deli.
25.01.13,09:49
Momentálne som v "slobodnom povolaní" , čiže podmienky sú ako u živnostníkov. Vzhľadom k tomu, že vplyvom krízy mám oveľa menej zákaziek, zvýšili sa odvody, profesijné poistky a pod., nezarobím ani na tieto poplatky. Plánujem slobodné povolanie zrušiť a prejsť na čiastočný úväzok do s.r.o. Čo všetko môžem čakať?
1. Ako dlho je možné byť na čiastočnom úväzku, plánujem 4-5 hod. denne. Myslím tým, koľko rokov. Nie je to pre daňové kontroly a podobné inštitúcie dôvod na hĺbkové kontoroly a podobné šikanovanie?
2. Pri 1/2 úväzku teda nemám nárok na stravenky, áno? Ak budem pracovať 5 hod. denne, koľko straveniek v akej min. hodnote môžem dať do nákladov (predpokladám minimálnu mzdu, viac nezarobím)? 4€ na deň, ako bolo pri živnosti?
3. Ako je to s dôchodkom? Odpracované roky sa započítavajú ako pri plnom prac.pomere, áno? Výška vymeriavacieho základu a body- ma teraz nemusí zaujímať, keď mám do dôchodku ešte cca 26 rokov?

Čo všetko by ma ešte mohlo nepríjemne prekvapiť? Napríklad Keď otehotniem, mám nárok na materské a pod.? Alebo čokoľvek iné. Ďakujem veľmi pekne za odpovede!
deli.
27.01.13,10:24
Nikto?:mee:Prosíím
Jana Motyčková
27.01.13,10:34
1. to sa spýtaj na dú:)
2. pri 5-hod úväzku, 4€ stravenka za pracovný deň
3. ak Ťa výška dôchodku nezaujíma, lebo máš 26 rokov do dôchodku, tak dobre. Ak Ťa nezaujíma, lebo si myslíš, že dnešný VZ dôchodok neovplyvní, tak si myslíš zle. Pre výpočet dôchodku sa počítajú príjmy zo všetkých rokov od r.1984.
Mila123
27.01.13,10:39
1/ nik to nekontroluje,,,,,,,,
2/ zo 4€ / odpracovaný deň, zvyčajne 55% zamestnávatľ a 45% zamestnanec (býva táto suma ponížená o príspevok zo SF)
ale ešte nie je povedané, že ani pri 1/2 úväzku nie je nárok na stravenku, ak pracuješ niekedy dlhšie ako 4 hodiny, v ten deň ti vznikne nárok na SL, potom pri čerpaní NV už nevzniká nárok na SL
3/ odprac. roky do dôchodku sa nekrátia, iba ten VZ bude nízky.....a možno budeš mať to šťastie, že ti ešte pridajú nejaký ten rok .....v roku 2016 bude znovu prepočítavanie ......
deli.
27.01.13,13:21
Ďakujem!!
deli.
27.01.13,13:22
Dôchodok-je možné dať ešte nižší dôchodok ako minimálny?
Mila123
27.01.13,14:12
platí predsa, že iba pri mzde nie je určený minimálny vymeriavací základ......t.j. je na Tebe, či budeš mať mzdu v mesačnej výške 100 € alebo 1000 či viac.....