michal696
29.01.13,19:38
Staviam malý podkrovný dom z rozmermi 7,5x9m a mam tam naprojektovaný jednoduchý hambalkový strop , sklon 35% , 14 párov krokiev v rozostupe 90cm , krytina bude betonová.
je podla vas takýto krov bezpečný? stavebný dozor mi vraví že je to ok a že v katalogových projektoch to je aj tak predimenzované ale všade čítam o velkých tlakoch čo vyvíja hambalkový krov na pomurnice. priznám sa že ja by som tam ešte najradšej pridal stredové vaznice len v podkrový mam len jednu nosnú stenu a je približne v strede domu , takže by tie vaznice boly bez podoprenia cca 4,5m. mam ich tam podla vas dat alebo je to zbytočné? Podotýkam že steny v pokrový mam vysoké 1,75m takže aj klieštiny su nízko čo je pri hambalku dobre.
ciners
30.01.13,08:51
Treba poznat aj to, na com je krov ulozeny, takto sa to neda posudit. Priloz sem pls rez
chandler
30.01.13,08:54
pocul som ze katalogove domy mali problemy s hambalkom. rozchadzali sa im steny od tych tlakov na pomurnicu. ZB vence musia byt previazane s doskou, alebo previazane v rohoch - ak previazes veniec nad stredovou stenou s obvodovym vencov + v rohoch tak by to malo byt ok 4,5m nie je az tak vela. ale treba poriadne vystuzit ten veniec.