mandel123
26.01.13,11:35
môj bývalý zamestnávateľ nedal evid.list dôchodkového poistenia,socialna poisťovňa ho odo mňa žiada ku priznaniu inv.dôchodku,neviem odkial zobrať ELDP keď zamestnávateľ už neexistuje.
veronikasad
26.01.13,10:36
Kto bol zamestnávatelom ?
mandel123
26.01.13,11:50
súkromný podnikateľ
lujza.j
26.01.13,11:54
mimotemy čo bolo na otázke...ked si vyslúžila "neužitočné":eek:
Mila123
26.01.13,11:56
súkromný podnikateľ
umrel? FO zaniká iba úmrtím....
Xanti
26.01.13,11:59
mimotemy čo bolo na otázke...ked si vyslúžila "neužitočné":eek:
To za tú snahu Veronika dostala neužitočné, že chcela doplniť informácie. Ktoré by jej pomohli k dobrému poradeniu. Ani by som sa nedivila keby mu nikto poradil ako dalej. Ked sa tak správa. mimotemy
mandel123
26.01.13,12:00
nemôžem sa ho dopátrať,viem však že nepodniká.
mandel123
26.01.13,12:03
ako sa správam?
Mila123
26.01.13,12:13
ako sa správam?
tieto rady máš zadarmo.....
pretože tu chodia ľudia, kt. sú ochotní nezištne a zadarmo poradiť v oblasti v kt. pracujú.....
za rady by bolo vhodné poďakovať a nie pri prvej príležitosti vylepiť jeden neužitočný.....určite ani nevieš prečo sa to Veronika pýtala, ale pre istotu si ho tam dal.......zamysli sa nad sebou.......a ak nie, tak choď za právnikom, či do SP nech ti odborne poradia.....cestou k právnikovi sa zastav v bankomate vybrať si hotovosť, pretože ani nezavrieš dvere a budeš platiť......
mandel123
26.01.13,12:22
Dnes som sem zašiel po radu prvý krát a ani neviem čo som mal postláčať,ak som však niekomu tak strašne ubížil,tak sa mu ospravedlňujem,ale keďže som pravdepodobne narazil na INÚ komunitu tak sem viac ani náhodou nevstúpim,nejde asi o problém nejakého človeka,ale o to ako ho vtiahnuť do bezduchej debety o ničom.
Xanti
26.01.13,12:26
Mandel123,
neurážaj sa hneď. Naozaj nie je zvykom, dávať neužitočné niekomu kto by Ti mohol poradiť. A vidím, že si tu prvý deň takže naozaj sa mohlo stať, že si niečo postláčal čo si nemal.


Písal si, že nevieš danú osobu vypátrať. A čo mzdovú? Alebo niekoho kto robil papiere danému súkromníkovi.
lujza.j
26.01.13,12:27
Dnes som sem zašiel po radu prvý krát a ani neviem čo som mal postláčať,ak som však niekomu tak strašne ubížil,tak sa mu ospravedlňujem,ale keďže som pravdepodobne narazil na INÚ komunitu tak sem viac ani náhodou nevstúpim,nejde asi o problém nejakého človeka,ale o to ako ho vtiahnuť do bezduchej debety o ničom.
mimotemy tak pá-pá..skús POKEC....tam nájdeš tú INÚ komunitu určite...lebo tu sú dievčatá ktoré sú TOP šikulky a odborníčky....
mandel123
26.01.13,12:37
Veď práve,nemôžem nájsť nikoho ,kto robil papiere pre toho PODNIKATEĽA .Ďakujem.
veronikasad
26.01.13,12:38
Dnes som sem zašiel po radu prvý krát a ani neviem čo som mal postláčať,ak som však niekomu tak strašne ubížil,tak sa mu ospravedlňujem,ale keďže som pravdepodobne narazil na INÚ komunitu tak sem viac ani náhodou nevstúpim,nejde asi o problém nejakého človeka,ale o to ako ho vtiahnuť do bezduchej debety o ničom.
Mandel, nemám s tebou žiadny problém ani jedno neužitočné ma neurazí. Napriek tomu by som od teba chcela odpoveď či doplňujúca otázka "Kto bol zamestnávateľom" bola pre teba neužitočná, alebo si niečo stlačil omylom.

Nepotrebujem konkrétne meno napr. "Ferko Mrkvička", ale či to bola fyzická alebo právnická osoba - doplnil si podnikateľ.
Na stránke www.zrsr.sk podľa jeho obchodného mena (u živnostníka je to meno a priezvisko) zistíš jeho adresu a tiež či podniká, resp. kedy podnikanie skončil. U právnickej osoby je postup iný.
mandel123
26.01.13,12:49
Navštívil som register našiel som aj jeho,akurát som sa dozvedel že nepodniká,niet ho.Preto som si dovolil poprosiť o radu,čo ďalej.Ďakujem za snahu,pomôť mne.
veronikasad
26.01.13,12:49
Navštívil som register našiel som aj jeho,akurát som sa dozvedel že nepodniká,niet ho.Preto som si dovolil poprosiť o radu,čo ďalej.Ďakujem za snahu,pomôť mne.
Adresu teda máš ?
mandel123
26.01.13,12:58
Pravdaže mám,proste niet ho,ja potrebujem len riešenie ,ako reagovať na požiadavku soc.poisťovne na ten ELDP.
veronikasad
26.01.13,13:01
Pravdaže mám,proste niet ho,ja potrebujem len riešenie ,ako reagovať na požiadavku soc.poisťovne na ten ELDP.
Pošli mu doporučene (s doručenkou) žiadosť o zaslanie ev.listu dôch.poistenia. Môžeš priložiť aj kopiu listu zo SP, kde ti oznamujú, že ELDP za toto obdobie chýba. Ak sa ti list z pošty vráti ako nedoručený, treba ísť s ním na prísl.pobočku SP (neotvárať ho) a pokúsiť sa získať údaje z mesačných výkazov, ak ich zamestnávatel pobočke pravidelne predkladal.

Ktoré obdobie dôch.poistenia ti chýba ?
Tweety
26.01.13,13:02
Pravdaže mám,proste niet ho,ja potrebujem len riešenie ,ako reagovať na požiadavku soc.poisťovne na ten ELDP.
Bez neho nič nezriešiš. ELDP mal pri skončení PP poslať do SP práve on.
mandel123
26.01.13,13:09
Robil som u tohto 7mesiacov a keďže som ho prekukol tak som volil kratšiu cestu,aj s tým že som oželel kopu financií.Netušil som,že pri podaní výpovede mu mám zároveň rozbiť hubu a zakrútiť krkom,poprípade pýtať nejaké doklady pre soc.poisť.Na adrese ,kde on býval je niekto iný.
veronikasad
26.01.13,13:11
Robil som u tohto 7mesiacov a keďže som ho prekukol tak som volil kratšiu cestu,aj s tým že som oželel kopu financií.Netušil som,že pri podaní výpovede mu mám zároveň rozbiť hubu a zakrútiť krkom,poprípade pýtať nejaké doklady pre soc.poisť.Na adrese ,kde on býval je niekto iný.
Bol si vôbec prihlásený do SP ? Nerobil si "načierno" ? To ti povedia na registri prísl.pobočky (pri osobnej návšteve)

Napriek tomu že vieš, že na tej adrese nebýva, pošli list ako som písala v predch.príspevku na poslednú známu adresu zo živ.registra.
Tweety
26.01.13,13:12
Robil som u tohto 7mesiacov a keďže som ho prekukol tak som volil kratšiu cestu,aj s tým že som oželel kopu financií.Netušil som,že pri podaní výpovede mu mám zároveň rozbiť hubu a zakrútiť krkom,poprípade pýtať nejaké doklady pre soc.poisť.Na adrese ,kde on býval je niekto iný.
ELDP nedostáva priamo zamestnanec, ale zamestnáv. ho bol povinný zaslať do SP. A bol si tam vôbec prihlásený? Ak áno,určite by to tam mohli zistiť, veď VZ aj doba poistenia sa z nich dá vyčítať.
mandel123
26.01.13,13:16
Keby som bol na čierno,ako by potom SP vedela ,že som u neho robil?Som z toho nevolič.
veronikasad
26.01.13,13:18
Keby som bol na čierno,ako by potom SP vedela ,že som u neho robil?Som z toho nevolič.
V liste zo SP ti oznámili zamestnávatela, za ktorého chýba ELDP, alebo len dobu poistenia ?
mandel123
26.01.13,13:19
Mne len to nie je jasné,že ako je to postavené v SP,keď ja som zodpovedný za to,čo ja som nemohol nikdy ovplyvniť.Nerozumiem.
Mila123
26.01.13,13:21
Mne len to nie je jasné,že ako je to postavené v SP,keď ja som zodpovedný za to,čo ja som nemohol nikdy ovplyvniť.Nerozumiem.
ELDP je za ktorý rok?
veronikasad
26.01.13,13:22
Mne len to nie je jasné,že ako je to postavené v SP,keď ja som zodpovedný za to,čo ja som nemohol nikdy ovplyvniť.Nerozumiem.
Počas zamestnania to ovplyvniť nevieš, ani nenesieš za to zodpovednosť. Ale keď žiadaš o dôchodok, si povinný preukázať dobu poistenia aj vymeriavací základ. Ten sa dá zistiť z ELDP, aj z mesačných výkazov. Ale v prvom rade požadujú od zamestnávatela ELDP, ak nepochodíš, treba postupovať podľa predch.príspevkov.

Rozčulovanie ti nepomôže, treba konať. Pre vznik nároku na ID ti chýba aj doba dôch. poistenia ?
mandel123
26.01.13,13:23
2005
mandel123
26.01.13,13:24
Tá doba,ktorú som robil pri ňom.
veronikasad
26.01.13,13:27
Tá doba,ktorú som robil pri ňom.
Splňaš túto podmienku (podľa veku) pre vznik nároku na ID, alebo ti do tejto doby chýba obdobie z neodovzdaného ELDP ?

§ 72
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
mandel123
26.01.13,13:30
Tá doba z neodovzdaného ELDP.
Tweety
26.01.13,13:31
Tá doba z neodovzdaného ELDP.
Veď tomu všetci rozumieme, že ak si tam pracoval a zamestnáv. neodovzdal ELDP, doba poistenia logicky chýba.
veronikasad
26.01.13,13:31
Tá doba z neodovzdaného ELDP.
Kolko máš rokov a kolko rokov dôch.poistenia ti priznali ?(neber to ako moju zvedavosť)
mandel123
26.01.13,13:33
Mám aj 72-ku prezretú,som o všetkom info,iba jeden nepodarok sa objavil vo forme toho akože podnikateľa.
mandel123
26.01.13,13:34
52 ---20
veronikasad
26.01.13,13:35
Prečo si ty vôbec dnes prišiel na Poradu, zanadávať si ? Odporúčania a rady nerešpektuješ a všetko vieš ...
mandel123
26.01.13,13:44
Chcel som len radu o tom ,ako sa dostať ku ELDP.Lebo bez toho som v háji,nič iné som nemyslel.pa.
veronikasad
26.01.13,13:44
52 ---20
začni doporučeným listom (s doručenkou), ak sa ti vráti nedoručený, budeme riešiť čo ďalej.
mandel123
26.01.13,13:46
ďakujem Veronka.
Mila123
26.01.13,13:48
pracovníčka v SP chce ELDP, ty nemáš s tým nič spoločné, pretože nie je to tvoja povinnosť, aby zamestnávateľ poslal (mimo teba, ZC s tým nemá nič spoločné) nevyplnený, resp. nezaslaný ELDP...
byť na Tvojom mieste idem znovu do SP, nech to oni riešia, nech mu nariadia zaslanie ELDP, ak sa presťahoval a je zamestnaný vedia jeho adresu( Tebe ju neprezradia)....
nech u neho vykonajú kontrolu (môžu, niekedy platilo, že firmy po ukončení podnikania mali zvyčajne kontrolu MZ)
SP predsa vedela, že ZĽ ukončil činnosť, vedeli od vtedy, že nezaslal ELDP a túto ich povinnosť preniesli na TEba, pretože ak chceš dôchodok, dones papier (asi takouto rétorikou chodia na klientov)
inak SP vie aj dobu poistenia, vie aj VZ, údaje o zamestnancovi má kompletné (ak si ZĽ splnil všetky povinnosti) a dá to riešiť bývalému zamestnancovi....super......

a ešte dnes by som aspoň napísala e-mail na ústredie SP a opísala situáciu, ktorá vznikla, ako ju a prečo máš ty riešiť......
ako sa majú super nezamestnaný, takouto situáciou sa nestretnú........
mandel123
26.01.13,14:55
Ďakujem.
veronikasad
28.01.13,09:23
Ďakujem.
ozvi sa, mám správu z ústredia SP
fosgeen
28.01.13,09:55
Ja som mala podobný problém u jedného klienta, kde si zamestnávateľ nesplnil povinosť. Pracovníčka na SP vedela, že to od toho zamestnávateľa nedostane, tak mala VZ zna mesačných výkazov, task to za dané obdobie mu spravila. To je treba , aby bola pracovníčka na SP ohotná to spraviť , a mala VZ. Tak sa tam skús opýtať.