ela77
10.02.13,10:52
Vie mi niekto poradiť? Ráno som našla na snehovom poprašku tieto stopy. Boli popri schodoch do domu. Prvé čo ma napadlo bol ježko, ale zdá sa mi to byť skoro aby chúďa 10.2. vyšiel z pelíšku. Boli to stopy, ktoré viedli presne po trase akú robieval v lete v noci keď šiel na lov. Nepodarilo sa nám ho u nás udomácniť, vždy sme boli iba priechodzou trasou a ku nám musel prechádzať cez cestu. Za nami sú polia, tak mal kde loviť. Stopy už boli trocha zaviate, blízko nich boli aj mačacie. Len ma troška pletie že stopy vyšli až na schodík pri pivničných dverách a to sa mi na ježka veľmi nezdá aby sa vyštveral na schodík 12-14 cm. Lasicu som pozerala tá ma myslím iba 4 prsty. Dala som to tu preto, lebo ak by to bol ježek, tak by som mu rada nejak pomôcť, len žiaľ návnadu, ktorá by ho zasýtila zožerie asi susedova mačka, ktorá si k nám zvykla chodiť pod smrek striehnuť na vtáčiky. Dĺžka stopy je asi 2-2,5 cm. Bolo u nás teraz asi 3 dni krásne akoby jarné počasie, ale znovu sa ochladilo už 2 dni, tak neviem či sa ozaj ježko nezobudil. Doteraz tieto stopy celú zimu neboli, iba mačka čo prešla.
kopretinka
10.02.13,09:57
kukni celkom dolu sú ježkovské stopy....
http://osadnici.com/modules.php?name=News&file=article&sid=111
hubatá
10.02.13,10:09
Eliška nebol to plch? Je taký pásikavý vo veľkosti menšej mačky. My sme mali chatu pri potoku a veru v zime keď boli pustené psy tak sme našli jedného chudáčika plcha aj zahrdúseného. Asi im od hladu išiel do misky.
ela77
10.02.13,11:38
Ja som zvieratko nevidela, iba stopy som našla a nemôžem zistiť odkiaľ išli, lebo tu už snehu niet, len ten poprašok čo spadol od včera a teraz ešte padá, jediná súvislá vrstvička snehu bolo toto naviate pri schodisku a popri dome, kde som vlastne tie stopy aj objavila, bola to presne trasa, ktorú ježko robieval v lete večer.. Celú zimu okrem mačacích stôp neboli žiadne doteraz. Plch je ale malý toto má stopu tak 2-2,5 cm ako som hore písala a všetky tie ostatné hlodavce a pod. majú chvost a ním aj robia stopu čiary medzi stopou labiek. Tu to ale chýba, je to čistá stopa nožičiek. Pozerala som tie rôzne obrázky na google o stopách, ale najviac sa mi to pozdáva na toho ježka a bolo by mi ho ľúto, keby teraz ešte skončil, lebo je znovu zima. Keby to bola nejaká lasica a pod. tak by to už bývalo aj doteraz, lebo je u nás v kríkoch a na smrekoch veľa vtáčikov. Vtáčích dravcov vidíme denne skúšať nejakého malého vtáčika uloviť.
buchač
10.02.13,11:44
Ja som zvieratko nevidela, iba stopy som našla a nemôžem zistiť odkiaľ išli, lebo tu už snehu niet, len ten poprašok čo spadol od včera a teraz ešte padá, jediná súvislá vrstvička snehu bolo toto naviate pri schodisku a popri dome, kde som vlastne tie stopy aj objavila, bola to presne trasa, ktorú ježko robieval v lete večer.. Celú zimu okrem mačacích stôp neboli žiadne doteraz. Plch je ale malý toto má stopu tak 2-2,5 cm ako som hore písala. Pozerala som tie rôzne obrázky na google o stopách, ale najviac sa mi to pozdáva na toho ježka a bolo by mi ho ľúto, keby teraz ešte skončil, lebo je znovu zima. Keby to bola nejaká lasica a pod. tak by to už bývalo aj doteraz, lebo je u nás v kríkoch a na smrekoch veľa vtáčikov. Vtáčích dravcov vidíme denne skúšať nejakého malého vtáčika uloviť.

http://osadnici.com/images/clanky/stopy/lasica.gif

Súdim hlavne podľa tretieho obrázku ...tie vzdialenosti stôp sú od seba dosť vzdialené ...ježko nemá šancu také robiť ...
Ale šak porovnaj ..
ela77
10.02.13,11:59
http://osadnici.com/images/clanky/stopy/lasica.gif

Súdim hlavne podľa tretieho obrázku ...tie vzdialenosti stôp sú od seba dosť vzdialené ...ježko nemá šancu také robiť ...
Ale šak porovnaj ..

Na tých stopách ale sú 4 prsty, ale u tých mojich na snehu je 5 prstov a hlavne to, že sa zastavil a drobčil asi pri schodoch iný tvor by išiel hneď ďalej. No dala som hádanku, že? keby šlo o nejakého lovca ako lasica a pod. tak by mi to nevadilo, len pre ježka je ešte skoro na výlety, Je predsa ešte zima. Preto pátram.
buchač
10.02.13,12:11
Na tých stopách ale sú 4 prsty, ale u tých mojich na snehu je 5 prstov a hlavne to, že sa zastavil a drobčil asi pri schodoch iný tvor by išiel hneď ďalej. No dala som hádanku, že? keby šlo o nejakého lovca ako lasica a pod. tak by mi to nevadilo, len pre ježka je ešte skoro na výlety, Je predsa ešte zima. Preto pátram.
5 prstov má veverička ...

http://www.jojo.sk/images/content/m/1342772375-stopy-01-sk.jpg
ela77
10.02.13,12:20
ale tá má chvost a nie stále ho má vyhodený nad chrbátikom, bolo by vidieť stopu po ňom, možno. Škoda, že už boli troška zaviate novým popraškom, aby sa boli dali vidieť aj tie vankúšiky na päte, alebo ako to nazvať.
Nella_2
10.02.13,16:11
Skús pozrieť tu:

http://www.ms-smilovice-reka.ic.cz/index.php?id_page=article_toulky

Alebo v priloženom súbore.
lujza.j
10.02.13,16:14
ale veverica 5 na zadných 4 na predných
misomiso
10.02.13,16:47
Lenochod.
buchač
10.02.13,16:55
ela77
10.02.13,18:59
Ďakujem za rady a typy, to som už mala pregooglené všetko, než som to dala tu na poradu, som ale rada, že ste chceli pomôcť, aspoň sme sa podučili. Čakala som troška, že niekto mal možno podobnú skúsenosť a bola by som sa dozvedela čo s tým, lebo stále to vychádza na toho ježka, čo je však veľmi skoro na jeho zobudenie sa.
Alebo, že by to bol predsa ten klokan? , takže vyhráva ..búchač. http://s16.rimg.info/f8d608fd2d03547ade4bdd56d034d467.gif (http://smayliki.ru/smilie-949906119.html)
Zajtra musím skontrolovať, len už nesneží a sneh sme zamietli, tak uvidím ako to dopadne.
ela77
10.02.13,19:53
musím opraviť text, než som to napísala, zasnežilo a znovu je všetko biele, ale teraz riadne.
ela77
11.02.13,12:47
Snehu napadlo dosť, ale stopy boli dnes iba mačacie a zožrala návnadu pre ježka , mačacie granulky. Takže so záchranárstvom končím, lebo mačka je susedova, tak nech si ju kŕmia oni, lebo si na to zvykne a potom nám chodí špiniť na trávnik, ako som raz v jednej dobe písala, že si to ani nezahrabe a vyšpiní sa tam kde to človek najmenej čaká, hoci aj na schodisku. Aj mačkxy už asi upustili od klasiky, vyhrabať si jamku a potom to po sebe zahrabať. Mňa zaujímal ten ježko, lebo pre neho je to ešte skoro zobudiť sa zo zimného spánku a blúdiť určite by bol potreboval pomoc, ak to bol ozaj on.
Nandrolon
11.02.13,12:57
dobrééééééé :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
osky
11.02.13,14:38
buchač
11.02.13,16:20
Juraj,ty si exot...
Jááááá .....šak misomiso z lenochodom začal ....

Môžem ja za to , že sú to také isté stopy v snehu ???....akože klokanie ...:rolleyes:
...šak už aj puma behala po slovenských poliach ...
osky
11.02.13,17:14
:-)
korela
12.02.13,01:45
Jááááá .....šak misomiso z lenochodom začal ....

Môžem ja za to , že sú to také isté stopy v snehu ???....akože klokanie ...:rolleyes:
...šak už aj puma behala po slovenských poliach ...Moji mladí chodia do prírody stále, aj po práci, vtedy pre istotu asi dva mesiace iba za pravý breh Dunaja.
Nakoniec nevydržali a zašli do Karpát. A práve stretli psa vo farbe popisovanej pumy,
skoro skameneli, o pár sekúnd za ním majitelia, a tí tiež skoro skameneli od strachu.
Sa hovorilo, že prešla od Trnavy cez Karpaty na Záhorie..., bolo im to treba?
Ako prišli k energiii, tak o ňu prišli.
korela
12.02.13,01:47
Snehu napadlo dosť, ale stopy boli dnes iba mačacie a zožrala návnadu pre ježka , mačacie granulky. Takže so záchranárstvom končím, lebo mačka je susedova, tak nech si ju kŕmia oni, lebo si na to zvykne a potom nám chodí špiniť na trávnik, ako som raz v jednej dobe písala, že si to ani nezahrabe a vyšpiní sa tam kde to človek najmenej čaká, hoci aj na schodisku. Aj mačkxy už asi upustili od klasiky, vyhrabať si jamku a potom to po sebe zahrabať. Mňa zaujímal ten ježko, lebo pre neho je to ešte skoro zobudiť sa zo zimného spánku a blúdiť určite by bol potreboval pomoc, ak to bol ozaj on.
Nemáš skautov v okolí? Tí by ti povedali najskôr. Zamailuj niektorým, nájdeš.
korela
12.02.13,16:57
ela77
13.02.13,18:59
Ďakujem za rady, ale podľa všetkých možných zisťovaní, to bol ježko, len si neviem vysvetliť jeho vychádzku teraz v zime, nemám tušenia kde má bydlo, viac stopy už neboli, to iba vtedy. Boli asi 3 dni pekné slnečné počasie a potom prišiel prachový sneh a hlavne silný vietor, preto bol sneh naviaty a tam tie stopy boli, inde sa to nedalo zistiť. Kúsok pri jeho stopách bola stopa aj od mačky. Či sa stretli či nie neviem, ale podľa tej jednej foto čo som dala sa ťapkal chvíľu na jednom mieste. Žiaľ nikde som sa nedozvedela o tom že by sa ježko tak skoro zobudil. Všade sú iba informácie, ako mu pomôcť na jeseň ak nie je dostatočne vykŕmený. Viac ale stopy neboli, lebo snehu navialo veľa. Či sa vrátil do pelíšku, neviem. Ale aj podľa posledneho príspevku č.17 to vyzerá ozaj na jeho stopy. No už sa nedozviem kam pošiel, rada by som mu bola pomohla. Ježko je vraj samotár, takže by pri prípadnom odchytení ho ( šiel by do pivnice, kde by sme mu boli urobili pelíšek a dali k dispozícii stravu), nebola obava, že doma zanechal zbytok rodiny.
ela77
13.02.13,19:03
podľa stôp z článku, to bol jednoznačne ježko.