ajuschka
11.02.13,10:33
Ahojte poradaci, prosim skusite mi poradit?
mame stary RD v okrese GA. Je vacsinovo z nepalenej tehly, zvysna cast zo 60-tych rokov, skvarobeton. Vykurovana plocha je asi 120m2, dom ma 12m dlhu chodbu ktora je cela presklena. Vykurujeme plynom, mame novy plynovy kotol Attack, v zime aj ohrieva vodu v bojleri. (ten sa v lete prepina na elektriku a plyn vypiname).
V roku 2011 (nastahovali sme sa v zime 2010) este na chodbe boli stare okna -kovovy ram, sklenene tablicky. niektore rozpukane. Dom este nebol zatepleny, prerobeny bol len vnutrajsok domu - kompletna rekonstrukcia vratane novej elektriny, vody, odpadov... + novy kotol a bojler.
Spotreba bola asi 11.000 kwh plynu za rok. Kurili sme priblizne na 22 - 23 stupnov.
Potom sme vymenili okna na chodbe (aj ostatne) za plastove, a dom sme zateplili 8cm polystyrenom. Spotreba za 2012 rok nam vychadza na vyse 20.000kwh, pricom kurime na 19,5 stupna, takmer nevetrame aby sme to nepustali von, a v kuchyni mam momentalne 15 stupnov.
Prosim, vedeli by ste mi poradit kde by mohla byt chyba? Ako je mozne, ze po zatepleni a vymene najvacsej plochy okien nam rapidne stupla spotreba plynu a aj tak je tu zima ako v ruskom filme?

Co by sme este mohli urobit aby sme dom nejako zaizolovali?
Strecha sa nemenila, ostala klasika sedlova so starou palenou skridlou, pricom na povale je nahadzana zemina takk ako to v starych domoch byva....

Na vymenu strechy momentalne nemame peniaze, ale uvazujeme ako ju nejako odizolovat, a ci by to pomohlo. mysleli sme ze cast zeminy vykopeme, povalu vycistime a naukladame tam aspon polystyren... pomoze to?
alebo co by ste poradili?
dakujem
Ferdosondo
11.02.13,10:07
Zateplenie stropu z vonkajšej strany určite pomôže a dosť výrazne.
Akurát nerozumiem tým spotrebám. Nejde mi to do hlavy. Dobre si pozerala na merák?
ajuschka
11.02.13,10:10
Zateplenie stropu z vonkajšej strany určite pomôže a dosť výrazne.
Akurát nerozumiem tým spotrebám. Nejde mi to do hlavy. Dobre si pozerala na merák?

dakujem za radu.. a bude tam stacit polystyren ci to moc neurobi.... nechceme do toho vrazat nejak hrozne vela, lebo ani nemame, a este ked sa nam snad niekedy podari aj menit strechu....

hodiny kontrolujeme kazdy den, spotreby si piseme. ta predchadzajuca spotreba, ta mensia je z vyuctovacej faktury... :( hodiny maju 3 roky, kotol 2,5. nerozumiem tomu.
:(
lubko6394
11.02.13,10:40
A ako si odmerala tie kWh ? Plynomer Ti predsa ukazuje m3. Nie je chyba tuto ?
kerberos1
11.02.13,11:45
Troška počtov pre lepšiu predstavu
11 000kWh za rok je cca 30,13 kWh za den a podla prepočtu 1m3=10,55kwh to vychádza nejakých 2,85m3 za den
20 000 kWh za rok je cca 54,8 kWh za den a to je 5,2m3
Mne sa zdá tých 2,85m3 nejak málo na 120m2 pri nezateplenom "starom"dome, ale možno sa mýlim
Asi by bolo lepšie ak by ste napísali reálnu dennu spotrebu v m3 za 24 hodín počas vykurovacieho obdobia kedže celkovu ročnu spotrebu skresluje to že v lete používate elektrické ohrievanie vody. Ak sa dobre pamatám tak polystyren sa z požiarneho hladiska na stropy dávať nemôže, zvolil by som radšej iný materiál.
220870
11.02.13,11:56
Suchá hlina na strope má veľmi dobré izolačné vlastnosti , s polovice ,ako polystyrén.Na hlinený strop by sa nemal dávať polystyrén lebo je v porovnaní s hlinou paronepriepustný.Môže to narobiť neplechu.Najlepšie urobiť z interiéru sadrokartonovy strop s kvalitnou parozábranou.Potom by sa dal na vrch hliny naukladať aj polystyrén.
Podľa mňa máte chybu vo výpočtoch.Môže byť pokazený plynomer ,alebo kotol.
ajuschka
11.02.13,12:01
Troška počtov pre lepšie predstavu
11 000kWh za rok je cca 30,13 kWh za den a podla prepočtu 1m3=10,55kwh to vychádza nejakých 2,85m3 za den
20 000 kWh za rok je cca 54,8 kWh za den a to je 5,2m3
Mne sa zdá tých 2,85m3 nejak málo na 120m2 pri nezateplenom "starom"dome, ale možno sa mýlim
Asi by bolo lepšie ak by ste napísali reálnu dennu spotrebu v m3 za 24 hodín počas vykurovacieho obdobia kedže celkovu ročnu spotrebu skresluje to že v lete používate elektrické ohrievanie vody. Ak sa dobre pamatám tak polystyren sa z požiarneho hladiska na stropy dávať nemôže, zvolil by som radšej iný materiál.

Kerberos, nuz nie som si tak uplne ista :) nasa spotreba v m3 za den sa pohybuje medzi 8 a 11m3. udaj o 11.000kwh mam z vyuctovacej faktury za minule obdobie, tak teraz neviem kto zl pocita :) ci my, ci distributor ci ako :(. hodiny by mali byt v poriadku, skor sa obava toho kotla, ale neviem si to vysvetlit... tiez je podstate novy... :(
ajuschka
11.02.13,12:03
Suchá hlina na strope má veľmi dobré izolačné vlastnosti , s polovice ,ako polystyrén.Na hlinený strop by sa nemal dávať polystyrén lebo je v porovnaní s hlinou paronepriepustný.Môže to narobiť neplechu.Najlepšie urobiť z interiéru sadrokartonovy strop s kvalitnou parozábranou.Potom by sa dal na vrch hliny naukladať aj polystyrén.
Podľa mňa máte chybu vo výpočtoch.Môže byť pokazený plynomer ,alebo kotol.

o izolacnych vlastnostiach hliny uz som pocula a v podstate suhlasim, skor sa obavam ci ma tieto izolacne vlastnosti aj hlina, ktorou si mysi porobili chodbicky :(. Nerda by som som strop zateplovala "odspodu" kedze by tym doslo k znizeniu stropu v miestnostiach. Je to stary dom, stropy ma nizsie, a nerada by som ich este znizovala. Co m teda dat zvrchu :(. izolacnu vatu?
kerberos1
11.02.13,12:39
pocital som 11000kWh/365 dni (je pravda že sa nekury celý rok preto som chcel dennu spotrebu počas vykurovacieho obdobia), ale aspon sme sa dostali ku skutočnej dennej spotrebe :). Určite by som strop zateploval vatou. Možno by som ešte (ale nie teraz ked je zima, hihi) preveril či sa netočia hodiny aj ked je vypnutý kotol. Ten nárast oproti pôvodnej spotrebe sa mi nezdá.
ajuschka
11.02.13,13:31
prave ze je tam cely rok 2011.... a je to odpisane dobre. kontrolovala som t niekolko krat. nejde mi do hlavy aby mi dvojnasobne stupla spotreba plynu po zatepleni a s novymi oknami.
Valcake
11.02.13,13:32
Tohto roku aj naši známy mali vysoký nedoplatok v rod.dome za plyn. Spotreba príliš veľká, oproti minulým rokom, tak volala do plynárne, povedali, aby odstavili kotol, preskúšali hod.ako sa len dá ...či neuniká, netočia hod....a nič.
Keď zavolajú technika , výjazd, skúška je cca 150€ aj keď je všetko v poriadku.
Je to fa. za minulú zimu, keď boli veľké mínusové teploty ...
220870
11.02.13,14:08
Nám pred pár rokmi fučal plyn cez tesnenie pri plynomeri našťastie pred plynomerom.Ale bolo to pri bezvetrí cítiť,páchlo to.Bol zle utiahnutý spoj.
kerberos1
11.02.13,14:26
nie nepovažujem a ty ?
ajuschka
11.02.13,14:41
Nám pred pár rokmi fučal plyn cez tesnenie pri plynomeri našťastie pred plynomerom.Ale bolo to pri bezvetrí cítiť,páchlo to.Bol zle utiahnutý spoj.

toto uz nas tiez napadlo, ale aj to sme dali premerat a skontrolvoat a nikde nic nefuci. a keby aj pred plynomerom tak mne to spotrebu dvihat nebude....
ciners
11.02.13,17:31
Tych 15 stupnov tam chcete mat, ci to ide kotol na plno a viac to nevyda?
ajuschka
11.02.13,19:10
urcite nechcem mat 15 stupnov, ja som ultra zimomriva osoba :)
kazdopadne. termostat je vo vedlajsej miestnosti, ktora nema ani jednu "vonkajsiu" stenu. ten je teraz permanentne nastaveny na 19,5 stupna. viac si netrufame dat, zo strachu pred fakturou...
Kuchyna je ale vedla chodby, ktora ma 12m dlzku a je cela zasklena. Zaroven ma vonkajsie 3 steny. severnu, zapadnu a juznu.
kotol a bojler su umiestnene v kuchyni, + je tam radiator, + popod strop v kuchyni a nasledne celej chodbe vedu trubky do radiatorov. a v kuchyni a chodbe mam 15 stupnov. to bol udaj z dnesneho doobedia.
ace123
11.02.13,22:08
Nenajde sa nejaky znamy alebo tak, proste skuseny kurenar, co by sa vam na to pozrel? Ak je ten vas problem taky evidentny ako pisete, tak to musi najst predsa... V tomto pripade to nevidim na raketovu vedu.
Valcake
12.02.13,00:00
..právnická učňovka??..hm, nepočula som o takej učňovke, ale dám si poradiť...
Oliwa
12.02.13,13:35
Kde máte umiestnené hodiny? V plote alebo na pozemku? Je vylúčené, aby sa niekto na Vás napojil?
Ak si stavy pravidelne odpisujete, nebude pre Vás problém zistiť, v ktorom mesiaci Vám začala spotreba plynu stúpať... Súhlasí spotreba na faktúre s Vaším odpísaným stavom? Mňa minule šokovala info z plynární, že spotrebu faktúrovali ODHADOM...!!! A predčasom to isté spravili vodárne - 200 kubíkov vody hore-dolu, však čo, občan, zaplať... Lenže nie každý občan je ovčan...
Akú záručnú dobu máte na kotol? Ak je ešte v záruke, volali ste servisného technika?
Kvaka
12.02.13,14:05
urcite nechcem mat 15 stupnov, ja som ultra zimomriva osoba :)
kazdopadne. termostat je vo vedlajsej miestnosti, ktora nema ani jednu "vonkajsiu" stenu. ten je teraz permanentne nastaveny na 19,5 stupna. viac si netrufame dat, zo strachu pred fakturou...
Kuchyna je ale vedla chodby, ktora ma 12m dlzku a je cela zasklena. Zaroven ma vonkajsie 3 steny. severnu, zapadnu a juznu.
kotol a bojler su umiestnene v kuchyni, + je tam radiator, + popod strop v kuchyni a nasledne celej chodbe vedu trubky do radiatorov. a v kuchyni a chodbe mam 15 stupnov. to bol udaj z dnesneho doobedia.Toto ste menili pri rekonštrukcii? Myslím tie rozvody kúrenia. Ak idú najprv cez presklenú 12m chodbu, asi sa v nich stráca po ceste k radiátorom dosť tepla.
My sme zateplili chalupu už dávno, tiež 8cm PS, úspora na teple bola výrazná, rovnako, ako keď sme zateplili mineralnou vlnou aj povalu. (Okná sme ponechali staré, sú také z 50 rokov, ale páčia sa mi).
Určite však máme menšiu spotrebu plynu cca o 30%.
Oliwa
12.02.13,14:10
Takých domov ako je Váš /presklená veranda či "gánok" - svojho času módny hit :D/ je určite vo Vašom okolí viac... Kedysi tam gazdiné pestovali muškáty a asparát... :) V lete pohoda a v zime maľoval na tie okienka kvety zasa mráz... :D
Skúste sa /pre porovnanie/ spýtať niekoho, kto urobil rovnaké/podobné úpravy na takom dome ako Vy, akú má ročnú spotrebu plynu /za predpokladu, že ste rovnako zimomriví ;)/...
Ako najbližšiu investíciu doporučujem zrušiť gánok - a rozšíriť oň obytné priestory... Ruku na srdce, na čo tých 12xneviemkoľko metrov využívate? Ak na odkladanie bicyklov, kočíkáreň alebo sušenie prádla - to je luxus, hlavne, ak Vám žerie toľko plynu...
Predpokladám, že tá najdlhšia 12 m časť verandy je orientovaná na západ - takže v lete tam svieti slnko až popoludní a v zime ani to nie... Nepoznám síce Váš dom, ale namiesto do skiel na "gánku" by som bola investovala do tehly a dvoch-troch okien - zrušiť tú presklenú "parádu", cez ktorú Vám vždy pôjde chlad, lebo sklo nie je múr... Ibaže ste si chceli/chcete spraviť zimnú záhradu... Potom sorry...
JForgi
12.02.13,14:45
Ja by som ešte skúsil zavolať niekoho kto má termovíznu kameru a zmerať najväčšie úniky tepla.Pri starom dome ste mohli narušiť kolobeh - cirkuláciu vzduch a tam sa môže stať že sa teplý vzduch odráža do izolovaných častí a uniká cez neizolované dvere ,múri atď dvojnásobne ak pred tým.Strop môže mať špáry diery od škodcov ale hlina so vzduchovými otvormi je naj lepší izolant. Ak keď tak rozhodne nie polystyrén ale nobasil alebo minerálna vlna.
Toto som riešil na dedine u deda a zistil som hore uvedené,teda s kamarátom s tepelnou kamerou (Robi tepelné certifikáty budov) a znížili sme spotrebu plynu asi o 18-20%.
gilda
12.02.13,14:51
Kombinované vykurovanie - plyn plus tuhé palivo, nie je reálne?
ajuschka
12.02.13,17:52
no kvoli nedostatku kominov len ciastocne. mozem kombinovat nasledovne: piecka v obyvacke ktora vykuri obyvku spalnu a dalsiu miestnost, ale v kuchyni a na chodbe bude aj tak stale zima.... :(
gilda
12.02.13,19:05
no kvoli nedostatku kominov len ciastocne. mozem kombinovat nasledovne: piecka v obyvacke ktora vykuri obyvku spalnu a dalsiu miestnost, ale v kuchyni a na chodbe bude aj tak stale zima.... :(

Nevykúrená chodba sa dá zvládnuť, kuchyňa sa len varením nezohreje... Aj čiastočné vykurovanie tuhým palivom je úspora... a plyn nikdy nedá to teplo, čo drevo, poznala by si ten rozdiel....19,5° je normálna teplota, "studený odchov" je zdravý.:)
Kvaka
12.02.13,19:31
Nevykúrená chodba sa dá zvládnuť, kuchyňa sa len varením nezohreje... Aj čiastočné vykurovanie tuhým palivom je úspora... a plyn nikdy nedá to teplo, čo drevo, poznala by si ten rozdiel....19,5° je normálna teplota, "studený odchov" je zdravý.:)
Tak ja potrebujem k pohode presne 22,5°C.
arizona
12.02.13,19:37
Mozno chodbu nechcu zrusit,aby im nevznikli priechodie izby...
gilda
13.02.13,04:32
Kerberos, nuz nie som si tak uplne ista :) nasa spotreba v m3 za den sa pohybuje medzi 8 a 11m3. udaj o 11.000kwh mam z vyuctovacej faktury za minule obdobie, tak teraz neviem kto zl pocita :) ci my, ci distributor ci ako :(. hodiny by mali byt v poriadku, skor sa obavam toho kotla, ale neviem si to vysvetlit... tiez je podstate novy... :(

Nenastavovali ste kotol na nočný režim, resp. nevypínali na noc? Keď je v noci znížená teplota, ráno kúri ako divý "doháňa zameškané", jednoducho vyrovnáva rozdiel. To sa paradoxne odrazí na spotrebe.
TomasHC
13.02.13,05:57
Pri starom dome ste mohli narušiť kolobeh - cirkuláciu vzduch a tam sa môže stať že sa teplý vzduch odráža do izolovaných častí a uniká cez neizolované dvere ,múri atď dvojnásobne ak pred tým.

Wow, toto je koľká termodynamická veta...? :D
rostak111
14.02.13,13:54
Pri tom odpise je určite chyba ale začni sledovat sumu kolko si zaplatila. Je možné že si si splietla kwh s m3 plynu lebo mne sa zdá, že oni to prehadzovali pár rokov dozadu. Ale v každom prípade minulý rok som takto počas vymeny krytiny na rodinnom dome gazdinej zateplil aj poval minerálnou vlnou aj s pochodznym roštom a ked som tam bol po sviatkoch, tak prvé čo vravela že konečne jej v tej časti domu nebýva zima a radiátor má pustený len na polovicu výkonu. Takže som za zatepletnie stropu či polystyrénom alebo vlnou to je jedno.
TomasHC
14.02.13,18:18
Takže som za zatepletnie stropu či polystyrénom alebo vlnou to je jedno.

Keď sa niekto zariadi podľa tejto "rady", tak tu bude za pár rokov vypisovať a pýtať sa...