ajacik
02.03.06,19:07
Ostalo mi pomerne veľa udusenej ryže.

Nepoznáte nejaký dobrý recept, čo so zbytkovou ryžou?

Mám na mysli nejaké placky,ale niečo podobné.

dakujem za každú radu :)
Gabriela Horváthová
02.03.06,18:14
Čo tak spraviť rizotto?
gigi
Tweety
02.03.06,18:16
Ostalo mi pomerne veľa udusenej ryže.

Nepoznáte nejaký dobrý recept, čo so zbytkovou ryžou?

Mám na mysli nejaké placky,ale niečo podobné.

dakujem za každú radu :)
Alebo šups s ňou do paradajkovej polievky. Ak nie,tak ryža sa dá jesť aj sama bez prílohy.:cool:
ALebo urob plnenú kapustu.
ajacik
02.03.06,18:22
Čo tak spraviť rizotto?
gigi

no, práveže na rizoto som urobila veľa ryže. :D

inak moja ryža sa veru dá jesť aj sama, taká je super.

ja mám na mysli nejaké placky, možno s kyslou kapustou, klobáskou, ja nieviem........možno niekto robí
mysimis
02.03.06,18:28
a čo tak poprekladať ju s klobáskou a kyslou kapustou a zapiecť v rúre? Nie som si istá ale volá sa to asi koložvárska kapusta.
JankaO
02.03.06,18:28
no, práveže na rizoto som urobila veľa ryže. :D

inak moja ryža sa veru dá jesť aj sama, taká je super.

ja mám na mysli nejaké placky, možno s kyslou kapustou, klobáskou, ja nieviem........možno niekto robí


ryža, osmažená cibuľa s klobásou, kyslá kapusta, jednotlivo navrstviť a dať zapiecť do rúry
dom
02.03.06,18:43
[QUOTE=ajacik]no, práveže na rizoto som urobila veľa ryže. :D

inak moja ryža sa veru dá jesť aj sama, taká je super.

Ajačik, zverejni recept, moja je vždy rozvarená, taká, kde sa oddeľuje každé zrniečko sa mi nepodarí
Tweety
02.03.06,18:44
no, práveže na rizoto som urobila veľa ryže. :D

inak moja ryža sa veru dá jesť aj sama, taká je super.

ja mám na mysli nejaké placky, možno s kyslou kapustou, klobáskou, ja nieviem........možno niekto robí
Teraz ma napadla koložvárska kapusta. :cool:
ajacik
02.03.06,18:47
dakujem, že mňa to nenapadlo :o, koložvárska kapusta.

ešte vyskúšam aj novú zapekaciu keramickú misu:)
Tweety
02.03.06,18:49
[QUOTE=ajacik]no, práveže na rizoto som urobila veľa ryže. :D

inak moja ryža sa veru dá jesť aj sama, taká je super.

Ajačik, zverejni recept, moja je vždy rozvarená, taká, kde sa oddeľuje každé zrniečko sa mi nepodarí
Robím ju v sklenenej miske.
Ryžu podusím na cibuľke, stále miešam,ak sa už voda z nej vyparila, zalejem ju prevarenou vodou, musí trochu prečnievať nad ryžou a prikryjem vrchnákom.Po pár minútkach pozierm ako na tom je, ak ešte nie je uvarená, dolejem zas trochu vody, tesne pred dovarením vypnem plyn a nechám dôjsť.Potom vrchnák odoberiem a nechám odpariť. Je super, nelepí sa.
ajacik
02.03.06,18:50
Alenkina dusená ryža: :p

Na horúcom oleji opražiť 1 diel ryže. Ked je ryža opražená, chytí peknú bielu farbu, zalejeme ju 2 dielmi vody a varíme podľa toho, akú máme ryžu. tak cca 15 minút. Dusíme pod pokrievkou. Pár minút pred dokončením dáme pokrievku preč, aby sa nám vydusila všetka zbytočná voda. Nezabudnemepočas dusenia podľa chuti osoliť, trošku okoreniť, na farbu pridať ml. červenú papriku.


Tip: pre lepšiu chuť pridáme kúsom bujúnu (ja používam zeleninový, aby ryža nechytila mäsovú chuť).
duficek
02.03.06,18:57
vanilkovy jogurt a mame sladku ryzu, vyborna sladkost :)
lenkak
02.03.06,19:07
Alebo ryža v mlieku. Pokiaľ nie je ryža moc uvarená, dalo by sa. Mlieko prevariť s ryžou, pridať trošku cukru, vanilinového cukru, (ryžu už máš asi slanú, tak soli už bude asi dosť), a vznikne z toho hustá kaša. Dať do misky a navrch posypať škoricou, alebo grankom.
Tweety
02.03.06,19:09
Alebo ryža v mlieku. Pokiaľ nie je ryža moc uvarená, dalo by sa. Mlieko prevariť s ryžou, pridať trošku cukru, vanilinového cukru, (ryžu už máš asi slanú, tak soli už bude asi dosť), a vznikne z toho hustá kaša. Dať do misky a navrch posypať škoricou, alebo grankom.
Toto je jediné jedlo z ryže, ktoré som v živote neochutnala a nemusím. Ale proti gustu žiaden dišputát.:cool:
janasv
02.03.06,20:42
Toto je jediné jedlo z ryže, ktoré som v živote neochutnala a nemusím. Ale proti gustu žiaden dišputát.:cool:

Myslim, ze mas najvyssi cas. :p:p:p So skoricou, vanilkovym cukrom, praskovym cukrom a oztopenym masielkom navrchu je to fakt dobre. :p:p:p
Krupicova kasa z ryze......:D:D:D
ilona
03.03.06,04:26
Mne keď zostane ryža dám na ňu maslo,škoricu,cukor,prehrejem,premiešam a bola to pre deti vždy pochúťka.
Tweety
03.03.06,12:12
Myslim, ze mas najvyssi cas. :p:p:p So skoricou, vanilkovym cukrom, praskovym cukrom a oztopenym masielkom navrchu je to fakt dobre. :p:p:p
Krupicova kasa z ryze......:D:D:D
Ja si oveľa radšej pripomeniem detské časy krupičkou.;) :cool:
Milan Benka
03.03.06,12:34
Kto má zepter hrnce nech skúsi postup varenia:
1. popražiť ryžu na cibulke
2. na jeden diel ryže 1a3/4 dielu vody - zaliať ňou ryžu
3. prikryť pokrievkou.
4. počkať, kým nezačne intenzívne prefukovať para spod pokrievky, teda nie po prvý náznak.
5. Odstaviť, nechať stáť 20 min. a hotovo. Pozor, nepoložiť na nič chladivé, najlepšie na drevenú dosku. Po 20 min. môžme odkryť a skontrolovať výsledný produkt, ešte nikdy sa nikto nesťažoval. Ryža sa nelepila, bola uvarená akurát.
A ešte - používam zepter - "panvicu". V hlbokom hrnci som to neskúšal.

Na farebné úpravy používam mletú červenú papriku, alebo kurkumu, tá je lepšia ako kari. Pridávam pred zaliatim vodou.
M0NIKA
03.03.06,12:38
Mne keď zostane ryža dám na ňu maslo,škoricu,cukor,prehrejem,premiešam a bola to pre deti vždy pochúťka.
Moja mama ju prehreje s vajíčkom a potom tiež nasladko podáva s cukrom...
HUPKA64
05.03.06,15:36
Aj ryžový nákyp nie je zlá vec. Ryža nasladko z hocijakým ovocím najlepšie s jahôdkami, hrozienkami. Vymiešať žĺtka s cukrom. Urobiť sneh z bielkov. Všetko zmiešať: ryža + žĺtka + sneh. Prekladať ryžová zmes, ovocie, hrozienka, ryžová zmes. Dať zapiecť do rúry. Hmota môže byť aj riedka, voda sa odparí. Podávať so šťavou z kompóta.
HUPKA64
05.03.06,15:39
a čo tak poprekladať ju s klobáskou a kyslou kapustou a zapiecť v rúre? Nie som si istá ale volá sa to asi koložvárska kapusta.

Ja k tomu pridávam podusené hríbiky. V lete manžel nazbiera hríby, ja ich len tak na masle podusím vo vlastnej šťave. Dám do krabičky a šup do mrazničky.
Keď robím tu koložvársku kapustu tak dám vrstvu ryže, vrstvu nejakého mäska, klobásky, hríbiky a ryžu.
ondrejvla
05.03.06,15:54
Pôvodca textu príspevku: Tweety
Toto je jediné jedlo z ryže, ktoré som v živote neochutnala a nemusím. Ale proti gustu žiaden dišputát.images/smilies/cool.gif

Myslim, ze mas najvyssi cas. So skoricou, vanilkovym cukrom, praskovym cukrom a oztopenym masielkom navrchu je to fakt dobre.
Krupicova kasa z ryze.....

Moje deti keď ešte boli deťmi milovali ( a oni vlastne ešte stále sú...) takúto ryžu, keď som do nej primiešala Salko, žĺtky, hrozienka, mlieko a postrúhané jablká, dala zapiecť do misy a navrch som vyšľahala sneh z bielok s cukrom a ríbezľami. Volali to mňamková ryža.

Teraz, keď mi zostane ryža, pridám vajíčko, biely jogurt, detskú krupicu, bazalku, cesnak, soľ, na oleji vyprážam malé placky, predtým než placku otočím na druhú stranu "nacapím" na ňu zopár koliesok cibule.
ajacik
05.03.06,16:17
Teraz, keď mi zostane ryža, pridám vajíčko, biely jogurt, detskú krupicu, bazalku, cesnak, soľ, na oleji vyprážam malé placky, predtým než placku otočím na druhú stranu "nacapím" na ňu zopár koliesok cibule.

tak toto robím nabudúce. to vyzerá super
AGRO
25.03.06,17:28
Čo mám dať namiesto bielého jogurtu ? A ta hmota drží spolu? Nerozpada sa to na panvici ?
Evaman
30.03.06,14:30
No to by aj mňa zaujímalo, či sa tam namiesto jogurtu môže pridať niečo iné alebo nič, lebo ja biely jogurt nemôžem a vyzerá to tak skvelo.
kukučka
01.04.06,19:40
skúste kyslú smotanu
korela
07.04.06,10:50
Ryžová omeleta

60 g dlhozrnnej ryže
soľ
125 g varenej šunky
1 zväzok petržlenu
6 vajec
čierne korenie
mletá paprika 2 lyžice oleja

Ryžu uvaríme.Šunku nakrájame na drobné kúsky - fliačky. Petržlen posekáme. Do ryže vmiešame rozšľahané vajíčka, šunku, petržlen, soľ, korenie, papriku.
Na panvici zohrejeme najlepšie olivový olej. Môže sa použiť aj bežný, ktorý používate. Pridáme zmes a na miernom ohni necháme stuhnúť. Potom omeletu obrátime a upečieme na druhej strane. Rozkrojíme a môžeme ozdobiť akokoľvek. Je nízkokalorické jedlo , na osobu asi 330 kcal, 1379 kJ.
Príprava aj s varením ryže asi 35 min. Ak je hotová, jedlo je pripravené o to rýchlejšie.
Omeleta je vysoká asi 2 až 2,5 cm. Čiiže ako taký menší nákyp.
kendy
27.04.06,15:41
Ja som ryžu aj zmrazovala a bola dobrá.

A ja ju robím v mikrovlnke. Mám na to taký plastový hrniec, hore má ventil, ktorý musí byť otvorený keď sa ryža robí. Dám do toho hrnca 1 hrnček dobre umytej ryže, 1,5 hrnčeka vody, olej, soľ, zakryjem a na 15 minút dám do mikrovlnky na plný výkon. Potom 2-4 min. nechať v mikrovlnke vypnuté.
Keď ju otvorím, je trochu taká, že drží pokope, ale keď ju rozmiešam, je akurát.
rosemary
28.04.06,11:12
Pridám aj ja jeden
Uvarenú fazuľu zmiešate s uvarenou ryžou, navrch sa poleje osmaženou slaninkou, oškvarkami a cibuľkou /môže byť aj jednotlivo/. Papká sa to s uhorkou alebo šalátom.No a volá sa to šumajster
Kravcova Jarmila
10.05.06,18:04
a čo tak ryžový nákyp s ovocím ?
ludmilla
10.05.06,20:21
Ahoj, pridám tiež môj ryžový recept.
na oleji roztopíš kocku bujónu, pridáš mrkvu nakrájanú na rezance, sójové klíčky, brokolicu a jarnú cibuľku aj zelenú časť nakrájanú na kolieska, mierne podusíš do polomäkka a odložíš do misky.
Na panvicu pridáš 3 strúčiky roztlačeného cesnaku, dusenú ryžu a spolu premiešaš, potom pridáš pripravenú zeleninu, zmiešaš a nakoniec primiešaš praženicu z dvoch vajec.
vema
01.12.06,19:15
Má niekto skúsenosť s jazmínovou ryžou?Ako ju pripraviť?
Orim
01.12.06,20:38
A čo tak niečo sladké, ryžový nákyp :D
vema
02.12.06,11:24
A čo tak niečo sladké, ryžový nákyp :DJa som myslela,že či tá ryža sa inak varí ako obyčajná.Zdá sa mi,že sa musí dlhšie variť,ale nič iné neviem.Ty si už takúto ryžu varila?
Marína
02.12.06,11:43
rada
02.12.06,12:33
Má niekto skúsenosť s jazmínovou ryžou?Ako ju pripraviť?
Jazmínová ryža
Zdroj: orient food

Zloženie:

Thajska jasmínová ryža alebo voňavá ryža je najlepším thajským druhom ryže. Seje sa ručne, zavlažuje sa dažďovou vodou a obsahuje len prirodzené voňavé látky: preto sa thajská voňavá ryža vo svete vysoko hodnotí pre svoje jedinečné vlastnosti – zvlášť pre svoje tenké a čisté zrno. Uvarená si zachováva svoju peknú formu, má mäkkú a málo lepkavú štruktúru ako aj arómu pandanových lístkov, ktorým je podobná. Chutí aj vtedy, keď ju jeme samú bez ďalších príloh. Je známe, že príprava thajských jedál je náročným kuchárskym umením, ktorá si vyžaduje nielen zručnosť harmonickej kombinácie chuťových zameraní ako je sladko – kyslé, slané ostro korenené, ale aj schopnosť vedieť prezentovať jedlá príťažlivo pre oko, nos ako aj mať zmysel pre farby. Mnohorakosť thajských jedál je skutočne neuveriteľná a každé zakusnutie je zvláštnym momentom – spolu aj s thajskou voňavou ryžou .
Postup prípravy:

Voňavá ryža má svoj pôvod v kraji Bang Khla provincie Chachoengsao, východne od Bangkoku. Thajské ministerstvo poľnohospodárstva ju vyvinulo ako druh ryže Khao hom dok mali“ (ryža jazmínoveho kvetu). Potom čo ryža dosiahla obľúbenosť vo svete, dostala od thajského ministerstva obchodu oficiálne značkové pomenovanie ryža Thai hom mali“, v ktorom sú obsiahnuté thajské slová hom“ (voňavý) a mali“ (kvet jazmínu). Tým sa dá ľahšie odhaliť jej pôvod. Dobrá vôňa ryže pochádza výlučne z ľahko prchavých substancií, ktoré vznikajú v ryžovej rastlinke prirodzeným spôsobom, v žiadnom prípade sa vône nepridávajú. Táto dobrá vôňa sa dá nájsť vo všetkých častiach rastliny tohto druhu ryže – v stopkách a v listoch a rovnako aj v ryžových zrniečkach. Čerstvo zožatá ryža je mimoriadne voňavá a má veľmi jemnú štruktúru. Pri skladovaní stráca ryža postupne svoju vôňu, pretože aromatické substancie postupne vyprchajú, ale jej dobrá chuť však zostáva. Aby sa vôňa zachovala, mala by sa ryža skladovať v chlade. Približne osem až desať mesiacov po žatve začína ryža starnúť, pričom veľká časť vône sa stratí. Ryžové zrnká sa stávajú tvrdšími, kvôli čomu je potrebné viac vody na varenie, aby bola ryža jemná a lahodná. Na čo je treba dbať pri kupovaní ryže. Ryžové zrnká majú byť dlhé a štíhle s ľahko zaokrúhlenými koncami, okrem toho by ich mali byť len veľmi málo polámaných. Každá odchýlka od týchto poznávacích znakov znamená, že buď sa nejedná o voňavú ryžu alebo, že je voňavá ryža pomiešaná s iným druhom ryže. Ak je ryža zabalená v plastových sáčkoch, malo by sa dno sáčku pozrieť či nie znečistené alebo sú tam iné cudzie telieska. Starostlivým výberom dosiahneme chutnú, jemnú a lahodnú ryžu. Ak je uvarená ryža tvrdá a bez chuti, je to dôkazom, že ide o ryžu menej kvalitnú. Ak nakupujete hnedú alebo červenú voňavú ryžu, mali by ste si vyberať ryžu s čo najmenej polámanými zrniečkami. Toto vám zaručí, že jadro ryžového zrnka, najvýživnejšia časť ryžového zrnka, je nepoškodená a uvarená ryža nemá žiaden nepríjemný zápach. Varenie voňavej ryže .Niektorí ľudia si myslia, že varenie ryže je jednoduché a preto sa málo zaujímajú o metódy varenia ryže. Platí, že nesprávna metóda varenia môže zmeniť kvalitu aj tej najlepšej ryže na nechutnú kašu. Aby sa uchovali kvalita, chuť a vôňa, musí sa použiť na varenie tá správna metóda. To znamená, že množstvo ryže a množstvo pridanej vody sa musí odmerať a stanoviť správny pomer. Nie je potrebné ju pred použitím umyť. Ak by ste ju predsa chceli umyť, musíte to robiť opatrne, aby sa nezničili vitamíny. Môže sa variť v rôznych nádobách: kameninovom hrnci, elektrickom hrnci na ryžu, mikrovlnke, v rúre alebo v hlbokom hrnci na šporáku.
vema
02.12.06,16:27
Ďakujem babenky,toto som potrebovala,no som zvedavá aká tá jazmínová ryža bude.papa
baumlova
16.12.06,16:43
To s tou ryžou je zložité, viem o jednoduchšom spôsobe. Opražiť cibuľu dat napr. 1 šálku umytej ryže, zaliať 1,5 šálky studenej vody, osoliť, keď ryža vodu vypije, vypnúť plyn, nemiešať, ak dám 2 šálky ryže, tak 3 šálky vody .
Monika Kováčová
16.12.06,21:16
To s tou ryžou je zložité, viem o jednoduchšom spôsobe. Opražiť cibuľu dat napr. 1 šálku umytej ryže, zaliať 1,5 šálky studenej vody, osoliť, keď ryža vodu vypije, vypnúť plyn, nemiešať, ak dám 2 šálky ryže, tak 3 šálky vody .

ale toto si mohla napísať radšej asi sem http://www.porada.sk/t30521-ako-varite-ryzu.html?highlight=ry%BEa
nech to máme pekne pokope... ;)
bryan
16.12.06,22:35
Ostalo mi pomerne veľa udusenej ryže.

Nepoznáte nejaký dobrý recept, čo so zbytkovou ryžou?

Mám na mysli nejaké placky,ale niečo podobné.

dakujem za každú radu :)

Nuz na urodu treba davat pozor celorocne, aj ked niekedy sa jej urodi ani sa nestihame divit. Mas tu uz navrhy na desiatky sposobov, ale nikto sa ti neponukol, ze by ti ju trosku povaril...?

Taka normalna cena sa pohybuje stale vraj kdesi okolo 6-12%, inak hladnych krkov sa najde stale dost...tak skus charitu alebo sponzoring...
osky
12.11.08,12:03
Ajačik, zverejni recept, moja je vždy rozvarená, taká, kde sa oddeľuje každé zrniečko sa mi nepodarí[/quote]


pouzivam typ ryze Parboiled.
na jednu salku ryze,dve rovnake salky vody.trosku posolit.
pol kavovej lyzicky oleja.dobre premiesat drevenou vareskou.
ked sa zacne varit,stiahnem ohen asi na tretinu,premiesam a znova zakryjem.povarim takto este cca 8-10 minut,potom stiahnem ohen uz na najnizsiu moznu teplotu,znova premiesam,zakryjem,necham este parit.casto kontrolujem a ked uz je len za "naprstok" vody,ohen uplne vypnem.poriadne premiesam,zakryjem a necham na teplej platni este dojst.obcas nakuknem a premiesam.
ak by sa trosku na dne polepila,ked uz nie je tepla,premisam ju normalnou vidlickou.vzdy mam dobru ryzu a nikdy polepenu.

pre seba si robievam ryzu Natural,ale ta sa pripravuje trosku inak.ak ma niekto zaujem,rada poskytnem.
osky
12.11.08,12:37
plneny kelovy list:

:Dkel rozoberieme na jednotlive listy a tie najväcie dame do hrnca.zalejeme vodou len tolko aby boli mierne zamocene a nechame ich len rychlo prejst varom-aby sa dali ohybat a nelamali sa.
taketo zaparene vyberieme a nechame poriadne odkvapkat.VODU nevylejeme!!!:D

:---Naplln.
dusena ryza
mlete mäso alebo krajane parky
1-2 vajcia
prelisovany cesnak
trosku hl.muky
sol,korenie,prip.struhany syr
-vsetky prisady davame od oka podla toho kolko toho potrebujeme a ako pikantne alebo slane mame radi

pripravime si aj bielu hrubsiu nit.

-vsetko pekne vymiesame a vypracujeme vlacnu,nie riedku masu.
do stredu kazdeho keloveho listu nakladame lyzicou napln-len tolko aby sa nam list dal uzavriet.
list uzavrieme ako ked skladame list papiera-t,j.smerom na napln prilozime pravu stranu,vrchnu stranu,lavu a nakoniec spodnu stranu listu.napln je schovana v liste.
odstrihneme dost dlhu nit a od jedneho konca po druhy list omotame nitkou a dobre zviazeme,aby pekne drzal pohromade a napln nevypadavala.

takto naplnene listy ukladame na pomasteny pekac,podlejeme cca pol salkou vody a prikryte dusime v rure na 200 stupnov cca 30-40 minut.
odkryjeme a necame skoro vsetku vodu vydusit.potom ruru vypneme a listy nechame dojt v rure.

:eek:pikantna omacka:

do vody kde sme sparovali listy,primiesame asi 2 pol.lyzice rajc.pretlaku,najlepsie toho husteho z tuby.pridame stipku chili korenia a stipku soli.prelisujeme jeden strucik cesnaku a za staleho miesania nechame prejst varom.ak sa nam to zda prilis riedke,mozeme si v malom mnostve vody rozmiesat trosku hl.muky a opatrne zahustit.
omacka by mala byt znacne paliva,nahradza kecup alebo daky dresing.


:rolleyes::cool:;)hotove plnene listy podavame s varenymi zemiakmi posypanymi petrzlen.vnatou alebo so zemiakovym pyre.
pred podavanim,uz na tanieri,listy jemne pokvapkame pikantnou omackou.

-ak nieco ostane,da sa zmrazit.ako omacka,tak plnene listy.DOBRU CHUT:)