Jakub Rainy Forgács
04.02.13,07:27
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, aké odvody zo mzdy som povinný platiť, ak podpíšem zmluvu o dielo? Je uzatvorená na dobu neurčitú a ide o nepravideľný príjem - jeden mesiac nemusím zarobiť nič a iný mesiac to môžu byť stovky EUR - závisí to od mojej aktivity. Mzdu mi budú vyplácať tiež nepravideľne, podľa toho, kedy skončím svoju prácu.

Zmluvu podpisujem so spoločnosťou, ktorá mi sprostredkúva klientov, ktorí sami navrhnú cenu a ja sa na základe nej rozhodnem, či danú prácu vykonám, takže neviem, ako je to v tomto prípade s odvodmi.

Zatiaľ som evidovaný na úrade práce a budem sa snažiť nezarobiť nad tých cca 140 EUR, aby som tam aj zostal, ale zmenia sa nejako moje odvody, keď túto sumu prekročím? V zmluve nemám nikde zakotvené, že by nejaké odvody mala platiť spomínaná firma.

Ďakujem za odpovede
Jakub Rainy Forgács
04.02.13,13:26
Nedočkal som sa odpovedí ani na ÚPSVaR, tak som nakoniec napísal aj osobne, pánovi Mihálovi zo SAS a odpísal mi toto (snáď to pomôže aj ostatným):

"prisne v zmysle zakona o dani z prijmov ide o prijem z podnikania a inej sam. zarobkovej cinnosti podla § 6 zakona 595/2003, mali by ste sa registrovat na danovom urade, vydaju Vam DIC atd. To sucasne znamena odhlasenie sa z evidencie na urade prace. Zaroven sa musite prihlasit v zdravotnej poistovni ako SZCO a zacat platit preddavky 55,02 eur mesacne.

Takyto prijem sa zdani podla § 6, je mozne vyuzit pausalne vydavky 40%, max. 5040 eur rocne.

Z prijmu sa plati zdravotne poistenie a pokial za rok 2013 presiahnete hruby prijem cca 4800 eur, od 1.7.2014 aj socialne poistenie."