gugho
30.01.13,20:52
Dobrý deň. Som vlastníkom bytu v bytovke, ktoré má spoločenstvo vlastníkov bytov.
Ale môj probém je ten že byt nadomnou je úplne prázdny a vlastník bytu je človek zbavení svôjprávnosti, nakoľko bol nebezpečný pre spoločnosť je umiestnený v ústavnom psychiatrickom zariadení. On ako vlastník bytu /nadomnou/ je poberateľ invalidného dôchodku z ktorého mu strhajú na platby za byt a nakoľko je byt prázdny tak je to len úhrada do fondu opráv./overená informácia od predsedu spoločenstva/
Problém je že byt je už niekoľko rokov nevykurovaný nemá zabudované kúrenie (každý byt má svoju vykurovaciu jednotku - plynový koto) a v byte sa nachádzajú pliesne, ktoré určite časom môžu prejsť aj do bytu pod ním čiže môjho bytu. Tým že je to tehlová bytovka, tak vonkajšia omietka bytovky okolo tohto bytu je celá opadaná keďže v zime mrzne a znova sa otepluje tak voda pod omietkou trhá omietku a celá je opadaná do tehly okolo uvedeného bytu.
Chcel by som vedieť akým spôsobom sa dopátrať na niekoho kto spravuje menovanému človeku nehnutelný majetok, nakoľko všetci rodinný príbuzný sa zriekli možnosti robiť mu opatrovníka a spravovateľa majetku, pretože mali len problémy s ním. Alebo prípadne kde by sa dalo zistiť či je možné aby súd rozhodol o jeho nehnutelnom majetku - byt.
Nakoľko byt je trvalo poškodzovaný a vzájomne aj bytovka je poškodzovaná či je možné požiadať súd o rozhodnutí majetku občana umiestneného v ústave. (Neviem ale ústavné právo zaručuje nedotknutelnosť obydlia) ale zas na druhú stranu spôsobom akým sa nikto nestará o byt poškodzuje nie len byt ale aj bytovku a hrozia oveľa väčšie problémy i spoločenstvu.
Dostal som radu aby som požiadal súd, aby mi zverejnil kto spravuje jeho nehntutelný majetok a riešil to s tým zodpovedným. Ale neni som si istý či to riešiť cez súd.

Za každú radu vopred ďakuejm.
arizona
30.01.13,20:12
Ak je zbaveny svojpravnosti, sud mu musel urcit opatrovnika,ktory za neho moze a musi rozhodovat. Ale ani opatrovnik nemoze napr.predat jeho majetok,alebo rozhodnut o vacsej "financnej transakcii" bez povolenia sudu.
Skus zistit na sude kto je ustanoveny opatrovnik
gugho
31.01.13,05:41
Z rodinných príslušníkov to neni nikto, lebo všetci jeho vzdialení príbuzní sa toho vzdali.
A môže mi súd ako fyzickej osobe dať takú informáciu??? Neni som ani jeho príbuzný, som len vlastník nehnutelnosti pod jeho bytom.
arizona
31.01.13,07:41
Z rodinných príslušníkov to neni nikto, lebo všetci jeho vzdialení príbuzní sa toho vzdali.
A môže mi súd ako fyzickej osobe dať takú informáciu??? Neni som ani jeho príbuzný, som len vlastník nehnutelnosti pod jeho bytom.
Neviem, ale podla mna to nie je az taka "tajna vec",ktoru by museli utajovat. Ked ti neprezradia meno,aspon ti budu vediet poradit,ako to mas zistit...

Inak, ta bytovka musi niekomu patrit. Skus sa obratit na spravcu, domovnika,alebo niekoho,kto sa vam stara o zaletitosti ohladom bytovky, urcie musia mat nejaky kontakt v pripade havarie,odpisov energii a pod.
Alebo skus v tom ustave, kde je umiestneny, aj tam sa nechava kontakt na nejaku blizku osobu,ktoru musia informovat v pripade umrtia,alebo inych zalezitosti.

Ak nepochodis, tak ziadaj napravu od spravcuúmajitela bytovky,alebo ak mate nejake schodze tak tam nadhod tuto temu, ved asi vsetkym ostatnym majitelom bytov by malo zalezat na tom, ako ich bytovka vyzera a ze sa znehodnocuje...
luja5
31.01.13,11:02
Ja by som k tomu pristupovala takto:

1. Nikto z SVB nevie, kto je oprávnený spravovať byt nesvojprávneho vlastníka a aký je rozsah opatrovníckych práv a povinností v súvislosti s bytom (účasť na zhromaždeniach, hlasovanie, sprístupňovanie bytu pre nevyhnutné opravy/údržbu, obdržanie ročného vyúčtovania + preplatky/nedoplatky ...)? Aj predseda SVB vie len to, že sa strhávajú platby z ID do FPÚaO?
2. Ak bol vlastník bytu rozhodnutím súdu zbavený spôsobilosti na právne úkony, niekto by podľa môjho názoru mal mať súhlas súdu k nakladaniu s jeho ID. Kto konkrétne mu platby za byt z ID do FPÚaO strháva? Ja by som ID považovala za majetok danej osoby a nakladanie s ID, vrátane strhávania akýchkoľvek súm za čokoľvek, za "spravovanie" tohto majetku. Možno ten, kto je oprávnený nakladať s ID, má oprávnenie aj pre spravovanie ostatného majetku (bytu).
3. Zákonným zástupcom (opatrovníkom) danej osoby by mohol byť aj orgán miestnej správy (§ 27 ods. 3 OZ).
4. Kto platí (respektíve zrejme tiež poukazuje z ID) daň z nehnuteľnosti za byt? Informáciu by som sa pokúsila zistiť u príslušného miestneho správcu dane z nehnuteľností.

Ak by sa mi napriek tomu nepodarilo nič zistiť, napísala by som podnet na súd a opísala všetky problémy s tým, že je ohrozený môj majetok a aj spoluvlastnícky majetok všetkých vlastníkov bytov v dome. Myslím si, že súd by sa podnetom mal zaoberať a nejako aj konať.
Možno pomôžu aj info na stránke http://www.sme.sk/c/2725157/radi-pravnik-judr-tomas-pinter-ustanovenie-opatrovnika.html k prípadnej úvahe o podaní podnetu na súd.
gugho
05.02.13,20:16
Ďakujem za rady, skúsim postupovať podľa Vami určených bodov. Ešte raz zatiaľ díky moc.
hubatá
05.02.13,20:25
Ty z LV vieš majiteľa bytu a či je alebo nie je nesvojprávny nechaj na súd. Tak ako to tu píšeš napíš aj žalobu na súd, vyčísli škodu, ak máte správcu bytov aj toho ...... a súd je od toho, aby rozhodol. Nečakaj, lebo je to na dlhé lakte.