djcopik
31.01.13,09:50
Zdravým pri dedičskom konaní som zistil že dom ktory som zdedil nebol cely na katastralnej mape. Totižto keď sa robila prístavba k už existujúcemu staršiemu domu (boly to dve izby cca 5x4m) nebolo na ňu vídané žiadne stavebne povolenie čiže bola realizovaná "na čierno" našiel som iba jediný dokument a to rozhodnutie obce o vidný povolenia na drobnú stavbu. Dedičské konanie prebehlo bez toho aby som to musel legalizovať nik sa nezaujímal to čo v skutočnosti na pozemku stoji čo je zakreslené v mape. Avšak ja by som to chcel dat teraz cele do poriadku a legalizovať to nech to tam mam typ top. Potreboval by som poradiť ako nato hlavne aby to bolo čim jednoduchšie a lanejšie.
Mária27
31.01.13,10:21
Katastrálny zákon

§ 6
(2) V katastri sa spravidla nezapisujú inžinierske stavby a drobnéstavby;1b) tieto sú v katastri zobrazené na katastrálnej mape parcelným číslompozemku, na ktorom je stavba postavená, alebo mapovou značkou a sú označenékódom druhu pozemku a kódom spôsobu využívania pozemku.



Spravidla sa zapisujú také drobné stavby, ktoré môžu byť samostatne predmetom prevodu.
djcopik
31.01.13,10:45
Ide oto že jaj mám prevod spraveny len teraz potrebujem tu čiernu prístavbu čiže tie dve miestnosti legalizovať.
rennka
31.01.13,11:03
Robili sme to min.rok. Najprv treba podat ziadost o stavebne povolenie a nasledne o kolaudaciu. Samozrejme treba pocitat s tym, ze je treba predlozit projekt a vsetky povolenia (elektrina, voda, plyn) a pocitat s poplatkami... Zelam pevne nervy!
Mária27
02.02.13,14:22
Ide oto že jaj mám prevod spraveny len teraz potrebujem tu čiernu prístavbu čiže tie dve miestnosti legalizovať.

Podľa môjho názoru nejde o čiernu stavbu, skôr o príslušenstvo hlavnej stavby. Príslušný úrad rozhodol, že nevydá stavebné povolenie ale povolenie na drobnú stavbu. V rôznych obdobiach sa to robilo rôzne. Načo ti to bude?
djcopik
02.02.13,14:56
No ide mi skôr o to že to povolenie na drobnú stavbu bolo vydané na prvých 5 metrov čiže na jednou miestnosť ale k domu sú pristavené dve takéto miestnosti , a chcel by som mat všetky doklady v poriadku síce je to drobná stavba ale aj tak si myslím žeby mala byť zakreslená v katastrálnej mape.
Ice dive
02.02.13,15:34
no pozri si v prvom rade ako ste doteraz platili daň z nehnuteľnosti... obci pôjde asi len a len o to, či výber dane je za tie správne metre... a je jej fuk či za legálne alebo ilegálne metre...

na tvojom mieste by som ale zavolal geodéta a nechal si stavbu ako aj pozemok zamerať stojí to cca okolo 300 € a toto meranie by som dal zapísať do katastra a máš zlegalizované... však si dedil nestaval... takže nevieš ako to vzniklo a v katastri to je takže je to OK...

a taký detail... polovica nehnuteľností tak cca z pred 20 rokov nie je zapísaná v katastri len tak ledabolo zakreslený štvorček v tom lepšom prípade...
djcopik
02.02.13,18:14
čiže geodet mi dá "pláník" tam pôjdem na kataster dat zakresli. A ich to nebude zaujímať ako tam ta stavba pribudla že prečo to tam nieje a už zrazu to tam je ?? Nevie niekto čo bude stať to zakreslenie na katastri ?
Ice dive
03.02.13,08:40
čiže geodet mi dá "pláník" tam pôjdem na kataster dat zakresli. A ich to nebude zaujímať ako tam ta stavba pribudla že prečo to tam nieje a už zrazu to tam je ?? Nevie niekto čo bude stať to zakreslenie na katastri ?

ak je to tvoje a zakreslovať budú len zameranie toho "planiku" tak je to zdarma t.j. nestojí to nič... spravidla kataster nezaujíma že niečo pribudlo .... uvedom si, že na katastri zapisujú LVčka a plániky každý jeden deň 8 hodín... t.j. 90 % vecí robia automatizovane a nezamýšľajú sa nad tým že prečo djcopik má teraz toľko alebo hentoľko metrov a prečo si dal spraviť plánik a pod...
djcopik
05.02.13,14:29
ok kataster to nebude zaujímať fajn a čo a k sa neskor rozhodnem niečo pristavať nebude to zaujímať stavebný úrad alebo niečo že odkiaľ sa to tm vzalo keď to tam pred x rokmi nebolo a zrazu to tam je či nebodaj vďačný sused sa pôjde za mna "prihovoriť" mne ide len o to že už s tým nechcem mať žiadne starosti a samozrejme že mi viac vyhovuje možnosť zavolať geodeta a dať si to jednoducho zakresliť.Resp či v zákone nieje nejaká výnimka pripadne či to nieto riešil touto cestou geodeta a zakreslia na katastri
dorwin
03.04.13,12:03
toto sme riesili vlani. dali sme cestne prehlasenie, ze stavba tam stala pred tym ako sme kupili pozemok. spravili sme geometrak. vynatie na pozemkovom urade, zapis na katastri, na obecnom urade nam pridelili supisne cislo a bolo to. bez problemov a hladko. samozrejme to nie je zadarmo
djcopik
03.04.13,18:08
ako ide oto ze supisne cislo tam je a ja som to dedil nekupival takze neviem ako to bude s tým cestnym prehlasením
command
04.04.13,02:17
toto sme riesili vlani. dali sme cestne prehlasenie, ze stavba tam stala pred tym ako sme kupili pozemok. spravili sme geometrak. vynatie na pozemkovom urade, zapis na katastri, na obecnom urade nam pridelili supisne cislo a bolo to. bez problemov a hladko. samozrejme to nie je zadarmoA kolko vas to vyslo lebo ja budem musiet riesit zase opacny problem na pozemku sa uz budovy nenachadzaju ale na mape su stale zakreslene a plati sa z nich dan.
8adka8
11.07.13,04:45
pracujem na katastri.. Pri zápise GP kde došlo k zmene konfigurácie pôvodnej stavby je potrebné predložiť listinu preukazujúcu túto skutočnosť (t.z. kolaudačné rozhodnutie na povolenie prístavby, prestavby s vyznačením doložky právoplatnosti). Poplatky sa pri záznamovom konaní neplatia.
8adka8
11.07.13,04:50
Pri zrušení stavby ak mala pridelené súpisné číslo budete potrebovať GP + rozhodnutie o zrušení súpisného čísla. V prípade že ide o stavbu bez súpisného čísla je taktiež potrebné predložiť GP + vyjadrenie príslušného stavebného úradu, či sa jedná o stavbu, ktorej sa súpisné číslo neprideľuje podľa § 6 ods. 1 písm. c) pododsek 2 katastrálneho zákona, alebo sa jedná o drobnú stavbu podľa § 6 ods. 2 katastrálneho zákona, ktorá nie je predmetom evidencie katastra nehnuteľností.