branokrivan
30.01.13,08:28
Vytopil som susedov. Nemam poistku na byt. Zdedil som to po matke teraz to prepisali na moje meno. Ani matka nemala poistku, v byte nikto nebival roky. Robime rekonstrukciu. Opravar vymenil tesnenie v kohutiku v kuchyny kde sa stalo topenie. Mam video natocene ako pracuje.

Popri jeho prace nerovil nic viac, ako len tesnenie. Mozno ze pred tym ked sme vybrali bocnu stenu buchoty sposobily take mikro nieco, koli comu prasknutie sa stalo ale nebolo ohibane okolo kohutiku nic, cize nedalo sa sbadat to. Po oprave uz netekalo to 2 dni. na 3. den sa zacalo tak ze bocny dolni susedia su vytopeni. Nie som v SR len zena, ktora rano isla po telefonatov od susedov na byt kde tistila ze cerstvo vymalovani byt sa znicil a vsade stala 15 centimetrova voda.

Ked viete, poradte my, prosim:

- Mam narok na to, aby instalater vyplatil skody sposobene z kohutikom co opravil?

- Cca aku sumu mozem ocakavat co treba vyplatit pre susedom?

- Ked neviem tie tisice eura vyplatit, ake moznosti su v ramci splacani?

- Ako sa zaistit voci podobnym pripadom?

Cital som rozne prispevky a porady ohladom podobnych tem. Nie som slovak, ale asi ste ma pochopili. Dakujem za porady.
Brano
bodliak
30.01.13,07:47
Škodu susedom zaplatíš, pokiaľ chyba nastala v tvojom byte a nie na spoločných rozvodoch. Ale ako som pochopil, prasklo a tieklo v tvojom byte, neboli to stupačky.

Dokázať, že za to môže ten, kto 3 dni predtým menil tesnenie, je takmer nemožné.
"Takmer nemožné" píšem preto, lebo by sa mohol priznať sám a dobrovoľne. :D

Existuje poistenie za škody, ktoré spôsobíš, obyčajne je to súčasťou poistenia bytu, domácnosti. Ale to len do budúcnosti...
Splátky - to záleží na susedoch, ak budeš ústretový ty, môžu byť ústretoví oni. Napríklad že si niečo spravia sami a zaplatíš len farbu...
arizona
30.01.13,07:47
Ak ti to robil instalater, ktory ma oficialnu zivnost, tak by mal za svoju pracu zodpovedat a mohol by si ziadat nahradu skody. Ak nebude suhlasit,mozes sa obratit na sud a vymahat od neho sposobenu skodu.
Neviem, ci je to povinne,ale mal by mat nejaku poistku z ktorej by sa vyplatili sposobene skody.

Ak ma sused uzavretu poistku, je mozne ze mu jeho poistovna nieco uhradi a od teba bude ziadat iba doplatok.

Do buducna? Mat dobru poistku a na prerabky si volat overene firmy s ktorymi uzatvoris zmluvu,kde zodpovedaju za vykonanu pracu...;)
bodliak
30.01.13,07:48
Len doplatok susedovi ... a jeho poisťovni zvyšok...
branokrivan
30.01.13,08:20
Dakujem za odpovede. Robos ma zivnost, sice sa ma ani nepital a ja som ani nevyziadal blocek, cize islo to bez, cize narok na take nemam.

V byte roky nik nebol stal len tak a teraz sme zacali prerobit, cize poistka hned vysla, ako prirotne minimum voci takym udalostiam.
branokrivan
30.01.13,08:22
Suma sumarum ja to musim vyplatit z mojich penez.

Akurat tu v Budapesti my vravel jeden kamos, ze existuje na take pripady take nieco, ze ked byt neni poisteny tak dom mal by byt a v tom pripade stiahnu tie peniaze odtial. Proste dom to moze preplatit. Je taka moznost vydana so zakona?
anka_p
30.01.13,08:36
Suma sumarum ja to musim vyplatit z mojich penez.

Akurat tu v Budapesti my vravel jeden kamos, ze existuje na take pripady take nieco, ze ked byt neni poisteny tak dom mal by byt a v tom pripade stiahnu tie peniaze odtial. Proste dom to moze preplatit. Je taka moznost vydana so zakona?

To by platilo len v prípade ak by vytopenie spôsobila chyba na spoločných rozvodoch (tzn. v smere z bytu za meračom vody sú spoločné rozvody) a ak je bytový dom poistený.
branokrivan
30.01.13,08:43
Mila Anka,
Dakujem za vasu odpoved.
lubko6394
30.01.13,09:03
Suma sumarum ja to musim vyplatit z mojich penez.

Akurat tu v Budapesti my vravel jeden kamos, ze existuje na take pripady take nieco, ze ked byt neni poisteny tak dom mal by byt a v tom pripade stiahnu tie peniaze odtial. Proste dom to moze preplatit. Je taka moznost vydana so zakona?

Keď by tá možnosť existovala, tak by nebolo treba platiť poistku za byt.
Je tu ale jedna nebezpečná vec a to tá, že ak by si nechcel platiť za škody spôsobené z tvojho bytu, tak by Ťa poškodení mohli zažalovať a ak by škoda vznikla aj spoločenstvu vlastníkov, tak by mohla perspektívne hroziť aj dobrovoľná dražba bytu na uspokojenie pohľadávok poškodených.
branokrivan
30.01.13,09:12
Keď by tá možnosť existovala, tak by nebolo treba platiť poistku za byt.
Je tu ale jedna nebezpečná vec a to tá, že ak by si nechcel platiť za škody spôsobené z tvojho bytu, tak by Ťa poškodení mohli zažalovať a ak by škoda vznikla aj spoločenstvu vlastníkov, tak by mohla perspektívne hroziť aj dobrovoľná dražba bytu na uspokojenie pohľadávok poškodených.

lubko6394 (http://www.porada.sk/member.php?u=119785), dik za odpoved, si myslim, ze to neni riesenie. Znikla chyba sposobena z mojej strany z nepriamych dovodov ale brat zodpovednost je mojou ulohou, ako vlastnikom bytu. Cize najdem riesenie take, co pomoze ludom, ktorym som sposobil skodu. Preplatim im tie tisice eura. Momentalne nemam ine riesenie.
vulxy
30.01.13,09:21
dokazat to opravarovi .......jedine keby sa sam priznal a ako ich poznam tak asi tazko....

vies kde bol vlastne problem?co opravdu prasklo?dost dolezite...
branokrivan
30.01.13,09:31
dokazat to opravarovi .......jedine keby sa sam priznal a ako ich poznam tak asi tazko....

vies kde bol vlastne problem?co opravdu prasklo?dost dolezite...
nie. totiz ja nie som na slovensku. pojdem tam len v piatok. nevidel som to este len podla toho, co my manzelka vravela a to je dost nejednoznacne. nebola v takom stave ze by sme vedeli o tom konkretne povedat. A teraz vsetok prac ona musi urobit. Stalo sa. Co uz. A melosi sice vela zarabaju ale su insy nez nejaky, kto je citovo az tak nadne ze chce dokazat to, ze by bol ten, ktory tie chyby sposobil. No, to som dost poondil s tymi slovamy. Tazka je ta slovencina.
vulxy
30.01.13,09:59
mozno ti prasklo nieco v rozvodoch a to zaplati poistovna z poistky domu.....ale je zbytocne spekulovat ked to nevies naisto...
lubko6394
30.01.13,10:11
lubko6394 (http://www.porada.sk/member.php?u=119785), dik za odpoved, si myslim, ze to neni riesenie. Znikla chyba sposobena z mojej strany z nepriamych dovodov ale brat zodpovednost je mojou ulohou, ako vlastnikom bytu. Cize najdem riesenie take, co pomoze ludom, ktorym som sposobil skodu. Preplatim im tie tisice eura. Momentalne nemam ine riesenie.

No, zodpovednosť máš. Otázne je ako skontroluješ že si niekto nenárokuje viac ako mal škodu. Chcelo by to právnika a/alebo súdneho znalca. Keď som poistený tak ten dohľad si vykoná poisťovňa svojimi znalcami a likvidátormi. Lenže sám s tým nemám skúsenosti a platiť niekomu ako Ty píšeš tisíce Eur bez posúdenia tak to by sa mi nechcelo. Ďalšia možnosť je odložiť peniaze na náhradu škody a susedov odkázať na súd. Tu by mali dôkazné bremeno oni a Ty by si sa k tomu mohol vyjadriť a následne im všetku reálnu škodu dľa rozhodnutia súdu zaplatiť, samozrejme asi aj so súdnymi nákladmi.
richardhudec
03.02.13,15:56
Ja odpoviem, ako sa môžeš do budúcna chrániť a na čo si dať pozor. Uzatvor si poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti aj s poistením zodpovednosti za škodu. Ale POZOR! Potrebuješ mať poistenie zodpovednosti z domácnosti, aj z nehnuteľnosti. Aké sú rozdiely?
Pri poistení domácnosti máš poistený hnuteľný majetok u seba v byte. Vzťahuje sa na krádež, požiar a ak teba niekto vytopí s spôsobí ti škodu. Zároveň v poistení zodpovednosti z domácnosti sú kryté škody, ktoré spôsobí člen domácnosti svojou nedbanlivosťou - napríklad vytečie práčka, lebo si nedal hadicu do vane, rozbiješ akvárium náhodou a vytopíš susedov. V poistení domácnosti nie sú zahrnuté škody, ktoré spôsobíš susedom napríklad prasknutým potrubím.
V poistení nehnuteľnosti áš poistené všetky nehnuteľné veci v tvojom byte - steny, vaňu, elektrické rozvody, vodovodné trubky, kuchynskú linku. Zároveň v poistení zodpovednosti z nehnuteľnosti máš poistené predne to, čo sa tebe stalo - tvoja nehnuteľnosť (vodovodná trubka) urobila škodu niekomu inému. Takáto situácia by bola plne hradená z tvojej poistky.
Takže toľko by som k tomu povedal :)
branokrivan
22.02.13,15:08
Zdravim Vas,

Poistku sme urobili na byt, rekonstrukcia susednych bytov sa zacalo. Vyskitli sa nove otazky:

1. Ako sa viem zabezpecit voci susedom ohladom toho, ze by boli nespokojni, resp. aky dokument by bol pravoplatny co by som mu dal by na podpis, ze rekonstrukcia je vhodna a dokoncena a ze nema ine naroky?

2. Sused, ktory sam urobil rekonstrukciu s ako formou sa robi vyplatenie jeho ked nema dokazy a nevie dat ucet?

3. Nakolko z mojho bytu sa vyskitla vytopenie a to sposobilo skodu i pri schodistiach plati to poistka z domoveho ci ine?
branokrivan
22.02.13,15:16
Mily richardhudec (http://www.porada.sk/member.php?u=272463),
Dakujem Vam za odpoved. Svagor nam to urobil robi u aegon. Zmluva sa vola: "DOM KOMPLET" Rocne za 39 Eur. Je v tom za x-kovane poistenie domacnosti a poistenie nehnutelnosti. Mate nejaky napad co by som si mohol by k tomu este by uzatvorit aby som bol chraneny pri roznych situaciach?
branokrivan
22.02.13,15:17
Mily richardhudec (http://www.porada.sk/member.php?u=272463),
Dakujem Vam za odpoved. Svagor nam to urobil robi u aegon. Zmluva sa vola: "DOM KOMPLET" Rocne za 39 Eur. Je v tom za x-kovane poistenie domacnosti a poistenie nehnutelnosti. Mate nejaky napad co by som si mohol by k tomu este by uzatvorit aby som bol chraneny pri roznych situaciach?