneho VZ ?
Jozef Mihál
11.07.05,06:56
Preddavky musíte platiť aj ako zamestnanec, aj ako SZČO. Po skončení roka 2005 vykonáte ročné zúčtovanie poistného. Maximálny možný vymeriavací základ zo všetkých činností je 517140 Sk. Čiže v ročnom zúčtovaní Vám vyjde preplatok, ktorý Vám zdravotná poisťovňa do 30.6.2006 vráti.
Pepa
11.07.05,07:16
Pán Mihál, môžete mi prosím pomôcť z mojim konkrétnym prípadom? Som SZČO popri zamestnaní. Môj príjem zo živnosti za r. 2004 bol 113619,-, výdavky 28405. Mám platiť preddavky, alebo nie? Ak áno odkedy/začiatkom roka som začala platiť a od apríla som prestala platilť/. Teda ja tomu vôbec, ale vôbec nerozumiem. Ďakujem.
Jozef Mihál
11.07.05,07:19
Príjem...........113619
Výdavky.........28405
Základ dane....85214
1/2 ZD...........42607
Z toho 1/12......3550
Z toho 14%........498 (po zaokrúhlení nahor)

Resumé: Máte platiť preddavky ako SZČO, a to 498 Sk mesačne.
P.S.: Nechápem, prečo ste od apríla prestali platiť.
bepo
11.07.05,07:29
P.S.: Nechápem, prečo ste od apríla prestali platiť.Lebo svet je príliš nudný a jednotvárny? :D
Pepa
11.07.05,07:30
Príjem...........113619
Výdavky.........28405
Základ dane....85214
1/2 ZD...........42607
Z toho 1/12......3550
Z toho 14%........498 (po zaokrúhlení nahor)

Resumé: Máte platiť preddavky ako SZČO, a to 498 Sk mesačne.
P.S.: Nechápem, prečo ste od apríla prestali platiť.
Preddavky vo výške 498,- Sk mesačne mám platiť od 1.7.2005. Prečo som prestala platiť? No asi som to celé zle pochopila. Od 1.1.2005 mal byť braný do úvahy rok 2003 tam to bol ČZD 46827,-. Preddavky mali byť 274,- Sk /asi/. Mám to doplatiť do 30.6. a od 1.7. začať platiť 498,-?
Pepa
11.07.05,07:33
Lebo svet je príliš nudný a jednotvárny? :DBepo, celý tento systém ma totiž riadne ........... vytáča. Lebo mám platiť, platiť, platiť a ešte raz platiť. Čo raz! Dvakrát! Do ZP aj z HPP aj zo živnosti, do SP aj z HPP aj zo živnosti. Čím sa viac snažíš, tým viac plať. Tak to je!
Jozef Mihál
11.07.05,07:41
Zasa som omylom stlačil "Súhlasím".
Čím viac sa snažíš, tým viacej platíš (dane z príjmov a odvodov). Čím viacej kupuješ, tým viacej platíš (DPH a spotrebnej dane). Čím máš viac nehnuteľností, tým viacej platíš (dane z nehnuteľností) atď. Nuž, tento svet je o daniach a poplatkoch. Zlatá prvotnopospolná spoločnosť.

Ešte k tým 274 Sk - áno, pri uvedenom ČZD je to výška preddavku, ktorý ste mali platiť až do júna 2005. Odporúčam rýchlo doplatiť, aby ste mali čo najnižšie penále.
Jozef Mihál
11.07.05,07:42
Ešte jedna rada. Nechcete platiť odvody? Založte si s.r.o. Podiely na zisku nepodliehajú odvodom.
Pepa
11.07.05,07:48
Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem. A tak som sa potešila Vášmu súhlasu, predčasne. Takže keď sa nemôžem tešiť z Vásho súhlasu, teším sa z Vašich rád a z toho, že Vás tu máme. Pekný deň.
Jozef Mihál
11.07.05,07:52
;) .
olga.valchovnikova
11.07.05,07:55
neviem, či mám správne znenie Zák.580/2004, ale v par. 16, odsst. 6 (definícia vymeriavacieho základu SZČO) neuvádza žiadny kooficient 2,14
Jozef Mihál
11.07.05,08:12
Máte správne znenie. Koeficient 2,14 je až v novele, ktorá by mala platiť od 1.9.2005 a tento koeficient sa "prejaví" až pri výpočte preddavkov od júla 2006.
olga.valchovnikova
12.07.05,05:24
ďakujem, to som rada, že je to tak, už som myslela že z toho čítania zákonov už som celkom scvokla
Magma
29.07.05,04:50
Prosím o Váš názor. Mám kolegyňu, ktorá je zamestnaná v s.r.o., od februára t.r. je PN, zároveň je v inej firme konateľom. Pretože je konateľ - zamestnanec, bola prihlásená v ZP z titulu zamestnania a zároveň ako konateľ - SZČO, ale poistné ako SZČO neplatila. Teraz ju vyzvali zo ZP, nakoľko je PN a zamestnávateľ za ňu neodvádza poistné, musí si spätne od februára doplatiť ako konateľ poistné vo výške mesačne 910,- Sk, teda z min. mzdy. Podľa mňa poistné platiť nemá.
Hronská Iveta
29.07.05,06:24
Prosím o Váš názor. Mám kolegyňu, ktorá je zamestnaná v s.r.o., od februára t.r. je PN, zároveň je v inej firme konateľom. Pretože je konateľ - zamestnanec, bola prihlásená v ZP z titulu zamestnania a zároveň ako konateľ - SZČO, ale poistné ako SZČO neplatila. Teraz ju vyzvali zo ZP, nakoľko je PN a zamestnávateľ za ňu neodvádza poistné, musí si spätne od februára doplatiť ako konateľ poistné vo výške mesačne 910,- Sk, teda z min. mzdy. Podľa mňa poistné platiť nemá.Vzhľadom k tomu, že je súčasne aj zemestnanec, tak ako konateľ, ktorý je považovaný pri súčasne platnej legislatíve ako SZČO odvod platiť nemá. Odvolajte sa v ZP na §16 ods.7 písm. c), ktorý znie:

c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom, je najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osobou so zdravotným postihnutím, najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.

Ako teda vidíme, nemá stanovenú hranicu "najmenej", má stanovenú len hranicu "najviac".
ALDA
29.07.05,08:47
Vzhľadom k tomu, že je súčasne aj zemestnanec, tak ako konateľ, ktorý je považovaný pri súčasne platnej legislatíve ako SZČO odvod platiť nemá. Odvolajte sa v ZP na §16 ods.7 písm. c), ktorý znie:

c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom, je najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osobou so zdravotným postihnutím, najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy.

Ako teda vidíme, nemá stanovenú hranicu "najmenej", má stanovenú len hranicu "najviac".
Ale ona je konateľka aj v inej firme, podľa mňa by mala platiť. Alebo stačí, keď je v jednej firme prihlásená ako zamestnanec, v ostatných ako konateľ nezamestnanec neplatí preddavky do zdr.poiť?

Hela
Hronská Iveta
29.07.05,11:01
Ale ona je konateľka aj v inej firme, podľa mňa by mala platiť. Alebo stačí, keď je v jednej firme prihlásená ako zamestnanec, v ostatných ako konateľ nezamestnanec neplatí preddavky do zdr.poiť?

HelaTo, že je konateľom vo viacerých firmách - toto nevadí. V prípade, že je zamestnancom a zároveň je konateľom a za výkon konateľa nemá odmenu, tak odvod do ZP platí len z príjmu zamestnanca, čo mu odvádza zamestnávateľ. Takýto je jednoznačne momentálne považovaný ako SZČO, ktorý je zároveň zamestnancom podľa vycitovaného zákona a takýto aj preto, že už platí odvod ako zamestnanec nemá z titulu (konateľ) SZČO ani stanovený odvod "najmenej".
alena
01.08.05,07:11
mňa by zaujímalo, či po novele zákona o ZP ešte platí, že študent, ktorý sa zamestná aspoň na jeden deň v roku do riadneho pracovného pomeru a má uzavretú DoVP alebo DoBPŠ na celý rok, nebude musieť platiť odvody do ZP z dohody.
Téry
01.08.05,08:32
mňa by zaujímalo, či po novele zákona o ZP ešte platí, že študent, ktorý sa zamestná aspoň na jeden deň v roku do riadneho pracovného pomeru a má uzavretú DoVP alebo DoBPŠ na celý rok, nebude musieť platiť odvody do ZP z dohody.Uz to bude inak. Z dohody nebude platit len v case subehu prace na dohodu a zamestnania. Ak napriklad bude v septembri zamestnany, tak prijmy z dohody za sept. akoby neexistovali. V oktobri uz zam, nebude a ak bude mat porijmy z dohody, tak tire sa budu brat do uvahy. pozrite si § 11 ods,9
tomare
01.08.05,08:54
Kto je povinný odvádzať preddavok na poistné za študenta (dôchodcu) pracujúceho na dohodu podľa nového zákona? Podľa mňa sám študent alebo dôchodca a zamestnávateľ tento odvod nesleduje a neodvádza. (dohodár nie je jeho zamestnanec).Ako to vlastne bude?
jurajt
01.08.05,10:33
zdravim. uz je niekde moznost stiahnut schvalenu finalnu verziu zakona?
Téry
01.08.05,12:25
zdravim. uz je niekde moznost stiahnut schvalenu finalnu verziu zakona?No napriklad tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10711
jurajt
01.08.05,12:36
No napriklad tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10711
dakujem pekne.
Hanah
04.08.05,07:52
Ešte jedna rada. Nechcete platiť odvody? Založte si s.r.o. Podiely na zisku nepodliehajú odvodom.p. Mihál,
keď už píšete o tom ako neplatiť odvody, chcem sa spýtať na prípad môjho šéfa, ktorý má príjmy z takýchto činností a platí momentálne takto:

- je spoločníkom vo firme "A" (v s.r.o.) - z podielov na zisku neplatí ani SP ani ZP
- je aj zamestnancom vo firme "A" (nie však konateľom), s mesačným príjmom 20.000 + 20.000 pravidelné prémie - platí aj SP aj ZP
- pracuje na dohodu vo firme "B" - platí len daň z príjmu
- pracuje na dohodu vo firme "C" - platí len daň z príjmu

Čo sa tu dá vymyslieť? Rozmýšľala som nad tým, že ak by nemal s firmou "A" pracovný pomer, ale bolo by to definované len ako odmena spoločníka, tak by platil iba ZP 4% a firma 10%? A akú by k tomu potreboval zmluvu?
Alebo ak by si dal na prac. zmluvu len napr. 6500, z toho by platil aj SP aj ZP, a zvyšok by si každý mesiac vyplácal ako odmenu spoločníkovi, nevadilo by, že to je pravidelná odmena? Ušetril by takto aspoň na odvodoch do SP... čo by mohlo mať dopad na výšku dôchodku, ale je to mladý 28 ročný chalan, takže toto by ho ešte nemuselo trápiť ...
Čo by ste navrhli Vy?
Ďakujem. Hanah
ajka
04.08.05,08:04
To, že je konateľom vo viacerých firmách - toto nevadí. V prípade, že je zamestnancom a zároveň je konateľom a za výkon konateľa nemá odmenu, tak odvod do ZP platí len z príjmu zamestnanca, čo mu odvádza zamestnávateľ. Takýto je jednoznačne momentálne považovaný ako SZČO, ktorý je zároveň zamestnancom podľa vycitovaného zákona a takýto aj preto, že už platí odvod ako zamestnanec nemá z titulu (konateľ) SZČO ani stanovený odvod "najmenej".A ak je zamestnancom a súčasne konateľom vo firme tak už nie je považovaný za SZČO a platí len ako zamestnanec? Za konateľstvo má odmenu.
Má sa odhlásiť ako zamestnanec SZČO?A prihlásiť len ako zamestnanec?
brm
04.08.05,11:12
p. Mihál,
keď už píšete o tom ako neplatiť odvody, chcem sa spýtať na prípad môjho šéfa, ktorý má príjmy z takýchto činností a platí momentálne takto:

- je spoločníkom vo firme "A" (v s.r.o.) - z podielov na zisku neplatí ani SP ani ZP
- je aj zamestnancom vo firme "A" (nie však konateľom), s mesačným príjmom 20.000 + 20.000 pravidelné prémie - platí aj SP aj ZP
- pracuje na dohodu vo firme "B" - platí len daň z príjmu
- pracuje na dohodu vo firme "C" - platí len daň z príjmu

Čo sa tu dá vymyslieť? Rozmýšľala som nad tým, že ak by nemal s firmou "A" pracovný pomer, ale bolo by to definované len ako odmena spoločníka, tak by platil iba ZP 4% a firma 10%? A akú by k tomu potreboval zmluvu?
Alebo ak by si dal na prac. zmluvu len napr. 6500, z toho by platil aj SP aj ZP, a zvyšok by si každý mesiac vyplácal ako odmenu spoločníkovi, nevadilo by, že to je pravidelná odmena? Ušetril by takto aspoň na odvodoch do SP... čo by mohlo mať dopad na výšku dôchodku, ale je to mladý 28 ročný chalan, takže toto by ho ešte nemuselo trápiť ...
Čo by ste navrhli Vy?
Ďakujem. Hanahja by som asi zrušila šéfa...:D
liba2
04.08.05,11:20
Hanah
04.08.05,12:15
ja by som asi zrušila šéfa...:DPrečo? Poznám aj horšie kombinácie, napr. k tomu čo som napísala je jeden známy ešte aj SZČO a konateľom v ďalšej s.r.o. v zahraničí ...
Každý sa obracia ako vie. Keď im to páli, tak prečo nie?
krikra
07.08.05,17:23
zaujal ma clanok v pravde este spred par tyzdnov (13.7.2005) - k teme "rocne zuctovanie poistneho"
co si o tom myslite?

moze to byt vec zaujimava pre SZCO, ktory sme zacali prave tento rok (2005)
- napr. ja som si mesacny preddavok stanovil na 2500 Sk, namiesto 910 Sk, co bolo minimum, lebo viem, ze aj tak by som to musel po rocnom zuctovani doplatit a takto si to aspon mozem odratat zo zakladu dane a platit nizsiu dan uz za rok 2005
- ak vsak rocne zuctovanie poistneho nahodou zrusia, tak nemam dovod platit si preddavky 2500,- mes, kedze bude stacit tych 910,- Sk (resp. nove min. od septembra): nad tuto sumu su to peniaze vyhodene do vzduchu (=nase zdravotnictvo), ktore mi stat nikdy neda spat


V tejto krajine nie je teda vobec ziadna istota...vid clanok nizsie


clanok z Pravdy:
13.07.2005 - 161/05 - Slávka Sélešová - str. 03


Zajac priznáva ťažkosti s kontrolou odvodov

BRATISLAVA - Ročné zúčtovanie poistného, ktorého sa tak zamestnávatelia obávajú, možno zo zákona vypadne. Túto povinnosť zaviedla ešte v januári reforma zdravotníctva Rudolfa Zajaca, pre jej komplikované vykonanie sa ju však poslanci snažili teraz v júni zjednodušiť. Či to naozaj bude pre samoplatcov a zamestnávateľov jednoduchšie, nie je isté, už teraz minister pripúšťa, že od neho celkom upustí. "Ročné zúčtovanie bude náročné. Možno úžitok, ktorý prinesie, bude menší ako množstvo komplikácií s tým spojených. Čas ukáže," priznal minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Ročné zúčtovanie poistného je vlastne spôsob, ako má poisťovňa zistiť, či jej poistenec odviedol toľko korún, koľko mal. Ide o porovnanie odvedených prostriedkov so skutočnými príjmami poistenca. Zložité je to najmä vtedy, keď má poistenec viacerých zamestnávateľov, alebo sa stal zo zamestnanca živnostník, či pri iných zmenách pracovno-právnych vzťahov. "Prišli na to, že je to naozaj komplikované a technicky náročné. Zaťaží to poisťovne, Úrad pre dohľad, zamestnávateľov aj poistenca. Myslím si, že efekt, ktorý ročné zúčtovanie prinesie, ak prinesie, nebude až taký výrazný, kým problémov s tým spojených bude veľa," reagoval bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Marián Kováčik, dnes zamestnanec zdravotnej poisťovne Dôvera. Prvý raz by ho mali platitelia poistného vykonať začiatkom budúceho roka. Dovtedy sa však zákon bude podľa Zajacových slov pravdepodobne opäť meniť, existuje aj možnosť, že ministerstvo príde s celkom novým zákonom. "Z vecí, ktoré by sa mohli zmeniť, je výška vymeriavacích základov a ročné zúčtovanie poistného," potvrdil Zajacov hovorca Karol Farkašovský.

Čo napríklad novely nevyriešili

* ročné zúčtovanie poistného - napriek snahe o jeho zjednodušenie sám minister priznáva, že môže priniesť viac problémov ako osohu
* vymeriavací základ na odvody do zdravotných poisťovní je stále odlišný od vymeriavacieho základu na odvody do Sociálnej poisťovne
* vydávanie lacnejších liekov - lekárnik musí informovať lekára, ak vydá pacientovi iný liek, ako je na recepte; zákon však nič nehovorí o tom, ako to má urobiť
* oslobodenie asistentov zdravotne ťažko postihnutých od platenia poistného
Téry
07.08.05,18:02
Z dobre informovaných zdrojov mám informácie, podľa ktorých ročné zúčtovanie za rok 2005 zrušené nebude. Takže to, že platíš 2500 Sk mesačne, vyhodené peniaze nebudú. K 1.1.2006 sa síce pripravuje novela, ale bude na rozdiel od septembrovej "malá" - jej text je verejne dostupný na internete na www.health.gov.sk (http://www.health.gov.sk).

Okrem iného táto novela vyrieši problém osobných asistentov, ktorý spomínajú v Pravde.

Ročné zúčtovanie bude síce zaťažujúce pre SZČO, ale cesta nie je v ich zrušení ale zjednodušení v tom, že by sa podávali ako súčasť daňového priznania. Ročné zúčtovanie je totiž spravodlivé - SZČO zaplatí poistné vychádzajúc zo základu dane, ktorý skutočne dosiahol v danom roku a nie v rokoch minulých. Výhoda to je pre tých, čo majú súbeh so zamestnaním (majú napriemerný prííjem) - ich VZ sa spočíta a v súčte sa porovnáva na maximum. V tomto je existencia ročného zúčtovania spravodlivejšia ako pri soc.poistení.
krikra
07.08.05,21:31
ano, suhlasim, ze takto je to maximalne spravodlive (aj ked zamestnanci s 11x rocnym platom na urovni zivotneho minima a 500 tisicoveho platu s odmenami v decembri asi suhlasit nebudu ;-)) ,

podla mna by si mal vsak minister rozmysliet, co kde hovori a nie takto plasit ludi. Myslim, ze za ten cas, co vedia o tom, ze pripravuju taketo zmeny, si mohli dokazat uvedomit, co to spravi s ich uradnickym aparatom a pripravit ho na to, a nie teraz spekulovat o tom, ze to bude pre nich komplikovane a pustat taketo veci do novin. Ved si to predsa sami navrhli...
A bolo by dost hlupe, ked sa uz konecne v januari dohodli vydat spravnou cestou, aby ich vlastne organizacne problemy zastavili.

Inak dufam, ze touto cestou to pojde aj v SP.
Téry
07.08.05,21:40
........ ;) .
Hronská Iveta
08.08.05,10:21
A ak je zamestnancom a súčasne konateľom vo firme tak už nie je považovaný za SZČO a platí len ako zamestnanec? Za konateľstvo má odmenu.
Má sa odhlásiť ako zamestnanec SZČO?A prihlásiť len ako zamestnanec?Do 31.8.05 je ako SZČO aj ako zamestnanec. Keďže je zamestnanec, ako SZČO osobitne platiť nemusí (ak nemá príjem za konateľstvo - odmena za výkon konateľa, ani príjem z inej SZČO ako konateľ).
Od 1.9.05 - ak nie je SZČO (skutočne, teda nie z dôvodu konateľa), tak konateľ je už považovaný ako bežný zamestnanec. Ak teda bude mať príjem ako zamestnanec + príjem ako konateľ, toto sa spočíta, jedná sa o jeden vymeriavací základ a urobí sa odvod 4% zamestnanec + 10% zamestnávateľ. Odvod uskutoční zamestnávateľ (mzdárka).
Ak nie je evidovaný na Živnostenskom úrade ako živnostní SZČO, nebude teda z dôvodu, že je len konateľom, od 1.9.05 ako SZČO ani považovaný. Odhlási sa do 8 dní z príslušnej ZP ako SZČO a zostáva prihlásený len ako zamestnanec.
Aspoň predpokladám.
Téry
08.08.05,11:46
Som tu síce nový, ale vidím, že okrem pána Mihála je tu viac ľudí ktorí sa vyznajú v zákone o ZP. Napríklad pani Iveta Hronská.
urs
08.08.05,12:09
Som tu síce nový, ale vidím, že okrem pána Mihála je tu viac ľudí ktorí sa vyznajú v zákone o ZP. Napríklad pani Iveta Hronská.
Pani Hronská robí Olymp, takže sa "vyzná".

Ale v každom prípade jej patrí vďaka čas ktorý venuje porade, aj za všetky rady.
jana7
08.08.05,12:41
Príjem...........113619
Výdavky.........28405
Základ dane....85214
1/2 ZD...........42607
Z toho 1/12......3550
Z toho 14%........498 (po zaokrúhlení nahor)

Resumé: Máte platiť preddavky ako SZČO, a to 498 Sk mesačne.
P.S.: Nechápem, prečo ste od apríla prestali platiť. Tak tomuto ja už celkom nerozumiem. Nevenujem sa zdravotnému poistenie , ale v príspevku starobný dôchodca som sa pýtala či starobný dôchodca musí platiť ak je samostatne hospodáriaci roľník / bez príjmu-nepracuje/ od 1.1.2005 910,-. Sk mesačne zdravotné poistenie. A tu sa píše v citovanom príspevku , že musí platiť preddavok, ak má príjmy, len 498,- . Ako to teda je ?
Starý dôchodca, ktorý má povolenie- samostatne hospodariací roľník , nemá žiadne príjmy musí platiť 910,- Sk poistné? Prišlo mu doplatiť 5460,- za obdobie od 01.01.2005 na čo musí použiť svoj dôchodok , lebo nemá žiadne príjmy.
Nevenujem sa tejto oblasti, tak sa vopred ospravedlňujem ak to v tejto téme niekde bolo spomenuté , ale aj tak prosím o odpoveď. Chcem pomôcť dôchodcovi a neviem ako.
Jana Motyčková
08.08.05,12:50
Janka, v uvedenom príklade sa jednalo o SZČO popri zamestnaní, takáto SZČO nemá stanovené minimum.
jana7
08.08.05,12:57
somij , nechcela som týmto spochybniť tvoju odpoveď , ale ako sa hovorí topiaci sa aj slamky chytá.
Rišinko
13.08.05,15:08
Mám zopár otázok. Môže byť konateľ spoločnosti, ktorý tam aj pracuje (je to jeho jediné zamestnanie) považovaný len za SZČO a bude si odvádzať do ZP ako SZČO 910,- Sk? Na priblíženie: spoločnosť vznikla iba v júni a rozbieha sa. Zatiaľ sme ho viedli ako zamestnanca a platil si odvody aj do ZP aj do SP. Ale teraz chce platiť menšie odvody (teda nechce platiť do SP). Môže byť iba SZČO, keď od 1. septembra zasa konatelia majú byť zamestnancami? Viem, že sme asi nejakí opační ale prosím o radu.
Téry
13.08.05,16:30
Starý dôchodca, ktorý má povolenie- samostatne hospodariací roľník , nemá žiadne príjmy musí platiť 910,- Sk poistné? Pre správnu odpoveď by bolo potrebné vedieť, či tento človek mal nejaký a aký základ dane z činnosti SZČO v rokoch 2003 a 2004.

Pri predpoklade, že žiadne takéto príjmy v týchto rokoch nemal, platí nasledovné:

Od 1.1.2005 mal platiť preddavok na zdravotné poistenie 910 Sk mesačne.

Od 1.9.2005 preddavok na zdravotné poistenie platiť nemusí, lebo je starobný dôchodca.
Téry
13.08.05,16:36
Mám zopár otázok. Môže byť konateľ spoločnosti, ktorý tam aj pracuje (je to jeho jediné zamestnanie) považovaný len za SZČO a bude si odvádzať do ZP ako SZČO 910,- Sk? Na priblíženie: spoločnosť vznikla iba v júni a rozbieha sa. Zatiaľ sme ho viedli ako zamestnanca a platil si odvody aj do ZP aj do SP. Ale teraz chce platiť menšie odvody (teda nechce platiť do SP). Môže byť iba SZČO, keď od 1. septembra zasa konatelia majú byť zamestnancami? Viem, že sme asi nejakí opační ale prosím o radu.Zákon o ZP a zákon o SP sú dva rôzne zákony, dve rôzne filozofie.

Ak ten konateľ bude mať príjem len za funkciu konateľa a nebude mať v spoločnosti pracovnú zmluvu, tak:

- na účely zákona o ZP bude považovaný za zamestnanca, odvody 4% + 10% z odmeny konateľa,
- na účely zákona o SP nebude považovaný ani za zamestnanca ani za SZČO, odvody do SP žiadne,
- zdanenie príjmu ako závislá činnosť, z odmeny sa platí mesačný preddavok na daň, je nárok na daňový bonus a na nezdaniteľnú čiastku.
Rišinko
14.08.05,13:10
Ďakujem pekne, pomohlo mi to. Ale ešte mi nie je jasné. Teraz keď je v ZP prihlásený ako zamestnanec tak netreba nič ísť meniť. Ale áno? A zo SP ho odlásiť?
Rišinko
15.08.05,06:55
Neviete mi niekto poradiť? Prosííííím
Téry
15.08.05,06:57
Risinko, a aka bola vlastne otazka?
Rišinko
15.08.05,07:09
Príspevok 1056 s nadväznosťou na príspevok 1058.
Téry
15.08.05,07:16
No comment.
Rišinko
15.08.05,07:26
Mám to chápať že je to tak ako som to napísala alebo je to úplná somarina? Už som z toho taká zmagorená že neviem už nič.
Téry
15.08.05,07:36
Prosim Vas, ak chcete, aby sa niekto zamyslel na Vasim problemom, dajte si v prvom rade Vy tu namahu, aby ste zrozumitelne napisali Vasu otazku.
marek32
15.08.05,08:07
Chcel by som sa opýtať na zamestnancov vlastnici preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím.Možno takýchto zamestnancom podľa § 12 považovať za osoby so zdravotným postihnutím a uplatniť im znížené poistné, keďže sa novelou zákona doplnila poznámka 40 pod čiarou aj o 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov?

Pred novelou zákona nie je možné zamestnancom (ŤZP) uplatniť znížené poistné?
Téry
15.08.05,08:14
Ano, po novele, teda po 1.9., maju zinizene sadzby. Spätne to neplati.
bepo
15.08.05,08:56
Rišinko-je rozdiel byť SZCO a považovať niekoho za SZCO pre účely ZP.Konatelia bez pracovnej zmluvy len s odmenou sú teraz považovaný za SZCO a sami si platia ZP,od septembra budú považovaný za zamestnanca a platia 4%+ 10 %.
Do SP zamestananec platí vždy,konateľ nie.
Rišinko
15.08.05,09:11
Ospravedlňujem sa Vám Téry, zle som zadala čísla príspevkov. Nechcela som to znovu rozpisovať a tak som zadala len čísla príspevkov - samozrejme zlé čísla. Poradu navštevujem len krátky čas, tak ešte neviem niekedy čo a ako. Ale to nie je ospravedlnenie ja viem. Ak môžem požiadať ešte o radu tak veľmi prosím.
Konateľ spoločnosti je u nás vedení ako zamestnanec s pracovnou zmluvou. Chce byť SZČO. Do ZP sa budú odvádzáť aj naďalej odvody ako za zamestnanca (4% + 10%).Musím ísť na ZP nahlásiť zmenu? A zo SP ho môžem odhlásiť, keďže zatiaľ nechce platiť odvody do SP?
Hronská Iveta
15.08.05,09:55
Chcel by som sa opýtať na zamestnancov vlastnici preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím.Možno takýchto zamestnancom podľa § 12 považovať za osoby so zdravotným postihnutím a uplatniť im znížené poistné, keďže sa novelou zákona doplnila poznámka 40 pod čiarou aj o 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov?

Pred novelou zákona nie je možné zamestnancom (ŤZP) uplatniť znížené poistné?

Ano, po novele, teda po 1.9., maju zinizene sadzby. Spätne to neplati.
Tak tomuto presne nerozumiem. Z akého dôvodu si pred 1.9.05 nemohli podľa vyššie uvedeného príspevku zamestnanci ZŤP uplatniť znížené sadzby poistného (zamestnanec 2%, jeho zamestnávateľ 5%) ???

Možno sa teda bavíme o rozdielnych veciach, ale v pôvodnom zákone o ZP, je v §12 uvedené, že sadzba poistného je 4% z vym.základu. Ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím - odvolávka 40) na §9 zákona č.5/04 Z.z. o službách zamestnanosti, kde je podľa mňa jednoznačne aj ZŤP zamestnanec. Jedná sa predsa o ten najvyšší stupeň postihnutia, preto nevidím dôvod, aby práve pri takomto zamestnancovi nemali byť nižšie sadzby poistného (zamestnanec/zamestnávateľ), pričom tieto platia už od 1.1.2005.
Oľa
15.08.05,13:02
Je to presne tak, ako píše Téry, § 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov v ktorom je definovaný občan s ŤZP bol do poznámky 40) pod čiarou doplnený až zákonom č. 352/05, ktorý má účinnosť od 1. 9. 2005. Zákon platný do 31. 8. 2005 na občana s ŤZP podľa z. č. 195/98 bohuziaľ zabudol, takže to opravili až od 1. 9. 2005. Aj pri ročnom zúčtovaní si tento občan bude 8 mesiacov započítavať platenie preddavkov vo výške 4% a za 9-12/05 vo výške 2%.
Pôvodná odvolávka 40) - na §9 zákona č.5/04 Z.z. o službách zamestnanosti nezahŕňa občana s ŤZP, nakoľko tento zákon takého občana nedefinuje.
Jana Motyčková
15.08.05,13:32
Možno sa teda bavíme o rozdielnych veciach, ale v pôvodnom zákone o ZP, je v §12 uvedené, že sadzba poistného je 4% z vym.základu. Ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím - odvolávka 40) na §9 zákona č.5/04 Z.z. o službách zamestnanosti, kde je podľa mňa jednoznačne aj ZŤP zamestnanec. Jedná sa predsa o ten najvyšší stupeň postihnutia, preto nevidím dôvod, aby práve pri takomto zamestnancovi nemali byť nižšie sadzby poistného (zamestnanec/zamestnávateľ), pričom tieto platia už od 1.1.2005.§9 zákona o zamestnanosti sa odvoláva na zákon o sociálnom poistení a ods.2) - občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu ... rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu (to sú policajti a vojaci). Ak má teda pracovník rozhodnutie Sociálenej posiťovne, že má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 20% a viac percent, má nižšie odvody do ZP už od 1.1. Niektorí ľudia ale nemajú takéto rozhdnutie, ale majú rozhodnutie o ťažkom zdravotnom postihnutí (funkčné postihnutie %), ktoré vydáva útvar (odbor) práce, sociálnych vecí a rodiny (mestský úrad) - toto sa vydáva na základe Zákona o sociálnej pomoci - a to do 1.9. nestačí pre nižšie odvody na ZP.
Marína
15.08.05,23:02
Janka, v uvedenom príklade sa jednalo o SZČO popri zamestnaní, takáto SZČO nemá stanovené minimum.Platí to aj pre občana SR v pracovnom pomere v ČR, ktorý je súčasne SZČO v SR?
Ďakujem.
Daska
15.08.05,23:11
Platí to aj pre občana SR v pracovnom pomere v ČR, ktorý je súčasne SZČO v SR?
Ďakujem.

Ak sa nemylim, tak zdravotne poisteny moze byt len v jednom state EU a to tam kde ma riadny PP, takze u nas by si platit nemal vobec...

Ale ak sa mylim ma opravte, prosim
Hronská Iveta
16.08.05,05:49
Je to presne tak, ako píše Téry, § 51 zákona č. 195/ 1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov v ktorom je definovaný občan s ŤZP bol do poznámky 40) pod čiarou doplnený až zákonom č. 352/05, ktorý má účinnosť od 1. 9. 2005. Zákon platný do 31. 8. 2005 na občana s ŤZP podľa z. č. 195/98 bohuziaľ zabudol, takže to opravili až od 1. 9. 2005. Aj pri ročnom zúčtovaní si tento občan bude 8 mesiacov započítavať platenie preddavkov vo výške 4% a za 9-12/05 vo výške 2%.
Pôvodná odvolávka 40) - na §9 zákona č.5/04 Z.z. o službách zamestnanosti nezahŕňa občana s ŤZP, nakoľko tento zákon takého občana nedefinuje.

§9 zákona o zamestnanosti sa odvoláva na zákon o sociálnom poistení a ods.2) - občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu ... rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu (to sú policajti a vojaci). Ak má teda pracovník rozhodnutie Sociálenej posiťovne, že má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 20% a viac percent, má nižšie odvody do ZP už od 1.1. Niektorí ľudia ale nemajú takéto rozhdnutie, ale majú rozhodnutie o ťažkom zdravotnom postihnutí (funkčné postihnutie %), ktoré vydáva útvar (odbor) práce, sociálnych vecí a rodiny (mestský úrad) - toto sa vydáva na základe Zákona o sociálnej pomoci - a to do 1.9. nestačí pre nižšie odvody na ZP.
Podľa jednotlivých zákonov to tak teda skutočne je, ja osobne to však vidím tak, že ZŤP boli voči ostatným postihnutým v tomto smere diskriminivaný. Z toho dôvodu to v novele zdravotného zákona preto zrejme aj upravili (doplnili).
Neviem, ako by sa na to pozerali v prípade, keby si aj ZŤP uplatnil znížené odvody už od 1.1.05, čo by odôvodnili práve ich diskrimináciou. To už je však o inom.
Ďakujem za vysvetlenie Oli a Somij, ani som totiž nevedela, že ZŤP posudzuje a preukazy vydáva útvar (odbor) práce, sociálnych vecí a rodiny (mestský úrad). Predpokladala som, že aj ZŤP je posudzovaný Sociálnou poisťovňou a keďže je ZŤP, musí byť invalidný s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť určite nad 70%. Nemám so ZŤP bližšie skúsenosti, nemala som extra dôvod ich doposiaľ riešiť, z tohto dôvodu by som tie odvody teda aj pre ZŤP odvádzala zrejme nižšie.
Ďakujem.
Jana Motyčková
16.08.05,08:20
Len poznámka - presne toto sme včera riešili (užívateľ zadal ŤZP ako pracovníka so zmenenou prac. schopnosťou 20-40%) a zitili sme, že aj keď má funkčné postihnutie 55%, zmenenú prac. schopnosť podľa tabuliek by mal len 20-30%.
Spoločná ZP (kontrolórka) nám povedala, že aj toto rozhodnutie (ŤZP) budú už od 1.1.2005 akceptovať pre znížené zdravotné odvody.
Kedysi sme s právnikom riešili nejaký odkaz pod čiarou a vtedy nám povedal, že odkaz pod čiarou je len informatívny (nie záväzný) a ak by sme tento konkrétny odkaz pod čiarou tiež považovali za nie záväzný, možno by aj právne prešli tie nižšie odvody pre ŤZP.
nika.sum
16.08.05,09:12
Ahojte poradaci, tiez potrebujem poradit. Ak je konatel zaroven SZCO a ako konatel nema odmenu, plati preddavky do ZP len ako SZCO? Ak by mal odmenu tak plati 4+10% z odmeny a mal by byt prihlaseny ako zamestnanec?
Katarína STR
16.08.05,09:16
Ak je konateľ súbežne aj SZČO živnostník a nepoberá ako konateľ odmenu, tak platí preddavok na zdravotné poistenie len ako SZČO živnostník.
Konatelia boli povinní sa prihlásiť do svojej zdravotnej poisťovne do 8.1.2005
Hronská Iveta
16.08.05,09:19
Len poznámka - presne toto sme včera riešili (užívateľ zadal ŤZP ako pracovníka so zmenenou prac. schopnosťou 20-40%) a zitili sme, že aj keď má funkčné postihnutie 55%, zmenenú prac. schopnosť podľa tabuliek by mal len 20-30%.
Spoločná ZP (kontrolórka) nám povedala, že aj toto rozhodnutie (ŤZP) budú už od 1.1.2005 akceptovať pre znížené zdravotné odvody.
Kedysi sme s právnikom riešili nejaký odkaz pod čiarou a vtedy nám povedal, že odkaz pod čiarou je len informatívny (nie záväzný) a ak by sme tento konkrétny odkaz pod čiarou tiež považovali za nie záväzný, možno by aj právne prešli tie nižšie odvody pre ŤZP.
Ja osobne by som bola za to, aby aj pre ZŤP pracovníka boli nižšie odvody už od 1.1.05 a predpokladám, že aj pracovníci kontroly budú v tomto prípade postupovať humánne.
Odvolávka pod čiarou - je veľmi ošemetná záležitosť, v zákone je jej definícia skutočne taká, že odkaz má len informatívny charakter, ... čo sa podľa niektorých ustanovení zákonov "hodí", inokedy však zase nie. S tým už však zrejme nič neurobíme.
nika.sum
16.08.05,09:22
Ak je konateľ súbežne aj SZČO živnostník a nepoberá ako konateľ odmenu, tak platí preddavok na zdravotné poistenie len ako SZČO živnostník.
Konatelia boli povinní sa prihlásiť do svojej zdravotnej poisťovne do 8.1.2005 Dakujem velmi pekne. Tyka sa to aj obdobia od 1.9.2005?
Katarína STR
16.08.05,09:29
No ak ti mám povedať pravdu, mám to vytlačené, ale ešte som to neprebehla, takže neviem.
Toto ti bude presne vedieť napísať pán Mihál.
Určite ti odpovie.

Ale myslím si, že budú konatelia platiť zdravotné poistenie len ak budú brať odmenu.
Katarína STR
16.08.05,09:32
Konatelia s.r.o. sa už nebudú považovať za SZČO ale budú sa považovať za zamestnancov - a to v prípade, ak za výkon funkcie konateľa budú poberať odmenu. K 1.septembru 2005 sa všetci konatelia, ktorí boli z tohto titulu v zdravotnej poisťovni prihlásení ako SZČO, odhlásia ako SZČO. Ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu a sú občanmi s trvalým pobytom na Slovensku ich spoločnosť – ich „zamestnávateľ“ - ich prihlási ako „zamestnancov“.
Jozef Mihál
16.08.05,09:36
Pekný citát Katka.
nika.sum
16.08.05,09:39
Dakujem vsetkym za radu.
Katarína STR
16.08.05,09:39
Pekný citát Katka.
No jasné, keď som citovala Vás, tak to inak ani nejde. ;)
Jozef Mihál
16.08.05,09:44
Katarína STR
16.08.05,09:46
Ospravedlňujem sa, neuvedomila som si to, polepším sa.
Jozef Mihál
16.08.05,09:49
:D .
dvd
16.08.05,09:59
Odkedy plati posledna novela zakona o ZP?? Na stranke VSZP v odpovediach pisu raz ze od 1.9.2005 inokedy ze od 4.9.2005. Som konatelka bez prijmu, t.j. momentalne podla zakona SZCO(910,-), kedze budem aj nadalej bez prijmu po novele sa stanem tzv. dobrovolne nezamestnana(575,-). V tlacive "Oznamenie poistenca" sa vypisuje: zmena plati od: ... Potrebujem to vypisat, odchadzam na dovolenku. Dik.
Jana Motyčková
16.08.05,10:53
1.9.2005 .
Janka Gánovská
16.08.05,12:16
Prelúskala som skoro celú túto tému, ale nenašla som nikde odpoveď na môj problém. Všade sa hovorí o dôchodcovi-SZČO, ale čo obyčajný dôchodca pracujúci na DoVP. Moja mama si takto privyrába, teraz si sledovala príjem do 6500,-Sk a pokiaľ som to pochopila, od 1.9. nemôže zarobiť viac ako 3250,- Sk. Keďže do ročného zúčtovania sa nebude započítavať príjem do 31.8., mohla by si urobiť DoVP za august napr. na 25000,- Sk? Tí dotyční by jej to vyplácali postupne do konca roka a nechala by si len dohodu čo neprekročí 3250,- Sk.
Téry
16.08.05,12:34
Janka, precitaj si toto (a vsade si slovo "student" nahrad slovom "dochodca"):

http://mihal.blog.sme.sk/c/18033/Studenti-dohody-a-zdravotne-poistenie.html
jurajt
16.08.05,12:35
Moja mama si takto privyrába, teraz si sledovala príjem do 6500,-Sk a pokiaľ som to pochopila, od 1.9. nemôže zarobiť viac ako 3250,- Sk.
Presne rovnaka situacia je aj u studenta pracujuceho na Dohodu o brigadnickej praci studentov. Ak zarobi 3250 Sk dostane na ruku 3250 Sk (uplatni nezdanitelne minimum). Ak vsak zarobi 3800, dostane vdaka zdravotnemu "zdaneniu" presne rovnako. Ak zarobi 4500, dostane 3870 a zdravotna "dan" mu tvori prakticky 50% zarobeneho rozdielu. Kto bude za tychto okolnosti ochotny pracovat za uvedene ciastky a preco by sa mal namahat zarobit o nieco viac, nez 3250? Z mojej skusenosti viem, ze sumy 3-6 tisic su pri roznych studentskych vypomociach snad najbeznejsie mesacne vyplacane ciastky. doterajsia uprava umoznovala tymto ludom aspon nieco si naprosto legalne privyrobit ku studiu, za velmi prijatelnych podmienok az do tych 6500 Sk. Sucasna uprava od 1.9. bude samozrejme viest k roznym spekulaciam. Keby bol aspon zakon formulovamny tak, ze zdravotne "zdanena" bude len ciastka PRESAHUJUCA 3250 Sk, bolo by to o mnoho prijatelnejsie. Lenze nie je. :-(
Janka Gánovská
16.08.05,12:42
Súhlasím, ale je to isté, že príjem do 31.8. sa nebude nikde vykazovať? V tom prípade by to šlo urobiť dohodou v auguste na sumu x Sk a nemuselo by sa odvádzať poistné na ZP. Alebo len do výšky 78000,- Sk za 1-8/05???
apsgroup
16.08.05,12:49
My sme sa nad tym tiez zamyslali, ale neviem ako niekomu vysvetlit dohodu za 8/2005
za 25000,-sk, ktora bude vyplacana postupne. Ved dohoda je obycajne vyplatena po skonceni prace t.j. v septembri za 8/2005. Este ak by sa vyplatila jednorazovo tak snad, ale az do decembra to sa mi nezda.
Janka Gánovská
16.08.05,12:58
je to vec dohody, podľa toho o koho ide...mama robí účtovníctvo dvom dopravcom a sú radi, že ju majú tak pristúpia na hocičo.
apsgroup
16.08.05,13:10
Myslele som,ako to vysvetit kontrolnym uradom napr.urad prace a nie dohoda so zamestnavatelom. S tym sa vacsinou da dohodnut.
nika.sum
16.08.05,19:40
Ahoj. Ked som pracovala na DoVP do 31.6.2005 a som SZCO a platim si preddavky do ZP ako SZCO, bude sa do prijmu pri rocnom zuctovani ratat aj dohoda alebo aj v tomto pripade plati ze az od 1.9.2005?
Téry
16.08.05,20:29
nika - ak si SZCO, tak dohoda o VP sa nezapocitava.
Téry
16.08.05,20:31
Dohoda o VP sa zapocitava len osobam, ktore v tom case nie su ani zamestnanci ani SZCO.
nika.sum
17.08.05,09:25
Dakujem, velmi pekne, Tery
Magma
19.08.05,04:20
Vie niekto poradiť, ako to bude s poistným do ZP, ak konateľ je cudzinec, má odmenu konateľa v SR, zároveň je zamestnaný v zahraničí, kde platí riadne odvody zo mzdy?
Jozef Mihál
19.08.05,06:54
Ak to zahraničie je EÚ, tak na Slovensku ako konateľ "zamestnanec" od 1.9. neplatí.
elenka
19.08.05,07:07
Dohoda o VP sa zapocitava len osobam, ktore v tom case nie su ani zamestnanci ani SZCO.
Chcem sa spýtať, toto platí aj po 1. 9. 2005?
Ďakujem.
Jozef Mihál
19.08.05,07:10
Chcem sa spýtať, toto platí aj po 1. 9. 2005?
Ďakujem.Áno .
Magma
19.08.05,07:22
Ak to zahraničie je EÚ, tak na Slovensku ako konateľ "zamestnanec" od 1.9. neplatí.
To znamená, ak v EÚ je zamestnanec, tak už u nás neplatí poistné. Zhruba pred týždňom som sa pýtala u nás v pobočke VŚZP a povedali, že cudzinci platia naďalej tak ako doteraz, bez ohľadu na to či platia v zahraničí poistné alebo nie. Ako sa dá presvedčiť zamestnancov pobočky, že nemajú pravdu?
Darana
19.08.05,08:31
Ak som všetkému dobre porozumela, iba pred nedávnom som konateľa prihlasovala do Zdravotnej poisťovne ako SCČo a keď som si zvykla na to, že aj keď ho mám na stave ako zamestnanca nerátam mu zdravotné odvody, platím 910,- Sk/mes. do poisťovne tak teraz v mzde za 09/2005 sa mám vrátiť k tom čo som robila predtým? - čiže bude vystupovať opäť ako klasický zamestnanec? Ak áno, akú to malo na tých pár mesiacov logiku? Či sa im zdá že máme málo práce?
Jana Acsová
19.08.05,08:43
Sú tieto uzávery správne?

Ak je konateľ slovenskej s.r.o. odmeňovaný v zmysle mandátnej zmluvy český štátny príslušník, ktorý je zároveň v pracovnom pomere v Českej republike:

1. je potrebné ho k 31.8.2005 odhlásiť zo zdravotného poistenia ako SZČO,
2. od 1.9.2005 je odmena v zmysle mandátnej zmluvy už len zdaňovaná daňou zo závislej činnosti,
3. konateľovi sa nezráža odvod vo výške 4 % na zdravotné poistenie (nakoľko ho ani neprihlasujeme do poisťovne),
4. firma neodvádza 10 % na zdravotné poistenie z odmeny konateľa,
5. nepotrebujeme žiadny formulár o poistení konateľa v zahraničí.

Včera sme položili túto otázku na pobočke VŠZP a povedali, že máme zavolať o dva týždnehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
jurajt
19.08.05,11:30
Priatelia, aj ked to suvisi s temou noveho zakona o ZP len okrajovo, davam to sem. Nikde na nete neviem najst "Odhlasku zamestnanca z Vseobecnej zdravotnej poistovne" a odhlasku SZCO z tej istej. Neviem to najst ani na stranke VSZP. Nemate to nahodou niekto v elektronickej podobe a nemozete to sem posunut? Pripadne aj s nejakym manualom, ak sa tam pouzivaju nejake nezrozumitelne kody? Vopred vdaka, potrebujem to surne, este dnes.
Jankaaa
19.08.05,11:33
skús hľadať, tam to určite je http://www.rksoft.sk/formulare.htm
jurajt
19.08.05,11:52
skús hľadať, tam to určite je http://www.rksoft.sk/formulare.htm
Vdaka, je to tam ale len ako download k uctovnemu softu a ako obrazky, viem sa s tym sice vytrapit a skonvertovat do PDF, prirobit textboxy a tak, ale stale to nebude uplne ono, ak to ma niekto rovno ako PDF, alebo Wordovsky dokument, asi by to potesilo aj viacerych.
Aňuška
19.08.05,14:12
Pre Jurajt:

Pripájam stiahnuté zo stránky VšZP s týmto postupom:

Poistenci
Vyplňovanie tlačív
Prihláška/odhláška poistenca
jurajt
19.08.05,15:55
Pre Jurajt: Pripájam stiahnuté zo stránky VšZP s týmto postupom:
Dakujem srdecne, ja som sa nejako zamotal v sekcii platitelia poistneho a tam som nic potrebne nenasiel. :-) Ale ako tak studujem tlaciva: pri prijati noveho zamestnanca resp. pri odchode povinnost podavat hlasenie poistovni zamestnavatel uz nema, ale je to povinny urobit poistenec sam, pokial nie je zbaveny pravnej sposobilosti? A zamestnavatel co potom posiela, nic? Ja som uz z toho ZP fakt magor. :-)
Daska
19.08.05,19:27
Dakujem srdecne, ja som sa nejako zamotal v sekcii platitelia poistneho a tam som nic potrebne nenasiel. :-) Ale ako tak studujem tlaciva: pri prijati noveho zamestnanca resp. pri odchode povinnost podavat hlasenie poistovni zamestnavatel uz nema, ale je to povinny urobit poistenec sam, pokial nie je zbaveny pravnej sposobilosti? A zamestnavatel co potom posiela, nic? Ja som uz z toho ZP fakt magor. :-)
Juraj ty si hladal tlacivo na prihlasenie zamestnanca do ZP???

Neviem ako inde, ale mne kazali v ZP (vo VsZP aj Siderii) normalne prihlasovat aj odhlasovat zamestnancov tak ako doteraz na tlacive: Hromadne oznamenie zamestnavatela.

To tlacivo, ktore tu dala Anuska sa tusim pouziva pri zmene poistovne. Je to prihlaska a odhlaska zo ZP, ale ked ju menis.
Jozef Mihál
19.08.05,19:32
To znamená, ak v EÚ je zamestnanec, tak už u nás neplatí poistné. Zhruba pred týždňom som sa pýtala u nás v pobočke VŚZP a povedali, že cudzinci platia naďalej tak ako doteraz, bez ohľadu na to či platia v zahraničí poistné alebo nie. Ako sa dá presvedčiť zamestnancov pobočky, že nemajú pravdu?Ukážte im zákon v znení po 1.9.2005 (stačí keď si vezmete Zbierku s novelou 352) a v ňom § 3 ods.3 prvá veta.
Jozef Mihál
19.08.05,19:35
Sú tieto uzávery správne?

Ak je konateľ slovenskej s.r.o. odmeňovaný v zmysle mandátnej zmluvy český štátny príslušník, ktorý je zároveň v pracovnom pomere v Českej republike:

1. je potrebné ho k 31.8.2005 odhlásiť zo zdravotného poistenia ako SZČO,
2. od 1.9.2005 je odmena v zmysle mandátnej zmluvy už len zdaňovaná daňou zo závislej činnosti,
3. konateľovi sa nezráža odvod vo výške 4 % na zdravotné poistenie (nakoľko ho ani neprihlasujeme do poisťovne),
4. firma neodvádza 10 % na zdravotné poistenie z odmeny konateľa,
5. nepotrebujeme žiadny formulár o poistení konateľa v zahraničí.

Včera sme položili túto otázku na pobočke VŠZP a povedali, že máme zavolať o dva týždnehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.1. Áno,
2. áno,
3. áno,
4. áno,
5. áno, ak ale budú vo VšZP žiadať niečo, nehádajte sa, doporučujem ukázať im jeho český preukaz poistenca.
jurajt
19.08.05,20:34
Juraj ty si hladal tlacivo na prihlasenie zamestnanca do ZP???Ano. Jedno z nich. druhe, SZCO.


Neviem ako inde, ale mne kazali v ZP (vo VsZP aj Siderii) normalne prihlasovat aj odhlasovat zamestnancov tak ako doteraz na tlacive: Hromadne oznamenie zamestnavatela.No tak take sice mam, aj ked na webe VSZP ho zas nevidim, ale hlavne ho neviem vyplnit, lebo su tam take jasne udaje a potom: kod, platnost a datum zmeny. Datum tiez viem vyplnit, ale vobec netusim, co mam dat ako "kod" pri odhlaske a co to je ta platnost :-)

Lenze aha, co pise VSZP na svojom webe o povinnostiach:



http://www.vszp.sk/main/grf3/stvorec_orange1_s10.gif Zamestnávateľ je povinný:
- prihlásiť sa ako platiteľ poistného do zdravotnej poisťovne, v ktorej má poistených svojich zamestnancov, do ôsmich dní odo dňa vzniku povinnosti platiť preddavky. Pre tento účel slúži tlačivo Prihláška zamestnávateľa
- oznámiť príslušnej pobočke VšZP najneskoršie do ôsmich dní zmenu svojho názvu, sídla, identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmenu dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov,
- vypočítať výšku preddavku, riadne a včas platiť a odvádzať preddavky a vykazovať poistné príslušnej pobočke VšZP,
- vykonávať ročné zúčtovanie poistného,
- odviesť nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania poistného príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo,
- viesť a uchovávať po dobu desiatich rokov účtovné doklady a iné doklady potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu, výšky poistného a jeho platenia,
- viesť a uchovávať po dobu desiatich rokov evidenciu o zamestnancoch, ktorá musí obsahovať
1. meno a priezvisko,

2. rodné číslo,
3. trvalý pobyt,
4. údaje o vzniku a zániku verejného zdravotného poistenia,
5. príjem za jednotlivé výplatné obdobia,
6. výšku zaplateného poistného,
- preukazovať príslušnej pobočke VšZP skutočnosti potrebné na zistenie dodržania lehoty splatnosti preddavkov na poistné,
- predkladať príslušnej zdravotnej poisťovni na požiadanie doklady potrebné na výpočet ročného zúčtovania poistného,
- predkladať príslušnej pobočke VšZP pri výkone kontroly účtovné doklady a iné doklady týkajúce sa platenia, odvádzania, ročného zúčtovania a vykazovania poistného a umožniť výkon kontroly zamestnancom zdravotnej poisťovne povereným vykonaním kontroly,
- predkladať Úradu pri výkone dohľadu účtovné doklady a iné doklady týkajúce sa platenia, odvádzania, ročného zúčtovania a vykazovania poistného alebo ich na požiadanie zasielať a umožniť úradu výkon dohľadu.


http://www.vszp.sk/main/grf3/stvorec_orange1_s10.gif Zamestnanec je povinný:
- oznámiť zamestnávateľovi v deň nástupu do zamestnania a počas trvania zamestnania príslušnú zdravotnú poisťovňu a každú zmenu príslušnej zdravotnej poisťovne, ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný uvedené skutočnosti oznámiť každému zamestnávateľovi,

-






oznámiť príslušnej pobočke VšZP zmenu platiteľa poistného, napr. v prípade, že zamestnanec nemal v príslušnom mesiaci žiadny príjem, poistné za neho platí štát. Ak pri výpočte odvodu preddavku na poistné zamestnávateľ zistí, že v danom mesiaci platí za zamestnanca štát, odporúčame takémuto zamestnancovi poskytnúť tlačivo Oznámenie poistenca, ktoré zamestnanec vyplní a zašle príslušnej pobočke VšZP (prípadne tlačivo zašle zamestnávateľ spolu s mesačným výkazom). Na tomto tlačive oznámi poistenec zmenu platiteľa poistného.

Z toho mi po precitani vyplyva, ze zamestnavatel nema co poistenca prihlasovat, alebo odhlasovat a je to zalezitost poistenca, ze musi nahlasit zmenu platitela poistneho. Je to tak?

Ak to teda nie je tak, co znamenaju tie "kody" a "platnost" na "hromadnom hlaseni" a co tam nabusit, ked odhlasujem zamestnanca? :-)
Daska
19.08.05,21:04
Je to tak, ale tety na poistovniach my povedali, ze jednoduchsie je aby to ten zamestnavatel urobil za zamestnanca, lebo ten zamestnanec aj tak nevie co ma robit.
Daska
19.08.05,21:08
kód - uviesť jedno písmeno z nasledujúcich:

C - osoba, ktorá poberá dôchodok z dôchodkového zabezpečenia SR alebo ČR

S - zamestnanec

E - osoba, ktorá sa stará o dieťa do 3 rokov

T - spolupracujúca osoba

I - vojak základnej a náhradnej vojenskej služby

V - osoba dlhodobo v cudzine (najmenej 6 mesiacov) a tam aj zdravotne poistená

J - osoba v civilnej službe, ktorej príjem nepresahuje minimálnu mzdu

W - osoba zamestnaná v cudzine a tam aj zdravotne poistená

Z - zamestnanec na neplatenom voľne nad 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní bez náhrady príjmu

platnosť - uviesť jedno písmeno z nasledujúcich:

Z - začiatok platnosti kategórie poistenca

K - koniec platnosti kategórie poistenca

X - oprava (vyškrtnutie celého riadku)
VieraS
24.08.05,15:26
Prosím o odpoveď - aké údaje majú byť uvedené v položkách č.3.,6.,7.,8.,9., vety tela dávky prílohy mesačného výkazu za 09/2005 zamestnanca, ktorý je od 01.08.2005 do 31.10.2005 na neplatenom voľne a aký bude jeho minimálny základ za 08/2005 v zmysle par.19 ods.5 b).
Oľa
25.08.05,06:07
Daška, prosím kde si zohnala tie kódy? Možno som "jednoduchšia". Ďakujem
bea
31.08.05,08:58
Možno niekoho bude zaujímať aké tlačivo treba použiť pri odhlásení konateľa ako SZČO zo Spoločnej zdravotnej poisťovne. Nevedela som si poradiť, tak som sa informovala na pobočke v Bratislave a bolo mi povedané, že stačí napísať len list, že sa odhlasuje a nezabudnúť uviesť jeho rodné číslo.
Bionda
31.08.05,09:07
Oľa tie kódy sú na tlačive každého Hromadného oznámenia každej z poisťovní.. uvedné Dáškou platia pre VŠZP .
Bea ja pre ostatné poisťovne tiež používam ich staré hromadné a myslím si , že sú veééľmo:D radi . (v dobrom)
Oľa
31.08.05,09:48
Ďakujem, nepracujem s takými tlačivami, asi preto to bolo pre mňa niečo neznáme, priznám sa, že som si myslela že sú to také kódy ako sa používajú v SP pri EZU a že som niečo zmeškala. Ešte raz dík