Anik
01.02.13,18:59
kardiológ je presvedčený, že som v poriadku nakoľko urobil EKG a popočúval ma. O dva dni nato bol požiadaný pľúcnym lekárom k vyjadreniu sa k RTG - unúval sa mi už urobiť ultrazvuk-echo - výsledky- super. Na základe mojich problémov pľúciar dal urobiť CT pľúc - výsledok - svedčí o pľúcnej hypertenzii - 3 návšteva kardiológa, ktorý si myslí napriek CT, že som absolutne v poriadku a že ho zdržiavam od ťažko chorých pacientov momentálne ma v podstate nemá, kto riešiť.
Aj keď mi povedal, že ma pošle za niektorým zo svojich kolegov mám čakať kým mi zavolajú.
Je podľa Vás presnejšie ultrazvukové vyšetrenie , alebo za presnejšie považujete CT vyšetrenie.
buchač
01.02.13,19:53
kardiológ je presvedčený, že som v poriadku nakoľko urobil EKG a popočúval ma. O dva dni nato bol požiadaný pľúcnym lekárom k vyjadreniu sa k RTG - unúval sa mi už urobiť ultrazvuk-echo - výsledky- super. Na základe mojich problémov pľúciar dal urobiť CT pľúc - výsledok - svedčí o pľúcnej hypertenzii - 3 návšteva kardiológa, ktorý si myslí napriek CT, že som absolutne v poriadku a že ho zdržiavam od ťažko chorých pacientov momentálne ma v podstate nemá, kto riešiť.
Aj keď mi povedal, že ma pošle za niektorým zo svojich kolegov mám čakať kým mi zavolajú.
Je podľa Vás presnejšie ultrazvukové vyšetrenie , alebo za presnejšie považujete CT vyšetrenie.
Prečítaj a porovnaj .......
Mne je to jasné ...

USG
Princíp
Do tela vyšetrovaného pacienta je vysielané ultrazvukové vlnenie vytvárané piezoelektrickým meničom o frekvencií 2 – 18 MHz a intenzite maximálne 10 Wm−2. Mäkké tkanivá sa chovajú ako tekutina, ultrazvukové vlnenie je len priečne s priemernou rýchlosťou 1540 ms−1. Akustická impedancia, a teda i rýchlosť šírenia ultrazvukového vlnenia, však nie je vo všetkých tkanivách celkom rovnaká, tkanivá majú rozdielnu akustickú impedanciu. Na rozhraní dvoch tkanív s odlišnou akustickou impedanciou sú vhodné podmienky pre čiastočný odraz vlnenia. V ideálnom prípade je plocha rozhrania kolmá na smer šírenia ultrazvukového vlnenia a odrazené vlnenie môže byť registrované. Aby bolo vôbec možné registrovať odrazené vlnenie, vysiela sa ultrazvuk v milisekundových impulzoch s opakovacou frekvenciou rádovo 102-103 Hz a registruje sa intenzita odrazených signálov i doba, za akú sa po vysielaní vráti do senzoru. Keďže inzenzita ultrazvukového vlnenia klesá exponenciálne, je treba pre dobrú vizualizáciu detegovaný signál ďalej upraviť; k tomu sa používa zosilnenie signálu úmerné dobe, ktorá uplynula od jeho vyslania.

Pretože vzduch má pre ultrazvukové vlnenie veľmi vysokú impedanciu, je potrebné zaistiť, aby vlnenie prechádzalo len vodným prostredím. Obvyklým riešením je dôkladné pokrytie povrchu sondy gélom (EKG krém), ktorý zaistí dobrý prechod vlnenia do kože.

CT
Princíp
Základným princípom metódy je zber a počítačové spracovanie veľkého množstva údajov o hodnote absorpcie röntgenového žiarenia. Tie sú získavané tak, že zdroj žiarenia – röntgenka a oproti nej sa nachádzajúce detektory rotujú okolo predmetu záujmu (napríklad pacienta). Následné počítačové spracovanie je potom schopné priradiť v danom reze každému bodu v priestore jeho príslušnú hodnotu absorpcie a zobraziť ju v stupňoch šedi na monitore. Táto matematická procedúra sa nazýva tomografická rekonštrukcia a jej podstatou je inverzná Radonova transformácia.
Anik
01.02.13,20:07
Juraj ďakujem za tvoju snahu vysvetliť mi to. Nebudem sa hrať na múdru veľa mi to nehovorí.
Zo skúsenosti však viem, že sa bohužiaľ v mojom prípade mýlili už aj čo sa týka ultrazvukov a v podobných veľmi presných diagnostikách, ale RTG dokázalo presne určiť diagnozu -bohužiaľ po 9 mesiacoch hľadania.
ak chceš napíš mi systém lopata čo považuješ za presnejšie -ja osobne CT
buchač
01.02.13,20:19
Juraj ďakujem za tvoju snahu vysvetliť mi to. Nebudem sa hrať na múdru veľa mi to nehovorí.
Zo skúsenosti však viem, že sa bohužiaľ v mojom prípade mýlili už aj čo sa týka ultrazvukov a v podobných veľmi presných diagnostikách, ale RTG dokázalo presne určiť diagnozu -bohužiaľ po 9 mesiacoch hľadania.
ak chceš napíš mi systém lopata čo považuješ za presnejšie -ja osobne CT
...BINGOOOO....
CT je oveľa presnejšie , detailnejšie , prehľadnejšie ...

Toto je najdôležitejšie :

Tie sú získavané tak, že zdroj žiarenia – röntgenka a oproti nej sa nachádzajúce detektory rotujú okolo predmetu záujmu (napríklad pacienta). Následné počítačové spracovanie je potom schopné priradiť v danom reze každému bodu v priestore jeho príslušnú hodnotu absorpcie a zobraziť ju v stupňoch šedi na monitore.
Anik
01.02.13,20:22
vďaka za čas
El.Maro
04.02.13,15:08
Pri tomto ochorení (teda pľúcnej hypertenzii) nie je ľahko nadradiť niektoré vyšetrenie, skôr je na diagnostiku tohto ochorenia potrebný komplexný diagnostický algorytmus. Pľúcna hypertenzia je totiž charakterizovaná zvýšením tlaku v pľúcnom riečisku (inak malom krvnom obehu medzi pravou komorou, pľúcnymi cievami a ľavou predsieňou srdca), tento tlak sa však nedá odmerať tak ľahko pri systémovej hypertenzii (teda zvýšení tlaku vo veľkom krvnom obehu) jednoducho tlakomerom. V prípade pľúcnej hypertenzie sa preto často zisťujú až sekundárne príznaky ochorenia - teda dilatácia oblúčika pľúcnej tepny vplyvom dlhšie trvajúceho vysokého tlaku, rozšírenie tieňa pravej srdcovej komory ( ale tieto zmeny sa dajú zistiť v takomto štádiu už na prostom RTG snímku), skoršie sa dajú detekovať zmeny pri ultrazvukovom vyšetrení srdca (echokardiografia), ktoré je v diagnostike prínosom pre možnosť posúdenia kinetiky srdcových komôr a chlopní, EKG a určenie elektrickej osi srdca tiež napomôže diagnóze, CT vyšetrenie slúži na zistenie aj diskrétnejších zmien v pľúcnom parenchýme ako na RTG snímku a ešte presnejšia CT angiografia zistí chorobné zmeny aj na pľúcnych cievach. Avšak definitívne a najpresnejšie je invazívne vyšetrenie- katetrizácia srdca a meranie zaklinených tlakov v pľúcnom obehu, čo je však už vysoko špecializované vyšetrenie. Zhrnuté a podčiarknut0: diagnostika nie je jednoduchá, závisí od klinických symptómov, anamnézy a priebehu ochorenia, voľba jednotlivých vyšetrovacích metód je závislá od miery diagnostickej neistoty a patrí do rúk kardiológa. V prípade pochybností odporúčam vypočuť si názor iného kardiológa, pretože ide o dg pomerne vzácnu a v prevencii je dôležitá včasná liečba, takisto zbytočná ordinácia neindikovaných vyšetrení je niekedy na škodu.