peto15
27.01.13,20:22
Dobrý deň, chcem sa spýtať či si môže policajt založiť živnosť na výkon inštruktorskej činnosti v autoškole. Viem, že policajt podľa § 48 ods. 6 nemôže vykonávať zárobkovú činnosť, avšak podľa §48 ods. 7 zákona o štátnej službe policajtov, môže vykonávať inštruktorskú činnosť, čím by mal byť myslený aj inštruktor autoškoly. A nakoľko podľa zákona o autoškolách môže inštruktor pracovať buď na základe pracovnej zmluvy čiže je v pracovnoprávnom pomere alebo na základe živnosti a podľa mojich informácií je výhodnejšie si na takúto činnosť založiť živnosť sa chcem spýtať či to je zákonné a či to nieje v rozpore s nejakými nezmyselným interným nariadením? Ďalej sa chcem spýtať, pokiaľ by nebolo možné, aby som si na takúto činnosť založil živnosť a teda by tom vstúpil do pracovnoprávneho pomeru, ako by to bolo napríklad počas takej práceneschopnosti? Nakoľko keď som policajt tak PN-ku mi platí môj služobný úrad vo výške 100% počas prvého mesiaca trvania PN-ky, ale v tom prípade by mi mal prvých 10 dní platiť PN-ku aj môj zamestnávateľ v autoškole, čiže logicky mi z toho vychádza, žeby som mal dostávať 2x vyplatenú PN-ku, čo mi na druhej strane príde skôr ako nejaká fantazmagória. Tak ako to teda je? Ďakujem za informácie a rady.
lujza.j
27.01.13,20:13
§ 61
(1) Štátny zamestnanec nesmie
a) vykonávať činnosť, ktorá je nedôstojná z hľadiska
vykonávania štátnej služby,
b) prijímať dary alebo iné výhody od fyzickej osoby alebo právnickej osoby v súvislosti s vykonávaním štátnej služby okrem darov alebo iných výhod poskytovaných služobným úradom a darov poskytovaných
pri oficiálnych rokovaniach alebo stretnutiach,
c) požadovať dary alebo iné výhody, alebo navádzať
iného na poskytovanie darov alebo iných výhod v sú-
vislosti s vykonávaním štátnej služby,
d) sprostredkúvať pre seba, inú fyzickú osobu alebo
právnickú osobu obchodný kontakt
1. so štátom,
2. s obcou,
3. s vyšším územným celkom,
4. so štátnym podnikom, štátnym fondom, Fondom
národného majetku Slovenskej republiky a s inou
právnickou osobou zriadenou štátom,
5. s rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou
organizáciou, inou právnickou osobou alebo zariadením obce,
6. s rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou
organizáciou, inou právnickou osobou vyššieho
územného celku alebo
7. s inou právnickou osobou s majetkovou účasťou
štátu, Fondu národného majetku Slovenskej republiky, obce alebo vyššieho územného celku,
e) nadobúdať majetok od štátu, obce, vyššieho územného celku alebo Fondu národného majetku Slovenskej republiky inak ako vo verejnej súťaži alebo vo
verejnej dražbe, ak osobitný predpis
42
) neustanovuje
inak, s výnimkou, ak obec alebo vyšší územný celok
zverejní podmienky nadobudnutia majetku,
f) používať symboly spojené s vykonávaním štátnej
služby na osobný prospech,
g) zvýhodňovať blízke osoby pri vykonávaní štátnej
služby,
h) vyhotovovať falzifikáty a nepravdivé dokumenty sú-
visiace s vykonávaním štátnej služby,
i) vedome šíriť a sprostredkúvať nepravdivé, pravdu
skresľujúce alebo zavádzajúce informácie, ktoré by
mohli poškodiť povesť služobného úradu alebo
ostatných štátnych zamestnancov.
(2) Štátny zamestnanec ďalej nesmie
a) podnikať,
b) vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná
alebo obdobná s opisom činností jeho štátnozamestnaneckého miesta; inou zárobkovou činnosťou na
účely tohto zákona sa rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného
predpisu,
43
)
c) byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných
orgánov právnických osôb.
(3) Obmedzenie podľa odseku 2 písm. b) sa nevzťahuje na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach alebo v neštátnych
zdravotníckych zariadeniach, na lekársku posudkovú
činnosť, na vedeckú činnosť, pedagogickú činnosť, lektorskú činnosť, prednášateľskú činnosť, publikačnú
činnosť, literárnu činnosť alebo umeleckú činnosť,
znaleckú, tlmočnícku alebo prekladateľskú činnosť,
44
)
športovú činnosť, činnosti vedúcich táborov pre deti
a mládež, ich zástupcov pre hospodárske a zdravotné
veci, oddielových vedúcich, vychovávateľov, inštruktorov, stredných zdravotníckych zamestnancov v táboroch pre deti a mládež, činnosti sprostredkovateľa
a rozhodcu pri kolektívnom vyjednávaní, na správu
vlastného majetku, na správu majetku maloletých
detí,
45
) na správu majetku osoby, ktorej spôsobilosť na
právne úkony bola obmedzená, alebo na správu majetku osoby, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne
úkony, na činnosť v orgánoch spoločenstva vlastníkov
bytov a nebytových priestorov, na činnosť v poradnom
orgáne vlády a vykonávanie funkcie člena volebnej komisie alebo funkcie člena komisie na vyhlásenie referenda alebo člena komisie na ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta, na činnosť zapisovateľa volebnej
komisie, na činnosť poslanca obecného zastupiteľstva,
ktorý nie je dlhodobo uvoľnený na výkon funkcie, na
činnosť poslanca zastupiteľstva vyššieho územného
celku, ktorý nie je dlhodobo uvoľnený na výkon funkcie, na činnosť hlavného kontrolóra obce, na činnosť
hlavného kontrolóra samosprávneho kraja, na činnosť
člena v rozkladovej komisii, na činnosť osôb prizvaných
na výkon dohľadu, kontroly alebo vládneho auditu
podľa osobitného predpisu
46
) a na činnosť člena komisie pre vyšetrovanie leteckých nehôd alebo na posudzovanie zdravotnej spôsobilosti civilného leteckého personálu.
peto15
28.01.13,18:00
Ďakujem za reakciu, ale nejako mi moc nepomohla...
lujza.j
28.01.13,18:03
Ďakujem za reakciu, ale nejako mi moc nepomohla...
čo tak sa poradiť v práci...
peto15
28.01.13,18:17
Áno aj to je jedna z možných alternatív pomoci, ale nakoľko pred založením tejto témy som si pozrel tu nawww.porada.sk zopár podobných tém, a niekoľko ľudí sa tam zhodlo, že nie vždy sú na personálnych oddelenia polície kompetentní ľudia a s týmto problémom sa stotožňujem aj ja. A ďalšia vec prečo som sem napísal je, že som si myslel, že tu sa ľuďom racionálne radí, a neodporúča sa len poradiť sa v praci. Ale aj tak ďakujem za reakciu.
anet
28.01.13,18:23
Živnosť je podnikanie. A ty ako policajt podnikať nesmieš. Tak čo chceš riešiť.
Ak by to bolo možné, už dávno by boli autoškoly plné dopravákov.
buchač
28.01.13,18:25
Dobrý deň, chcem sa spýtať či si môže policajt založiť živnosť na výkon inštruktorskej činnosti v autoškole. Viem, že policajt podľa § 48 ods. 6 nemôže vykonávať zárobkovú činnosť, avšak podľa §48 ods. 7 zákona o štátnej službe policajtov, môže vykonávať inštruktorskú činnosť, čím by mal byť myslený aj inštruktor autoškoly. A nakoľko podľa zákona o autoškolách môže inštruktor pracovať buď na základe pracovnej zmluvy čiže je v pracovnoprávnom pomere alebo na základe živnosti a podľa mojich informácií je výhodnejšie si na takúto činnosť založiť živnosť sa chcem spýtať či to je zákonné a či to nieje v rozpore s nejakými nezmyselným interným nariadením? Ďalej sa chcem spýtať, pokiaľ by nebolo možné, aby som si na takúto činnosť založil živnosť a teda by tom vstúpil do pracovnoprávneho pomeru, ako by to bolo napríklad počas takej práceneschopnosti? Nakoľko keď som policajt tak PN-ku mi platí môj služobný úrad vo výške 100% počas prvého mesiaca trvania PN-ky, ale v tom prípade by mi mal prvých 10 dní platiť PN-ku aj môj zamestnávateľ v autoškole, čiže logicky mi z toho vychádza, žeby som mal dostávať 2x vyplatenú PN-ku, čo mi na druhej strane príde skôr ako nejaká fantazmagória. Tak ako to teda je? Ďakujem za informácie a rady.
...nuž , povedal by som skôr ....že mohol by byť myslený ....

Osobne som však názoru , skôr nie ako hej ....
Pod pojmom inštruktor si predstavujem niečo iné ...
Pod pojmom policajt sa mi vybaví ten nápis na autách ...

...a z tou PN - kou si doslova zabil ...
peto15
28.01.13,18:25
Čiže nemôžu pracovať ani podľa zákonníka práce?
buchač
28.01.13,18:30
Čiže nemôžu pracovať ani podľa zákonníka práce?
Čoby nie ....môžu ...

Ale potom nemôžu podľa Zákona o štátnej službe policajtov...

Inak poviem ....ak nie si na nejakej vyššej funkcii , tak si ani neškrtneš ....
peto15
28.01.13,18:30
Ale veď autoškoly aj sú plné policajtov, ja osobne poznám minimálne 4 a 2 vojakov....
lujza.j
28.01.13,18:31
Áno aj to je jedna z možných alternatív pomoci, ale nakoľko pred založením tejto témy som si pozrel tu nawww.porada.sk zopár podobných tém, a niekoľko ľudí sa tam zhodlo, že nie vždy sú na personálnych oddelenia polície kompetentní ľudia a s týmto problémom sa stotožňujem aj ja. A ďalšia vec prečo som sem napísal je, že som si myslel, že tu sa ľuďom racionálne radí, a neodporúča sa len poradiť sa v praci. Ale aj tak ďakujem za reakciu.
myslím, že v § 61, sú uvedené možnosti inštruktorov..... no ale neverím, že by toto nemali vedieť na personálnom na MV SR...ked už to nevedia ma okrese, alebo na kraji tak zavolám na ministerstvo....
peto15
28.01.13,18:37
Čoby nie ....môžu ...

Ale potom nemôžu podľa Zákona o štátnej službe policajtov...

Inak poviem ....ak nie si na nejakej vyššej funkcii , tak si ani neškrtneš ....

Tak potom podľa akého zákona môžu? Keď je raz policajt tak platí pre neho zákon č. 73/1998 a môže sa riadiť jedine podľa neho, a v ňom je napísané, že môže mať iný zárobkovú činnosť len ako napríklad inštruktor, okrem iných... a myslím, že je jedno na akej je funkcii, platí pre neho ten istý zákon ako pre najposlednejšieho policajta... či mám mýlny názor?
buchač
28.01.13,18:41
Tak potom podľa akého zákona môžu? Keď je raz policajt tak platí pre neho zákon č. 73/1998 a môže sa riadiť jedine podľa neho, a v ňom je napísané, že môže mať iný zárobkovú činnosť len ako napríklad inštruktor, okrem iných... a myslím, že je jedno na akej je funkcii, platí pre neho ten istý zákon ako pre najposlednejšieho policajta... či mám mýlny názor?
...a ešte ako .....málo káuz bolo ??? ;)

Na každú situáciu je príslovie ...a na hentú platí :

Čo je dovolené koňovi , nie je povolené volovi .
lujza.j
28.01.13,18:44
...a ešte ako .....málo káuz bolo ??? ;)

Na každú situáciu je príslovie ...a na hentú platí :

Čo je dovolené koňovi , nie je povolené volovi .
alebo ....sú rovní a rovnejší...
v PZ predsa neplatí ...na každého rovnaký meter....
buchač
28.01.13,18:53
Tak potom podľa akého zákona môžu? Keď je raz policajt tak platí pre neho zákon č. 73/1998 a môže sa riadiť jedine podľa neho, a v ňom je napísané, že môže mať iný zárobkovú činnosť len ako napríklad inštruktor, okrem iných... a myslím, že je jedno na akej je funkcii, platí pre neho ten istý zákon ako pre najposlednejšieho policajta... či mám mýlny názor?
Peto zamysli sa ...

Pokiaľ nie si na funkcii , ako si zladíš služby s autoškolou - predpokladám , že asi o jazdy ide ...
Šéf Ti nepovolí výmenu , kolegom sa furt nechce vychádzať v ústrety ....

Môj šéf síce robil inštruktora , ale jednalo sa o našu autoškolu a vysokoškolákov učil ...
Viac ho prdel bolela od autosedadla ako od stoličky v kancli ...
kaco11
09.02.13,17:39
Policajt môže robit instruktora v autoskole, pretoze podla zákona môže vykonávať učitelsku činnost. Taktiez si potom vyratava daňové sám...odvody a vsetko....ale nie som si ista, ci musi byt ako zamestnanec alebo ako zivnostnik....To by bolo vhodne sa spytat na príslušnom personálnom....Oni na to vedia odpovedat..