cagi 1
12.02.13,19:24
Chcem poprosiť o radu. Vlastním pozemok na samostatne stojaci dom o šírke 18m. Pred pozemkom je elektrická skriňa. Sused by chcel z elektrickej skriňe z pred môjho pozemku viesť elektrinu , ale káblom zakopaným v mojom pozemku. Vraj sa mu nechce rozkopávať chodník pod ktorým si myslím by si prívod elektriny mal viesť. Poradťe prosím či je na to nejaký zákon aby som mu to vedel ukázať . Nerád by som narušil susedské vzťahy ešte pred stavaním. Dakujem pekne.
karol.za
12.02.13,18:56
Poradťe prosím či je na to nejaký zákon aby som mu to vedel ukázať . Nerád by som narušil susedské vzťahy ešte pred stavaním. Dakujem pekne.

ja by som sa zákonom ,,neoháňal,, ,ale použil zdravý sedliacky rozum
keby si mu dovolil zakopať kábel cez tvoj pozemok,tak by v prípade poruchy tohto kábla rozkopali tvoj pozemok,čo ak na mieste kde by bol kábel zakopaný by si si urobil chodník,komu by rozkopali chodník-asi tebe a tak je to aj s ostatnými stavbami na tvojom pozemku,garáž,altánok,kvetinový záhon a atď. ,takže použi tieto argumenty a susedské vzťahy by to nemalo narušiť,teda ak sused má ,,trochu rozumu,, pochopý tvoje argumenty
to že bude tvrdiť že kábel sa nemôže pokaziť,porušiť to nech u teba neobstojí
s pozdravom karol
:):):):):)
buchač
12.02.13,19:05
Chcem poprosiť o radu. Vlastním pozemok na samostatne stojaci dom o šírke 18m. Pred pozemkom je elektrická skriňa. Sused by chcel z elektrickej skriňe z pred môjho pozemku viesť elektrinu , ale káblom zakopaným v mojom pozemku. Vraj sa mu nechce rozkopávať chodník pod ktorým si myslím by si prívod elektriny mal viesť. Poradťe prosím či je na to nejaký zákon aby som mu to vedel ukázať . Nerád by som narušil susedské vzťahy ešte pred stavaním. Dakujem pekne.´
Tvoja skriňa ???
Ak áno , nuž poriadne si to rozmysli ....

Lebo tie susedské vzťahy sa zvyknú potom , neskoršie narúšať ....

...a že sa mu nechce rozkopávať chodník ???
...ale Tvoj pozemok mu nevadí rozkopať ???
Zlatý to človek ...
arizona
12.02.13,19:51
Ak ma sused inu moznost vedenia kabla, tak nesuhlas s jeho navrhom.
Ty by si si znehodnotil svoj pozemok.

- Na okolie kabla sa vztahuje ochranne pasmo , takze ak by si tam chcel v buducnosti nieco kopat , ci stavat, obmedzuje ta to
- Spravca kablov ma pravo v pripade poruchy vstupit ti na pozemok,aj s potrebnym naradim a mechanizmami a zistit, ci odstranit poruchu...
- kazde jedno obmedzenie a vecne bremeno na pozemku vlastne znizuje hodnotu pozemku

pre dobre vztahy,aj do buducna bude lepsie,ak si kazdy bude gazdovat na svojom...
vratnik
13.02.13,05:16
Rozkopať chodník po takej dĺžke a nie je vôbec lacná záležitosť, treba na to vybavovať povolenie, overiť či tam nie je kolízia s inými sieťami, nechať vyrezať ryhu, zabezpečiť firmou zaliatie povrchu. Povedal by som, že to susedské vzťahy dosť naštrbí.
fefe30
13.02.13,05:22
Elektrická prípojka sa realizuje tak, že od najbližšieho elektrického stĺpa sa privedie kábel na hranicu pouemku, kde sa osadí rozvodná skrinka. Teda kto che mať el. prípojku musí mať k prípojke projekt, kde mu projektant určí najbližšie miesto pripojenia (volný el. stĺp) potom musí ísť na energetiku (ZSE, SSE, VSE), kde mu to schvália a potom na stavebný úrad. Myslím si, že žiadny projektant nenavrhne pripojenie na tvoju jestvujúcu prípojku a myslím, žeby to ani energetika neschválila.
Teraz sú už neni časy, keď sa každý napájal na suseda a sused na suseda........
Pošli suseda na distribučnú spoločnosť nech sa spýta čo tá prípojka obnáša a uvidíš, že ho to rýchlo prejde.
pavol54
13.02.13,05:46
Elektrická prípojka sa realizuje tak, že od najbližšieho elektrického stĺpa sa privedie kábel na hranicu pouemku, kde sa osadí rozvodná skrinka. Teda kto che mať el. prípojku musí mať k prípojke projekt, kde mu projektant určí najbližšie miesto pripojenia (volný el. stĺp) potom musí ísť na energetiku (ZSE, SSE, VSE), kde mu to schvália a potom na stavebný úrad. Myslím si, že žiadny projektant nenavrhne pripojenie na tvoju jestvujúcu prípojku a myslím, žeby to ani energetika neschválila.
Teraz sú už neni časy, keď sa každý napájal na suseda a sused na suseda........
Pošli suseda na distribučnú spoločnosť nech sa spýta čo tá prípojka obnáša a uvidíš, že ho to rýchlo prejde. inak to ani legálne nejde veď nedostane hodiny na odberné miesto, pokiaľ sa nemýlim tak na stlpe je pre každé hodiny samostatná poistková skriňa čo je majetok distribučky a len od nej môže ísť vodič priamo do hodín. takže argument aby si si nerozhádal suseda nech to schváli distribučka (a ona to neschváli)
vratnik
13.02.13,05:53
Nevieme ako to je, môže mať projekt s káblom cez chodník, ale chce ušetriť a kábel viesť bokom, alebo len bez projektu vymieňa existujúci kábel.
Oliwa
13.02.13,06:27
Nevieme ako to je, môže mať projekt s káblom cez chodník, ale chce ušetriť a kábel viesť bokom, alebo len bez projektu vymieňa existujúci kábel.
Bez projektu vymieňať kábel? A kto mu spraví revíziu? Alebo sused je elektrikár a revízny technik súčasne? Pekne slušne ho pošli do elektrární - a hneď bude v obraze...
Mimochodom, spravil by on pre Teba to, čo žiada od Teba? /bez ohľadu na to, že to nie je reálne, resp. legálne/.
Napr. www.zse.sk (http://www.zse.sk) - zriadenie elektrickej prípojky
cagi 1
13.02.13,12:15
Dakujem všetkým za postrehy, susedovi som jednoducho a slušne oznámil, že cez môj pozemok žiadny kábel nepovedie a bude musieť použiť verejný priestor , čiže chodník. Mesto mu to bez problémov povolí. Nakoniec som zistil, že nemá žiadne povolenie, dokonca ani projekt ešte nemá a územné konanie v nedohľadne. Takže samá čiernota. Asi si budem musieť dávať väčší pozor. Velmi pekne ešte raz dakujem.
tienik
13.02.13,15:03
len tak pre princip, aka je to skrina pre vasim pozemkom, je to ta kde mate elektromer? Lebo pripojka ako taka sa realizuje z PRIS skrine, to su take hodne vacsie ako elektromerove, umiestnene zhruba pri kazdo 4 dome, pri kablovom vedeni.
Kazdopadne, sused si musi podat ziadost a pripojenie a vo vyjadreni k nej dostane presne podmienky k tomu kde a za akych okolnosti sa moze pripnut.
cagi 1
13.02.13,15:26
Je to taka malá skrinka, ja sám ani neviem či je tam vôbec elektrina. Ja teraz riešim svoj projekt . Odosielal som všetky žiadosťi na vodárne,plynareň,elektrinu, T-com a neviem kde ešte. On ešte nemá nič , neviem ako si to pripojenie predstavoval. Zajtra idem na stavebný úrad a opýtam sa na to konkrétne. Vdaka