SofoKola
29.01.13,19:53
Dobry den.

Chcem poprosit o radu najlepsie niekoho pravne znaleho.

- Moja znama si chcela prenajat byt,
- zaplatila zalohu uz mesiac vopred pred prevzatim,
- tesne pred prevzatim bytu vsak nakoniec byt z osobnych dovodov nemohla prevziat.
- podla zmluvy by jej zalohu mal prenajimatel vratit avsak ten trva na tom ze zaloha mu prepada v jeho prospech kedze mali s mojou znamou emailovu komunikaciu v ktorej mu ona prislubila, ze depozit mu necha ak byt neprevezme, k comu nakoniec doslo. Ona tak vsak ucinila na zaklade slabeho pravneho povedomia a faktu ze si myslela, ze na zaklade zmluvy prenajimatel ma v tomto pripade na depozit narok, co vsak podla zmluvy nema. Teda mu vlastne darovala nemalu sumu penazi za nic..

- prenajimatel si je vedomy, ze nema na peniaze podla jeho vlastnej zmluvy narok, avsak
trva na tom, ze si ich necha, a mysli si, ze emailova komunikacia je v tomto pripade relevantna a obstala by aj na sude.


Moje otazky: Je viacero variant co sa moze stat:

1. Zmluva neprevzatim bytu najomcom zanika.
V tomto pripade prenajimatel sa asi spolieha na emailovu komunikaciu, medzi nim a najomcom kde mu ona (na zaklade vlastnej nevedomosti) prislubila, ze mu depozit prepadne ak byt neprevezme.

2. Zmluva nezanika a trva, v tomto pripade ma prenajimatel povinnost po skonceni najmu depozit vratit. Najomca ma vsak povinnost prevziat byt a platit min 3 mesiace najomne (trojnasobok depozitu). Co pre najomcu nieje mozne. Z dovodu v zmluve obsiahnutej 3 mesacnej vypovednej lehoty.

Otazky:
1.Ma narok na depozit prenajimatel ak mu to v emailoch slubila?
2.Ak si byt neprevzala, nezanika tym zmluva automaticky?
2a. Pripadne nezanikne vtedy ak uz tam prenajimatel ma dalsieho najomcu a teda moja znama ho nemoze uzivat.
bjuty smis
29.01.13,20:10
no nie som právnik, ale aký význam potom mala tá záloha ?

však záloha sa dáva práve pre takéto prípady.....chcem, aby si mi niečo podržal a som ochotný si to zabezpečiť zálohou...nájomca sa tak ochránil presne pre takýto prípad...

aký význam by porom mala tá záloha ??
SofoKola
29.01.13,20:31
.nájomca sa tak ochránil presne pre takýto prípad...aký význam by porom mala tá záloha ??

Asi sa teda v tom moc nevyznas. Mal si snad na mysli prenajimatela, ktory obdrzal zalohu a nechce ju vydat. Zaloha sluzi prenajimatelovi vatsinou pre pripad ze by prislo v byte k nejakym poskodeniam, aby si mohol tuto zalohu pouzit na opravit prip. skod a pod.
SofoKola
29.01.13,20:34
mimochodom prepacte zlu sekciu hodil som to uz do spravnej, admin moze tento post vymazat. dakujem
tictac7
29.01.13,20:38
mimochodom prepacte zlu sekciu hodil som to uz do spravnej, admin moze tento post vymazat. dakujem

...si myslíš, že admin nemá čo robiť? Daj si moderátorovi preložiť túto tému (keďže tu už beží diskusia) a tú novú daj zrušiť....
bjuty smis
29.01.13,22:23
Asi sa teda v tom moc nevyznas. Mal si snad na mysli prenajimatela, ktory obdrzal zalohu a nechce ju vydat. Zaloha sluzi prenajimatelovi vatsinou pre pripad ze by prislo v byte k nejakym poskodeniam, aby si mohol tuto zalohu pouzit na opravit prip. skod a pod.

nie , záloha ochraňuje oboch, nájomcu aj prenajímatela..konkrétne tu som dal ale preklep, samozrejme ...
tým že dala známa zálohu, prenajímatel už nehladal dalšieho nájomcu a možno prišiel o dalšieho, teraz mu môže byt pár mesiacov ostať prázdny...

ale záleží na tom, čo bolo v zmluve