Janmal
06.02.13,17:35
Dobrý deň,vie mi niekto poradiť s domácou vodárňou?
Koľko litrov vody má vytiecť z 80 litr. tlak nádoby medzi dvomi zopnutiami tlak. spínača?
Tlak.spínač:zap.tlak-2bar
vyp.tlak-3,5bar


Nádobu som dofúkal na 1,8bar.dočítal som sa, že z nádoby by mala vytiecť 1/3nádoby t.j. okolo 27 litr..Skutočnosť je ale 9 litr.V čom je problém?

Mám vodu z vrtu (hĺbka 15m) ťahanú ponorným čerpadlom, vzdialenosť od domu 80m.

Za radu vopred ďakujem.
tienik
06.02.13,18:36
hm, to je fakt blbo.
Dofukoval si spravne?
To jest, vypnut cerpadlo, vypustit vodu - nechat otvoreny kohut potom, dofukat na 1,8 baru, zavret kohutik a spustit cerpadlo?
Ak nema gumeny vak defekt, inde problem nebude.
Janmal
06.02.13,18:44
Samozrejme že som to robil podľa tohto postupu. Inak by som tlak 1,8bar nezmeral
bodliak
06.02.13,19:00
Máte na nádobe manometer ? Naozaj zapína pri 2 a vypína až pri 3.5 baru?
Ak áno, tak nádoba nebola dobre natlakovaná naprázdno, teda objem stlačeného vzduchu v nádobe je primalý.
Janmal
06.02.13,19:05
manometer je v poriadku.skušal som to natlakovať viac zopínalo to ešte častejšie
Martin1310
06.02.13,20:11
Nemáš náhodou tú tlakovú nádobu nejako príliš nízko voči odbernému miestu kde si nameral tých 9-litrov?
Pretože výškový rozdiel pôsobý určitým protitlakom ktorý si vlastne môžeš rovno odrátať od toho tlaku v nádobe.
10-metrov robí cca -1 Atmosféru.
Pochybujem že v tomto je problém ale predsa keby náhodou.
tienik
07.02.13,10:08
100% nie je nejaka voda medzi vakom a plastom nadoby?
Lebo ak je dobry tlak, dobre nastaveny tlakovy spinac, tak potom zostava uz len tato moznost.
Este by bola moznost ze nie je instalovana klapka na privode od cerpadla. Ale to by potom spinalo aj bez odberu, takze neviem....
bodliak
07.02.13,10:29
Máš 80 litrovú nádobu. Natlakuješ vzduchom na 1,8 baru.
Potom začneš do nej pumpovať vodu až kým tlak nevystúpi na 3,5 baru. To znamená, že do nej natlačíš cca 38 litrov vody.
Tlak 2 bary zodpovedá zostatkovému objemu vody cca 8 litrov.
V ideálnom prípade by teda z nádoby malo vytlačiť 30 litrov do výšky 20 metrov nad úroveň samotnej nádoby.

Výška odberného miesta nad nádobou má vplyv len na výstupný tlak, nie na objem dodanej vody v rámci jedného cyklu.


skušal som to natlakovať viac zopínalo to ešte častejšie
natlakovať viac - dúfam, že tým myslíte natlakovať vzduchom prázdnu nádobu.
bodliak
07.02.13,10:34
Nie je pokazený, alebo nemeria v iných jednotkách ?
Martin1310
07.02.13,14:16
[QUOTE=bodliak;2245243]
Výška odberného miesta nad nádobou má vplyv len na výstupný tlak, nie na objem dodanej vody v rámci jedného cyklu.


No ja neviem ale keby mal odberné miesto cca 35 metrov vysoko nad touto nádobou tak by mu s nej pri tlaku 3,5 Atmosféry nevitieklo nič.S toho usudzujem že by výškový rozdiel mal mať vpliv aj na množstvo vody pretože vzduchová medzera sa proti určitému tlaku zmenší menej ako keby nebol žiadny výškový rozdiel a protitlak by bol nula.
Ale ak mám v tom nejakú chybu budem rád ked ma vyvediete z omylu.
bodliak
07.02.13,15:49
Ježiši Kriste, bavíme sa o cyklovaní a nie o tom, či je - alebo nie je mimo pracovný dosah.
Samozrejme, keby bol odber vyššie ako 20 metrov, tak spodný limit pre opätovné zapnutie čerpadla by nedosiahol a musel by nastaviť minimum na viac, ako 2 bary.

To, na čo má výška odberného miesta vplyv, je čas, za ktorý tá voda vytečie. Čas bude iný, celkové množstvo vody rovnaké.

//A aj keď ma tu obvinia, že odbáčam od témy, tak máte v tom chyby ako BRNO. To vaše "nevitieklo" a "vpliv" je katastrofa.
Martin1310
07.02.13,18:25
Hej,máte pravdu,už mi to docvaklo že ide o rozdiel dvoch tlakov a do velkosti spodného tlaku to bude stejné množstvo.Pomýlilo ma to že mi nedošlo že spodný tlak vlastne musí byť aspon o niečo vyšší ako je tlak ktorý vytvorí stlpec vody.A klídek,sú tu aj večšie katastrofy.