blender
17.01.13,11:04
dobry den,
vie tu nejaka dobra dusa poradit, ci mozem spravit nieco s teplotou TÚV? Podla vyhlasky Ministerstva hospodarstva zo 6. aprila 2005 o urcenom case a o urcenej kvalite dodavky tepla pre konecneho spotrebitela c. 152/2005 § 2 ods. 3: "Dodavku tepla na pripravu teplej uzitkovej vody je dodavatel povinny dodavat tak, aby teplota teplej uzitkovej vody na vytoku u konecneho spotrebitela bola najmenej 45 °C a najviac 55 °C.

Dala som si spravit meranie teploty na vystupe u mna doma a mam k dispozicii aj Protokol o merani. Za 4 dni merania bola najvyssia dosiahnuta teplota TÚV 42,8 °C.

Snazila som sa to riesit so zastupcom vlastnikov bytov, ten mi vsak oznamil, ze na jednej zo schodzi vlastnikov bytov bolo odsuhlasene vacsinou, ze voda bude mat menej °C ako prikazuje zakon, aby sa na ohreve usetrilo. Snazila som sa vysvetlit, ze ked chcem umyt riad, pripadne sa osprchovat miniem tymto "setrenim" ovela viac TÚV ako SV a v konecnom dosledku zaplatim ovela viac.

Pri porovnavani spotreby TUV a SV za niekolko rokov som tymto setrenim za rok 2011 minula o 2 kubiky TÚV viac ako SV, nakolko pridem domov vecer, nefungujem doma cely den a teda sa osprchujem, pripadne umyjem nejaky ten riad.

Moze byt zapisnica zo schodze vlastnikov nadradenym dokumentom nad zakonom?

Pripadne mozem ziadat o nejaku zlavu vo vyuctovani za ohrev TÚV, nakolko nie je ohrev dostatocny?

Ak s tym ma niekto nejake skusenosti, budem rada ak mi poradi.

Dakujem za Vas cas
GabiZ
17.01.13,10:18
Rozhodnutie vlastníkov bytov nesmie byť nikdy v rozpore s platnými právnymi predpismi a teda aj v tomto prípade ich súhlas nesmie odporovať zákonu. Po prijatí takéhoto rozhodnutia sa mohol prehlasovaný vlastník do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania obrátiť na súd, aby vo veci rozhodol. Túto možnosť ste však zrejme nevyužili. Ja osobne som podobný prípad (s kúrením) riešila tak, že som písomne upozornila správcu na rozpor s platnými právnymi predpismi s tým, že ak nedôjde k náprave, obrátim sa s podaním na vykonanie kontroly na SEI. Tam sa môžete domáhať dodržiavania tohto zákona, ak správca (alebo spoločenstvo) nedodrží vyhlášku.
Julian
19.01.13,20:10
Rozhodnutie vlastníkov nebolo správne nasmerované. Vyhláška pripúšťa výnimku, ale nie takú.
Vyhláška na inom mieste ale hovorí o množstve tepla (kWh) na prípravu 1 m3 TÚV (závisí to od spôsobu prípravy teplej vody a od množstva odberateľov). Pripúšťa možnosť výnimky, ak je nehospodárna výroba TÚV.
Tá výnimka je, že odberatelia môžu dohodnúť s dodávateľom o dobe dodávky TÚV, to zanmená, že môže sa obmedziť čas dodávky TÚV, ale nie teplota vody (nižšia teplota vody totíž "nahráva" množeniu baktérie zvanej Legionela).

Myslím si, že pri nižžšej teplote TÚV nikto nie je poškodený. Cena TÚV sa skladá z ceny SV a množstva dodaného tepla. Čiže teplejšia voda je drahšia. Je jedno či SV zaplatíš v položke TÚV, alebo SV. Podstata je len v tom, či Ti teplota vody postačuje alebo nie.
Gapo
20.01.13,06:04
Rozhodnutie vlastníkov nebolo správne nasmerované.
Myslím si, že pri nižžšej teplote TÚV nikto nie je poškodený. Cena TÚV sa skladá z ceny SV a množstva dodaného tepla. Čiže teplejšia voda je drahšia. Je jedno či SV zaplatíš v položke TÚV, alebo SV. Podstata je len v tom, či Ti teplota vody postačuje alebo nie.
Trochu by som polemizoval, pretože keď kubík TUV stojí napríklad 150Eur pri teplote 45 až 55 st.C myslím že taký je povolený rozsah, bude ten kubík stáť 150Eur aj keď bude voda mať o 2,2 st. C menej. Pravdepodobne bude menej započítané teplo na ohrev TUV. Otázka je, či to vyváži spotrebovanú TUV naviac, keďže ju netreba tak riediť.:confused::cool:
sito
20.01.13,07:02
Ešte by som dodal, že tá voda má to rozpätie teploty 45 až 55 °C v každom okamžiku a po celý rok. Je síce pravda, že vodomer je určené meradlo, ale merá len pretečené množstvo vody, nie množstvo dodaného tepla v odobratej vode v byte. V špičke odberu voda nemusí mať tých 55 °C, ale len 45 °C. Ak sa niekto v špičke nenachádza v byte, menej teplú vodu neodoberá. Po špičke je to už iné. Ale pri rozpočítaní nákladov za dodané teplo vo vode sa náklady rozpočítajú rovným dielom na jeden m3, teda ako by teplota vody bola vždy 50 °C. Ale kto a ako to zmerá?

Je to niečo ako zmerať teplo, ktoré prestúpi z bytu do susedných bytov, že?!

Julko má pravdu, že vlastníci si nemôžu s dodávateľom ani s tým kto im dodané teplo v teplej vode rozpočítava dohodnúť nižšiu teplotu vody. A vlastne môžu, ale sto percent vlastníkov. To však tento prípad nie je.

Ak je to podložené dokladom a že je to často, aj jeden vlastník sa môže domáhať svojho práva, teda aby bola teplota vody vždy v rozmedzí od 45 do 55 °C.
Julian
20.01.13,16:54
Trochu by som polemizoval, pretože keď kubík TUV stojí napríklad 150Eur pri teplote 45 až 55 st.C myslím že taký je povolený rozsah, bude ten kubík stáť 150Eur aj keď bude voda mať o 2,2 st. C menej. Pravdepodobne bude menej započítané teplo na ohrev TUV. Otázka je, či to vyváži spotrebovanú TUV naviac, keďže ju netreba tak riediť.:confused::cool:

Neviem či Ťa presvedčím (môžem doložiť aj konkrétne dopady takto zvýšenej teploty TÚV o 4 stupne C z vlastnej kotolne), ale iste nebudeš polemizovať o tom, že ak budem ohrievať vodu o 35 stupňov a miniem 83 kWh/m3 (je to príklad blízky realite), tak pri ohreve o 39 stupňov C na tie 4 stupne miniem o 9,5 kWh viac čo predstavuje nárast cca 11%.
Ak je malý odber vody, tak TÚV iba "behá" po rúrach a vlastne "vykuruje" priestor. Čím je voda teplejšia tým viac "kúri" a sú väčšie straty.
Julian
21.01.13,20:41
......
Ak je to podložené dokladom a že je to často, aj jeden vlastník sa môže domáhať svojho práva, teda aby bola teplota vody vždy v rozmedzí od 45 do 55 °C.

To rozmedzie teplôt je stanovené nejakym kompromisom.
- v žiadnych kúpeľoch nie je povolená teplota vody pri procedúre viac ako 40 st.C, takže na kúpanie a sprchovanie 43 stupňová voda by mala postačovať.
- na umývanie riadov len tak tak
- legionela sa množí aj pri 50 stupňov, len nie tak rýchlo a na dezinfikáciu rozvodu by sme potrebovali najmenej 60stupňov
- ale to je už nebezpečné popálenia odberateľa.

Vyhláška stanovuje aj spomínanú hranicu spotreby tepla na výrobu 1 m3 TÚV. Ak výrobca dodáva do siete viac ako 50-stupňovú vodu, tak určite porušuje nariadenie výhlášky a stanovené množstvo tepla pri výrobe TÚV nedodržiava (ak áno, tak švindluje).
Viem, že si protirečím, ale jedna vec je norma a druhá vec realita. O tom iste vedia aj kompetentní, ale načo do toho vŕtať a vyrábať si problémy ( v čase keď štát dotoval teplo, tak to sledoval, ale vtedy ešte nebola predpísaná teplota vody a tak niekde tiekla ozaj len vlažná voda)?
Podobne je otázne domnievať sa, že pri vyššej teplote TÚV klesne jej spotreba. Jeden mesiac som dvíhol teplotu vody na rozsah 49-55 stupňov C a nelogicky spotreba TÚV oproti priemeru za 11 mes. stúpla o 2,5%, v skutočnosti ešte o niečo viac, lebo spotreba v novembri určite nepatrí medzi tie vyššie.
Gapo
22.01.13,18:17
Nuž keď máš plastové rúry ťažko vykuruješ okolie :D, ale kovové to je iná káva.
Gapo
22.01.13,18:24
Neviem či Ťa presvedčím (môžem doložiť aj konkrétne dopady takto zvýšenej teploty TÚV o 4 stupne C z vlastnej kotolne), ale iste nebudeš polemizovať o tom, že ak budem ohrievať vodu o 35 stupňov a miniem 83 kWh/m3 (je to príklad blízky realite), tak pri ohreve o 39 stupňov C na tie 4 stupne miniem o 9,5 kWh viac čo predstavuje nárast cca 11%.
Ak je malý odber vody, tak TÚV iba "behá" po rúrach a vlastne "vykuruje" priestor. Čím je voda teplejšia tým viac "kúri" a sú väčšie straty.
Vieš píšeš veci čo sa vymykajú logike, teda nie že by si ty konkrétne nemal logiku, ale u nás keď mám horúcu vodu, tak do nej logicky primiešavam studenú aby som sa neobaril a tým teda spotreba teplej vtedy klesne. Ale keď je pod 45, tak si do nej keď ju púšťam na ruky nemusím primiešať studenú, logicky mám vyššiu spotrebu teplej, či? Asi máte nejakých živočíchov v dome čo sa vyliahli v termálnych prameňoch :)
Julian
22.01.13,20:14
Vieš píšeš veci čo sa vymykajú logike, teda nie že by si ty konkrétne nemal logiku, ale u nás keď mám horúcu vodu, tak do nej logicky primiešavam studenú aby som sa neobaril a tým teda spotreba teplej vtedy klesne. Ale keď je pod 45, tak si do nej keď ju púšťam na ruky nemusím primiešať studenú, logicky mám vyššiu spotrebu teplej, či? Asi máte nejakých živočíchov v dome čo sa vyliahli v termálnych prameňoch :)

Skús teda porozmýšľať matematicko- fyzikálne, ak Ti logika zlyháva:

Nebudem uvažovať so stratami ani s účinnosťou zdroja, ale iba matematicko-fyzikálne.
Na ohrev 1 m3 vody o 1 stupeň C potrebujem podľa vzorca Q=m x c x delta t 46,388kWh.
Q- teplo, m- množstvo látky, c- špecifické teplo, delta t rozdiel teplôt.

1. možnosť:
Chcem vyrobiť 50 litrov 25 stupňovej vody (studená voda má 0 st.C), čiže potrebujem ju ohriať o 25 stupňov a na to budem potrebovať 25 x 46,388 kWh= 1159,7 kWh energie.
Cena vody je 35 €/m3
Cena 1 kWh je 0,05 € Cena 50-tich litrov 25 stupňovej vody bude: 1159,7kWh x 0,05 €/kWh =57,985 € za energiu plus 0,05 m3 x 35 €/m3= 1,75 € za vodu a spolu ma to bude stáť 59,735 €.
Celková cena takto pripravenej vody bude 57,985 € + 1,75 € = 59,735 €

2. možnosť:
Na prípravu toho istého množstva 50 litrov 25 stupňovej vody použijem 50 stupňov teplú vodu a na to budem potrebovať 25 litrov 0 stupňovej vody a 25 litrov 50 stupňovej vody.
Cena 25-tich l 50 stupňovej vody bude: 50 x 46,388 kWh= 2319,4 kWh/m3 x 0,025 m3= 57,9985 € za energiu plus 0,025 m3 x 35 €/m3= 0,875 € a spolu 58,8735 €
Cena 25-tich litrov nula stupňovej vody bude 0,025 m3 x 35 €/m3= 0,875 €
Celková cena takto pripravenej vody bude 58,8735 € + 0,875 € = 59,7485 € (malinky rozdiel je dielom zaokrúhlenia desatinných čisiel)



Ešte si myslíš, že veci sa vymykajú logike?
Gapo
23.01.13,06:59
Skús teda porozmýšľať matematicko- fyzikálne, ak Ti logika zlyháva:

Ešte si myslíš, že veci sa vymykajú logike?

Ak si si nevšimol nikde som nenapísal o tom, že by mne zlyhávala logika a ani tebe.
To si naozaj myslíš že takto to funguje? Asi naozaj, ale len pri stole s papierom a ceruzkou v ruke a rukávnikmi na lakťoch.
BTW keď niekde uberieš, inde musíš pridať, čo ti nevykúria vodovodné rúry to ti pridá radiátor, no a tak dokolečka dokola. Ale to by bolo na furt.
Žabinka
23.01.13,08:22
Trošku sa vám pripletiem do diskusie. Tiež máme ten istý problém, teplá voda je málo teplá. Tak som sa nad tým zamýšľala.. Keď je teplejšia voda, viac ju zmiešavam so studenou, teda mám menšiu spotrebu teplej vody, ale vyššiu spotrebu na vykúrenie tejto vody. A zase naopak, keď je teplá voda chladnejšia, mám väčšiu spotrebu teplej vody, ale menšiu spotrebu na jej vykúrenie. V konečnom dôsledku zaplatím približne rovnako. Ale prečo mám platiť za vodu, ktorá má napr. 35 stupňov (to je príklad) rovnakú cenu, ako za vodu ktorá má napr. 45 stupňov? Ja by som zvolila druhú variantu, predsa niekedy potrebujem teplejšiu vodu, a potom si ju musím zohrievať.
Julian
23.01.13,14:22
Ak si si nevšimol nikde som nenapísal o tom, že by mne zlyhávala logika a ani tebe.
T.

Prepáč nepresne som sa vyjadril- nemyslel som to osobne.
Tým príkladom som chcel povedať iba to, že nik nie je poškodený ak je teplá voda o čosi nižžšej teploty. Logicky by to tak malo fungovať najmä u tých čo si pripravujú TÚV priamo v dome.

Ak sa voda pripravuje centrálne potom je to niečo iné, lebo cena je rovnaká pre všetkých odberateľov (z daného zdroja), a ak nie je rovnaká aj teplota TUV pre všetkých, tak potom niekto má výhodu (tu by sa dala aplikovať Tvoja výhrada v príspevku č.8).
Len nie som si istý či sa rovnosť dá dodržať (do vzdialenejšieho domu sú určite väčšie straty a tým logicky voda je o čosi chladnejšia, ale na druhej strane na tie straty prispievajú aj tí čo majú bližšie ku zdroju a tak nakoniec aj v tomto prípade by to malo byť fifty-fifty ekonomicky, ale nie pocitovo.

atd, atd..... už končím.
Gapo
24.01.13,14:03
Prepáč nepresne som sa vyjadril- nemyslel som to osobne.
Tým príkladom som chcel povedať iba to, že nik nie je poškodený ak je teplá voda o čosi nižžšej teploty. Logicky by to tak malo fungovať najmä u tých čo si pripravujú TÚV priamo v dome.

Ak sa voda pripravuje centrálne potom je to niečo iné, lebo cena je rovnaká pre všetkých odberateľov (z daného zdroja), a ak nie je rovnaká aj teplota TUV pre všetkých, tak potom niekto má výhodu (tu by sa dala aplikovať Tvoja výhrada v príspevku č.8).
Len nie som si istý či sa rovnosť dá dodržať (do vzdialenejšieho domu sú určite väčšie straty a tým logicky voda je o čosi chladnejšia, ale na druhej strane na tie straty prispievajú aj tí čo majú bližšie ku zdroju a tak nakoniec aj v tomto prípade by to malo byť fifty-fifty ekonomicky, ale nie pocitovo.

atd, atd..... už končím.

Ok., teraz si to napísal presne. Bohužiaľ je to tak, že je to ovplyvňované rôznymi faktormi. Ten príklad to bola vyslovená laboratórna teória, preto som reagoval.
GabiZ
26.03.13,11:56
Nadviažem na túto tému, tento krát ide o technický problém. Vie mi niekto povedať (ste tu mnohí technicky zdatní chlapci:)), aký môže byť problém, ak nám netečie už 5 dní teplá voda (tečie ale studená) a aj to len niektorým vlastníkom bytov? Sme 2 vchody, z toho v jednom ide o prostredné byty, kde teplá voda netečie a včera už aj pravá časť krajných bytov. Keď sme oslovili predsedu, povedal, že s kotolňou to nemá nič spoločné, čo je možné, ale kde teda je problém? Keďže technicky tomu nerozumiem a problém sa odsúva a my sme stále bez teplej vody, môže to byť naozaj také vážne, že by hrozila reálna možnosť, že tak rýchlo teplú vodu mať ani nebudeme? Aké sú možnosti tejto poruchy, čo sa mohlo stať?
Tibor889
26.03.13,14:38
Nevyvážený systém? Vadné čerpadlo? Zavzdušnené stupačky? Vadné armatúry? Zanesené rozvody? Niekto niečo robil s ventilmi a nedal ich do pôvodného stavu? Tečie teplá po dlhom vypúšťaní?
GabiZ
26.03.13,15:47
Tibor ďakujem, tak dnes sa na to prišlo. Je to čerpadlo. Bude treba ho vymeniť. Všetko, čo si spomenul skontrolovali a to je v poriadku. Tak len dúfam, že po výmene to bude všeto OK. Ďakujem ti za reakciu.