petermikuláš
03.02.13,18:23
Nazdar poraďáci,
chcel by som ponatierať kmene stromov vápnom, aby nepraskali pri jarnom slnku, ale vôbec neviem akým vápnom. Dá sa na tento účel niekde kúpiť? Alebo sa zarába z klasického haseného vápna? Ak áno v akom pomere, ako ho namiešať? Prosím poraďte tí ktorí s tým máte skúsenosti.
Vďaka za odpovede vopred všetkým.
wagner
03.02.13,20:30
Používa sa na to klasické hasené vápno. Natieram vždy na jeseň - október, november. Nech nie je husté, také redšie vápenné mlieko si namiešaj. Keď bude hustejšie, nič sa nestane. Dažde to zmyjú, stromom to neuškodí.
pablito74
03.02.13,22:47
Trosku OT, neviem ako vy ostatny, ale ja si nemôzem pomôct ako po natreti kmenov stromov vapenatym mliekom, tie stromy zle a neprirodzene vyzeraju... :)
Preto ich ani nenatieram, ale citlivym druhom kmene obalujem.
pablito74
04.02.13,10:01
A pritom stačí zatieniť, aby nesvietilo slnko na kmeň.

Tym ze ich obalim, ich vlastne aj zatienim + je to ako ochrana proti ohryzu zajacov a ostatnej zvery.
petermikuláš
04.02.13,12:24
Dík, takže koncentrácia nie je podstatná? Obával som sa len, že ak bolo tzv. silné aby to tým stromkom neublížilo, nespálilo ich.
wagner
04.02.13,21:09
Trosku OT, neviem ako vy ostatny, ale ja si nemôzem pomôct ako po natreti kmenov stromov vapenatym mliekom, tie stromy zle a neprirodzene vyzeraju... :)
Preto ich ani nenatieram, ale citlivym druhom kmene obalujem.
Účelom natierania vápenným mliekom nie je to, či kmene vyzerajú pekne alebo nie. Plní to iný účel. Zabraňuje to predčasnému pučaniu stromov tým, že biela farba odráža slnečné lúče. Kmene sa potom neprehrievajú.
pablito74
04.02.13,21:58
Ale ved sa ja som nikde nenapisal ze ucel natierania je aby vyzerali pekne.

A dalej to co pisete je podla mna iba z polovice pravda, podla mna je hlavny ucel ten, aby sa znizili rozdiely teplôt (v noci a cez den), a tym sa znizilo riziko praskania kôry.
Ze natieranie kmenov, odialuje pucanie stromov, som uz kdesi cital, no moja skusenost to nepotvrdzuje, rozdiel medzi stromcekmi ktore mali nabieleny kmen, a medzi tymi ktore nemali, nebol ziadny.
Aby som to uviedol na spravu mieru: nehovorim ze bielenie kmenov nema uplne ziaden vyznam, urcite stromcekom neublizi nakolko odraza slnecne luce a ma aj dezinfekcne ucinky, no proti praskaniu kôry, staci kmen zatienit (napr. opriet z juznej strany dosku ako uz bolo spomenute vyssie.)
Ak ma niekto na to iny nazor, tak mu ho neberiem, no ja som od natierania upustil z dôvodu ze je to pracne, a ako som uz spominal, stromy v sade potom vyzeraju hrozne. Inak celkovo si myslim ze vyznam natierania kmenov sa velmi predcenuje.
deane7
05.02.13,22:38
A ak sa to vápno dostane aj hlbšie tak to pomôže aj proti poschovávaným niektorým škodcom.
petermikuláš
07.02.13,14:47
Takže chlapci ďakujem, včera boli u nás 4 st. nad nulou tak som dopoludnia pekne všetky stromy ponatieral vápnom. Dnes nám tu svieti také silné slniečko že až a tak stromy sú proti prehrievaniu v bezpečí. Ešte raz dík za info všetkým.
draik
07.02.13,14:52
Omnoho väčší efekt ako natieranie vápnom má tienenie napríklad v podobe priviazania dosky na kmeň. Bežný vápenný hydrát nedrží toľko ako hasené vápno, je preto vhodné pridať zmáčadlo. Na druhej strane, ak má niekto sad, tak sa s tým piplať nebude a maximálne ochráni broskyne a marhule.
petermikuláš
07.02.13,15:21
nemal som vápenný hydrát, natieral som doma zahaseným kvalitným vápnom
pablito74
07.02.13,17:28
Do buducna, by som vam to odporucal spravit este v jeseni.
petermikuláš
08.02.13,08:32
Jasné, ďakujem za pripomienku. Túto jeseň som nestihol, ale máte pravdu.
Mery1313
14.02.13,16:54
A to sa da natierať stromy teraz v zime ?... lebo ja som na jeseň zaspala :-(
arizona
14.02.13,18:32
Ja v mojom okoli vidavam skor vynimocne zavapnene kmene stromov, asi to uz nie je v mode.

Ale v byv. Juhoslavii, v dedinkach, kde ziju Slovaci to vidiet doteraz. Nielen za zahradach,ale aj na uliciach pred domami.Stari aj mladi zachovavaju povodne zvyky...

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/26180_1333827099527_7561676_n.jpg
petermikuláš
14.02.13,18:32
A to sa da natierať stromy teraz v zime ?... lebo ja som na jeseň zaspala :-(

dá sa pri plusových teplotách hocikedy, ale aj na jar pri plusových teplotách, ak ich dobre ponatierate tak vám z kôry nepovyliezajú na stromy neželaní návštevníci, lebo vápno ich nepustí
petermikuláš
14.02.13,18:33
to je pekný obrázok, konečne tu niekto po dlhom čase dal obrázok
Mery1313
14.02.13,19:10
Ďakujem pekne za odpoveď, hneď ako sa oteplí natierám...hlavne kôli tým neželaným škodcom.
pablito74
14.02.13,22:50
Nic ma potom, no pokial ide o skodcov, neni lepsie najprv zistit ci ich mate, a či a ako vam skodia, a az tak zasahovat ?
deane7
15.02.13,17:31
Vápnom predsa nič nepokazí.
jobobe
30.10.13,18:32
Môžu sa týmto roztokom natierať orezané časti konárov, ktoré boli ošetrené prípravkom na uzatváranie rán?
pablito74
31.10.13,15:23
Samozrejme, vapenate mlieko v pomere 1:10 nicomu neuskodi. Tie rany su cerstve ?
jobobe
31.10.13,21:14
ano