tomas_123
21.01.13,07:00
Dobry den,

7 rokov dozadu sme robili rekonstrukciu domu (nadstavba dalsieho podlazia). 5 rokov sa neobjavila jedina prasklina, az jednej zimy sa zacali objavovat rozne drobne praskliny. Povodne nosne mury (a vlastne jednine, ktore z povodnej stavby zostali) su bez prasklin. Vsetky nove mury a priecky su zhotovene z porfixu a na nich je hrubovrstva omietka, presietkovane boli iba rohy. Na poschodi su sikminy a stropy zhotovene z SDK.

Teraz k tym prasklinam a ich oprave. Je ich viac typov tak budem cislovat:
1) kratke (do 30cm) vertikalne vlasocnice zacinajuce od stropu na prieckach. Su ledva viditelne okom, clovek musi velmi studovat stenu aby ich nasiel. Ako to opravit? Nezda sa ze by sa rozsirovali, pri jednej som odstranil omietku a porfix prasknuty nebol.

2) jedna priecka na prizemi - novopostavena priecka, ak si dobre pamatam tak bola robena bez zakladu a davala sa na novu betonovu dosku. Je na nej zvisla prasklina zacinajuca asi 20 cm pod stropom, taha sa asi 50 cm nad podlahu. V tej vyskovej urovni (cca 50cm nad podlahou) zacina druha prasklina, ktora je posunuta o cca 20cm a ide az po podlahu. Stena je rovnako prasknuta z obidvoch stran, takze bude prasknuty cely porfix. Hrubka tesne pod 1mm a za dva roky sa nezvacsila.

3) vodorovna prasklina na priecke na poschodi. Velkost cca 60cm, hrubka taka, ze ju mam problem najst aj ked viem kde presne je.

4) SDK - prasknuty spoj medzi panelmi. Ako to rozumne opravit? Hlavne mi ide o to aby som nemusel brusit, ak je to teda mozne.

5) napojenie SDK k stenam. Bolo robene akrylovym tmelom, na par miestach sa to rozpraskalo. Staci znova pretmelit?

Vdaka za odpovede.
oondrejj
24.01.13,16:25
jednoducho vyspraviť tieto praskliny. Ja som to riešil tak, že som oškrabal miesto, kde sa vyskytovala prasklina a natiahol tam takú štruktúru ako tam bola pôvodne. Veľa ľudí však sympatizuje s tmelmy, čo je vlastne druhé riešenie. Pokiaľ sú to len povrchové praskliny tak sa nemáš čoho obávať že ide o vážne poškodenie.