kezeso
04.02.13,15:29
Už dlhšie sa zaoberám myšlienkou, že si dám zhotoviť zubné mostíky, namiesto chýbajúcich stoličiek vpravo i vľavo, hore i dolu. Tzv. osmičky mám :D... Aké máte skúsenosti s novým stavom, aké riziká môžem očakávať? Som si vedomý, že zubár mi obrúsi zdravé zuby, na ktoré musí uchytiť mostík.
Nedostáva sa vám potrava pod mostíky?
Ďakujem za každú odpoveď.
kezeso
19.02.13,13:59
Keď sa nik neohlásil, tak už môžem referovať sám.
Absolvoval som rtg celej čeluste, kontrola u zubára, dnes brúsenie 5 zubov na hornej čelusti. Samozrejme pod lokálnou anestézou /mesocain/, bolo potrebné opakovane dopichnúť, pretože to na jednom zube bolelo. Po obrúsení odobratie odtlačkov, asi 4x, neviem prečo, z toho 3x horná a 1x dolná čelusť. Do 3 dní skúška nových mostíkov. /potom zreferujem/.
Po odoznení anestetika cítim skôr bolesť pri kyslom alebo sladkom jedle. Studené aj teplé jedlo alebo nápoj je celkom znesiteľné.
Jurino
19.02.13,15:11
Tak držím palce, nech sa zákrok vydarí. Inak to si trafil dobrého zubára, mne totižto zubárka obrusovala zuby zaživa, raz mi zavŕtala pritom aj do ďasna. Ak by ste chceli na ňu telefónne číslo, môžem vám ju odporučiť, skvelá mäsiarka, inak milá :) Samozrejme obrusovanie bolelo, ale počas života som si zažil omnoho viac bolesti, takže toto bolo len akási predohra. Po obrúsení horných stoličiek mi robili odtlačky zubov ako tebe, aj mne na viac krát, to z toho dôvodu, aby sa zubní technici trafili do profilu čeľuste :) Napokon po vyhotovení mostíka som ho nosil cez víkend na sucho, aby som si na neho zvykol. Bol totižto krivý, nesedel mi úplne na spodný rad zubov. Po dvoch dňoch mi ho zubárka zalepila na obrúsené zuby a prípadné nerovnosti riešila obrúsením spodného radu zubov. Vlastne mi urobila miernu úpravu povrchu spodnej rady a bolo. Made in Slovakia :)))

Mostík nosím druhý rok, platil som okolo 600 eu za 4 stoličky. Strava sa tam samozrejme dostáva, treba vyplachovať ústnou vodou, vývarom zo šalvie, repíka, občas mi krváca ďasno pod mostíkom, ale len občas, keď mierne vyciciavam spod mostíka zbytky jabĺčok a podobne. Používam zubné nite - denne, špeciálne zubné nite na mostík - raz za mesiac, a zubné kefky. Inak nemám problémy, skôr si pochvaľujem.
wagner
19.02.13,19:06
Už dlhšie sa zaoberám myšlienkou, že si dám zhotoviť zubné mostíky, namiesto chýbajúcich stoličiek vpravo i vľavo, hore i dolu.Neviem či sa zmenila metóda, ale ja keď som mala mostíky, tak sa používali na vyplnenie zubnej medzery - teda musel byť zub na začiatku mostíka a aj na konci mostíka. A to som ich mala na každej strane. Tzv. osmičky mám :D... Aké máte skúsenosti s novým stavom, aké riziká môžem očakávať? Som si vedomý, že zubár mi obrúsi zdravé zuby, na ktoré musí uchytiť mostík.
Nedostáva sa vám potrava pod mostíky?
Ďakujem za každú odpoveď.

Nikdy sa mi strava pod mostíky nedostala. Vtedy boli asi kvalitnejší zubári a zubní technici. Zubná technička - suseda, to je odborník. Vrele odporúčam, pre mňa dokáže spraviť pomaly aj bez odtlačku:)
ilona
20.02.13,05:18
Nemôže byť ten mostík správne urobený ak sa pod dostáva strava. Ja som mala veľa rokov mostík, a tieto problémy som nemala. Ani som si neuvedomovala, že mám niečo navyše v puse.
kezeso
20.02.13,08:09
To wagner: Veď ja píšem, že osmičky mám, doplním aj jednu sedmičku vľavo hore, tú mi obrúsili a k nej päťku, čiže mostík bude 7-6-5, na druhej strane vpravo hore mám 8, 5, 3 - čiže mostík bude 8-7-6-5-4-3.
Včera po večeri, jedol som horúce volské oká a studené paradajky k tomu /chlieb a maslo/, ma asi 1 a pol hodiny pobolievali obrúsené zuby. Potom sa to upokojilo, nebral som žiadnu tabletku proti bolesti. Do rána úplne v pohode. Raňajky cereálie s jogurtom, pre istotu som to nechal odstáť na izbovú teplotu, mierna bolesť. Čaj vlažný, žiadna bolesť. Je to stále lepšie a lepšie.
vema
20.02.13,17:23
Mne zubná doktorka spravila provizorné korunky na tie obrúsené, aby ma to nebolelo. Keď som mala mostik hotový, korunky dala dole a nasadila mostik. Trochu trvalo, kým som si zvykla. Na tieto zuby, aj keď mám porcelánové, sa lepí jedlo, to ma trochu znervozňovalo, ale človek si zvykne na všetko.
kezeso
21.02.13,08:41
Dva dni po zbrúsení skloviny necítim žiadnu bolesť. Čakám na výzvu z ambulancie na prvú skúšku, potom budem referovať...
kezeso
21.02.13,08:42
dobrá informácia, viem, čo môžem čakať...
Zita5
21.02.13,08:48
Len horšie je , ak sa pod mostíkom zub zblázni a začne bolieť ...Ja som mala mostík 10 rokov , bez akýchkoľvek problémov a teraz mi ho museli prepíliť a vytrhnúť zuby :(
kezeso
21.02.13,09:21
Len horšie je , ak sa pod mostíkom zub zblázni a začne bolieť ...Ja som mala mostík 10 rokov , bez akýchkoľvek problémov a teraz mi ho museli prepíliť a vytrhnúť zuby :(
Počítam i s touto možnosťou, ale to je už riziko, ktoré som ochotný podstúpiť. Koniec - koncov desať rokov je slušná doba...
kezeso
21.02.13,09:46
Počítam i s touto možnosťou, ale to je už riziko, ktoré som ochotný podstúpiť. Koniec - koncov desať rokov je slušná doba...
Ako to riešiš? Čo ďalej? Implantáty? Zubná náhrada?
kezeso
25.02.13,13:02
Dnes skúška prípravkov na hornú čeľusť, 28.2. definitívne nasadenie mostíkov na hornú čeľusť, cena okolo 450€, materiál živica.
IvetaH
25.02.13,13:16
No ja neviem, mne sa zdajú implantáty lepšie, lebo neničia okolité zuby. Ale nemám ani jedno ani druhé, ale budem musieť už niečo riešiť.
Prisá niekto názor, kto má implantáty?
kezeso
25.02.13,13:23
Ja implantáty nemám, ale známy má dva, stáli ho cca 2000€. U mňa to bola čisto finančná otázka. Keďže mám tie zuby vzadu, takmer mi ich nevidno, tak som si vybral živicu. Ak by to bolo vpredu, možno by som volil porcelán.
A ešte jedna skúsenosť, niekomu sa implantáty neujmú.
ilona
25.02.13,14:23
Neviem ako je to teraz, ale pred 5 rokmi boli implantáty z titanu. Viem, že ak niekto má alergiu na nejaký kov nedoporučia implantáty. Moja známa vôbec alergiu na kov nemala, len sa jej začerveňali uši keď si náhodou dala zaušnice. Lekár jej tiež implantáty nedoporučil, že sa nemusia prijať a dosť veľkú časť peňazí by jej už nemohol vrátiť. No ale risknúť môže každý a implantáty sú určite najlepšia náhrada.
Jurino
26.02.13,09:54
Dnes skúška prípravkov na hornú čeľusť, 28.2. definitívne nasadenie mostíkov na hornú čeľusť, cena okolo 450€, materiál živica.

To máš aj za dobrú cenu. Si z Bratislavy? Ja som si zrejme nevybral vhodnú zubárku, keďže bez lokálnej anestézy mi robila 5-členný mostík za 620 eur a popritom som v kresle zaťínal nechty do koženého kresla, keď mi obrúsila aj kus vnútorného epitelu ďasna. Aj som si veru od dojatia poplakal :) Keď mi obrusovala zuby, tak ma to ani tak nebolelo, ale keď obrusovala ďasná nad zubom, tak to už boli vyslovené jatky.
Ale bola milá, keď som odchádzal, povedala mi "Na tvári máte krvičku, utrite si ju kľudne servítkou", keď som pozrel do zrkadla v ordinácií, tak som sa zľakol aký zombie na mňa hľadí...
Mostík ale drží, ak keď vravím, potrava sa pod neho dostane, ale to len z toho dôvodu, že som po extrakcií stoličiek príliš dlho otáľal a ďasno sa vo svojom objeme značne zúžilo. Z toho dôvodu nebolo možné vyrobiť mostík tak, aby presne priliehal na ďasno.

Tak, nech dlho vydrží.
kezeso
26.02.13,12:26
To máš aj za dobrú cenu. Si z Bratislavy? Ja som si zrejme nevybral vhodnú zubárku, keďže bez lokálnej anestézy mi robila 5-členný mostík za 620 eur a popritom som v kresle zaťínal nechty do koženého kresla, keď mi obrúsila aj kus vnútorného epitelu ďasna. Aj som si veru od dojatia poplakal :) Keď mi obrusovala zuby, tak ma to ani tak nebolelo, ale keď obrusovala ďasná nad zubom, tak to už boli vyslovené jatky.
Ale bola milá, keď som odchádzal, povedala mi "Na tvári máte krvičku, utrite si ju kľudne servítkou", keď som pozrel do zrkadla v ordinácií, tak som sa zľakol aký zombie na mňa hľadí...
Mostík ale drží, ak keď vravím, potrava sa pod neho dostane, ale to len z toho dôvodu, že som po extrakcií stoličiek príliš dlho otáľal a ďasno sa vo svojom objeme značne zúžilo. Z toho dôvodu nebolo možné vyrobiť mostík tak, aby presne priliehal na ďasno.

Tak, nech dlho vydrží.
Tipujem, že mostík máš porcelánový, preto tá vyššia cena, ja mám za 450€ mostíky dva, ako spomínam vyššie, ale materiál živica.
Jurino
26.02.13,13:59
Tipujem, že mostík máš porcelánový, preto tá vyššia cena, ja mám za 450€ mostíky dva, ako spomínam vyššie, ale materiál živica.

Nie, práveže porovnávam porovnateľné. Materiál - špeciálna živica. A mostík len jeden, ale zubárka z Bratislavy - Petržalka. No zbohom, to som dopadol :)
Tento rok som samozrejme zmenil zubárku, z toho dôvodu, že sa mi zlomila časť zubu na druhej strane a pani zubárka mi navrhla urobiť korunku priamo naň. No veru z ľakom som od nej ušiel. Navrhla mi cenový výmer - 290 eur. Keď som si predstavil, že by som mal prežiť rovnakú tortúru, tak som radšej od nej odišiel a našiel som si príjemnú zubárku. Je síce ešte staršia ako moja pôvodná, ale dôsledná. U nej som platil za živicu 180 eur za jednu korunku na jeden člen. Brúsenie taktiež prebehlo bez umŕtvenia.
Ak sa smiem spýtať, kde chodíte na tie príjemné, mladé a vcelku finančne výhodné zubárky? :)
kezeso
27.02.13,08:35
to ti napíšem do SS, nechcem robiť reklamu
kezeso
28.02.13,13:45
Horné dva mostíky nasadené, estetika výborná. 18. 3. pokračujem spodnou čeľusťou, čakajú ma tiež dva mostíky.
kezeso
01.03.13,07:52
Po jednom dni nových mostíkov si pochvaľujem, necítim ani studené ani teplé, či iné bolestivé vnemy. Je to super. Iba mozog si bude musieť zvyknúť na niečo nové v ústach. Jedlo sa pod mostíky nedostáva, čo značí, že sú dobre urobené...
kezeso
25.03.13,11:30
18. 3. - brúsenie dolných zubov naľavo i napravo. Mostíky budú 5-6-7-8, zhodne na oboch stranách. Predbežná cena za špeciálnu živicu 440 €, 21.3. skúška odliatkov. 26.3. - idem na nasadenie hotových mostíkov.
Doterajšia skúsenosť, troška citlivosť obrúsených zubov na studené a teplé, tomu však bude nadobro zajtra koniec...
lujza.j
25.03.13,11:58
Dik za tuto temu...nedavno mi vykmasli 6LD a rovnaky zub mi chyba aj na druhej strane....zvykam si jest na strane na ktorej som nejedavala.....mam pocit ze suslem...mozno iba môj......ja rozmyslam nad implantatom .....robia v BA na splatky....lebo si neviem predstavit kolko vydrzia tie stolicky o ktore by mi mostik uchytili, kedze blomba vacsia ako zub......len pri tych implantátoch je to na dlho...vsetko sa robi postupne....cenu som si nasla okolo 500e a davaju na splatky inak asi nie...len este neviem ci cena je komplet...
kezeso
25.03.13,12:10
Dik za tuto temu...nedavno mi vykmasli 6LD a rovnaky zub mi chyba aj na druhej strane....zvykam si jest na strane na ktorej som nejedavala.....mam pocit ze suslem...mozno iba môj......ja rozmyslam nad implantatom .....robia v BA na splatky....lebo si neviem predstavit kolko vydrzia tie stolicky o ktore by mi mostik uchytili, kedze blomba vacsia ako zub......len pri tych implantátoch je to na dlho...vsetko sa robi postupne....cenu som si nasla okolo 500e a davaju na splatky inak asi nie...len este neviem ci cena je komplet...
Po pravde som tiež dlho-predlho rozmýšlal /4-5 rokov/, či implantát alebo mostík. Nikto ti nedá záruky. Aj implantát sa nemusí "ujať". Ja som to zobral z finančnej stránky, v podstate mám 4 mostíky, spolu 17 zubov za 890€. Je pravda, že pri implantátoch by sa počítali iba chýbajúce, čiže 9 zubov, ale cena by bola o dosť vyššia. Nakoľko sú to zadné zuby, nieto ich skoro vôbec vidno, prevážili v rozhodovaní mostiky. Neotáľaj a smelo do toho...
kezeso
26.03.13,13:07
Konečne mám nasadené všetky 4 zubné mostíky, konečne som sa najedol bez bolesti, konečne si dám obľúbené arašídy, sem-tam žuvačku, čo bolo pred tým nemysliteľné.
lujza.j
26.03.13,18:38
Konečne mám nasadené všetky 4 zubné mostíky, konečne som sa najedol bez bolesti, konečne si dám obľúbené arašídy, sem-tam žuvačku, čo bolo pred tým nemysliteľné.
tak nech slúžia k spokojnosti:)
korela
26.03.13,19:10
A čo zubné kliniky v Maďarsku? Nemá ešte nikto skúsenosť? Reklamy vyzerajú celkom sľubne.
lujza.j
26.03.13,19:11
A čo zubné kliniky v Maďarsku? Nemá ešte nikto skúsenosť? Inzeráty vyzerajú celkom sľubne.
neviem jazyk....už som uvažovala...ale inzeráty som nevidela
korela
26.03.13,19:16
Domnievam sa, že by nebol problém zohnať sprievod. Śtudet na brigáde za deň cca 16 eur, alebo dôchodca. Okrem maďarčiny určite aj min. DE a EN.
kezeso
27.03.13,07:55
Darina1234
10.04.13,14:25
Joj,tak som sa toho bala a už to prišlo, dnes brusenie 7- ich zubov, a 2 mi trhal, hrozne
kezeso
11.04.13,07:27
Joj,tak som sa toho bala a už to prišlo, dnes brusenie 7- ich zubov, a 2 mi trhal, hrozne

Nebola anestéza? :confused:
Darina1234
11.04.13,09:37
bola, 2 injekcie/mezokain/ v noci som mala teplou, dnes len nejaku kašu som zjedla, zhora mi trčia len obrusene kypte a 2 rany po trhaní
kezeso
11.04.13,09:51
bola, 2 injekcie/mezokain/ v noci som mala teplou, dnes len nejaku kašu som zjedla, zhora mi trčia len obrusene kypte a 2 rany po trhaní
Kedy máš skúšku, až po zhojení dier po vytrhnutých zuboch?
Ja som to mal jednoduchšie, ani nie do týždňa boli mostíky nasadené...
majka 62
11.04.13,09:52
Moja zubárka to rieši tak, že na obrúsené zuby dáva dočasné korunky, ktoré vyrobí keď dobrúsi zuby a hneď na ne nasadí. Je to oveľa komfortnejšie a hlavne nemusí sa človek vyhýbať, studenému, teplému a vôbec trpieť kvôli citlivosti obrúsených zubov ako to bolo kedysi. Ja momentálne tiež čakám na osadenie koruniek a mám obrúsené 2 zúbky s náhradnými korunkami.
Darina1234
11.04.13,10:22
Kedy máš skúšku, až po zhojení dier po vytrhnutých zuboch?
Ja som to mal jednoduchšie, ani nie do týždňa boli mostíky nasadené...

skušku mam v pondelok, verim, že o dovtedy bude lepšie, aj tak mu poviem, že najskor mal len trhať a az po zahojení brusiť, nie mi takuto paseku v ustach narobiť, ale popravde mi ani nedal moznosť vyjadriť sa a ja som bola z toho šokovana / mordoval ma v kresle 1h40 min
Melnick
11.04.13,10:29
Po dvoch prechodených nociach a ani nezažmúrení oka sa mi toto číta hrozne - a stačilo pár minút v kresle zubárky a dnes sa smejem , ako keby som mala na sebe kosmodisk. :D:D:D
Tú moju neskutočnú bolesť spôsobil malý kaz v zaplombovanom zube.
Nedopustím na implantát - keramický a nič sa naň nelepí , žiadna strava ani žuvačka, ak to niekto obľubuje. Ja žuvanie žuvačky nenávidím, ale vyskúšala som, aby som neumrela neinformovaná. :D.
majka 62
13.04.13,17:08
skušku mam v pondelok, verim, že o dovtedy bude lepšie, aj tak mu poviem, že najskor mal len trhať a az po zahojení brusiť, nie mi takuto paseku v ustach narobiť, ale popravde mi ani nedal moznosť vyjadriť sa a ja som bola z toho šokovana / mordoval ma v kresle 1h40 min

ako zúbky? dúfam, že už lepšie.
Darina1234
13.04.13,18:19
Ano, ale papam len mix
majka 62
13.04.13,18:26
to som rada :) a v pondelok veľa šťastia prajem
Darina1234
13.04.13,19:43
dakujem,ale popravde bojim sa sadnut do kresla, ale musim,
majka 62
13.04.13,19:58
verím, že sa bojíš, ale najhoršie už máš za sebou
kezeso
15.04.13,07:37
Pridám po čase ďalšiu skúsenosť. Ako spomínam skôr, mám 4 mostíky na zadných zuboch. Niekto tu písal, že pri dobre urobených mostíkoch by sa nemala zachytávať potrava pod nimi. Nie je tomu celkom tak. Záleží od toho, čo papkáte. Najhoršie je mäso. Tá potvora ma naučila, že si musím vždy po jedle umyť zuby. Čiže povinná výbava do tašky bola rozšírená o zubnú kefku.
majka 62
15.04.13,20:01
ako si dopadla?
Darina1234
16.04.13,17:09
zase trhanie zadnej stolicky
Darina1234
17.04.13,09:08
Dnes som bola na otlačky, 25.4.2013 štvrok už to bude hotove, neviem si ale predstaviť ako mi bude zakladať a cementovať tie korunky, je o neprijemne?
kezeso
17.04.13,09:15
Dnes som bola na otlačky, 25.4.2013 štvrok už to bude hotove, neviem si ale predstaviť ako mi bude zakladať a cementovať tie korunky, je o neprijemne?
Nepríjemný je prvý moment, pretože to chladí, ale za minútku sa mostík prispôsobí teplote ľudského tela a máš po bolestiach.
kezeso
17.04.13,09:16
akosi to techničke dlho trvá...to ťa ľutujem
majka 62
24.04.13,20:08
Takže hlásim, že korunky sú nasadené. Nebolo to nejako nepríjemné, dokonca ani ten chladivý moment tentokrát nebol. Keď som sa na to spýtala zubárky, vravela, že teraz sa používajú iné materiály na fixáciu, ktoré už nespôsobujú natoľko chladivý pocit.
A druhá vec je, či je zub mŕtvy alebo nie. Darinka, nech Ti to zajtra dobre dopadne a nič nebolí.
Darina1234
25.04.13,09:49
idem o 2 hej hod, dakujem, dam vedieť,
Darina1234
25.04.13,14:14
zuby nasadene/ mostik/, v pondelok ak bude všetko OK - tak naostro, zatial sa neviem vyjadriť, zvykam si
ela77
25.04.13,14:36
Ja sa priznám, že môj mostík vydržal 3,5 roka a musel ísť von aj so zubami. O peniazoch zaň radšej pomlčím.
majka 62
25.04.13,19:48
Super, už aby si mala po tom. Pohodový večer prajem a hlavne nech je bez bolesti ;).
branislavp
25.04.13,21:04
Pridám po čase ďalšiu skúsenosť. Ako spomínam skôr, mám 4 mostíky na zadných zuboch. Niekto tu písal, že pri dobre urobených mostíkoch by sa nemala zachytávať potrava pod nimi. Nie je tomu celkom tak. Záleží od toho, čo papkáte. Najhoršie je mäso. Tá potvora ma naučila, že si musím vždy po jedle umyť zuby. Čiže povinná výbava do tašky bola rozšírená o zubnú kefku.
Ja mám 3 mostíky porcelánové 15 rokov. Stálo to dosť peňazí. Zuby si často umývam, v priebehu dňa , podľa toho, čo jem. Snažím sa, aby som nebola v prievane, nejem horúce jedlá, ani príliš studené. Už sa mi viackrát stalo, že som mala zdúrené a načerveňané ďasná a začalo ma bolieť aj podnebie. Riešila som to tak, že som si dala na tampón zelenú alpu a to miesto som si natierala. A veru niekedy aj v noci ma to prebudilo. Zatiaľ sa mi to vždy podarilo vyliečiť. Používam zubnú pastu Lacalut aktív, aj ústnu vodu červenú Lacalut. Preventívne si ústnu dutinu preplachujem aj kamilkovým, repíkovým, šalviovým čajom. V zime si dávam veľký pozor, často si dávam na ústa šál, aby mi zuby neprechladli. Zatiaľ som s nimi spokojná.
kezeso
26.04.13,06:38
zatiaľ sa mi nič také nevytvorilo, musím si zaklopať...
kezeso
26.04.13,06:39
zuby nasadene/ mostik/, v pondelok ak bude všetko OK - tak naostro, zatial sa neviem vyjadriť, zvykam si
​Po týždni ani nebudeš vedieť, že nie sú tvoje. Mozog to príjme ako vlastné.