Wvwvw
19.01.13,21:28
Pekny den všetkým poradakom - zahradkarom. Chcela by som vás požiadať o radu s našou zahradkou, ktorú sme kúpili nedávno. Cast zahrady tvori sklenik a cast je vinic a malinčie. Chcela by som vysekat vsetko to malincie a urobiť z neho kúsok úrodnej zahradky.problem je v tom,ze zahradku sme nikdy predtým nemali a neviem co vsetko by som mala spravit aby nam tam este tento rok vyrástla nejaká ta mrkvicka.. Žiadne náročné nič nechcem len si dopestovat trosinku zeleniny pre nas... Chcem vás preto poprosiť o radu ako pôdu upraviť aby to bolo možné?

okrem toho je tam aj skleník. V ňom sa nič nepestovalo min. rok. Co je potrebné spravit tam?
vinic ten sa chystame ostrihat, pretože ho tiež nikto min.rok neupravoval a rástol vselijak bujne.Viete poradiť na co si dať pri strihani pozor?

dakujem Vám vopred za všetky rady kedže som len zahradkar zaciatocnik...
lujza.j
19.01.13,20:33
Wvwvw
19.01.13,21:06
Dakujem ale niektoré tie témy sú úplne mimo toho co by som potrebovali my...nenájde sa tu niekto kto by mi dal radu ako zurodnit tu pôdu po malinci a ci spraviť nieco aj v skleniku
arizona
19.01.13,21:33
Pekny den všetkým poradakom - zahradkarom. Chcela by som vás požiadať o radu s našou zahradkou, ktorú sme kúpili nedávno. Cast zahrady tvori sklenik a cast je vinic a malinčie. Chcela by som vysekat vsetko to malincie a urobiť z neho kúsok úrodnej zahradky.problem je v tom,ze zahradku sme nikdy predtým nemali a neviem co vsetko by som mala spravit aby nam tam este tento rok vyrástla nejaká ta mrkvicka.. Žiadne náročné nič nechcem len si dopestovat trosinku zeleniny pre nas... Chcem vás preto poprosiť o radu ako pôdu upraviť aby to bolo možné?

Vyklcovat malincie,porylovat,rozrobit,odstranit korene burin.Zistit kvalitu pody,mozno bude treba priviest aj nejaku lepsiu zeminu.
Dalo vy sa dlho pisat, viac najdes na nete, napr. https://www.google.sk/search?q=upravit+podu+pred+prvou+vysadbou&oq=upravit+podu+pred+prvou+vysadbou&aqs=chrome.0.57.10236&sourceid=chrome&ie=UTF-8#hl=sk&newwindow=1&safe=off&tbo=d&sclient=psy-ab&q=zalozenie+zeleninovej+zahradky&oq=zalozenie+zeleninovej+zahradky&gs_l=serp.3...27866.35337.3.35722.30.30.0.0.0.0.15 4.3321.2j28.30.0...0.0...1c.1.2SSIuFc3MZQ&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.41248874,d.bGE&fp=7af86066e62f508d&biw=1076&bih=497

okrem toho je tam aj skleník. V ňom sa nič nepestovalo min. rok.Co je potrebné spravit tam?
Aspon je poda oddychnuta .-)
Teraz v zime ho mozes ak je to mozne prerylovat a zahadzat zeminu snehom,nechat premrznut. Ak je poda premrznuta,rylovanie odloz na neskor.Neskor prerylujes a nechas sklennik zatvoreny,aby sa pomaly poda prehriala,ak budes chciet skor na jar sadit zeleninku, ci priesady.



vinic ten sa chystame ostrihat, pretože ho tiež nikto min.rok neupravoval a rástol vselijak bujne.Viete poradiť na co si dať pri strihani pozor?
daj si do poradackeho vyhladavaca,alebo do googla " strihanie vinica" najdes vela rad,aj obrazkov

dakujem Vám vopred za všetky rady kedže som len zahradkar zaciatocnik...
v texte
Silvernola
20.01.13,05:56
Pri likvidácii malín musíš pracovať dôsledne a použiť radšej vidly než rýľ. Maliny majú korene, z ktorých ti vyrastie rastlina zásadne tam, kde ju nečakáš:cool:. Teda korene nerozsekávať rýľom, ale radšej ich vyťahať celé.
osky
18.02.13,22:59
ja zase nechapem,preco tie maliny chces vyhodit vsetky...
vyhod stare konere,povytrhaj mlade,ktore rastu tam kde sa ti to nehodi...na kazdom koreni si nechaj max. 3 pevne mlade pruty,na ktorych bude dobra uroda.
maliny su nenarocne,ako vrba,staci ich na jesen alebo na jar vycistit a ostrihat a budes mat dobru urodu.

ved tam iste mate aj ine miesto na zalozenie kuska zeleninovej hriadky,ci nie?
lujza.j
19.02.13,10:07
maliny su mňamka...
petermikuláš
21.02.13,12:48
presne tak, ve´d koreň mylín stojí okol 5 eur.
Wvwvw
07.03.13,11:59
Ja viem za maliny sú dobre len zial iný kúsok zeme na zahradku nemám :(
heja3
07.03.13,12:25
A vinič máš ako vedený? My sme mali vinohrad a medzi riadkami záhradu a na konci bolo malinčie. Vo vinohrade môžeš tiež pestovať.
Wvwvw
07.03.13,12:31
Tam to nepojde, cloni tam skleník...
osky
07.03.13,12:42
spominas v inej tem,ze mas aj daky kusok na kvety,tak ti radim aspon k nim kus malincia zasadit-ja zboznujem kvety ale keby som nemala tu 5-arovu zahradu,ale iba malu ako ty,iste by som dala prednost niecomu praktickemu ,co sa da aj zjest,ako kvetom.
a zase na druhej strane pises o zatravnovani,takze predsa tam mas asi aj dake ine miesto...no ale rob ako chces.ked chces mat radsej travu ako maliny....ale to je len moj nazor.
nic v zlom.
Wvwvw
07.03.13,13:32
Malinčie mam aj na konci toho co chceme zatravnovat,tam ho aj nechám.. Medzi kvietky nemôžem tam su rinezle a naviac mam malé dieťa a preto sa stranim ostrých plodín a kvetov...
Oliwa
07.03.13,14:27
Malinčie mam aj na konci toho co chceme zatravnovat,tam ho aj nechám.. Medzi kvietky nemôžem tam su rinezle a naviac mam malé dieťa a preto sa stranim ostrých plodín a kvetov...
Rozhodne si pár koreňov malín nechaj, hlavne, ak máš malé dieťa. Chuť a vôňu čerstvých malín mu nič nevynahradí. A keď mu dáš malý kýblik, o rok sa samé rozbehne do záhrady, aby si ich naoberalo, lebo si bude tú dobrotu pamätať. A vlastnoručne naoberané chutia najlepšie... :)

Len ich nenechávajte rásť celkom pri plote, lebo ak prerastú k susedom/a si píš, že prerastú :D/, tým by to mohlo vadiť /alebo sa malinám možno práve potešia, ktovie :rolleyes:/. Maliny sa rozrastajú ako burina, ale dajú sa ukočírovať, ak ich budete každoročne udržiavať štýlom "odtál-potál"... :---

A malinčie nie sú šípy s tŕňmi, takže sa nemusíš báť, že si ratolesť ublíži. Stačí, ak mu raz ukážeš, že robí pich-pich, a samé si to zapamätá. Ak nie na prvý raz, na druhý určite... ;)
Wvwvw
07.03.13,19:36
tento rok je taky pokusny, este sama neviem kde co vyrastie, tak uvidim.. ale dakujem za rady
osky
09.03.13,07:18
od tal-po tal....:-)