genko
23.01.13,10:41
Ahojte, dostala som ponuku pracovat na HPP v Ceskej republike na dobu urcitu (od maja do oktobra). Cesky zamestnavatel nas informoval o tom, ze nie je dovolene byt zamestnany v CR na HPP a zaroven byt SZCO na Slovensku. Ja mam SZCO na preklady ako privyrabanie si popri terajsom HPP, ktory sa vsak chystam z dovodu novej pracovnej ponuky ukoncit. Vie mi niekto poradit, ci je to pravda a ci by bolo mozne popri HPP v Cechach pracovat na Slovensku aspon na dohodu (preklady). Dakujem pekne, dost mi to suri!
Evanka
23.01.13,11:11
Nemám vedomosť, že by si nemohla mať živnosť na Slovensku a pritom pracovať na HPP v ČR. Viem, že mnohí takto pracujú. V zákonníku ČR som nikde takéto obmedzenie nenašla. Pozri si však záležitosti ohľadom odvodov, pretože bude zamestnávateľ v ČR odvádzať za teba odvody do poisťovní a táto skutočnosť sa premietne aj vzhľadom k poisťovniam u nás.
genko
23.01.13,14:20
Ano, presne tam bude zrejme pes zakopany. Suvisi to nejak s trvalym pobytom a s povinnostou zamestnavatela odvadzat odvody. Vraj keby bola aktivna SZCO na SK a HPP v CR, museli by za mna odvadzat aj do zdravotnej ? poistovne na SK. Snazila som sa im pritom vysvetlit, ze ja zo SZCO odvody na SK neplatim, len preddavky do ZP. Vie niekto pomoct, kde sa da najst vyklad takeho zakona?
Evanka
23.01.13,21:54
Ano, presne tam bude zrejme pes zakopany. Suvisi to nejak s trvalym pobytom a s povinnostou zamestnavatela odvadzat odvody. Vraj keby bola aktivna SZCO na SK a HPP v CR, museli by za mna odvadzat aj do zdravotnej ? poistovne na SK. Snazila som sa im pritom vysvetlit, ze ja zo SZCO odvody na SK neplatim, len preddavky do ZP. Vie niekto pomoct, kde sa da najst vyklad takeho zakona?
Zdravotne by si mala byť poistená iba v jednom štáte. Nakoľko budeš povinne poistená v ČR na základe HPP, na SK sa treba odhlásiť. V ZP ti všetko povedia.