nera738
17.01.13,12:24
Ahojte, bývame v rodinnom dome, ktorý vlastním na polovicu s mamou. Bývame tu s manželom od roku 2004 keď dom vlastnil ešte mamin priateľ. Ja s manželom sme si prerobili vrch na podkrovie a mama s priateľom zostala na prízemí. Medzičasom sa mama s priateľom rozišla a ona ostala sama v spodnej časti domu. Dom sme odkúpili v roku 2010 od maminho priateľa Všetko bolo v poriadku, kým sa nenasťahovali naspäť moji dvaja bratia, jeden z nich aj s dieťaťom. Ja som v r. 2011 zainvestovala do celého domu (dali sme nové ústredné kúrenie, solár, fasáda, ploty, elektrika na prízemí, kúpeľňa na prízemí čo využíva mama a jej dvaja synovia). Vyhrážajú sa mi, že nemám stav. povolenie na podkrovie, ktoré bolo postavené v r. 2006 a na kotolňu, ktorá je pristavená k domu v rozmere 3x4 m, lenže mi sme dom odkúpili bez týchto povolení. Bratia tu nemajú trvalý pobyt a ani sa nepodieľajú na žiadnych výdavkoch spojených s prevádzkou domu.Chcem sa spýtať, či mi treba stav. povolenie a či mám nárok na vyplatenie polovice peňazí, ktoré som investovala do prerábky domu. Bola som aj za nimi nech prispievajú na chod domu alebo nech ma vyplatia a ja s manželom a dvomi maloletými deťmi odídem. No nereagujú na nič a mama ich v tom ešte aj podporuje. Psychicky nás týrajú a chcú aby sme odišli bez koruny lebo máme len povalu. Ďakujem
oondrejj
17.01.13,17:02
ehm nelichotivá situácia ale akosi som v celom tom článku nepostrehol čo sa tu na fóre snažíš docieliť. Asi preto že v celom tom texte som nenašiel otázku na čo sa pýtaš. Takže by si asi chcela poradiť čo s tým môžeš robiť je to tak? ohľadne toho povolenia alebo čo?
hubatá
17.01.13,17:12
Tu asi treba dať urýchlene na súd návrh aby vás vyplatili do čoho ste investovali, aby ste mohli odísť a zabezpečiť si za tie peniaze pokoj. Tak ako si to tu napísala, tak to podrobne napíš aj do návrhu. Samozrejme zdokladujte čo ste investovali do prerábky. Trvá to dosť dlho a nech to máte čím skôr za sebou a môžte sa osamostatniť.
nera738
18.01.13,06:17
No v prvom rade by som od nich chcela polovicu investícií, ktoré som dala do domu na prerábku a potom sa môže dom deliť na polovicu a z toho nech ma vyplatia. Len neviem čo s tým stavebným povolením, či je to potrebné. Dom je založený v prospech banky a banka od nás nepýtala SP. Neviem či je to možné vymôcť aj nejak mimosúdne. Boli sme aj za právnikom, ten nám povedal, že si máme dať ohodnotiť dom a z toho bude vymáhať polovicu,lenže ja by som najskôr chcela vysporiadať to kúrenie, solár, fasádu a neviem či sa to dá, lebo tento právnik povedal, že toto nie, lebo som si bola vedomá, že investujem nielen do môjho majetku. Poraďte mi prosím.
ciners
18.01.13,06:46
Tak zaplatite maximalne nejaku trapnu pokutu, ktora pri podkrovi bude mozno 200€. Pripadne poziadajte dodatocne o stavebne povolenie, ludia bezne takto legalizuju stavby a vsetci ziju, nesudia sa, urad Vas urcite nepotopi.
SERVIS
18.01.13,06:53
Ja keď som pátrala po odpovediach na niečo podobné, tak mi bolo povedané že si môžem nárokovať čo som investovala do cudzieho majetku - len 3 roky dozadu .. ty si investovala napr. do matkinho.. So stavebným povolením sa to dá vyriešiť tak ako píšu hore, to by bol ten najmenší problém..
nera738
18.01.13,07:38
tak to stavebko by bolo. Len neviem prečo mi právnik povedal že takto to nepôjde. Myslím to vysporiadanie investície.