jurajksenzo
22.01.13,14:50
Chcem si prerobyt starsi dom omietky neviem či zosekat alebo stare presietkovat a zrušit niektore priečky ale je tam štokatorovy strop nemam stym skusenosti poradze. :(
220870
22.01.13,14:50
Čo je to štukator?
jurajksenzo
22.01.13,18:09
štukaror je strop z drevenych hranolov zo spodo obyty doskamy a omietnuty , miesto medzi hranolamy je vyplnene pilinamy a z vrchu obyte tiez doskamy.
lapejko
22.01.13,19:27
a ešte je tam rákos...treba odstrániť maľovku,napenetrovať a dá sa omietať, sieťkovať atď. Ak je výška nad 2,6 m oplatí sa znížiť sdk podhľadom.
marleau
22.01.13,20:37
Minimálne by som to strhol a pozrel,v akom stave sú dosky. Nebolo by príjemné vyspraviť omietku a vnútro nechať možno nahnité,možno už spráchnivené. Ak je tam takáto skladba podhľadu,dom bude mať cez 50 rokov,ja by som to zhodil.
220870
23.01.13,07:59
Som si hneď myslel že je to jeden s tých špeciálnych východňárskych názvov.
arizona
23.01.13,08:26
Som si hneď myslel že je to jeden s tých špeciálnych východňárskych názvov. :D
A ako sa to vola u nas?
Jarka 1
23.01.13,08:39
Hovorí sa tomu aj palach. Presne takéto nejaké zloženie nám popísali, keď som sa opýtala, čo je to palach. Chcem sa spýtať na to zníženie stropu pomocou sdk. Nezačne ten palach potom plesnivieť? Bude mať dosť vzduchu?
marleau
23.01.13,08:51
Hovorí sa tomu aj palach. Presne takéto nejaké zloženie nám popísali, keď som sa opýtala, čo je to palach. Chcem sa spýtať na to zníženie stropu pomocou sdk. Nezačne ten palach potom plesnivieť? Bude mať dosť vzduchu?

Ten by mal ísť dolu. Treba tam nechať len to,čo je nosné,ostatné treba odstrániť.
Jarka 1
23.01.13,09:00
Prosím, popíšte mi zloženie palachu, keď sa budem pozerať v izbe na strop. A čo mám všetko odstrániť a čím to nahradiť. Teda ak sa dá na to odpovedať.

A čo ak by ten palach bol zdravý, ale iba nerovný povrch? Vtedy sa to tiež nemôže schovať pod sdk?
alltracboy
23.01.13,09:26
To sa niekomu lahko radi odstran vsetko .. ja ti poradim este lepsie.. zburaj dom a postav si novy. Pokial tam nepada omietka tak to je nosne.

Ked zacnes moc sturat do stareho domu, moze sa stat, ze ho budes cely prerabat. A nie preto, ze by nevydrzal dalsich 50 rokov, ale preto, ze budes mat v hlave chorbaka CO KED. Kolegova sestra zacala sturat do stropu a nakoniec ostali iba mury. Pokial chces velke prerabky tak sturaj, pokial nie, tak tam proste sprav podhlad a dobre ho zaizoluj tym cim treba. Pokial ma ten dom 50-60 rokov tak tam bude asi tazko zly strop. Hlavne ked tam niesu praskliny. Nerob si zbytocnu robotu. Poznam x ludi co znizovali strop a nic sa nedeje. Zlozenie palachu bude asi omietka-rakos-dosky-tramy. Pokial nemas z vrchu poter z betonu, tak samozes pozriet na stav tramov z vrchu. Ked sa neda tak zavrtaj drevoskrutku a zaves na to nejakych co ja viem 30-50 kilo a uvidis.. hnily tram by to neudrzal. Mozno by to chcelo nejake sondy kde presne su hlavne tramy, ale urcite by som nedaval dolu cely strop pokial neopadava
Jarka 1
23.01.13,09:42
Ďakujem za rady. Keď sme to videli, tak ten strop vyzeral úplne v poriadku. Aj steny sa zdali v poriadku, akurát, že to nie je rovné, ako keď strelíš. Najbližšie určite pozrieme na povalu. Ak to bude všetko ok, bude dilema či kúpiť.
alltracboy
23.01.13,09:55
jeden znalec ti vyriesi vyriesi dilemu, aj usetri peniaze.
Oliwa
23.01.13,10:30
Som si hneď myslel že je to jeden s tých špeciálnych východňárskych názvov.
mimotemy ... iba že je z Námestova.:) Ktovie, možno píše východniar, žijúci na Orave... ;):D
paloo
23.01.13,11:40
mimotemy ... iba že je z Námestova.:) Ktovie, možno píše východniar, žijúci na Orave... ;):D
U nás sa to volá tak isto :D
oondrejj
24.01.13,17:19
pokiaľ nie je strp celkom rovným tak to dnes už veľmi jednoducho odstrániš sadrokartonovým stropom. TO podľa mňa nepredstavuje žiadnu prekážku. Jedine že by si bol na to veľmi lenivý to robiť. V takom prípade partia živnostníkov alebo firm a a ideš. Ich nájdeš dosť na každom fóre, Stavreku, či diskusiách
Jarka 1
25.01.13,07:57
Bola som po rozumy u starého odborníka, ktorý sa celý život venuje len stavbám. Dokonca má tiež v dome palach. Keďže už nevládze vyliezť na strechu, tak mi povedal, čo treba zistiť.

V prvom rade treba zistiť v akom stave sú hrady v stene a to hlavne pri krajoch domu. Normálne zobrať majzel, kladivo a odsekať z toho, aby z nich bolo čosi vidieť. Ak sú načernelé, tak je zle. Potom je už jedno, či je zvyšok palachu v poriadku.

V druhom rade vyliezť na povalu a poriadne na nej skákať. Ten čo zostane dolu, bude vidieť, či sa strop nehýbe.

Takto človek jednoducho zistí, základné údaje. Potom už treba poriadne všetko pozrieť.
Opravoval stavby aj kostoly, ktoré boli oveľa staršie ako 50 ročné domy. Veľmi často bolo drevo v oveľa lepšom stave. Tvrdí, že neskôr už ľudia nevedeli tak robiť s drevom, často si to robili sami, hrady mnohí iba zaliali betónom.
lapejko
27.01.13,19:57
Hovorí sa tomu aj palach. Presne takéto nejaké zloženie nám popísali, keď som sa opýtala, čo je to palach. Chcem sa spýtať na to zníženie stropu pomocou sdk. Nezačne ten palach potom plesnivieť? Bude mať dosť vzduchu?
ak tam pôjde znížený strop s izoláciou a parozábranou, iba pomôže suchšiemu vzduchu v skladbe stropu.
kerberos1
28.01.13,14:06
tu chybu zo sturanim som spravil aj ja a nakoniec mi zostali zo stareho domu len nosne mury, nikdy viac, cena rekonstrukcie sa blizy cene noveho domu s tym ze je to este pracnejsie
toranor
28.01.13,14:39
Drevený strop sa bude vždy trochu prehýbať ak budete po ňom skákať- tých 1-2 cm je normálne - drevené trámy viac ako 4 m prirodzene pružia. U nás v dome pekne vidím ako sa strop trasie, keď niekto skáče na povale. Trámy sú vo výbornom stave, poval aj škvarobetón suchý.
Samozrejme keby sa prehýbajú napr. 8 cm prípadne viac, už niečo nehrá.
Tiež rozmýšlam len znížiť strop pomociu SDK bez izolácie. V palachu je jedna vzduchová medzera a tá vlastne izoluje. Týmto sa vytvorí druhá a tepelný odpor sa zlepší. Je pravda že s nobasilom je izolácia lepšia, treba však použiť aj parozábranu aby vlhkosť neprešla cez SDK, nobasil a neskondenzovala na pôvodnom omietnutom strope.
Oliwa
28.01.13,15:06
Bola som po rozumy u starého odborníka, ktorý sa celý život venuje len stavbám. Dokonca má tiež v dome palach. Keďže už nevládze vyliezť na strechu, tak mi povedal, čo treba zistiť.

V prvom rade treba zistiť v akom stave sú hrady v stene a to hlavne pri krajoch domu. Normálne zobrať majzel, kladivo a odsekať z toho, aby z nich bolo čosi vidieť. Ak sú načernelé, tak je zle. Potom je už jedno, či je zvyšok palachu v poriadku.

V druhom rade vyliezť na povalu a poriadne na nej skákať. Ten čo zostane dolu, bude vidieť, či sa strop nehýbe.

Takto človek jednoducho zistí, základné údaje. Potom už treba poriadne všetko pozrieť.
Opravoval stavby aj kostoly, ktoré boli oveľa staršie ako 50 ročné domy. Veľmi často bolo drevo v oveľa lepšom stave. Tvrdí, že neskôr už ľudia nevedeli tak robiť s drevom, často si to robili sami, hrady mnohí iba zaliali betónom.
Poznámočka:
Ten, čo vylezie na povalu, nech si dá pod miesto, nad ktorom mieni skákať, dobrý matrac... :D
A ten, čo zostane dolu, nech si uzavrie dobrú životnú poistku, kdyby něco...;):)
alltracboy
28.01.13,16:29
strop sa malokedy prepadne rychlo.
Martin1310
28.01.13,20:42
Raz nas z prace zavolali aby sme nejako zburali komýn na starej poschodovej budove,nejaký kaštiel,velká budova,mala cez 100rokov,strop drevenný trámový.Komýn mal zhruba 5ton.Kedže sa to išlo búrať,dovolili nám ho zvaliť v celku.
No a čo myslíte že sa stalo z drevenným stropom.Omietka samozrejme všade okolo miesta dopadu opadala,niektoré hrady sa na koncoch vytrhli zo steny ale ani jedna sa nezlomila.Až na mraky prachu ostalo všetko na mieste.
Oliwa
29.01.13,11:49
Raz nas z prace zavolali aby sme nejako zburali komýn na starej poschodovej budove,nejaký kaštiel,velká budova,mala cez 100rokov,strop drevenný trámový.Komýn mal zhruba 5ton.Kedže sa to išlo búrať,dovolili nám ho zvaliť v celku.
No a čo myslíte že sa stalo z drevenným stropom.Omietka samozrejme všade okolo miesta dopadu opadala,niektoré hrady sa na koncoch vytrhli zo steny ale ani jedna sa nezlomila.Až na mraky prachu ostalo všetko na mieste.
Takto u nás prichádzame o historické budovy... Lebo nie sú peniaze na ich záchranu - a je jedno či sú na dedinách alebo v mestách. Keď si spomeniem na najstarší pivovar v Mníchove, ktorý varí pivo vyše 600 rokov... U nás by bol už dávno v lufte - aj s komínmi... Nemci si spravili z toho tradíciu a komerciu a zriadili Oktoberfest, na ktorom už stáročia jedia, pijú, spievajú a - ryžujú...
petermikuláš
29.01.13,19:55
totálne plný súhlas
djcopik
01.02.13,17:19
my ho mame doma úplne jednoduché riešenie bolo 20 mm polystyrén keď že sa jedna o drevený strop tak sa ľahko kotvil skrutkami do dreva a väčšími podložkami samozrejme že je podlepený, na ňom klasická skladba sieťka lepidlo stierka , pekne rovne ani nieje poznať že tam niekedy bol krivý strop.
nabytokexbyt
02.02.13,16:15
V každom prípade pred SKD odstraniť starú omietku a ošetriť proti pliesňam.A v palachu sa piliny nepoužívajú.To je prach z napadnutého dreva červotočom a ostatnými drevokazci.