HUHA
07.02.13,21:06
Dobrý deň, poprosila by som o radu v otázke opravy kanalizácie.
Jedna sa o priechodný dvor pričom povrch dvora patrí mestu (mám to potvrdené od mesta listom), priestory v dome sú odkúpené. Pod povrchom dvora sa nachádza kanalizácia, ktorá z dôvodu poklesu povrchu dvora (ťažké mechanizmy pri oprave domu, ktorý sa nachádza v druhej časti prechodného dvoru) poklesla tiež kanalizácia a zrejme je tiež prasknutá. Chceme vymeniť kanalizáciu nakoľko 2x do roka nám vyrazí kanál vo WC na prízemí. Do kanalizácie sa tiež dostáva zemina, ktorá je pod povrchom dvora.
Komu patrí kanalizácia? Kto má platiť opravu kanalizácie?

Ďakujem za skorú odpoveď.
draik
07.02.13,20:25
Ak ide o prípojku, tak bude zrejme vo vlastníctve toho, kto vlastní nehnuteľnosť, ktorá je na ňu napojená. Ale môže to byť úplne inak (nemáme vešteckú guľu), viac bude vedieť majiteľ stavby, stavebný úrad resp. spoločnosť, ktorá v lokalite prevádzkuje kanalizáciu. Prípojku si opravuje na svoje náklady jej majiteľ; ak mu ju niekto poškodil, môže žiadať náhradu škody.
HUHA
07.02.13,20:34
Stavba je v historickom centre. Stavebný úrad sme ešte nekontaktovali - ďakujem za typ. Majiteľ stavby - nuž ak je dvor vo vlastníctve mesta je to vlastník stavby? Lebo oni sa vyjadrili, že povrch je ich ale to čo je dole to nie.
Mohli by ste mi prosím ešte poradiť aký zákon k tejto téme hovorí?
misoft
07.02.13,23:14
Asi to bude ich, možno to je kanalizačný rad patrí mestu ako aj pozemok - dvor, do ktorého ústia kanalizácie domov a bytov vo dvore tie patria občanom, zodpovedajú za ne. Ten kanalizačný rad potom sa napája na mestskú kanalizáciu ( pod ulicou) a tá už patrí VaK.
HUHA
08.02.13,06:47
Veľmi pekne ďakujem za informáciu.