helpmeplease
21.01.13,10:13
Dobrý den, potrebujem poradit s nákupom ovocných krikov/stromcekov/. Chcem si posadid egrese /napr.hinnomaki?/, cucoriedky, jostu, maliny, cernice a ríbezle. A vobec sa nevyznám. Nemame velmi velku zahradku tak by som chcela z kazdeho nieco posadit. Zatial co som pozerala v e-shopoch a napr. Starkl a podobne tak, je tam vela druhov na vyber, kazdy ma super lákave fotky a pisu ze tieto su naj... ale nechcem kupovat macku vo vreci... tak mi prosím poradte ake sa vam osvedcili, a kt. isto nie. A ešte by ma zaujimalo ktory e-shop, alebo kt. zahradnictvo v Ke sa Vam osvedčilo. Velmi pekne dakujem za kazdu radu. ;)
Estetic
21.01.13,10:18
Neviem či toto ako firma môžem napísať,ale ak máš rád Jostu,tak si zo Starkla kľudne objednaj,rodí to samo,z egrešov sa mi osvedčil Hinomaki rot.
arizona
21.01.13,11:42
Je ozaj tazko poradit konkretny druh. Co chuti jednemu, to nemusi druhemu a naopak...

U overenych predajcov si myslim, ze nemozes pochybit.Urcite by neponukali odrody, ktore su zlej kvality a pod.

Ja mam dobre dlhorocne skusenosti so Starklom,aj Sieberz-om.
Staci si precitat jednotlive popisy k rastlinam a rozhodnut sa.
Aj o jednotlivych druhoch najdes toho na googli vela.

Ja som sa pred 10r. pri zakladani zahrady zameriavala aj na udaje o dobe zberu. Snazila som sa,aby zahrada bola pestra a aby bolo co oberat od jari do jesene postupne. Dojedame jedno a uz nam dozrieva nieco druhe...
Milas265
21.01.13,15:38
wabi
22.01.13,03:11
Nuz ale to co menujes si polahky namnozis aj sama.
Josta je stale rovnaka, iste existuje jochelin, kroma a pod. ale to su zas ine krizence, takze josta je proste josta, a staci ti odrezat zopar konarikov od niekoho kto ma jostu a nemusis kupovat.
Tiez ribezle si mozes odrezat konariky a lahko zakorenia. Staci ak poznas niekoho kto ma zahradu. Ak nikoho kto ma zahradu nepoznas, tak ti to proste neverim, len sa pekne zamysli, popytaj sa susedov, pribuznych kolegov a zrazu zistis ze mas aj niekolko desiatok ludi, ktory ti vedia dat odporucanie na to ktore ribezle sa im osvedcili a navyse ti radi odstrihnu par prutikov.
Josta a rybezle zakorenia skoro vsetky. Egres si tiez nechaj odporucit a mas to bez problemov, sice trocha horsie nez ribezla ale zakoreni tiez...
Kto ma cernice, tak ich ma iste tiez plno. Staci ak sa dlhy jesenny prut dotne koncom zeme a uz aj zakoreni. Este aj teraz sa to da, staci koniec dlheho minulorocneho pruta prihrnut a na jar ihned zakoreni a v maji si presadis krasny koren.
Kazdy ti potvrdi ako sa maliny rozrastaju. Mnohy ich vyhadzuju. Teraz pri odmeku si vykop a hned aj vysad. Necakaj do jary. Malina rastie akonahle je nad nulou.
Nejde o to ze je to zadarmo ale mas to aj s odporucanim cloveka ktory to ma v zahrade...
Nemusis sa bat, ze by si to mala opozdene. Co sa tyka malin a cernic, je to dokonca lepsie ako kupovane, pretoze si to presadis ihned a je to aj s korenom. Kupenim nic neusetris ani na peniazoch pochopitelne
ani na case. Co sa tyka rybezli budu rodit mozno o rok neskor ako tie s korenom kupovane, ale poznas to s tym darovanym konom... a vies co mas...