bubulo
17.01.13,18:29
Zdravím Vás

podľa projektu mám hrúbku muriva 40cm + 5cm izolacia nobasilu (alt. polyš)
Chcem sa preto opýtať či podľa projektu mám použiť ytong hrubky 375mm. A hlavne aký druh pouziť na obvodové murivo? ( teda su rozne kategorie P2 400, a pod)
Ďalšia vec, pri hrubke muriva 375 akú izoláciu použiť by bolo najlepšie? Hlavne mi ide o to, aby mi v dome nič nevlhlo ( rohy, mury ...). Kurenie planujeme na tuhe + AN a radiatory.

Nakoľko projekt je schváleny aj stavebným úradom, teda už máme povolenie, možem zmeniť hrubku muriva ( teda namiesto 375 pouzit 300?)? Treba na to aj nejaké statické prepočty? Musí to potom schváliť znova aj stavebný úrad, teda ci potrebujeme aj jeho súhlas?

AK by sme chceli dat hrubsiu izolaciu ako mame v projekte ( teda viac ako 5cm) potrebujem suhlas susedov, prip. staveb. uradu?

V mojom pripade ide o rekonstrukciu, nie novostavbu, zo stareho domu nam ostali 3 mury a ideme pristavovat a nadstavovat. Stara cast je zo siporexu.

Dakujem za kazdu radu a hlavne prosim sa vyjadrit k tej hrubke 375mm a izolacii k tomu.
calimero1
17.01.13,22:54
V projekte je len hrubka muriva? Nie je to tam specifikovane konkretne?
A projektanta, co to robil, si sa spytal?
Inak kombinacia 40cm murivo + 5cm izolacia moze robit problemy s rosnym bodom. Urcite by som dal viac izolacie.
bubulo
18.01.13,06:01
V projekte je len hrubka muriva
skor mi ide o skusenosti inych - aký typ Ytongu resp. Porfixu mám použiť - akú tu pevnostnú kategoriu pre obvodové murivo. Lambu a superizolacne asi je zbytocne kupovat, ked by to aj tak clovek asi casom aj zateplil. Aj ten nobasil 5cm by robil problemy kedze je paropriepustny a skondenzovana voda v nom by sa postupne odparila?
Aj to kto ma aké skúsenosti s hrubkou muriva 375 porobeton.
bubulo
18.01.13,06:04
Aké máte skúsenosti s murivom pri pouziti hrubky kvadrov 375? Aku izolaciu ste pouzili a ako ste s tou kombinaciou spokojni? Mate s tym nejake problemy?
fefe30
18.01.13,06:25
Už sa tu o tom popísalo hodne. Tak len v skratke. Stačí ti najlacnejšie murio hr. 300mm. Okná osadiť zarovno vonk. muriva. A zbytok izolácia. Min. 100 mm lepšie 150 mm EPS. Stavebný úrad pri kolaudacii vobec nezistuje ani nezistí z čoho si staval.Je mu to šuma fuk.
day
18.01.13,07:19
je spravne, ze sa pytas pred stavbou,
hrubku mozes mat aj kludne menej ako 30cm a izolaciu viacej ako 10/15cm

hladaj a najdes, podobnych tem je vela
calimero1
18.01.13,08:07
Presne ako pisu kolegovia. Murivo radsej tensie a pevnejsie, izolaciu hrubsiu. Je to daleko efektivnejsie riesenie a vo vacsine pripadov aj lacnejsie. Spytaj sa projektanta, nemal by s tym byt problem, ale mal by sa k tomu vyjadrit statik - pre istotu. Ja osobne budem mat kombinaciu 25cm Ytong + 25cm EPS.
bubulo
18.01.13,09:27
je spravne, ze sa pytas pred stavbou,
hrubku mozes mat aj kludne menej ako 30cm a izolaciu viacej ako 10/15cm

hladaj a najdes, podobnych tem je vela


vlastne som este zabudla dodat ze ide o rekonstrukciu domu ( povodne ostanu 3 mury a strop a k nemu sa bude pristavovat cast ( 7,2x5,5m) a nadstavovat podkrovie o rozmere 16x7m. Dom bude poschodovy s obytnym podkrovim.
Este sa bojim toho ze by sused mohol robit problemny (predsi su to starsi ludia) nakolko jedna stena bude zaroven aj "plotom" od neho a nas pozemok je este 40cm od domu ale oni tam uz maju dvor. ( v tom zmysle ze im tym zateplenim zobereme kusok priestoru, hoc aj ked je to stale na nasom pozemku.. takze z tej str. by snad aspon tych 15cm hadam dovolil, kedze podla projektu je 5cm nobasil) A medzi domami su mozno ani nie 2m a on je vozickar.
Preto som rozmyslala ze tych 375 stenu a ci by 5cm nobasil tam robil paseku.

VIem ze vela ludi dava uzke steny a siroku izolaciu, ale som chcela poznat aj skusenosti tych co stavali z 375.

Ideme stavat NED, pasiv nie. Budeme mat sedlovu strechu so stresnymi oknami, kurenie na tuhe palivo, nakolko sa k plynu nebudeme pripajat ( kombinacia kotol na tuhe, akum. nadrz cca 1000l s moznostou na pojit na solar, radiatory - casom ked by boli peniazky by sme dali slnec. panely)
calimero1
18.01.13,10:10
Tu nejde o to, ci to bude NED alebo pasiv. Tu ide o to, ze treba zvolit taku skladbu steny, ktora zabezpeci co najlepsiu tepelnu (ale aj zvukovu) izolaciu pri co najmensich nakladoch na obstaranie materialu a vystavbu. A tu vedie riesenie tensie murivo-hrubsia izolacia. Matematika a fyzika nepusti.
Ferdosondo
18.01.13,10:24
Staval som z 375 Ytong. Dnes by som už staval z 250 Ytong alebo 300 Ytong (podľa statika)+ EPS 200mm. Niežeby sa v tom nedalo bývať, ale proste by som získal lepšie tepelné vlastnosti múrov za menej peňazí.
TomasHC
18.01.13,10:29
Ideme stavat NED, pasiv nie.

To NED nebude ani omylom ako tak čítam.
alltracboy
18.01.13,10:43
je spravne, ze sa pytas pred stavbou,
hrubku mozes mat aj kludne menej ako 30cm a izolaciu viacej ako 10/15cm

hladaj a najdes, podobnych tem je vela
menej ako 30cm by som uz daval dost bacha na stavbu. Si predstav ze z jednej strany zasekas potrubie a z druhej strany tam mozes navrtat kotvu. 30 je v pohode, ale pri mensej hrubke boh vie.
calimero1
18.01.13,12:09
menej ako 30cm by som uz daval dost bacha na stavbu. Si predstav ze z jednej strany zasekas potrubie a z druhej strany tam mozes navrtat kotvu. 30 je v pohode, ale pri mensej hrubke boh vie.

Aku kotvu? Ja budem EPS len lepiť.
alltracboy
18.01.13,13:06
Aku kotvu? Ja budem EPS len lepiť.
Ty si nejaky hrdina. Ale tiez by ma zaujimalo ci to vobec treba kotvit.. pionierky pristup mam rad. Ja som tu odvahu na vlastnom dome nemal.
calimero1
18.01.13,14:14
Ty si nejaky hrdina. Ale tiez by ma zaujimalo ci to vobec treba kotvit.. pionierky pristup mam rad. Ja som tu odvahu na vlastnom dome nemal.

To nie je pionersky postup. Postavilo tak uz vela ludi. Podla technologickych postupov vyrobcov EPS netreba kotvit tusim do 8m vysky (budem mat bungalov). Navyse, cim hrubsi EPS, tym ma stabilnejsi tvar a casom sa nekruti. Pritom hmotnost je stale zanedbatelna. Videl som videa, kde chlapi nalepili PUR penou hruby EPS na stenu a chodili po nom ako po leseni. Potom, ked ho chceli odtrhnut, spoj bol pevnejsi ako samotny polystyren.
TomasHC
19.01.13,12:42
Ty si nejaky hrdina. Ale tiez by ma zaujimalo ci to vobec treba kotvit.. pionierky pristup mam rad. Ja som tu odvahu na vlastnom dome nemal.

Pozri si technické listy pre lepiace PUR peny - stačí kotviť rohy stien a okolo okien, dverí. Skúšobne som nalepil EPS 70F s penou Ceresit CT84 na Ytong, na druhý deň sa naň dalo postaviť a keď som ho horko-ťažko odtrhol, tak na Ytongu zostala pena aj s časťou EPS, takže to nepovolilo na pene, ale v štruktúre EPS. Plus to celé spevní sieťka, lep a fasáda. No veď uvidíme za 15-20 rokov ;)
alltracboy
19.01.13,19:57
urcite sa tak isto mozes postavit aj na duocontact. inak pises o kotveni. Kto kotvit nechce nech nekotví, apson nebude mat tepelne mosty. Ja som to pri 14cm vate radej kotvil. To vies.. 300 € uz nieje polozka pri zatepleni. A za 20 rokov mozno bude treba aj fasady prerabat.. boh vie.
day
20.01.13,06:10
http://www.tepelna-izolace.cz/pocet-hmozdinek-pri-kotveni-fasadniho-polystyrenu-nebo-vaty.html
http://www.ejot.sk/26/dokument?menu=31

pozeral som ako zateplovali susedny panelak, od prizemia po siedme poschodie rovnaky pocet kotiev,
tu ide o spravnost vyhotovenia, ale viac napovedia odkazy

a ked ma niekto vela casu :D:
http://forum.tzb-info.cz/111019-tloustka-izolace#text218