jokop
01.02.13,21:36
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, moja mama bola v roku 2004 ručiteľkou pri úvere, úver sa nesplácal, jej ale upomienky nechodili, začalo jej to chodiť až v roku 2010. Odvtedy sa to vlečie a nie a nie prísť k záveru, začala exekúcia. Mama však byt alebo iné nehnuteľnosti nevlastní, otec je majiteľ a naňho je všetko napísané, mame môžu iba strhávať mzdu. Avšak nejaká pani jej dnes volala a tvrdila jej, že môžu siahnuť aj na manželov (otcov) majetok, preto sa chcem spýtať, či je to možné, či je to v súlade so zákonom. Prečo ale zablokovali mame účet a s dlžníkmi stále nič nerobia a pritom mama bola len ručitelia. Ďakujem za vyjadrenie.
Ice dive
01.02.13,20:56
ak je niekto ručiteľom znamená to, že má rovnaké postavenie ako dlžník... t.j. banka si môže vybrať koho začne exekuovať a pod... spravidla ale dlžníkov už preverila a ide po tom, o kom cez sociálnu poisťovňu vie, že má príjem... čo je v podstate najjednoduchšia cesta ako sa dostať k svojim peniazom...

čo sa bytu týka, podstatný je spôsob a čas nadobudnutia... ak ho otec získal dedením, darovaním (len jemu) po rodičoch alebo pred uzavretím manželstva nespadá byt do BSM a tým pádom nemôže na neho nik siahnuť, avšak ak byt získali rodičia po svadbe, kúpou, alebo darom - obom rodičom a len zhodou náhod je zapísaný len na otca, resp. ak ho odkupovali do osobného vlastníctva od družstva/štátu počas trvania manželstva jedná sa o nehnuteľnosť v BSM t.j. áno môže sa predať a uspokojiť pohľadávka banky, avšak vy máte právo po zaplatení pohľadávky si túto žiadať od dlžníka súdnou cestou... (čo je asi sci fi, keďže banka ide po Vás.... t.j. ona to už skúšala..)
misoft
01.02.13,21:17
mimotemy
Naznačím to asi takto:
Za dobrotu na žobrotu!
V stručnosti - onen toten ***** si zobral úver (možno na byt, dom), ručiteľ v dobrej viere ručil - všetko vyzerá OK. No po čase, keď byt, dom boli v "suchu" onen toten ******** zistil, že to nejako s platením nebude OK, previedol všetko buď na deti, alebo iné príbuzenstvo - on sám sa "vyparil", prípadne hraje mŕtveho chrobáka, banka mu nemá čo vziať ====> takže je tu ručiteľ.
A banke je šum-a-fuk, odkiaľ zoberie prachy - ona chce späť svoje.

Takže mamka bude platiť možno do konca života (ak ten úver bol trošičku nadlimitný), prípadne príde exekútor a začne lepiť samolepky - a jemu bude jedno, čí je to majetok - pokiaľ bude spoločný, odskáču si to obaja.

Mamka by mala nájsť oneho toteho ******, drbnúť mu malým železným kolíkom cez gule, aby začal prachy hľadať a cálovať.
A pochybujem, že neskôr z neho súdne niečo vytiahnú. Takíto sú dobre mazaní.

Je to smutné, ale je to tak.

Poučenie - never ani vlastnej rodine! A "známemu" dupľom!
Fero11
02.02.13,06:46
Tak tak a ked je to uz fakt skutocne dobry znamy ba az uplne fakt blizka rodina, tak by som s nim uzavrel nejaku zmluvu ... ved nieco vlastnit musi, aspon nejake auto, alebo by mal byt zamestnany a pod..
Ale ako pise misoft, radsej ruky prec od rucenia ... s bankami a pozickami by som ani ja nechcel nic spolocne mat.