erikson03
30.01.13,19:33
Prosim o radu ako vyplniť žiadosť na malý zdroj znečistenia? V dome bude krb a kurenie bude elektricke. Potrebujem povolenie na maly zdroj znecistenia a neviem ako mam vypisat tlacivo kde sa pytaju na veci o ktorich nemam ani paru a v projekte su informacie len o normovanom vykone krbu. Je tam aj aky bude komin ale udaje o mnozstvach emisii vypustanich do ovzdusia a udaje o tom ze stacionarny zdroj je navrhnuty,vybaveny a bude prevadzkovy v sulade s ustanovenymi poziadavkami atd.tam nie su.Vie mi niekto v tomto poradit ako to vypisat?
erikson03
01.02.13,05:43
Tak ďakujem...
fetya
03.02.13,15:50
mas tam uviest vysku komina, tak pozri si projektovu dokumentaciu, tam je vyska hrebena strechy, pridas ktomu 80 cm a mas vysku komina. Inac v projektovej dokumentacii tu musis mat uvedene, a v reze aj vysku by si mala mat. Ku kominu napis ze keramicky, izolovany , uved este vykon krbu- podla tepelnej straty úlus rezerva, ja mam tepelne straty 7 kW, mam instalovane el. vykurovacie kable 9 kw, a krb ma 12 kw
erikson03
03.02.13,19:53
To som tam cca uviedal, ale tam sa pytaju aj na mnozstva emisii a ine kraviny a to v projekte nie je. Neviem ci im toto bude stacit. Ale aj tak dakujem.
willma
04.02.13,09:40
si podnikateľ? Ak nie tak nechápem čo chceš riešiť.
Hlásenie prevádzkovateľa malého zdroja znečistenia.
Prevádzkovateľ malého zdroja znečistenia (všetky právnické a fyzické osoby) oprávnené na podnikanie, ktoré sú prevádzkovateľmi malého zdroja znečisťovania ovzdušia sú povinné do 15. februára príslušného roka oznámiť na Obecný úrad údaje o veľkosti zdroja a o množstve spotrebovaného paliva v uplynulom roku (§6, bod 4, zákona č. 401/1998 Z.z.). Povinnosť oznamovať údaje sa nevzťahuje na právnické a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, ktoré prevádzkujú malý zdroj znečisťovania ovzdušia na spaľovanie zemného plynu s výkonom zdroja do 50kW.
bubulo
04.02.13,09:58
si podnikateľ? Ak nie tak nechápem čo chceš riešiť.
Hlásenie prevádzkovateľa malého zdroja znečistenia.


Prevádzkovateľ malého zdroja znečistenia (všetky právnické a fyzické osoby) oprávnené na podnikanie, ktoré sú prevádzkovateľmi malého zdroja znečisťovania ovzdušia sú povinné do 15. februára príslušného roka oznámiť na Obecný úrad údaje o veľkosti zdroja a o množstve spotrebovaného paliva v uplynulom roku (§6, bod 4, zákona č. 401/1998 Z.z.). Povinnosť oznamovať údaje sa nevzťahuje na právnické a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, ktoré prevádzkujú malý zdroj znečisťovania ovzdušia na spaľovanie zemného plynu s výkonom zdroja do 50kW.

Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa aj na nás vzťahuje platenie poplatkov za malý zdroj znečistenia ovzdušia. Čo vlastne zahrňa malý zdroj znečistenia ovzdušia? Patríme tam aj my - obyčajní ľudia- nie podnikatelia? K stavebnu povoleniu mi došlo aj vyjadrenie od starostu obce k malemu zdroju znečistenia ovzdušia + oznámenie o oznamovacej a poplatkovej povinnosti. POdla projektu máme kurenie na tuhe palivo, plyn a pripadne krb. Krb robiť nebudeme, dame len kachle, ktoré budeme používať zozačiatku, než bude urobené centrálne kurenie. Plyn tiež nezavedieme, takze kuriť plynom nebudeme, t. j. o jeden kotol a komin menej. Budeme mať dvojkomín na kotol na tuhé palivo ( asi splyňovací 25kw) a na tie krbove kachle. Samozrejme nebudeme kuriť oboma naraz. Kachle len na prechodne obdobie, možno ich moc ani využivať nebudeme. Chceme na kotol na tuhe napojiť akumulačnú nádrž čo síce sme v projekte pre stavebne povol. nemali. A tym padom sa tolko kuriť drevom nebude musieť. Časom by sme dali solár ( podla fin. možností). Máme aj my ohlasovaciu a poplatkovú povinnosť? Ďakujem
willma
04.02.13,10:00
čo tak pozrieť zákon 401/1998?
bubulo
04.02.13,10:17
čo tak pozrieť zákon 401/1998?
nejak sa z toho neviem jednoznacne vysomarit ci sa to tyka len pravnickych osob a fyzickych osob- podnikatelov, alebo aj jednotlivych domacnosti - teda obycajnych ludi.
Preto sa tu pytam ludi, ktori sa v tom viac vyznaju, pripadne sa s tym viac strestli. Lebo o tom pocujem prvykrat. To platia dedincania za to ze kuria drevom okrem ceny dreva aj kazdorocne nejaky poplatok? Sleduju si kolko toho zkuria ci kolko to malo spalin?
Preto chcem vediet ci sa to tyka aj obycajnych domacnosti.
erikson03
04.02.13,11:10
Willma nie som podnikatel. V tlačive nieje rozdelené podnikatelia a fyzicke osoby. Toto tlačivo som dostal na obecnom úrade s tým že to treba vyplniť. Na stavebnom úrade mi ešte povedali že to bude sáť 50€.
willma
04.02.13,11:41
V zákone je jednoznačne určené, koho sa ohlasovacia a poplatková povinnosť týka. Treba sa opýtať starostu v zmysle akého zákona od Vás oboch požaduje informácie o malom zdroji znečistenia ak nie ste ani jeden podnikateľ, resp. fyzická osoba-podnikateľ. O domácnosti tam nie je nič. Prípadne pozrite na tlačivo, ktoré ste dostali , na ňom musí byť uvedené, v zmysle akého zákona ho máte vyplniť - a dajte sem údaj o zákone resp. vyhláške.
a citácie zo zákona 401/1998:
§ 1
Poplatková povinnosť

(1) Poplatok za znečisťovanie ovzdušia (ďalej len „poplatok“) platia právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, ktoré prevádzkujú veľké zdroje znečisťovania ovzdušia, stredné zdroje znečisťovania ovzdušia a malé zdroje znečisťovania ovzdušia,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-401#f5639374) za podmienok ustanovených v zákone.


A len tak na okraj: Ak mi niekto povie skoč, nemám povinnosť spýtať sa ako vysoko. Veľakrát si štátna správa vysvetľuje zákony po svojom. Stretla som sa aj s tým, že chceli uložiť pokutu podľa paragrafu neplatného tri roky - s veľkou chuťou som im odpísala a poučila ich. :)
bubulo
06.02.13,13:42
V zákone je jednoznačne určené, koho sa ohlasovacia a poplatková povinnosť týka. Treba sa opýtať starostu v zmysle akého zákona od Vás oboch požaduje informácie o malom zdroji znečistenia ak nie ste ani jeden podnikateľ, resp. fyzická osoba-podnikateľ. O domácnosti tam nie je nič. Prípadne pozrite na tlačivo, ktoré ste dostali , na ňom musí byť uvedené, v zmysle akého zákona ho máte vyplniť - a dajte sem údaj o zákone resp. vyhláške.
a citácie zo zákona 401/1998:
§ 1
Poplatková povinnosť

(1) Poplatok za znečisťovanie ovzdušia (ďalej len „poplatok“) platia právnické osoby a fyzické osoby oprávnené na podnikanie, ktoré prevádzkujú veľké zdroje znečisťovania ovzdušia, stredné zdroje znečisťovania ovzdušia a malé zdroje znečisťovania ovzdušia,1) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-401#f5639374) za podmienok ustanovených v zákone.


A len tak na okraj: Ak mi niekto povie skoč, nemám povinnosť spýtať sa ako vysoko. Veľakrát si štátna správa vysvetľuje zákony po svojom. Stretla som sa aj s tým, že chceli uložiť pokutu podľa paragrafu neplatného tri roky - s veľkou chuťou som im odpísala a poučila ich. :)

My sme mali v rozhodnutí o súhlasu výstavby MZZO uvedené okrem toho, že obec súhlasí s výstavbou MZZO, aj že :
"Pre MZZO platí v súlade s platnou legislatívou o ochrane ovzdušia každoročne oznamovacia a poplatková povinnosť.
Ďalej bolo uvedené , že "Nakoľko súčasťou stavby v projektovej dokumentácii je stavba MZZO obec v súlade s § 34 zákona č. 478/2002 Z.z. o ochrane ovzdušia vydáva súhlas na povoľovanie stavieb malých zdrovoj vrátane ich zmien a na ich užívanie."
Kotol na plyn budovať nebudeme. Tiež vo veci súhlasu o povolení výstavby MZZO bol uvedený ô 34ods. 1, písm. D) zákona NR SR č. 478/2002
willma
06.02.13,14:34
478/2002 paragraf 34 nemá je to len zmena zákona 401/1998. A zákon o ovzduší č.137/2010 tiež nemá paragraf 34 v znení ako je uvedené v tvojom príspevku. Takže sa opäť potvrdil ten môj OKRAJ v príspevku 10 a ver, že som si pootvárala súvisiace predpisy. kto neverí nech sa presvedčí na vlastné oči
bubulo
06.02.13,15:32
478/2002 paragraf 34 nemá je to len zmena zákona 401/1998. A zákon o ovzduší č.137/2010 tiež nemá paragraf 34 v znení ako je uvedené v tvojom príspevku. Takže sa opäť potvrdil ten môj OKRAJ v príspevku 10 a ver, že som si pootvárala súvisiace predpisy. kto neverí nech sa presvedčí na vlastné oči

Podľa toho §34 (Obec) ods. 1 písm. d) zákona č. 478/2002 (1) ( v presnom znení : 478Z Á K O N
z 25. júna 2002
o ochrane ovzdušia a ktorým sa dopĺňa zákon č. 401/1998 Z. z. o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia v znení neskorších predpisov (zákon o ovzduší)) Obec v prenesenom výkone štátnej správy vo veciach ochrany ovzdušia d) vydáva súhlas na povoľovanie stavieb malých zdrojov vrátane ich zmien a na ich užívanie [§ 22 ods. 1 písm. d)],

§ 20
Povinnosti prevádzkovateľov malých zdrojov
(1) Prevádzkovatelia malých zdrojov sú povinní
a) uvádzať do prevádzky a prevádzkovať zdroje v súlade
s dokumentáciou a s podmienkami určenými
obcou podľa § 22,
b) umožniť prístup zamestnancom inšpekcie a obce
alebo týmito orgánmi povereným osobám ku zdrojom
na účel zistenia množstva znečisťujúcich látok
a kontroly zdroja a jeho prevádzky a predkladať im
potrebné podklady,
c) vykonať opatrenia na nápravu uložené obcou alebo
inšpekciou (§ 27 ods. 1),
d) viesť prevádzkovú evidenciu o zdrojoch a poskytovať
okresnému úradu údaje, ktorých rozsah ustanoví
vykonávací predpis [§ 41 ods. 1 písm. i)], a na
požiadanie poskytovať tieto aj ďalšie údaje potrebné
na zistenie stavu ovzdušia orgánom ochrany ovzdušia
[§ 28 písm. a), c), d), e) a f)] alebo týmito orgánmi
povereným právnickým osobám,
e) neprekročiť tmavosť dymu.
(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa vzťahujú
len na právnické osoby a na fyzické osoby, ktoré
sú podnikateľmi.12)


ale podľa § 2 písm. p uvedeného zákona: p) prevádzkovateľom zdroja znečisťovania ovzdušia sa rozumieprávnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má právo alebo možnosť prevádzkovať zdroj znečisťovania ovzdušia (ďalej len „zdroj“) ( tu zas nie je uvedené že sa jedná o FO - podnikateľa. ale len všeobecne o fyzickú osobu),
bubulo
06.02.13,15:40
POdľa zákona č. 401 zo 16. decembra 1998o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia

§ 1
Poplatková povinnosť
(1) Poplatok za znečisťovanie ovzdušia (ďalej len „poplatok“)
platia právnické osoby a fyzické osoby oprávnené
na podnikanie, ktoré prevádzkujú veľké zdroje
znečisťovania ovzdušia, stredné zdroje znečisťovania
ovzdušia a malé zdroje znečisťovania ovzdušia,1) za
podmienok ustanovených v zákone.
(2) Poplatková povinnosť nevzniká, ak výška ročného
poplatku prevádzkovateľa veľkého zdroja znečisťovania
ovzdušia alebo stredného zdroja znečisťovania
ovzdušia je 1 000 Sk a menej.

Najhorsie je ked si kazdy uradnik pretransformuje dany zakon podla seba a potom vznikaju nezhody v jeho interpretovani.

Takze podla toho vsetkeho by sme my obycajni ludia nemali mat tu oznamovaciu a poplatkovu povinnost ak sa nemylim?
erikson03
07.02.13,10:10
Na tlačive je tento paragraf §17 ods.1písm. a/zákona NR SR č.137/2010Z.z.
willma
07.02.13,11:00
no je to trochu zamotané, ale pokúsim sa zistiť niečo cez bývalú kolegyňu. Teraz už len podľa môjho názoru, by ti malo stačiť predložiť papiere od krbu - respektíve spýtaj sa nejakého kominára, ak máš možnosť - predsa len robí s tým a mal by mať lepšie odborné znalosti.
aleco
09.02.13,15:46
mam cca mesiac skolaudovane. Ako zdroj vykurovania mam len 21kw krb. Pri kolaudacii sa starosta pytal pana zo Stavebneho uradu ci ma vystavit aj povolenie na maly zdroj znecistenia. Nic take nechcel. A uz toboz nie platit za nieco take. Ale vyhrane asi nemame, lebo nasi statni spravcovia si asi casom vymyslia aj dan od komina.
erikson03
09.02.13,16:01
Aleco mas stastie, lebo to co teraz chcu odo mna nechceli na tom istom
obecnom urade ani od mojich dvoch znamich ktori uz maju postavene a jeden stava. A zrejme mi bude musiet projektant druhy krat prerobit technicku cast krb a komin.